Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Casa din cânepă

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
2659 replies to this topic

#145
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
Din cand in cand imi aduc aminte sa revin si la ... canepa din titlu ...

HEMPCRETE - INTRE MIT SI REALITATE (1)
Reteta Nr. 1

Acum, ca tot sunt pe ultima suta de metri inainte de tine in palme primul bulgare de Hempcrete pentru casa mea, vreau sa va povestesc, mai in amanunt, despre acest material.

Incep prin a raspunde la doua intrebari pe care le primesc din ce in ce mai des. Ce este Hempcrete? Care este reteta misterioasa dupa care amestecam ingredientele?
Deci astazi, o reteta. O mult asteptata reteta!
Niciun mister [ https://www.facebook.com/images/emoji.php/v8/f4c/1/16/1f642.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Hempcrete este un material de constructie ecologic, obtinut prin amestecarea puzderiei de canepa cu un liant pe baza de var si apa. Astazi, pentru liant folosim SuperCalco. Pentru cei super-sensibili ... se stiu ei care sunt Posted Image ... Intentia mea nu este de a face cuiva reclama! Pur si simplu mi se pare corect sa incep cu singura (!) reteta care, in acest moment, are Agrement Tehnic, in Romania.

Puzderia de canepa (partea lemnoasa a tulpinei de canepa, tocata) este un material usor, rezistent la umezeala si mucegaiuri.
Atunci cand puzderia este amestecata cu liantul, cele douaa intra in reacttie si incepe un lung proces de mineralizare. In timp, materialul devine din ce in ce mai dur, motiv pentru care mai este cunoscut si sub denumirea de beton de canepa.
Aceasta reactie, dintre puzderia de canepa si ciment, in prezenta apei, este unica; iar rezultatul final nu poate fi reprodus folosind alte materiale.

Reteta pe care v-o prezint astazi este pentru un metru cub de Hempcrete, avand o densitate de 350Kg/mc. Densitatea materialului compozit poate varia intre 200 Kg/mc si 500 Kg/mc. Pentru pardoseli se prefera un amestec de densitate mai mare, pentru umplutura in acoperis unul de densitate redusa. In mod obisnuit, un perete are intre 300 Kg/mc si 400 Kg/mc.

Este de la sine inteles ca fiecare modificare adusa retetei trebuie facuta cu grija, pentru a nu pune in pericol integritatea produsului final. De asemenea, fiecare modificare adusa retetei rezulta in modificari ale parametrilor produsului finit. Ma refer, in mod special, la acele caracteristici care influenteaza confortul interior, adica rezistenta termica, caldura specifica a materialului, caracteristicile higroscopice, etc.
Voi reveni cu amanunte.

Numai bine!

Attached Files


Edited by DIY, 30 March 2017 - 22:59.


#146
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
Ca de sfrasit de saptamana ...

Prima poza este cu casa care ne-a inspirat. De fapt, un canton de vantoare construit cum se construieste in zona.

Dupa care am inceput sa ne intrebam ... cum ar fi daca? ... oare se poate in felul asta? ... ... cum ar arata asta?
Si-atunci vine Internetu' si zice "... cam asa?!"
Deci poze gasite online, care sa ne duca, mai departe, pe directia pe care o alesesem deja.

Attached Files



#147
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Pina acum as fi jurat ca "puzderie" se foloseste exclusiv pentru a defini multimea, aglomeratia.
Cel putin in vremurile moderne, cand inul si cinepa au cazut "in dizgratie"
Dar nu mica mi-a fost mirarea sa-mi dea DEX-ul ca principala definitie fix canepa maruntita.
Mai invatam si noi terminologie uitata.

#148
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
La intamplare, idei care tin mai mult de designul interior si de cum se traieste intr-o casa; evident, idei care-mi priesc mie Posted Image

Posted Image Iluminat aproape exclusiv local: aplice, veioze, iluminat de lucru, etc. Singurele locuri unde voi avea iluminat "de tavan" vor fi locul de servit masa si dulapurile din dormitoare; in cazul acestora din urma, corpurile de iluminat fiind in interiorul dulapului. Poate si in mansarda, dar asta numai asa, fiindca mi-a venit mie o idee pe care ... doar acolo as putea-o pune in aplicare.
Posted Image Baile nu vor avea sifon de pardoseala.
Posted Image Baia mare va avea faianta numai in zona cazii. In rest, var sau tapet.
Posted Image Baia mica, cu atat mai putin!
Posted Image Baia principala, obligatoriu legata de dormitorul matrimonial.
Posted Image Blaturile de bucatarie vor fi din lemn.
Posted Image Cuptorul electric, plita pe gaz. Fara cuptor cu microunde.
Posted Image Fara dulapuri suspendate. Poate doar niste rafturi deschise.
Posted Image Open-concept bucatarie + camera de zi + locul de servit masa.
Posted Image In afara ferestrelor de la baie, camera tehnica si debara, unde exista niste limitari date de obiectele ce vor intra acolo, ferestrele nu vor avea parapet mai inalt de 40cm. Daca nu ar fi fost atat de aproape de o padurice (casa), faceam ferestrele de la pardoseala.
Posted Image Ferestre mari, panoramice, fixe, care sa nu interfereze cu peisajul; unde este posibil.
Posted Image Usa de intrare nici dubla si nici cu pui; simpla.
Posted Image Terasa, balconul si treptele de la intrare din lemn.


Cam atat, deocamdata. Astept si ideile voastre Posted Image

#149
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostDIY, on 05 aprilie 2017 - 23:13, said:

La intamplare, idei care tin mai mult de designul interior si de cum se traieste intr-o casa; evident, idei care-mi priesc mie Posted Image

Posted Image Iluminat aproape exclusiv local: aplice, veioze, iluminat de lucru, etc. Singurele locuri unde voi avea iluminat "de tavan" vor fi locul de servit masa si dulapurile din dormitoare; in cazul acestora din urma, corpurile de iluminat fiind in interiorul dulapului. Poate si in mansarda, dar asta numai asa, fiindca mi-a venit mie o idee pe care ... doar acolo as putea-o pune in aplicare.
da, dar atentie la planeitatea lor
Posted Image Baile nu vor avea sifon de pardoseala. Nu recomand
Posted Image Baia mare va avea faianta numai in zona cazii. In rest, var sau tapet.Da, dar nu tapet.
Posted Image Baia mica, cu atat mai putin!
Posted Image Baia principala, obligatoriu legata de dormitorul matrimonial.Da.
Posted Image Blaturile de bucatarie vor fi din lemn.2xDA
Posted Image Cuptorul electric, plita pe gaz. Fara cuptor cu microunde.3xDA
Posted Image Fara dulapuri suspendate. Poate doar niste rafturi deschise.
Posted Image Open-concept bucatarie + camera de zi + locul de servit masa.Depinde cit de des gatesti sarmale!
Posted Image In afara ferestrelor de la baie, camera tehnica si debara, unde exista niste limitari date de obiectele ce vor intra acolo, ferestrele nu vor avea parapet mai inalt de 40cm. Daca nu ar fi fost atat de aproape de o padurice (casa), faceam ferestrele de la pardosealale de 40 de cm?Poti sa le faci si asa.Crezi ca se impiedica animalutete
Posted Image Ferestre mari, panoramice, fixe, care sa nu interfereze cu peisajul; unde este posibil.10xDA
Posted Image Usa de intrare nici dubla si nici cu pui; simpla.10xDA
Posted Image Terasa, balconul si treptele de la intrare din lemn.Ehe...


Cam atat, deocamdata. Astept si ideile voastre Posted Image


#150
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostDIY, on 05 aprilie 2017 - 23:13, said:

La intamplare, idei care tin mai mult de designul interior si de cum se traieste intr-o casa; evident, idei care-mi priesc mie Posted Image

Posted Image Iluminat aproape exclusiv local: aplice, veioze, iluminat de lucru, etc. Singurele locuri unde voi avea iluminat "de tavan" vor fi locul de servit masa si dulapurile din dormitoare; in cazul acestora din urma, corpurile de iluminat fiind in interiorul dulapului. Poate si in mansarda, dar asta numai asa, fiindca mi-a venit mie o idee pe care ... doar acolo as putea-o pune in aplicare.
Posted Image Baile nu vor avea sifon de pardoseala.
Posted Image Baia mare va avea faianta numai in zona cazii. In rest, var sau tapet.
Posted Image Baia mica, cu atat mai putin!
Posted Image Baia principala, obligatoriu legata de dormitorul matrimonial.
Posted Image Blaturile de bucatarie vor fi din lemn.
Posted Image Cuptorul electric, plita pe gaz. Fara cuptor cu microunde.
Posted Image Fara dulapuri suspendate. Poate doar niste rafturi deschise.
Posted Image Open-concept bucatarie + camera de zi + locul de servit masa.
Posted Image In afara ferestrelor de la baie, camera tehnica si debara, unde exista niste limitari date de obiectele ce vor intra acolo, ferestrele nu vor avea parapet mai inalt de 40cm. Daca nu ar fi fost atat de aproape de o padurice (casa), faceam ferestrele de la pardoseala.
Posted Image Ferestre mari, panoramice, fixe, care sa nu interfereze cu peisajul; unde este posibil.
Posted Image Usa de intrare nici dubla si nici cu pui; simpla.
Posted Image Terasa, balconul si treptele de la intrare din lemn.


Cam atat, deocamdata. Astept si ideile voastre Posted Image


Nu as zice ca bărbații le au in mod deosebit cind e vorba de amenajări. Singurul lucru cu care te pot ajuta este sa îți recomand un documentar in 6 episoade de la BBC se numește Design Rules iar in episodul 3 ai Lighting. Le găsești ușor si eu zic ca merita aruncată o privire. Mie mi-a plăcut cum definesc totul intr-un mod logic (spațiul, culoarea, lumina, textura si chiar personalitatea).

#151
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
Hai sa mai vorbesc un pic pe tema. Pentru mine, asta este o binevenita pauza de la calcule si bugete.

- N-am prea inteles la ce anume te referi, fastcojo, cand pomenesti de planeitate.
- N-am canalizare de pardoseala, in nici una dintre bai, de peste 15 ani. Recomand. Posted Image
- Am avut tapet in baia matrimoniala vreo cinci ani. Nici o probelma. Am vandut casa aia. Pe asta, de acum, am renovat-o la sange, ca sa zic asa. Ambele bai, de sus, au primit tapet. Ba chiar am pus o fasie si in bucatarie, pentru textura; dupa care am vopsit peste, in culoarea peretilor bucatariei.
- Hmmm ... sarmalele Posted Image Sarmalele, raciturile, uneori chiar si ciorbele sau fripturile inabusite ... afara. Toate astea se prepara afara; de ani de zile. Sau in oala sub presiune. Oricum, acum am o hota de 1200mc/h in viteza maxima. Gasita online. Face un zgomot crunt (la viteza maxima) dar merita!
- Animalutele Posted Image  de la mine sunt ... mistreti. Si cica mai apar si niste ursi rataciti, din cand in cand. Am zis sa nu patrunda, cumva, in curte si - din curiozitate - sa se sprijine prea tare de vreun geam. Oricum, la ora asta, sa las mai jos parapetul nu mai e cazul. Ar fi fost frumos, nu zic.

O sa ma uit si la Design Rules, picomouse. Multam. Asta mi-a scapat. Eu am ceva slabiciune pentru designul de interior; zic unii ca si cu ceva succes. In fine ...
Dar chiar cred ca barbatii le au cu designul de interior. Si inca bine de tot! Mie-mi plac tare mult David Rockwell si Jonathan Adler. Acu' tre sa-i las in urma, ca nu mai merge asa inspiratie pentru casa de la tara. Asa ca m-am ... realiniat cu Noi Shigemasa, care foloseste mult lemn si materiale brute. In plus, are o minte tulburatoare ... zic eu.

Spor la treaba tuturor!

#152
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Cuptorul electric va consuma o energie scumpa, dar vara vei avea din abundenta daca gatesti cat inca e soare (spui ca vei avea fotovoltaice). Pentru iarna mergi pe grid sau vei folosi (uneori) soba pe lemne cu cuptor? Asa, ca fapt divers...

#153
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
Din punctul asta de vedere, cuptorul electric este un rau necesar (se foloseste des!) si da, voi avea fotovoltaice, dar voi avea si conexiune la retea. In principiu, daca iluminatul si micii consumatori, pompele si masinile de spalat (vase si rufe) ajung sa se alimenteze din fotovoltaice, eu zic ca e ok. Cuptorul, frigiderul si ... nu stiu ce alti mari consumatori ar mai fi, din retea. Si centrala termica electrica, mica, tot din retea; atunci cand e cazul.
Asta-i faza nr. 1 cu fotovoltaicele $$$

Spun faza nr 1 fiindca abia dupa ce vad care este amortizarea pentru prima parte a investitiei, ma lamuresc daca merg mai departe si cum. Poate o eoliana?! In completare? Sau un dispozitiv in raul de langa noi? Oricum ... faza 2 este de perspectiva indepartata. Abia ne apucam de construit anu' asta ... asa ca pana la finalul final, mai e!

View Postaddysoftware, on 06 aprilie 2017 - 12:18, said:

Cuptorul electric va consuma o energie scumpa, dar vara vei avea din abundenta daca gatesti cat inca e soare (spui ca vei avea fotovoltaice). Pentru iarna mergi pe grid sau vei folosi (uneori) soba pe lemne cu cuptor? Asa, ca fapt divers...

Problema este ca vara ... gatesc foarte putin Posted Image

#154
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostDIY, on 06 aprilie 2017 - 08:49, said:



- N-am prea inteles la ce anume te referi, fastcojo, cand pomenesti de planeitate.
- N-am canalizare de pardoseala, in nici una dintre bai, de peste 15 ani. Recomand. Posted Image
- Am avut tapet in baia matrimoniala vreo cinci ani. Nici o probelma. Am vandut casa aia. Pe asta, de acum, am renovat-o la sange, ca sa zic asa. Ambele bai, de sus, au primit tapet. Ba chiar am pus o fasie si in bucatarie, pentru textura; dupa care am vopsit peste, in culoarea peretilor bucatariei.


Planeitatea "tencuielii" peretilor. Cand ai valuri pe pereti, aplicele le amplifica pin umbre. D'aia se poate verifica zugravul cu lumina lanternei.

Sifoanele de pardoseala, daca sunt din cele cu mai multe intrari (chiuveta sau cada) pot fi utile in unele cazuri.

Iar tapetul, nu-l compara pe cel de aici cu cel pe care l'ai avut "acolo".

#155
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
Ah, la asta te refereai. In primul rand, depinde de aplica, de felul luminii, de model si de grosimea suportului. Daca ai o aplica ce "da" lumina cu "model" nu se vede nicio imperfectiune. In al doilea rand si cel mai important!... Ei bine, peretii mei vor fi, oricum,  destul de "cruzi"; naturali, organici sau cu li s-o mai spune. Adica nu-i tencuiesc decat pe ici, pe colo, de moft. In rest ii las natur Posted Image , dati cu var. Cu alte cuvinte, vor avea ... caracter Posted Image


In alta ordine de idei, tapetul Posted Image , hota aia napraznica, toate bateriile sanitare, veiozele, lustra din sufragerie, parte din decoratiuni, becurile, spoturile, alte cateva corpuri de iluminat, un nou covor, bulbii si semintele de flori, ceva ghivece, perdelele si multe altele plus o sumedenie de nimicuri (inclusiv smirghel, bureti, trafaleti etc) mi-au sosit, toate, prin intermediul miracolului denumit internet; amazon, ikea, alibaba, site-uri locale si chiar direct, de la producator. Nu-mi place ebay, mi se pare greoi dar, ca sursa, nu trebuie ignorat. Si mai sunt o sumedenie altele.
Am fost la un pas sa-mi aduc gresia din Italia dar, cand am sunat, mi-au spus ca au reprezentant chiar in orasul meu, asa ca n-am mai apucat s-o fac si p-asta.
Ah, si sa nu uit. Acu' patru ani mi-am adus chiar si puzderie de canepa (!!) din Franta; ca sa ma joc cu ea, sa fac niste mostre de zidarie. Si cu Franta, crede-ma!, este cel mai greu sa colaborezi online daca nu stii limba.
You've got the world at your fingertips!

Adica nu ma opresc eu in amanunte dintr-astea cand ... terenul unde construim, tot asa, pe Internet l-am gasit Posted Image . Constructorul, tot la fel. Posted Image

Sper ca stilul meu sa-i incurajeze pe cei ce nu au explorat, inca, asemenea variante.

#156
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
La casa noastra noi am cumparat corpurile de iluminat cu vreob 2 ani inainte de a le monta, aveam doar acoperisul finalizat.
Morala: am luat mai multe decit aveam nevoie, si mai am si acum niste aplice nefolosite ( pe care le tin in cutiile lor si ma uit la ele)
Si sunt vreo 8 ani de atunci. Nici macar nu erau cu becuri economice.

Asa ca, fa-ti casa, trage firele, apoi cumpara-ti corpurile de iluminat si intrerupatoarele, etc.
Si tine cont ca becurile astea "economice" au o lumina atit de "chioara" incat, daca nu te ajuta refllexia pe niste ziduri/tavane albe si netede, trebuie sa le cam dublezi ca numar

La ikeea in schimb, am pandit chilipirurile si am luat 4 "poanguri" ( fotoliile lor ergonomice) la juma' de pret.
Numai ca pe vremea aceea aveai de unde alege, azi sufla vintul prin raionul lor de chilipiruri.

Insa azi poti gasi chestii aratoase prin angrourile chinezesti de pe linga "capitala", in materie de accesorii.
Timp sa ai.

Edited by fastcojo, 07 April 2017 - 07:14.


#157
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

View PostDIY, on 05 aprilie 2017 - 23:13, said:

La intamplare, idei care tin mai mult de designul interior si de cum se traieste intr-o casa; evident, idei care-mi priesc mie Posted Image
...
Cam atat, deocamdata. Astept si ideile voastre Posted Image
subscriu in totalitate Posted Image
multe din ideile tale le-am aplicat si eu la mine la casa :)

#158
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015
Iluminatul local imi este total antipatic. Eu vreau lumina multa, vad eu cata folosesc, dar sa fie multa, sa nu-mi bag degetele in ochi la batranete. Daca nu vrei lumina "centrala" intr-o camera, macar pune niste tracking lights in scafa, la geam. Asa avem noi la casa aici, si impresia e ca lumina aia e naturala, caci vine dinspre geam. Nu-i gaselnita noastra, ci a constructorului.
Rafturile deschise la bucatarie iarasi imi displac. Pe obiectele de pe acele rafturi se va depune usor praf si mazga. Vizual, incarca prea mult spatiul cu diferite culori si forme, pare untidy. Stiu ca asta e noua moda in design, dar eu sunt mai razvratita de fel.
Sifoanele la baie sunt inutile, n-am nici unul la casa si nu le pricep utilitatea in bai.  
In rest, imi plac toate cele mentionate si-mi pun stampila Posted Image mai ales pe blaturile de lemn si pe usa simpla. Ador usile simple, masive, rustice. Ah, ce frumos!

#159
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Eu folosesc iluminat general de putere mica-medie, combinat cu iluminat local, de asemenea de putere mica. LED-urile iti permit consumuri mici si lumina suficienta.
Ca exemplu, in bucatarie am ~8W pe LED (CXA2011) in tavan si 0,62W (da, da, dar acestea sunt niste led-uri hyper-eficiente de la Nichia, 5 bucati de cate 0,124W la 160lm/watt) deasupra chiuvetei respectiv 1,24W (aceeasi marca, 10 bucati) deasupra blatului de lucru. Aceste zone au cate un metru lungime. Lumina este absolut suficienta.

#160
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Postaddysoftware, on 08 aprilie 2017 - 02:56, said:

Eu folosesc iluminat general de putere mica-medie, combinat cu iluminat local, de asemenea de putere mica. LED-urile iti permit consumuri mici si lumina suficienta.
Ca exemplu, in bucatarie am ~8W pe LED (CXA2011) in tavan si 0,62W (da, da, dar acestea sunt niste led-uri hyper-eficiente de la Nichia, 5 bucati de cate 0,124W la 160lm/watt) deasupra chiuvetei respectiv 1,24W (aceeasi marca, 10 bucati) deasupra blatului de lucru. Aceste zone au cate un metru lungime. Lumina este absolut suficienta.
Tu ești profesor în domeniu...

#161
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Eiiiiiii....

Nu ma deranjeaza daca cineva ma abordeaza pe privat cu intrebari. :)

#162
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postaddysoftware, on 08 aprilie 2017 - 02:56, said:

Eu folosesc iluminat general de putere mica-medie, combinat cu iluminat local, de asemenea de putere mica. LED-urile iti permit consumuri mici si lumina suficienta.
Ca exemplu, in bucatarie am ~8W pe LED (CXA2011) in tavan si 0,62W (da, da, dar acestea sunt niste led-uri hyper-eficiente de la Nichia, 5 bucati de cate 0,124W la 160lm/watt) deasupra chiuvetei respectiv 1,24W (aceeasi marca, 10 bucati) deasupra blatului de lucru. Aceste zone au cate un metru lungime. Lumina este absolut suficienta.

Posted Image
Nu mai am nici urma de bec care sa nu fie LED. De cand au aparut si astea cu lumina calda, am schimbat si la veioze; ca ele, saracele, ramasesera cu becuri economice, fiindca nu doream lumina rece la noptiere, fotoliul de citit si alte asemenea.
In bucatarie am 4,7W/spot Posted Image , in tavan, si aproximativ 8W/m de banda LED sub dulapurile suspendate. Cum dulapuri suspendate nu am decat putine, asta face 2m, adica 16W. Hota are si ea 4 LED-uri mici dar suparate si mai am o lumina de 5W in acea zona a blatului unde se lucreaza cel mai mult.
Absolut toate intreruptoarele din interior au variatoare (mai putin, deci, cele ale luminilor de exterior, 3 si cele din bai, ale ventilatoarelor, care au ... temporizare) si pot sa va spun, cu mana pe inima, ca rar, foarte rar folosesc la maxim lumina. In bucatarie, cel putin, nu am aprins spoturile decat la curatenie. In locul de servit masa, tot asa, am patru becuri LED (dintr-acelea care imita becurile vechi, cu filament) care sunt la max 5W fiecare ... si tot asa, rar sa fie la maxim.

Exact asa voi proceda si la casa pe care o construiesc acum. Initial ma gandeam la circuite de joasa tensiune, in paralel cu cele obisnuite, pentru iluminat dar, de cand cu LED, nu mai mai complic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate