Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa din cânepă

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
2659 replies to this topic

#181
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postsandy76, on 22 aprilie 2017 - 09:05, said:


Initial (cred ca am mai povestit asta ... ) m-am gandit la o casa din lut. Jumatatea mea, cica nu! Asa ca ne-am mutat cu interesu' catre o casa din baloti de paie. Am sudiat tot ce se putea studia la ora aceea, vreo patru ani in urma. Dintre toate sursele gasite, cel mai mult m-a bucurat aceasta:
http://buildingwithawareness.com/
Adica paie, paie ... dar incalzirea solara tot prioritara era.

Din diverse motive pe care nu stiu daca are rost sa le insir aici, am renuntat la idee si ne-am orientat catre pamant batatorit. Tot asa: cercetat, studiat, comparat, vizitat ... A cazut si asta. A cazut, dar mai greu. A ramas ca varianta pentru constructia magaziei suport pentru panourile solare de incalzire. Abia astept! Numai ca la capitolul asta ajungem, in cazul cel mai fericit, abia la anu'.

Intr-un final (recunosc, faptul ca am o slabiciune delcarata pentru Kevin McCloud are un oaresce Posted Image rol in decizie) am hotarat sa mergem pe beton de canepa. Betonul de canepa are o cu totul alta structura decat balotii de paie si, desigur, o cu totul alta structura decat alte materiale de constructii. To each, their own.
Revenind, nu exista aproape nici o similaritate intre a construi cu beton de canepa si a cosntrui cu baloti de paie (precum in film). In afara, poate, de faptul ca in ambele cazuri se foloseste structura de rezistenta din lemn.

Cat despre sobele din caramida ... dupa parerea mea, sunt excelente atunci cand (1) ai suficient loc pentru o asemenea constructie, (2) structura de rezistenta o permite si (3) reprezinta sursa principala de incalzire.
Pentru mine, toate cele de mai sus sunt argumente impotriva sobelor din caramida. Repet, nu ca sobele din caramida nu ar fi bune! Sunt chiar excelente! Numai ca sunt excelente acolo unde se potrivesc ca o manusa. Nu la mine, deci ...
Plus, ca o parere personala, consider ca incalzirea prin ardere de lemne nu este atat de ecologica cum s-ar crede.

Si, fiindca tot mi s-a dat ocazia sa-l pomenesc, Kevin!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2R7JJHKnUFo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#182
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Okey. Adica totul e ok, in ceea ce priveste conceptia, si bineinteles ca functioneaza. Nu sunt de acord ca iti va ajunge pentru toata iarna, dar asta e doar parerea mea. Posibil sa ma insel. Adica chiar sper sa ma insel, si in majoritatea anilor sa va fie bine. Depinde de multi factori pe care nu ii cunosc in intregime, depinde si de vreme, pe care eu cu pesimismul meu o supraevaluez in rau, depinde de ce fel si cate panouri vei folosi, depinde de cat de mare si bine izolat e rezervorul tau. Adica ai zis cat e de mare, dar e greu (adica mie mi-e greu) de anticipat cu oarecare exactitate pierderile fata de sol...

Ceea ce inca sunt intrigat e de ce folosesti nisipul ca mediu de stocare si nu pamantul. Eu cand avusesem (o perioada destul de lunga) ambitia de a face un rezervor PAHS, am mers pe apa ca mediu de stocare, pentru ca e gratis si pentru ca are capacitate termica foarte mare; ceea ce pana la urma m-a facut sa renunt a fost faptul ca tot mi-ar fi trebuit izolatie, si la casa si la rezervor; rezervorul costa destul de mult, izolatia rezervorului costa si ea, sistemul de sprijin si constructia "anticutremur" a acestuia costa si ea, concentratoarele solare costau si ele si mai erau si periculoase; asa ca am mutat cei 20cm de izolatie de la rezervor la casa, am refacut calculele, am considerat si aportul solar prin ferestre si prin niste panouri simple (si ieftine) cu aer cald, ceva stocare termica in podea si pereti, si mi-am zis"wow; pai ies muuuuuuuuult mai bine asa"...

Deci, de ce nisip si nu pamant? Capacitatea termica e asemanatoare, iar pamantul exista deja.... peste tot. E deja acolo, sub casa.

#183
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postaddysoftware, on 23 aprilie 2017 - 00:55, said:

[...]

Ceea ce inca sunt intrigat e de ce folosesti nisipul ca mediu de stocare si nu pamantul. Eu cand avusesem (o perioada destul de lunga) ambitia de a face un rezervor PAHS, am mers pe apa ca mediu de stocare, pentru ca e gratis si pentru ca are capacitate termica foarte mare; ceea ce pana la urma m-a facut sa renunt a fost faptul ca tot mi-ar fi trebuit izolatie, si la casa si la rezervor; rezervorul costa destul de mult, izolatia rezervorului costa si ea, sistemul de sprijin si constructia "anticutremur" a acestuia costa si ea, concentratoarele solare costau si ele si mai erau si periculoase; asa ca am mutat cei 20cm de izolatie de la rezervor la casa, am refacut calculele, am considerat si aportul solar prin ferestre si prin niste panouri simple (si ieftine) cu aer cald, ceva stocare termica in podea si pereti, si mi-am zis"wow; pai ies muuuuuuuuult mai bine asa"...

Deci, de ce nisip si nu pamant? Capacitatea termica e asemanatoare, iar pamantul exista deja.... peste tot. E deja acolo, sub casa.

Nisip, pentru ca mediul respectiv trebuie sa fie foarte uscat. Oricat m-as stradui eu, nisipul nu va intra in cuva (eu asa-i spun) uscat, asa voi lasa niste canale de eliminare a umiditatii. Despre pamant nici nu mai pomenesc. Cel mai tare si mai bine se va usca acest nisip abia dupa ce incep sa-l incalzesc. Ma refer la perioada pe care eu o numesc de amorsare. Bun, vei spune tu, asta se poate face si in cazul in care cuva este umpluta cu pamant.
Da, se poate face si cu pamant dar pamantul se va tasa. Garantat.
Si-atunci ce ma fac cu placa parterului care este, practic, asezata, pe acest pat de masa termica? Conlcuzia a fost aceea ca trebuie sa folosim un material incompresibil.

#184
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ok, deci asta e explicatia.
M-am tot intrebat, deoarece stiu ca exista case prototip cu stocare termica in solul de sub ele
Exista chiar un cartier intreg (nu mai stiu unde, intr-o tara nordica) care a adoptat aceasta metoda: puturi adanci in sol, pana la 100m , tevi in care vara se pompeaza apa calda, iarna se extrage caldura.
La nivel de cartier castigul e mult mai mare decat pierderile si devine extrem de rentabila stocarea energiei in sol.

#185
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Mesajul #65 din acest topic Posted Image !!

Prototipul este Drake's Landing,  Canada. Am pus, la acest mesaj, un link la proiect si un link la o animatie care arata ce si cum. Toate acele sisteme stocheaza in subsol (nu neaparat sub casa), iar energia de la rezervor la utilizator se transfera prin intermediul apei. Noi eliminam pasul acesta, prin pozitionarea placii direct pe rezervor.

Pozitionarea placii direct pe rezervor s-a dorit si la casa prezentata tot in mesajul #65, numai ca acolo au umplut beciul de 2 m cu nisip ... cat au avut. Din pacate, ultimul strat l-au pus, de lene, cu pamant. Mai putin de 50cm de pamant. Pamantul, din pacate, s-a tasat, iar placa aceea, care nu este flotanta, nu mai este in contact direct cu rezervorul de caldura Posted Image Ca rezultat, eficienta sistemului a  scazut drastic.

Edited by DIY, 23 April 2017 - 05:19.


#186
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostDIY, on 23 aprilie 2017 - 01:32, said:



Nisip, pentru ca mediul respectiv trebuie sa fie foarte uscat. Oricat m-as stradui eu, nisipul nu va intra in cuva (eu asa-i spun) uscat, asa voi lasa niste canale de eliminare a umiditatii. Despre pamant nici nu mai pomenesc. Cel mai tare si mai bine se va usca acest nisip abia dupa ce incep sa-l incalzesc. Ma refer la perioada pe care eu o numesc de amorsare. Bun, vei spune tu, asta se poate face si in cazul in care cuva este umpluta cu pamant.
Da, se poate face si cu pamant dar pamantul se va tasa. Garantat.
Si-atunci ce ma fac cu placa parterului care este, practic, asezata, pe acest pat de masa termica? Conlcuzia a fost aceea ca trebuie sa folosim un material incompresibil.

Nisipul prin structura granulara fina se comporta daca este uscat ca un lichid si umple cele mai mici spatii asigurind un contact bun cu tevile. Cel mai bun ar fi un nisip quartos ( cam ca ala din Sahara). Si ar fi bine sa fie uscat ca sa poti sa il inchizi ermetic altfle la vaporizarea apei pier zi caldura.

#187
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Corect. Si ideal.
Un alt avantaj al nisipului este ca, odata compactat, atat sub cat si peste tevi, le va proteja si mentine pe pozitie.
Nu cred ca am buget sa-mi aduc nisipul din Sahara Posted Image  (si nici nu am studiat caracteristicile lui termo-fizice) dar o sa caut sa fac lucru bun. La anu', cand ii vine randul.

Cat despre ermetic ... asta in teorie. Ce am invatat eu, in atatia ani de constructii, este ca nimic nu este perfect si nimic nu rezista vesnic. Asa ca aceasta cuva va fi cat se poate de bine protejata. Odata pus nisipul, va urma ucarea lui. Ce nu am mentionat este ca, dupa uscare, canalele pe care le pomeneam mai sus se vor inchide. Si cam atat.
In camera mecanica voi avea placa normala, conectata la fundatie si sub placa, pana la nivelul pietrisului va fi liber. In placa va o usa de acces catre spatiul de sub camera tehnica si, in acel fel, voi putea face si inspectii vizuale. Da, intre pietris si nisip va fi membrana impermeabila dar ...inspectia  tot nu strica.

In fine ... sunt multe detalii si sper sa-mi scape cat mai putine. De-aia imi si prezint, public, proiectul.

#188
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Poze de pe vremea cand, in slapi si cu ochelarii de soare pe nas, mai stateam un pic in curte, la soare ... mai incercam o forumula de amestec de puzderie de canepa ...
Hempcrecte de casa, deci.

Attached Files



#189
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Nu m-a intrebat nimeni da' ... daca n-am nimic nou, macar sa pun ceva din vechi.
Poate voi nu ati avut de rezolvat aceasta problema dar eu  am avut-o si acum pot preda un mic curs despre construirea unui drum de tara; drum cu trafic redus. Sau, mai bine, sa nu ma mai dau mare Posted Image si sa va spun de unde am invatat cum sa fac:

http://pdf.usaid.gov...cs/Pnadb595.pdf

De finalizat, drumul se va finaliza dupa ce terminam cu constructia.

Attached Files

  • Attached File  01.jpg   682.41K   133 downloads
  • Attached File  2.jpg   742.13K   137 downloads
  • Attached File  3.jpeg   657.13K   142 downloads
  • Attached File  4.jpeg   658.7K   137 downloads
  • Attached File  5.jpeg   764.76K   138 downloads
  • Attached File  6.jpeg   829.39K   152 downloads
  • Attached File  7.jpeg   519.64K   163 downloads
  • Attached File  9.jpeg   569.95K   160 downloads
  • Attached File  10.jpeg   346.5K   165 downloads
  • Attached File  12.jpeg   475.16K   170 downloads
  • Attached File  15.jpeg   676.81K   160 downloads


#190
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Ce tip de teava ai de gand sa folosesti pentru " rezervorul ingropat" ? Va fi acelasi tip si pentru rezerva1/2 ,asta daca ai de gand sa folosesti si ceva de rezerva.
Pardoseala flotanta....nu ti este teama de eventuale tasari inegale ?!  Pamantul mai " joaca"....cum te  ai gandit sa procedezi ?

Si mai am...intrebari !

Si tu ,ceva de munca cu infrastuctura,pe langa casa !
Posted Image

Welcome home ! Posted Image

#191
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postroadmaster969, on 25 aprilie 2017 - 20:03, said:

Ce tip de teava ai de gand sa folosesti pentru " rezervorul ingropat" ? Va fi acelasi tip si pentru rezerva1/2 ,asta daca ai de gand sa folosesti si ceva de rezerva.

Da (credeam c-am spus, deja) vor fi doua circute independente, unul fiind de rezerva. Teava obisnuita, de incalzire. Nu de IPAT. De fapt, n-am stabilit excat tipul, producatorul etc. Inca ma lupt cu proiectul de structura.

View Postroadmaster969, on 25 aprilie 2017 - 20:03, said:

Pardoseala flotanta....nu ti este teama de eventuale tasari inegale ?!  Pamantul mai " joaca"....cum te  ai gandit sa procedezi ?

Nu, nu mi-e teama. Ideea nici macar nu este originala. Aplicatia, da. Adica asa ceva se practica des in domeniul industrial; placa flotanta pentru reducerea transmiterii zgomotelor si vibratiilor. Dupa ce 11 (!!!) structuristi s-au impotmolit in aceasta "complicatie" ... da, pare o idee noua. Numai ca nu este.
Intr-un final am luat frumusel o bucata de proiect industrial, cu detaliile respective si l-am trimis unui al doisprezecelea, singurul dispus sa vada despre ce este vorba; cu care am si lucrat in ultimele luni. Si care abia de Florii s-a impotmolit. Asa ca acum suntem in plin proces de "traducere" a proiectului pe care, intr-un final, il avem exact asa cum il doream. Numai ca e in ... limba engleza Posted Image

Revenind, placa nu are de ce sa "alunece" mai tare decat fundatiile. Adica si fundatiile si patul de nisip sunt pe acelasi strat de pietris compactat. Placa, in sine, este si foarte grea, ceea ce ii da stabilitate.
O sa pun aici, cand le-oi avea in clar, niste detalii din proiect.
Din experienta mea iti spun ca nu am vazut vreo placa sa isi piarda orizontalitatea. Si e vorba despre placi pe care sunt pozitionate electro-generatoare mai mari decat o casa, sau ventilatoare de intra cal si calaret Posted Image in tubulatura.

Pamantul de dedesupt este ferm, compact si "impanat" cu stanca. Asa ca e ok, zic eu. Masura de precautie suplimentara: dren de fundatie, ca sa nu permitem pamantului de sub fundatie sa-si schimbe drastic coeficientul de umiditate.


... huh ... cam mult am scris ...

#192
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Dupa cum spuneam, odata lamurita solutia, nu-i cine stie ce chestie extraordinara ...

Attached Files



#193
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostDIY, on 26 aprilie 2017 - 17:37, said:

Dupa cum spuneam, odata lamurita solutia, nu-i cine stie ce chestie extraordinara ...

Cam care este volumul nisipului ?   Si chiar te-ai gindit ce tip de nisip vei folosi ?
Am vazut ca se gaseste nisip quartos cu granulatie 0,063- 1 mm. Cu cit ai granula mai fina cu atit zic ca ar fi mai ok.
Cel de balastiera are granule de 2 mm sau 3 mm.

#194
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postpicomouse, on 26 aprilie 2017 - 18:29, said:

Cam care este volumul nisipului ?   Si chiar te-ai gindit ce tip de nisip vei folosi ?
Am vazut ca se gaseste nisip quartos cu granulatie 0,063- 1 mm. Cu cit ai granula mai fina cu atit zic ca ar fi mai ok.
Cel de balastiera are granule de 2 mm sau 3 mm.

In calcule am luat nisip obisnuit. Ai perfecta dreptate Posted Image Posted Image  Cu cat nisipul este mai fin, cu atat ii creste masa termica si, la randu-i, capacitatea de inmagazinare. O sa "cercetez" caracteristicile nisipului quartos, daca tot spui sa se gaseste si mai aproape decat din Sahara Posted Image Thanks.. Unde se gaseste? Adica, daca tot ti-ai facut pomana ...
Volumul nisipului l-am calculat la 80cm inaltime pe toata aria casei, mai putin sub camera tehnica. S-ar putea sa fie mai mult de 80cm (depinde de stanca - daca si unde dam de ea) dar asta voi afla ... in vreo doua saptamani.

Edited by DIY, 26 April 2017 - 19:29.


#195
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostDIY, on 26 aprilie 2017 - 19:29, said:



In calcule am luat nisip obisnuit. Ai perfecta dreptate Posted Image Posted Image  Cu cat nisipul este mai fin, cu atat ii creste masa termica si, la randu-i, capacitatea de inmagazinare. O sa "cercetez" caracteristicile nisipului quartos, daca tot spui sa se gaseste si mai aproape decat din Sahara Posted Image Thanks.. Unde se gaseste? Adica, daca tot ti-ai facut pomana ...
Volumul nisipului l-am calculat la 80cm inaltime pe toata aria casei, mai putin sub camera tehnica. S-ar putea sa fie mai mult de 80cm (depinde de stanca - daca si unde dam de ea) dar asta voi afla ... in vreo doua saptamani.

O sa incerc sa iti gasesc sursa cu pret de "en gross". Sunt multe firme care il impacheteaza la saci pentru tencuieli fine sau acvaristica. Eu am vazut saci din aia mari de 500kg sau 800kg pe care ii foloseau cei ce forau putul. Ei au comandat la mine , eu l-am platit. Chiar m-am mirat de ce nu aduc un camion cu nisip sa rezolve treaba. Atunci am aflat ca la formarea filtrelor din put se folosesc anumite sorturi. Am vazut ca puteau comanda cam orice granulatie.
Acum sper sa nu fie mai ieftin sa il aduci din Sahara mai ales ca ai nevoie de ceva mc. La cantitati mici era cam 280 lei/tona.
O idee buna zic eu ar fi sa intrebi daca stii pe cineva la orice producator de mortare. Ei folosesc in procesul de productie sorturi foarte fine.
Balastierele obisnuite nu cred ca au site asa fine (uzual stiu ca au 0-3 sau 0-4 mm) , mie mi se pare cam mare pentru scopul propus.

#196
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Salut doamna DIY, felicitari!

Cum anul acesta vreau imi gasesc si eu o palma de pamant pe undeva pe meleaguri mai prielnice vietii omului, incep sa ma documentez si despre case.

View PostDIY, on 22 aprilie 2017 - 20:48, said:

Din diverse motive pe care nu stiu daca are rost sa le insir aici, am renuntat la idee si ne-am orientat catre pamant batatorit. Tot asa: cercetat, studiat, comparat, vizitat ... A cazut si asta.

Cam inspre asta inclinam eu... as vrea  sa stiu de ce ati renuntat.

View PostDIY, on 23 aprilie 2017 - 01:32, said:

Da, se poate face si cu pamant dar pamantul se va tasa. Garantat.
Si-atunci ce ma fac cu placa parterului care este, practic, asezata, pe acest pat de masa termica? Conlcuzia a fost aceea ca trebuie sa folosim un material incompresibil.

Inteleg ca datorita faptului ca se taseaza in timp, se lasa ? Ati luat in calcul varianta masei termice exploatata prin tevi (cea de dedesubt) sau prin contact direct cu peretii (cea supraterana) - ca aici ? Daca da as vrea sa stiu de ce a picat.

#197
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View PostDIY, on 25 aprilie 2017 - 00:42, said:

Poze de pe vremea cand, in slapi si cu ochelarii de soare pe nas, mai stateam un pic in curte, la soare ... mai incercam o forumula de amestec de puzderie de canepa ...
Hempcrecte de casa, deci.


Rumegusul ala este canepa?

#198
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View PostBodCasa, on 30 aprilie 2017 - 19:28, said:



Rumegusul ala este canepa?

Da  Posted Image  Nu este rumegus, ci tulpina (partea lemnoasa) de canepa, tocata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate