Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

E scump un logo de 11.000€ ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#19
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014
Nu-s multi daca nu ai ce face cu banii.

De ce nu se face un concurs public, ori organizat de facultatea locala in materie,  sunt probabil multi care ar face-o pentru experienta/cv/onoare.    E o modalitate des intalnita pentru logo-uri de comunitati, companii de transport de stat etc.

#20
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
apropo de paris, logoul RATP e unul din cele mai reusite pentru o companie de transport public

[ https://s26.postimg.org/qnt4zzv1l/RATP_300_X192.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postionutzitaly, on 23 februarie 2017 - 17:04, said:

De ce nu se face un concurs public

pai se face, despre aia e threadul

Edited by shefu_de_combinat, 23 February 2017 - 17:06.


#21
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,699
  • Înscris: 15.01.2017
Cred ca orice creator de logouri (exista meseria aceasta?) ar face logoul primăriei in mod total gratuit nu ai ca sa aibă "lucrarea" in portofoliu.


#22
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postshefu_de_combinat, on 23 februarie 2017 - 17:05, said:

apropo de paris, logoul RATP e unul din cele mai reusite pentru o companie de transport public
Nu cred ca exista transport public in vreo tara care sa nu aiba propriul logo, avem si noi.

#23
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Pai Videanu ne-a schimbat bordurile, pe alea din granit care aveau multe zeci de ani cu unele chinezesti care s-au tocit dupa 1 sezon. Iesea banul mai greu, batea la ochi, lumea mai si bombanea. Asta cu logo-ul e curata, va amintiti de logo-ul Lenutei Udrea? Si ala a costat destul.....
Va dati seama ca lupul isi schimba parul dar naravul ba.......

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
In Roma pe toate gurile de canal scrie SPQR

#25
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostEpdm, on 23 februarie 2017 - 17:05, said:

Cred ca orice creator de logouri (exista meseria aceasta?) ar face logoul primăriei in mod total gratuit nu ai ca sa aibă "lucrarea" in portofoliu.

nu cred...
poate un designer amator sau unul incepator ar face-o.
dar unul care se respecta nu lucreaza gratuit.

#26
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Nu este public proiectul in sine, asa ca nu exista momentan un raspuns corect.
Un logo nu se face la modul "fa si tu ceva frumos". Exista in spate un concept care este materializat in foarte multe directii. De pilda, pe langa folosirea logo-ului in sine, conceptul comunicat s-ar reflecta de pilda in evenimentele organizate de primarie, ar fi in armonie cu tonul comunicarii primariei in materie de marketing samd.

De asemenea, trebuie facuta o diferentiere intre heraldica, stema orasului, care nu are de ce sa se schimbe, reprezinta istoria si logo. De exemplu pentru orasul in care locuiesc stema reflecta spatiul cultural al Brabantului, reprezentat de leu si rolul traditional de port industrial al orasului, in prezent capitala landului Renania si Westfalia de Nord, expresie a acestui rol de guvernamant fiind heraldica landului.

Logo-ul in schimb reflecta atitudinea de marketing curenta a administratiei. Oras foarte cosmopolit, modern, centru important in advertising si moda, gazda celui mai mare complex expozitional din lume, prietenos cu tinerii, cu sectorul IT, cu activitatile in aer liber samd.

Aceasta atitudine de prieteneala si modernism este de exemplu sustinuta prin MediaHafen ("portul Media"). Respectiv fostul port istoric industrial, parcelat si cesionat firmelor din domeniu (televiziuni, agentii de publicitate si orice conex), cu deplina libertate arhitecturala. Un alt exemplu al acestei atitudini sunt posterele care marcheaza diverse evenimente, chestiuni sezoniere, festivaluri samd intotdeauna pe aceeasi tema cromatica, dar cu elemente adaptate respectivei ocazii. De asemenea, pagina primariei reflecta aceasta atitudine (remarcati inclusiv micile sectiuni internationale inclusiv in japoneza, intrucat aici e cea mai mare comunitate japoneza din afara Japoniei).

Si ar mai fi multe de spus despre diverse embleme ale orasului (daca vreti in cazul Bucurestiului,  un exemplu ar fi legenda ciobanului Bucur, care lipseste cu desavarsire din proiectia in public - un alt punct de forta ar putea fi centrul vechi, care e pe primele locuri in Europa ca fun - un altul ar putea fi Ateneul) care sunt prezente ca imagine mai la tot pasul.

Bineinteles, berea locala, care e un fel de emblema neoficiala, impreuna cu berariile respective.

Of course, carnavalul care se intampla fix acum, colegii mei sunt sus la etajul 6 si beau de sting si eu scriu ca prostul posturi uriase pe Softpedia ca am zis sa mai stau si jos. Parada de care alegorice satirice, salutul traditional "Helau" prezent in loc de "cate locuri libere avem" pe panourile parcarilor publice, strada principala (intodeauna comunicata drept "Kö" in loc de "Königs Allee" cand e un cadru informal, din aceleasi considerente privind prieteneala si deschiderea).

Sau inchiderea unuia din podurile care fac legatura pe Kö intre cele doua sensuri (ca pe mijloc e un canal/rau) in timpul iuresului Pokemon Go sa aiba nebunii unde sa se stranga.

Si ar mai fi, dar nu imi vin acum in minte. Toate astea creeaza imaginea orasului. Un proiect initial (brandbook sa zicem, "manualul de identitate" nu o sa cuprinda niciodata tot ce e posibil, dar va defini directiile, inclusiv un logo) poate fi milioane lejer. Efortul de rebranding al BP dupa scandalul cu scurgerea de petrol, luand in consideratie tot (adica si partea de implementare) se zvoneste ca ar fi fost de peste 200M. Si a fost un fail.

Problema nu ar fi nici daca Bucurestiul plateste 1M pe asa ceva. Doar sa rezulte ceva corect estetic si lucrativ si implementat coerent.

Asa ca 10.000 pe un logo poate fi oricum. Depinde ce vor cu el.

Edited by skandal, 23 February 2017 - 17:16.


#27
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014
Sorry am inteles gresit, sunt 50.000 lei nu euro...

#28
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostEpdm, on 23 februarie 2017 - 17:05, said:

Cred ca orice creator de logouri (exista meseria aceasta?)

graphic designer, mostly

View Postgumball3000, on 23 februarie 2017 - 17:07, said:

Nu cred ca exista transport public in vreo tara care sa nu aiba propriul logo, avem si noi.

stiu, am zis ca "printre cele mai reusite"
la noi majoritatea chiar intra la "astea pot fi facute in 5 minute in photoshop".

Edited by shefu_de_combinat, 23 February 2017 - 17:13.


#29
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,699
  • Înscris: 15.01.2017

View Postaltuser09, on 23 februarie 2017 - 17:07, said:

Pai Videanu ne-a schimbat bordurile, pe alea din granit care aveau multe zeci de ani cu unele chinezesti care s-au tocit dupa 1 sezon. Iesea banul mai greu, batea la ochi, lumea mai si bombanea. Asta cu logo-ul e curata, va amintiti de logo-ul Lenutei Udrea? Si ala a costat destul.....
Va dati seama ca lupul isi schimba parul dar naravul ba.......
Alea chinezești sunt tot din granit si nu s-au tocit dupa un sezon. Cele din beton, cumparate loco se strica ușor, nicidecum dupa un sezon. Sa păstram totuși, simtul adevărului.


#30
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 24.11.2015
Daca este emblema MC sau KFC sunt chiar ieftine. :))))))

Capace de canal si banci cu logo ? Nici nu stiam ca exista. Ne fura hotii astia din orice kkt de tranzactie pe care o fac (vand pixuri, cumpara banci, ei doar fura).

#31
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postionutzitaly, on 23 februarie 2017 - 17:04, said:

De ce nu se face un concurs public, ori organizat de facultatea locala in materie,  sunt probabil multi care ar face-o pentru experienta/cv/onoare. E o modalitate des intalnita pentru logo-uri de comunitati, companii de transport de stat etc.
"Smecheria" e alta - drepturile de autor. Si nu e neaparat rau.

Altfel spus, daca X sau Y vor sa foloseasca ulterior logoul... pot doar in conditiile primariei (inclusiv "financiar"). "Gigel" - creatorul nu mai are vreun drept asupra lui.

#32
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014

View PostTruculMagic, on 23 februarie 2017 - 17:18, said:

Daca este emblema MC sau KFC sunt chiar ieftine. :))))))

Capace de canal si banci cu logo ? Nici nu stiam ca exista. Ne fura hotii astia din orice kkt de tranzactie pe care o fac (vand pixuri, cumpara banci, ei doar fura).

In Roma tocmai de asta le stanteaza "spqr"   sa nu poata zice cei de la centrele de colectare "pai de unde sa stim noi ca partea metalica a bancutei/fantanii sau capacul de canal au fost furate?!"

View Postdexterash, on 23 februarie 2017 - 17:19, said:


"Smecheria" e alta - drepturile de autor. Si nu e neaparat rau.

Altfel spus, daca X sau Y vor sa foloseasca ulterior logoul... pot doar in conditiile primariei (inclusiv "financiar"). "Gigel" - creatorul nu mai are vreun drept asupra lui.

Pai eu credeam ca e implicit ca gigel creatoru' semneaza niste hartii cand cedeaza lucrare in schimbul unei felicitari a primarului la sedinta oficiala sau a unui premiu simbolic.

#33
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Care este scopul schimbarii? Ala vechi ce are? Cancer?

#34
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016

View Postbadsica, on 23 februarie 2017 - 16:41, said:

Acum ca au rezolvat problema traficului in capitala,  a mai ramas problema logoului.

Votati PSD! traiasca duamna Firea!
Vai de ea primarita. De la prezentatoare TV la vezi cine mi-s io*   Cinee ne conduceePosted Image

#35
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postionutzitaly, on 23 februarie 2017 - 17:22, said:

Pai eu credeam ca e implicit ca gigel creatoru' semneaza niste hartii cand cedeaza lucrare in schimbul unei felicitari a primarului la sedinta oficiala sau a unui premiu simbolic.
Eh, nu-i chiar asa. Mai stiu eu pe altii care au incercat sa se foloseasca de simboluri/denumiri "oficiale" in diverse treburi (la Iasi a incercat careva sa inregistreze ca brand denumirea unui cartier). Nu stii niciodata ce si cum...

#36
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
...tichie de margaritar!Duamna Firea mai bine ar da niste bani la RATB sa spele autobuzele cand ies pe traseu.Am ajuns si eu in Bucuresti,nici nu puteam privi minunatul oras(capitala europeana) de la atata noroi  pe geamuri

Edited by lik_lights, 23 February 2017 - 17:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate