Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

Casa din cânepă

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
2659 replies to this topic

#163
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
Pai... cum doresti, dar intr-adevar, strategia de lucru depinde de consumul tau general si de modul cum vrei sa utilizezi energia.
Pentru a nu intra in amanunte, mentionez doar ca invertoarele au un consum ne-neglijabil de curent propriu; destul de mare, chiar. De aceea, eu (care sunt off-grid si am ambitia sa am cel mai ieftin sistem fotovoltaic posibil, avand totusi un confort rezonabil) nu voi folosi invertorul decat cand este necesar - adica de ordinul a cateva minute pana la zeci de minute pe zi, pt aparatele de bucatarie si pt masina de spalat.
In rest, totul va functiona direct la baterii, probabil pe 48V (si 24V imi face cu ochiul dar inca nu m-am hotarat; sunt si avantaje si dezavantaje)

#164
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,015
  • Înscris: 19.08.2006

View PostDIY, on 06 aprilie 2017 - 18:37, said:

Sau un dispozitiv in raul de langa noi?


Cum, aveti rau prin preajma ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0ieFZI4-6K8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#165
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,769
  • Înscris: 29.11.2007
Paste luminos, tuturor!

Attached Files



#166
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,769
  • Înscris: 29.11.2007
Bina ca-mi fac casa cu incalzire pasiva Posted Image  Bine ca am adunat datele climatice din ultimii ani Posted Image

Attached Files



#167
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
Si eu trebuia sa dau decorativa acu sapt asta...si-i lapovita si ninsoare. .de la 20-22 de grade cat a fost acu cateva zile..

Ce sa fac..scot sania iar. .

#168
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007

View PostDIY, on 20 aprilie 2017 - 03:02, said:

Bina ca-mi fac casa cu incalzire pasiva ..  Bine ca am adunat datele climatice din ultimii ani ...
Pe termen lung casa ta isi va face datoria. Variatiile de scurta durata si de la an la an sunt doar un impediment trecator, daca ai un sistem de incalzire alternativ nu ai de ce sa-ti faci griji.

#169
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,769
  • Înscris: 29.11.2007
Posted Image Posted Image
Sincer, nu-mi fac griji. Ma miram, in felul meu, de vremea asta turbata; frumoasa, nu zic!, da' turbata.
Sistemul de back-up este minimal; o centrala electrica care sa incalzeasca, la o adica, dormitoarele si baile + un godin sau ceva pe directia asta pt camera de zi.

#170
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
Pe mine inca ma doare ideea ca folosesti o energie de calitate superioara, scumpa si neecologica, pentru incalzire. dar mdeh, fiecare cu ce gusturi are...

#171
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,769
  • Înscris: 29.11.2007
La ce anume te referi?

#172
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Si eu ma alaturi lui Adi,rugandu-te sa nu desconsideri ideea unei surse simple de caldura,INDEPENDENTE de grid-ul enelului .Problema e ca atunci cand ai nevoie de caldura ,in situatii de avarie,tocmai atunci sar sigurantele de protectie ale transformatoarelor de joasa tensiune....Asa bine ar da pe holul ala un masiv de zidarie....simplu,elegant ,care s ar incadra perfect arhitecturii casei,dupa gustul meu,of course ! Dar mai presus de design,independenta mult dorita !
Posted Image

#173
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,769
  • Înscris: 29.11.2007
Multumesc! Asa o sa fac Posted Image

De fapt, cred ca am pomenit, la un moment dat, de panouri fotovoltaice Posted Image  Desigur, ideea este sa am si baterii si tot ce mai trebuie. Daca n-am baterii, sau capacitatea necesara depaseste capacitatea ... financiara, atunci centrala electrica functioneaza cand e soare afara si "pompeaza" apa calda in vasul tampon. Nu trageti! Chestiile astea se vor intampla abia la anu', asa ca mai avem timp de "fine tunning"; aici intra si partea de automatizari. Schema logica este, inca, in lucru. O imbunatatim (sau, poate, doar modificam ...) de fiecare data cand o luam in discutie.

Acu' despre zid. Zidul va fi, dar nu acolo Posted Image
Mai nou, toata lumea pomeneste sau se gandeste la masa termica. Asta este un lucru minunat. Side note: acum ani de zile cand pomeneam de masa termica aproape ca sa dadea cu pietre in mine ...
Ce inseamna masa termica? Foarte pe scurt, dupa cum stie Posted Image toata lumea, e o chestie cu inertia termica a materialului. Bun, bun, dar ce inseamna asta, de fapt? Tot foarte simplificat: inseamna ca, in raport cu comportamentul specific si de situatie a respectivei mase termice, putem calcula un bilant energetic raportat la (1) ora interna de calcul, T, si (2) parametrii reali la acest moment T. Deci masa termica este extrem de importanta. Sa fie luata in calcul! Si este obligatoriu de luat in calcul in situatia in care imi proiectez casa astfel incat sa beneficiez cat mai mult de incalzire pasiva.

Deci, zidul (daca am noroc, din caramida din demolari) din caramida exista si va inchide camera tehnica. Camera tehnica, implicit si zidul, sunt inalte pana dub acoperis. Deci o modalitate suplimentara, pe langa patul de nisip, peretii exteriori, plafon si a pardoseala, de a mai inmagazina ceva caldura.

Revenind acum la situatia de avarie, ca despre asta vorbeam. Inertia termica si incalzirea in sistem de avarie sunt doua notiuni incompatibile. Asa ca, in situatia de avarie, cel mai simplu si eficient este sa incalzesti aerul. Asta duce, cel mai rapid, la atingerea zonei de confort termic. Deci godin, cu lemne, care sa radieze caldura in aerul inconjurator.
Apoi ... eu nu concep casa fara un foc de lemne de Craciun.
Similar, centrala termica furinzeaza agent termic unui ventiloconvector care va impinge aer in dormitoare si bai. Conceptul fiind prezentat foarte pe scut si foarte incipient. Dupa cum spuneam, nu i-a venit vremea.

Mai nou trebuie sa fac ceva sa obtin proiectul tehnic de rezistenta !!! Fiindca incep turnarea fundatiilor pe 3 mai Posted Image  Iar proiectul e in pom; si pomul in aer.

Asta cu realizarea unui proiect care, in alte parti ale lumii!!!!, este aproape banal ... este o saga tipic romaneasca care m-a albit Posted Image Posted Image

#174
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
E ok sa ai panouri fotovoltaice pentru energie electrica. Nu e ok sa iti imaginezi ca te vor ajuta iarna la incalzire. Posted Image Din pacate, iarna bruma de energie electrica pe care o poti obtine abia iti va ajunge pentru iluminat (cu LED-uri), un netbook, pompa de apa (asta e vitala, ca nu poti trai fara un dus macar la 2 zile "in caz de catastrofa", si fara apa in general), internet si...cam atat. 6 panouri MARI, pe timp innorat livreaza intre 5 si 15W fiecare, deci insumat si inmultit cu 6 ore de lumina de nori fac 0,15...0.6kWh pe zi, in functie de densitatea norilor. Adica extrem de putin. Poate vei pune 12 panouri, nu e treaba mea. Dar aceste cifre sunt reale, probate de multa lume pe pielea lor, si nu suna bine pentru incalzirea electrica (casa ta ar trebui sa consume, la izolatia pe care ai prezentat-o, [L.E. in momentul cand rezervele termice se termina, deci presupunand o perioada mai lunga fara soare. S-a mai intamplat] cca 3kWh/ora in ianuarie, adica 72kWh/zi.)

Godinul va fi salvarea, si sper ca-l vei proiecta asa cum merita, adica nu un ...simplu godin.

Edited by addysoftware, 22 April 2017 - 00:27.


#175
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007

View PostDIY, on 21 aprilie 2017 - 23:48, said:

......Deci, zidul (daca am noroc, din caramida din demolari) din caramida exista si va inchide camera tehnica. Camera tehnica, implicit si zidul, sunt inalte pana sub acoperis. Deci o modalitate suplimentara, pe langa patul de nisip, peretii exteriori, plafon si a pardoseala, de a mai inmagazina ceva caldura.....
Asta da. Si eu am prevazut un zid asemanator, care serveste drept soba de avarie: in el se poate face focul, pt ca are focar (sub scara), are fumuri, are 7 metri inaltime, 0,4 m grosime si 3 metri latime (si este unit si cu zidul bucatariei (dar nu mai disipa cine stie ce acolo, pt ca zidul bucatariei nu este pentru masa termica, ci este "usor".). Nu stiu daca am prezentat acest "zid" in intregime pe propriul jurnal de casa. "Soba-zid" va avea puterea arderii de cca 10kW si incerc s-o fac partial pe principiul sobei in clopote. Va fi izolata la exterior cu un strat foarte subtire (2cm din calcule) de polistiren expandat (placat apoi cu ceva ornamental) pentru a o putea ridica in caz de nevoie la cca 45 grd fara a disipa prea repede energia continuta. Va fi izolata deoarece la mine fluxul cedat spre casa trebuie sa fie destul de mic, cca 1,5kW in ianuarie daca totul merge conform calculelor.

Edited by addysoftware, 22 April 2017 - 01:42.


#176
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,769
  • Înscris: 29.11.2007

View Postaddysoftware, on 22 aprilie 2017 - 00:28, said:

E ok sa ai panouri fotovoltaice pentru energie electrica. Nu e ok sa iti imaginezi ca te vor ajuta iarna la incalzire. Posted Image Din pacate, iarna bruma de energie electrica pe care o poti obtine abia iti va ajunge pentru iluminat (cu LED-uri), un netbook, pompa de apa (asta e vitala, ca nu poti trai fara un dus macar la 2 zile "in caz de catastrofa", si fara apa in general), internet si...cam atat. 6 panouri MARI, pe timp innorat livreaza intre 5 si 15W fiecare, deci insumat si inmultit cu 6 ore de lumina de nori fac 0,15...0.6kWh pe zi, in functie de densitatea norilor. Adica extrem de putin. Poate vei pune 12 panouri, nu e treaba mea. Dar aceste cifre sunt reale, probate de multa lume pe pielea lor, si nu suna bine pentru incalzirea electrica (casa ta ar trebui sa consume, la izolatia pe care ai prezentat-o, [L.E. in momentul cand rezervele termice se termina, deci presupunand o perioada mai lunga fara soare. S-a mai intamplat] cca 3kWh/ora in ianuarie, adica 72kWh/zi.)

Godinul va fi salvarea, si sper ca-l vei proiecta asa cum merita, adica nu un ...simplu godin.

Nu pot face altceva decat sa repet ceea ce am mai spus: ora interna, inmagazinare de energie atat pe terman lung cat si pe termen scurt, masa termica, panouri solare pentru incalzire, automatizari. Peste toate acestea, la o adica, am sistemul de rezerva.
Daca eu spun astea toate si tu imi faci un calcul extrem de sumar (ca sa nu-i spun altfel) cu 3kW/h (si nu, nu sunt KWh/ora !!!), pe care-i multiplici linistit cu numarul de ore din zi si-mi spui ca nu merge ... nu pot decat sa-ti dau dreptate. Ceva nu merge aici. Dar nu este vorba despre sistemul meu Posted Image
Calculele de genul celui pe care l-ai facut tu sunt cele pe care eu le evit. Incearca sa intelegi ca eu am alta abordare. Vrei sa afli mai multe? Citeste ce am scris pana acum si vino cu intrebari. Dar, te rog, vino cu intrebari pe directia pe care o propun eu, nu ma "trage" inapoi.
Cat despre godin am eplicat ce si cum; un simplu godin. Dar este randul meu sa intreb: ce-ai fi vrut sa-i "proiectez"? Si, mai ales, de ce?

Nu am timp acum sa iau cu boldul cele ce le-ai spus pe directia fotovoltaicelor (ma lupt cu alte probleme!!) dar uite "food for thought":
http://builditsolar....2YearUpdate.htm

#177
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postaddysoftware, on 22 aprilie 2017 - 01:38, said:


Asta da. Si eu am prevazut un zid asemanator, care serveste drept soba de avarie: in el se poate face focul, pt ca are focar (sub scara), are fumuri, are 7 metri inaltime, 0,4 m grosime si 3 metri latime (si este unit si cu zidul bucatariei (dar nu mai disipa cine stie ce acolo, pt ca zidul bucatariei nu este pentru masa termica, ci este "usor".). Nu stiu daca am prezentat acest "zid" in intregime pe propriul jurnal de casa. "Soba-zid" va avea puterea arderii de cca 10kW si incerc s-o fac partial pe principiul sobei in clopote. Va fi izolata la exterior cu un strat foarte subtire (2cm din calcule) de polistiren expandat (placat apoi cu ceva ornamental) pentru a o putea ridica in caz de nevoie la cca 45 grd fara a disipa prea repede energia continuta. Va fi izolata deoarece la mine fluxul cedat spre casa trebuie sa fie destul de mic, cca 1,5kW in ianuarie daca totul merge conform calculelor.

Ady cu citeva pagini in urma am avut o discutie asemanatoare cu DIY pe bilantul energetic al casei. Din ce am inteles eu solutia propusa este una mixta bazata pe acumulare intr-o structura subterana combinata cu o izolatie foarte buna si aport direct solar. Fotovoltaicele si godinul sunt suplimente pentru a echilibra din pierderile inerente si confort pe termen scurt baza fiind energie acumulata in apa si in corpurile masive. La pierderi mici (izolare f.buna) bilantul poate fi ok. Problemele nu sunt de concept in sine ci mai degraba le vad pe executie neexistind experienta la astfel de constructii la noi. Deci va trebui sa stea pe constructor ca sa execute ce trebuie nu ce ar dori el. Godinul este un fast release, adica genereaza rapid o cantitate mare de caldura. Si eu am pentru caz de nevoie un semineu care sa suplineasca o eventuala avarie a sursei principale sau sa ajute la intrarea in regim termic dupa o intrerupere a IPAT-ului. Nu stiu ce putere degaja un godin (semineul pus de mine este dat la max. 14kw) dar daca ma gindesc la suprafata sa probabil genereaza pe la 7-10kw daca e de dimensiuni medii.

#178
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View PostDIY, on 21 aprilie 2017 - 23:48, said:

Acu' despre zid. Zidul va fi, dar nu acolo Posted Image
Mai nou, toata lumea pomeneste sau se gandeste la masa termica. Asta este un lucru minunat. Side note: acum ani de zile cand pomeneam de masa termica aproape ca sa dadea cu pietre in mine ...

Deci, zidul (daca am noroc, din caramida din demolari) din caramida exista si va inchide camera tehnica. Camera tehnica, implicit si zidul, sunt inalte pana dub acoperis. Deci o modalitate suplimentara, pe langa patul de nisip, peretii exteriori, plafon si a pardoseala, de a mai inmagazina ceva caldura.

Apoi ... eu nu concep casa fara un foc de lemne de Craciun.
Mai nou trebuie sa fac ceva sa obtin proiectul tehnic de rezistenta !!! Fiindca incep turnarea fundatiilor pe 3 mai Posted Image  Iar proiectul e in pom; si pomul in aer.

Asta cu realizarea unui proiect care, in alte parti ale lumii!!!!, este aproape banal ... este o saga tipic romaneasca care m-a albit Posted Image Posted Image
Despre asta e vorba si in film...
15 Months of Misadventures - Our Strawbale House - YouTube


SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare - Pagină 856 - Forumul Softpedia

#179
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
Nu pentru a te trage inapoi am scris ce am scris. Doar ti-am dat un imbold sa prevezi un sistem alternativ mai bun decat un simplu godin, pentru cazul ca, doamn-fereste, caldura de la soare se termina si pe cer nu se intrevad sperante. Asta e tot.

View PostDIY, on 22 aprilie 2017 - 05:45, said:

Daca eu spun astea toate si tu imi faci un calcul extrem de sumar (ca sa nu-i spun altfel) cu 3kW/h (si nu, nu sunt KWh/ora !!!), pe care-i multiplici linistit cu numarul de ore din zi si-mi spui ca nu merge ...
Ref la kWh/h, asta reprezinta fluxul de energie (kWh e unitatea pentru energie, esti de acord?) pe unitatea de timp (ora). Deci kWh/h. Se simplifica h/h si ne da kW, adica puterea (de pierderi).
Combinatia kW/h nu exista in fizica.

Calculele simplificate sunt pentru a ilustra un concept. Casa ta pierde probabil 3kW flux termic in ianuarie, si cifra nu e data chiar din burta, ci e calculata la "regula de trei simpla"  fata de a mea, si fata de altele pe care le-am mai calculat in anii din urma. Cifra reala s-ar putea sa fie mai mare, deoarece am scris 3kW pentru a nu....fi baiat rau si spune 4kW. Si la casa mea ar putea fi mai mare de 1,7kW, ar putea fi spre 2,5-3kW daca vremea se duce la minus 20 grade sau pe undeva ceva nu merge cum trebuie (de exemplu uita nevasta vreo fereastra crapata, ca sa se "aeriseasca", sau trebuie sa dezghet schimbatorul de caldura, sau....)

Deci, ca sa repet, cifra 3 reprezinta pierderile totale probabile ale casei tale la o temperatura exterioara de cca minus cinci grade si una interioara de cca 20 grade. Ca or fi un pic mai mici sau mai mari nu e chiar relevant. Pierderile sunt acolo, tu acoperi (sau nu...) pierderile cu sistemul tau de incalzire, end of story.

View Postpicomouse, on 22 aprilie 2017 - 08:17, said:

Ady cu citeva pagini in urma am avut o discutie asemanatoare cu DIY pe bilantul energetic al casei. ...
Crede-ma cand zic, urmaresc topicul (deci am citit tot, pe masura ce s-a scris) deoarece indraznesc sa cred ca suntem amici (de internet) (eu cu diy), si de aia si am intervenit, pentru ca n-as vrea ca o casa care are toate sansele sa fie un exemplu bun in Romania, sa genereze disconfort in anumite situatii.. mai grele.

#180
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,769
  • Înscris: 29.11.2007

View Postpicomouse, on 22 aprilie 2017 - 08:17, said:

Ady cu citeva pagini in urma am avut o discutie asemanatoare cu DIY pe bilantul energetic al casei. Din ce am inteles eu solutia propusa este una mixta bazata pe acumulare intr-o structura subterana combinata cu o izolatie foarte buna si aport direct solar. Fotovoltaicele si godinul sunt suplimente pentru a echilibra din pierderile inerente si confort pe termen scurt baza fiind energie acumulata in apa si in corpurile masive. La pierderi mici (izolare f.buna) bilantul poate fi ok. Problemele nu sunt de concept in sine ci mai degraba le vad pe executie neexistind experienta la astfel de constructii la noi. Deci va trebui sa stea pe constructor ca sa execute ce trebuie nu ce ar dori el. Godinul este un fast release, adica genereaza rapid o cantitate mare de caldura. Si eu am pentru caz de nevoie un semineu care sa suplineasca o eventuala avarie a sursei principale sau sa ajute la intrarea in regim termic dupa o intrerupere a IPAT-ului. Nu stiu ce putere degaja un godin (semineul pus de mine este dat la max. 14kw) dar daca ma gindesc la suprafata sa probabil genereaza pe la 7-10kw daca e de dimensiuni medii.

Ai perfecta dreptate. Baza este combinatia de factori care intervin in determinarea temperaturii interioare, intr-un anumit moment.

Voi repeta, pe scurt:

Sub 80% din casa va exista un "rezervor" de caldura, din nisip. Nisip. Deoarece, pe langa fluturi diversi de gandire, mai tinem cont si de buget Posted Image  Practic o cuva din beton, delimitata de catre fundatie, cu adancime de minim 1m. Urmeaza sa definitivez partea de izolatie termica saptamana viitoare. Dupa cum spuneam, mai subtil sau nu, am probleme cu structuristul si, pana cand nu stiu cum anume arata fundatia, nu pot inainta cu partea de izolatie. Dar ideea este clara.
Acest rezervor se va incarca incepand din luna septambrie, poate chair august. Asta depinde foarte mult de timpul in care se va atinge punctul de echilibru termic, adica de perioada necesara pentru amorsare, ca sa zic asa. Cum se incarca? In nisip vor fi doua circuite de tevi, dintre care unul de rezerva, conectate la panourile solare.
Ideea este ca pardoseala sa sjunga sa aiba o tempeeratura de 27*C. Cum anume se intampla asta? Simplu - zic eu. Numai ca nu s-a dovedit a fi chiar asa de simplu. Voi reveni cu saga proeictului de rezistenta. Zidurile fundatiei vor sustine, perimetral, structura de rezistenta a casei. Intre timp am negociat si un stalp in mijloc. E ok. Va fi incorporat in "peretele" holului din fata dormitoarelor. Soluita permite ca placa sa fie turnata direct pe stratul de nisip (bine compactat), facand contact 100% cu acesta, placa nefiind ancorata de fundatie. Placa flotanta, adica.
Am terminat cu rezervorul de caldura.

In plus, mai inmagazinez energie in masa termica a structurilor monolitice: peretii din beton de canepa, zidul din caramida si inchiderea acoperisului (152mp) care, din acest motiv, se va face cu doua straturi de rigips. Da, ideal era sa pun tot beton de canepa dar ... bugetul m-a tras de maneca.

In situatia ideala, cand sorele straluceste, iarna, panorile solare incarca la greu patul de nisip, pardoseala se incinge de la radiatia directa (am pus niste desene cu radiatia directa, unghiul, etc.) si transmite caldura peretilor, acoperisului, etc.
In situatia mai putin ideala, cea in care soarele nu mai straluceste iar temperatura pardoselii scade sub necesar, intra in functiune un circuit IPAT, alimentat cu apa din rezervorul de zi (2mc) care, in timpul cu soare, a fost incarcat si el, tot de la niste panouri solare.

Toate acestea au inertie mare. Ceea ce inseamna ca situatia de avarie s-ar putea foarte bine sa se inregistreze, la interior, pe timpul zilei. De aceea m-am gandit la o centrala electrica si un circuit simplu cu aer. Daca situatia devine, cu adevarat, albastra .... atunci imi trebuie ceva care sa rezove rapid situatia. Se prea poate (adica asa iese din modelarea mea) ca centrala electrica sa functioneze ziua, la greu. Adica sa aduca situatia sub control in timp ce panourile de incalzire, daca prin un strop de soare, incarca - cu prioritate - rezervorul de zi. Daca e soare in exces, incarca in nisip.

Si tot asa ...

Da, este intr-adevar o solutie inedita in Romania. De altfel, solutia nu este indeajuns aplicata sau studiata nici prin alte parti. Da, depinde foarte mult de proiectare si de executie.
Ma gandesc ca ... pentru asa o aventura, ar trebui un proiect facut de un inginer de instalalti. Unul cu multa experienta. Poate chiar unul specializat in solutii energetice. Care sa se priceapa si la modelare. Si care sa mai si stea non stop pe santier. Asa ma gandesc Posted Image

O sa caut prin niste documente mai vechi (acum parcate in alt computer) si o sa pun poze cu variatia temperaturii la interior.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate