Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#15391
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Vad ca ai folosit caramida semisamota de la Helios, sau ma insel?Posted Image

#15392
flaviuska

flaviuska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 07.07.2008

View Postsandy76, on 15 martie 2017 - 08:57, said:

Vad ca ai folosit caramida semisamota de la Helios, sau ma insel?Posted Image
Exact caramidă de la Helios este...are și asta defecte dar nu este crăpată ....cei de la brikston s-au prostit de tot că mai mult de jumătate dintr-un palet are fisuri că aproape o poți rupe cu mâna.....alta mai bună nu găsesc la mine în zonă....Când mă uit la filmulețe cu Zamashka cum merge în magazin și are de unde alege din multele sortimente de cărămidă îmi vine să Posted Image zic ceva de România asta.....dar mai bine mă abțin......Oare se mai produce ceva de calitate la noi în țară? produs românesc mă refer.....Importăm totul iar televiziunile promovează Buderus, Viesman-uri, Feroleuri....bine ăia plătesc pentru reclamă....românul cumpără și uite așa ,,toată,, lumea e ,,fericită,,.....ce interesează pe antene sau oricare alt post de sobele noastre...Toată stima pentru Adela Pârvu că ea are câteva articole despre sobe pe blogul său.....

#15393
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 06.09.2014

View Postflorin71_skoda, on 14 martie 2017 - 11:30, said:

Programul Casa Verde acorda subventii acelora care monteaza centrale ce functioneaza pe tocatura lemnoasa, sau orice altceva ce nu presupune folosirea lemnului intreg. Asa ca nu are cum in secolul asta sa apara un program care sa-i subventioneze pe cei care vor sa arda lemne "brute".
In zonele in care incalzirea se poate face doar cu lemne, ca nu exista deloc gaz, primariile acorda de foarte multa vreme subventii celor cu venituri mici, pentru cumparat lemne.
In zonele in care exista gaz, deasemenea primariile acorda de multa vreme subventii pentru factura la gaz, celor cu venituri mici (aia cu lemne sa-si bage gaz daca vor subventie)
Pe vremuri a existat un program rabla la sobe, pentru cei ce aveau bagate in sobe de teracota arzatoare pe gaz si renuntau la ele in favoarea centralelor pe gaz. (se acceptau si alte tipuri de sobe, dar neaparat cu gaz)

Asa ca daca stai in Brasov, sau intr-un sat de linga Brasov unde exista gaz, poti lua subventie pentru gaz, iar daca stai intr-un sat de linga Brasov, dar care nu are gaz, poti lua subventie pentru lemne. Trebuie doar sa mergi la primarie si sa vezi daca te incadrezi sau nu la subventie.
Da.., nu am stiut de aceste subventii, am auzit candva ca cineva ar fi facut cerere pentru subventie la gaze, nu mi-am batut capul cu asa ceva, din fericire nu am fost niciodata in situatia neplacuta de a face apel la orice fel de ajutoare din partea autoritatilor, probabil am fost prea ocupat cu munca.Posted Image

#15394
amazonianul

amazonianul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.01.2010

View Postcsomi, on 12 martie 2017 - 07:41, said:

Eu asi spune ca e o "raketa"... depinde din ce unghi il privesti Posted Image
Ne poti spune ce avantaje ar avea o asa configuratie daca ar avea si " riserul" incorporat ?
Primele modele aveau incorporat cosul de fum, dar tot izolat oarecum pentru ca ardea prea tare in spate. Trebuia sa tot invarti tavile. Acum e ok, caldura degajata de cos patrunde spre interior pentru ca in dreptul cosului e putina izolatie.

#15395
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 06.09.2014
Apropos de fabricarea peletilor, am o nelamurire, de doua saptamani lucrez cu niste "co(lorati)laboratori care colecteaza deseuri din lemn, vorbesc intre ei doar pe limba lor, asa ca nu ai cum sa stii ce vorbesc, vin la incarcat niste bascule din acelea pentru transport cereale, foarte lungi si inalte, basculabile, incarc cam 10-12 tone pe masina, materialul arata in mare parte oribil, intr-o stare avansata de degradare, sincer ar trebui sa platesti la groapa de gunoi, culmea este ca acestia vand acea marfa, nimeni nu spune unde se duce acea marfa, o dau cotita cand ii intrebi ce fac cu acel gunoi, nici soferii nu spun unde duc marfa, ba o duc la Slatina, ba la Bucuresti, ba ca o duc la fabrica de pal la Egger, ba la o fabrica de peleti, ultima mi s-a parut cea mai valabila, deoarece ieri a venit la incarcat patronul propietarul masinilor care transporta marfa si a inceput sa faca scandal ca asta nu este marfa de calitate si ca el nu mai incarca asa ceva, pana la urma s-au inteles si totusi am incarcat trei masini.
Nelamurirea mea este daca se pot produce peleti din asa ceva?,  atasez si cateva imagini

Attached Files



#15396
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Cu un tocător bun, scoți peleti din orice.

De la lemn, la iarba uscata, la cereale mucegăite.


Tocate mărunt, date prin uscător si apoi in presa.

P.S. datorită lipsei de timp liber, am achiziționat din comerț un tocător de crengi. Scoate un mix de "peleti" si rumeguș. Arde nemaipomenit în centrala cu aprindere de sus.

Edited by cheluakame, 18 March 2017 - 23:29.


#15397
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Tot lemnele mele sunt bune, au plecat pe 4 ani de uscare si depozitare. Merg super,

#15398
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 06.09.2014
Se apropie sfârșitul sezonului, după doua sezoane de făcut focul am ajuns sa descopăr singurul dezavantaj al sobei in casa, și anume, iarna este prea scurta. Atașez și un mic filmuleț cu arderea de astăzi seara [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OKPfk3_2LGE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by valipopescu, 19 March 2017 - 19:37.


#15399
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Vali, tie nu ti-a spus nimeni sa nu stai asa aproape de foc cand ai usa deschisa la focar?! Posted Image Posted Image Posted Image

#15400
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 06.09.2014

View Postuforom89, on 21 martie 2017 - 21:15, said:

Vali, tie nu ti-a spus nimeni sa nu stai asa aproape de foc cand ai usa deschisa la focar?! Posted Image Posted Image Posted Image
Inca nu, daca te uiti atent se vede ca nu am sters bine geamul in partea de jos.Posted Image

#15401
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Posted Image Unde, unde ca n-am vazut?!Posted Image

Ma uitam zilele trecute si pe la "vecinii" de peste ocean si a trebuit sa le recunosc meritul in a pune in valoare si lucrurile mai vechi. De exemplu ia uitati-va ce a iesit din transformarea acestui vechi semineu - o adevarata masina de gatit. Casa dateaza din 1890 si este proprietatea unei celebre femei bucatar (chef).
Initial focarul semineului era in partea de jos dar datorita randamentului scazut si a disconfortului (usa fiind foarte jos pt a gati frecvect) s-au facut unele modificari: partea de jos s-a pastrat pt depozitarea lemnelor si cu caramida recuperata s-a construit un nou focar mai performant si mai practic pt folosinta zilnica.

Attached Files


Edited by uforom89, 21 March 2017 - 22:39.


#15402
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Am fost nedumerit la inceput (min 3-6) ce este cu fundatia aia jumate de cerc din centrul casei.
Aproape de final (min 28-31)a venit si raspunsul (33)
15 Months of Misadventures - Our Strawbale House - YouTube

#15403
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Ca tot discutasem de ceva vreme despre importanta dimensionarii aductiunii de aer pentru combustia din agregatele termice (biomasa) - va prezint doua imagini cu realizarea unei astfel de aductiuni intr-o cladire veche care urmeaza a fi reabilitata. Au fost folosite tevi si fitinguri din PVC D200.
Pentru recapitularePosted Image : De ce a fost nevoie de a se folosi doua tevi pe portiunea lunga a traseului si nu una singura ?
Posted Image

Attached Files



#15404
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 06.09.2014
Se pare ca o sa fie foarte mult de munca la acea casa, cu siguranta va iesi ceva frumos, cu siguranta vom vedea si poze cu agregatul ce se va construi acolo, bafta, si sa aveti spor la muncaPosted Image.

#15405
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postgiorgio2one, on 19 februarie 2017 - 17:07, said:

Astept sa iasa ghioceii...

La noi incet ies trandafirii ...Ai finalizat proiectul ?

Edited by csomi, 10 April 2017 - 22:22.


#15406
HectorMOG

HectorMOG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.02.2017
Ce parere aveti despre acest semineu?
http://www.semineuco...deo-montaj.html

#15407
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Nu are priza de aer din exteriorPosted Image

#15408
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostHectorMOG, on 13 aprilie 2017 - 12:53, said:

Ce parere aveti despre acest semineu?
http://www.semineuco...deo-montaj.html

In ce calitate este pusa intrebarea? Una daca in calitate de viitor beneficiar si alta e - in calitatea de colaborator al societatii prezentate. Deci, cu cine avem onoarea? Posted Image
M-am uitat pe pagina acestei societati si mi-a atras atentia o lucrare publicata la cuptoare, cu indicativul C 002..Posted Image

Elementele de samota cu caneluri din filmulet mie mi-au placut. Producatorii consacrati nu stau pe loc, ci dezvolta. Bravo !Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate