Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...

Iesirea din coproprietate
 

21th Iuliu Maniu15G

- - - - -
  • Please log in to reply
442 replies to this topic

#379
adyliviu

adyliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 16.02.2009

View Postpaala, on 12 noiembrie 2018 - 22:53, said:

Ei construiesc ce se vinde. Chiar la 21 residence apartamentele mici se vad, alea cu 4 camere stau in galantar.
Poti locui mai mult decat decent in intr o garsoniera de 35 mp. Poti locui si in 10-20 mp daca nu ai bani

35 ? 10-20 m2 ??? pe bune ?? chiar asa de jos ne sunt standardele ??
asta inseamna ca arhitectura si conceptiile de azi sunt de kkt ,

si daca se pune astfel problema am indoieli si in ceea ce priveste :
- structura de rezistenta - nu au fost putine cazurile in care cladiri noi au fost afectate mai grav de cutremur decat cele vechi datorita unor vicii ascunse de executie
- calitatea finisajelor la interior, de ex "rigips"

totul se rezuma la viteza contra timp si nu se mai pune accentul pe calitate

cladirile construite in ziua de azi reprezinta o insulta la adresa umanitatii

View Postgreywolfact, on 12 noiembrie 2018 - 23:00, said:

Uite aici 2 camere Upground la 125k eur (cel mai ieftin)
https://www.imobilia...amere-X86A00013

... si 4 camere Upground la 600k eur
https://www.imobilia...amere-X86A00017

Acu daca ne uitam la cifre 125k la 89mp utili suna bine.
Dar apoi vezi cadastru si bucataria+living 57mp pe cand baia are 4mp... pe bune ??


3 camere 115m2 135000eur: http://www.upground....ent-trei-camere

deci nu se mai plateste TVA de 19% dupa 2 ani

daca un apartament de  90-100mp in Bucuresti ajunge peste 300.000 eur ... am plecat din romanica ... nici la 150.000 eur nu merita sa mai ramai

Edited by adyliviu, 12 November 2018 - 23:37.


#380
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 04.09.2008
Poti sa te duci in Dublin ca acolo se respecta normele, nu ca in Bucuresti.
Dai 300k eur dar macar stii o treaba - ai spatiu destul iar de calitatea constructiilor jos palaria Posted Image))

https://www.daft.ie/...1688200/#img=17

Imagine cu cadastru aici ca e nevoie de proxy ptr daft.ie
https://ibb.co/iPd73V

LE: chiar e 300k eur prostia asta de apartament (50mp, 3 camere, bucatarie 5mp) si iti mai gasesc multe ca asta

Edited by greywolfact, 12 November 2018 - 23:23.


#381
adyliviu

adyliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 16.02.2009
sunt si destinatii mai bune Posted Image

Edited by adyliviu, 12 November 2018 - 23:27.


#382
xycalina

xycalina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.11.2018

View Postxycalina, on 11 noiembrie 2018 - 01:13, said:

Vreau sa cumpar un apartament cu 2 camere din faza 2. La showroom mi s-a spus ca nu mai sunt ap cu 2 camere de vanzare la etaje intermediare, dar am gasit o persoana fizica care vrea sa-l vanda. Persoana care vrea sa-l vanda a zis ca nu isi mai poate face credit pentru ca pretul este prea mare pentru veniturile sale. Mi-a dat tot felul de informatii mai mult sau mai putin obiective, dar am zis ca cel mai bine este sa intreb aici pe forum direct persoanele care deja locuiesc in complex si care sunt mai obiective, avand in vedere ca nu vor sa vanda ceva urgent ca pers fizica cu care sunt in negocieri.

Am urmatoarele intrebari:

1. Pretul final va fi conform masuratorilor de la receptia apartamentului sau va fi un pret impus de dezvoltator indiferent de cati mp are apartamentul? Pers fizica mi-a zis ca pretul e pe mp si ca masuratorile coincid cu realitatea.
2. Am inteles de pe forumul acesta ca se plateste o taxa lunara timp de 2 ani si ca nu se poate negocia pretul acelei taxe. Ce este inclus in acea taxa? E doar o taxa (cost suplimentar pentru achizitia apartamentului) sau sunt servicii prevazute clar, identificate fiecare cu un procent de valoare din taxa? Cat e acesta taxa pentru cei care ati semnat deja?
3. Asociatia de proprietari este constituita deja pentru faza 1? Presedintele asociatie este OK, in sensul ca urmareste daca toate serviciile sunt prestate conform contractelor incheiate? Exista o politica de reducere de costuri, se fac sedinte pentru alegerea celei mai bune oferte in vederea contractarii unui furnizor? Exista transparenta in ceea ce priveste banii dvs?
4. Avand in vedere ca a trecut 1 an de cand s-au dat in folosinta primele blocuri din faza 1, mai sunt multi proprietari care nu s-au mutat? Stiti cumva motivul pentru care lumea evita sa se mute?  
5. Furnizorii contractati de Asociatia de proprietari isi respecta obligatiile din contract si ofera servicii de calitate sau se bazeaza pe clauze din contract care le permit sa va ia banii fara sa raspunda pentru ceea ce presteaza?
6. Sunteti multumiti de serviciile pe care le platiti lunar pentru intretinerea complexului?
7. In ultimele luni au fost probleme in complex cu utilitatile (sistarea apei, pene de curent, sistare gaze din motive imputabile dezvoltatorului)?
8. S-a facut predarea spatiilor comune fara sa existe observatii sau in cazul in care au existat observatii acestea au fost remediate imediat de dezvoltator?
9. Exista clauze care ar putea fi considerate abuzive in contractul incheiat intre dezvoltator si dvs? Care sunt acelea?
10. Daca inchei contractul luna aceasta pot sa ma mut deja? Adica receptia se face inainte sa fie utilitatile trase sau dupa? S-a mutat cineva in blocurile din faza 2?
11. Exista o statie de betoane langa complex care este functionala si in acest moment cauzand o poluare intensa?
12. Va exista o parcare privata in complex si vor fi persoane straine care se vor plimba oricand si la orice ora prin complex?
12. Cat este intretinerea pentru spatiile comune lunar?

Am nevoie de o parere obiectiva de la cei care stau in acest complex si care au informatii sigure. As vrea ca userii fake si cei de la vanzari sa nu imi raspunda deoarece vor avea probabil raspunsuri subiective.

Multumesc!

Va multumesc sfaturi!

Totusi rugamintea mea era sa ma ajute cu niste lamuriri persoanele care locuiesc in complex si care cunosc cel mai bine cum sta treaba in complex. Se pare ca nu prea exista pe acest forum persoane din complex, ci doar diversi useri care fac reclama la complex (sau la alte complexe prezentand comparativ situatia cu alte complexe "mai bune") sau persoane din vanzari.
De asemenea nu inteleg de ce faceti comparatii intre complexe, deoarece nu este relevant, avand in vedere locatiile diferite, structura, proiectul fiecaruia. Ca sa nu mai zic de comparatii intre complexele din Bucuresti si cele din Dublin Posted Image
Vorbim de lumi paralele cand vorbim de Romania comparativ cu orice alta tara din vest, atat din punct de vedere al veniturilor per locuitor, dar mai ales din punctul de vedere al conditiilor de trai, civilizatie, poluare, sisteme de sanatate... si lista e atat de lunga...
Cred ca este mult mai relevant cum te simti tu insuti in complexul pe care l-ai ales, cat esti de multumit de raportul calitate/pret din fiecare luna pe care o traiesti in acest complex.

Exemplul meu este cel prezentat mai sus: o persoana isi da seama in ceasul al 12-lea ca nu mai poate plati apartamentul de vis din 21 Residence, iar eu vreau sa aflu daca merita sa ii preiau precontractul incheiat anul trecut. De aceea am venit cu intrebarile de mai sus.

Inca nu m-am lamurit... sincer nu am vazut ceva care sa ma faca sa aleg 21 Residence... repet nu ma intereseaza alte complexe, alte tari...

Multumesc!

Edited by xycalina, 12 November 2018 - 23:42.


#383
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 04.09.2008

View Postxycalina, on 12 noiembrie 2018 - 23:41, said:

Vorbim de lumi paralele cand vorbim de Romania comparativ cu orice alta tara din vest, atat din punct de vedere al veniturilor per locuitor, dar mai ales din punctul de vedere al conditiilor de trai, civilizatie, poluare, sisteme de sanatate... si lista e atat de lunga...

Eu tocmai contrariul il sustin. Lucrurile sunt nuantate nu alb-negru si e vorba de compatabilitate cu un loc.
Lumea vede o problema (ex spatii reduse apartament) si pune asta pe seama indiferentei, locatiei, coruptiei etc + eticheta clasica "Romania e de kkt, ce misto e in vest/la altii".

View Postxycalina, on 12 noiembrie 2018 - 23:41, said:

Cred ca este mult mai relevant cum te simti tu insuti in complexul pe care l-ai ales, cat esti de multumit de raportul calitate/pret din fiecare luna pe care o traiesti in acest complex.
Exemplul meu este cel prezentat mai sus: o persoana isi da seama in ceasul al 12-lea ca nu mai poate plati apartamentul de vis din 21 Residence, iar eu vreau sa aflu daca merita sa ii preiau precontractul incheiat anul trecut. De aceea am venit cu intrebarile de mai sus.
Inca nu m-am lamurit... sincer nu am vazut ceva care sa ma faca sa aleg 21 Residence... repet nu ma intereseaza alte complexe, alte tari...

Pai singura ai scris ca e mai relevant cum te simti tu in complex. Ori cine vrei sa iti raspunda cum te-ai simti in complex tu ?
Obiectiv ti s-a raspuns la intrebari, iar in complex poti sa te duci la vanzari sa faci o vizita... daca nu ai intrebari clare ramane sa te decizi daca face sens ptr tine sa iei sau nu.

#384
adyliviu

adyliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 16.02.2009

View Postxycalina, on 12 noiembrie 2018 - 23:41, said:

Exemplul meu este cel prezentat mai sus: o persoana isi da seama in ceasul al 12-lea ca nu mai poate plati apartamentul de vis din 21 Residence, iar eu vreau sa aflu daca merita sa ii preiau precontractul incheiat anul trecut. De aceea am venit cu intrebarile de mai sus.
Multumesc!

View Postadyliviu, on 12 noiembrie 2018 - 21:10, said:

mereu apar surprize ... oamenii se arunca sa cumpere din faza de proiect (care poate suferi modificari pe parcurs)  si sa stea in santier provocand o marire artificiala a preturilor (ca deh e cerere )
lasatii sa termine si cumparati daca va place si va convine pretul platit raportat la conditii, confort, calitate

View Postadyliviu, on 12 noiembrie 2018 - 22:06, said:

e de preferat sa cumperi la 2 ani dupa incheierea proiectului pt a fi scutit de TVA ... in acest mod :
- vezi proiectul final si pe ce dai banii,
- nu mai platesti tva de 19%,
- nu mai esti expus la riscuri precum pierderea avansului daca nu mai poti cumpara ulterior (clauza abuziva in antecontract)
- nu-ti mai faci nervi din cauza intarzierilor proiectului
- nu stai 3-5 ani intr-un santier

View Postgreywolfact, on 12 noiembrie 2018 - 22:07, said:

Am mai auzit de chestia asta dar nu am reusit sa gasesc exact articolul din lege cu regulile. Poti sa il indici ?
LE: Stiu ca am fost si la Circului Park Tower care a fost finalizat acu 3 ani si se punea problema sa platesc TVA.

View Postadyliviu, on 12 noiembrie 2018 - 22:19, said:

este o discutie pe thread-ul de la upground residence pe acest forum
oricum dezvoltatorii se tin prea batosi cu negocierea si clauzele abuzve
este prin bucurestiul de vanzari de apartamente, chiar azi am vazut un apartament de 80mp din anii '90 in zona centrala (unirii - timpuri noi) la 137000 eur cu loc de parcare inclus
asa ca nush ce atata disperare pe de-o parte si nesimtire de partea cealalta

Nu am facut nici o reclama...dupa cum vezi in istoric asa am ajuns la upground (fiind intrebat de unde stiu de chestia ca nu se plateste tva in anumite conditii) si de aici discutia a extrapolat exagerat ...

Edited by adyliviu, 13 November 2018 - 00:23.


#385
xycalin

xycalin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.11.2018

View Postxycalina, on 12 noiembrie 2018 - 23:41, said:



Va multumesc sfaturi!

Totusi rugamintea mea era sa ma ajute cu niste lamuriri persoanele care locuiesc in complex si care cunosc cel mai bine cum sta treaba in complex. Se pare ca nu prea exista pe acest forum persoane din complex, ci doar diversi useri care fac reclama la complex (sau la alte complexe prezentand comparativ situatia cu alte complexe "mai bune") sau persoane din vanzari.
De asemenea nu inteleg de ce faceti comparatii intre complexe, deoarece nu este relevant, avand in vedere locatiile diferite, structura, proiectul fiecaruia. Ca sa nu mai zic de comparatii intre complexele din Bucuresti si cele din Dublin Posted Image
Vorbim de lumi paralele cand vorbim de Romania comparativ cu orice alta tara din vest, atat din punct de vedere al veniturilor per locuitor, dar mai ales din punctul de vedere al conditiilor de trai, civilizatie, poluare, sisteme de sanatate... si lista e atat de lunga...
Cred ca este mult mai relevant cum te simti tu insuti in complexul pe care l-ai ales, cat esti de multumit de raportul calitate/pret din fiecare luna pe care o traiesti in acest complex.

Exemplul meu este cel prezentat mai sus: o persoana isi da seama in ceasul al 12-lea ca nu mai poate plati apartamentul de vis din 21 Residence, iar eu vreau sa aflu daca merita sa ii preiau precontractul incheiat anul trecut. De aceea am venit cu intrebarile de mai sus.

Inca nu m-am lamurit... sincer nu am vazut ceva care sa ma faca sa aleg 21 Residence... repet nu ma intereseaza alte complexe, alte tari...

Multumesc!

Plătești ceva in plus la persoana de la care preiei contractul?

#386
CRISTANR_32

CRISTANR_32

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.07.2018

View Postxycalina, on 11 noiembrie 2018 - 01:13, said:

Vreau sa cumpar un apartament cu 2 camere din faza 2. La showroom mi s-a spus ca nu mai sunt ap cu 2 camere de vanzare la etaje intermediare, dar am gasit o persoana fizica care vrea sa-l vanda. Persoana care vrea sa-l vanda a zis ca nu isi mai poate face credit pentru ca pretul este prea mare pentru veniturile sale. Mi-a dat tot felul de informatii mai mult sau mai putin obiective, dar am zis ca cel mai bine este sa intreb aici pe forum direct persoanele care deja locuiesc in complex si care sunt mai obiective, avand in vedere ca nu vor sa vanda ceva urgent ca pers fizica cu care sunt in negocieri.

Am urmatoarele intrebari:

1. Pretul final va fi conform masuratorilor de la receptia apartamentului sau va fi un pret impus de dezvoltator indiferent de cati mp are apartamentul? Pers fizica mi-a zis ca pretul e pe mp si ca masuratorile coincid cu realitatea.
2. Am inteles de pe forumul acesta ca se plateste o taxa lunara timp de 2 ani si ca nu se poate negocia pretul acelei taxe. Ce este inclus in acea taxa? E doar o taxa (cost suplimentar pentru achizitia apartamentului) sau sunt servicii prevazute clar, identificate fiecare cu un procent de valoare din taxa? Cat e acesta taxa pentru cei care ati semnat deja?
3. Asociatia de proprietari este constituita deja pentru faza 1? Presedintele asociatie este OK, in sensul ca urmareste daca toate serviciile sunt prestate conform contractelor incheiate? Exista o politica de reducere de costuri, se fac sedinte pentru alegerea celei mai bune oferte in vederea contractarii unui furnizor? Exista transparenta in ceea ce priveste banii dvs?
4. Avand in vedere ca a trecut 1 an de cand s-au dat in folosinta primele blocuri din faza 1, mai sunt multi proprietari care nu s-au mutat? Stiti cumva motivul pentru care lumea evita sa se mute?  
5. Furnizorii contractati de Asociatia de proprietari isi respecta obligatiile din contract si ofera servicii de calitate sau se bazeaza pe clauze din contract care le permit sa va ia banii fara sa raspunda pentru ceea ce presteaza?
6. Sunteti multumiti de serviciile pe care le platiti lunar pentru intretinerea complexului?
7. In ultimele luni au fost probleme in complex cu utilitatile (sistarea apei, pene de curent, sistare gaze din motive imputabile dezvoltatorului)?
8. S-a facut predarea spatiilor comune fara sa existe observatii sau in cazul in care au existat observatii acestea au fost remediate imediat de dezvoltator?
9. Exista clauze care ar putea fi considerate abuzive in contractul incheiat intre dezvoltator si dvs? Care sunt acelea?
10. Daca inchei contractul luna aceasta pot sa ma mut deja? Adica receptia se face inainte sa fie utilitatile trase sau dupa? S-a mutat cineva in blocurile din faza 2?
11. Exista o statie de betoane langa complex care este functionala si in acest moment cauzand o poluare intensa?
12. Va exista o parcare privata in complex si vor fi persoane straine care se vor plimba oricand si la orice ora prin complex?
12. Cat este intretinerea pentru spatiile comune lunar?

Am nevoie de o parere obiectiva de la cei care stau in acest complex si care au informatii sigure. As vrea ca userii fake si cei de la vanzari sa nu imi raspunda deoarece vor avea probabil raspunsuri subiective.

Multumesc!

Personal consider ca tu pui intrebarile unde nu trebuie si cel mai bine e sa te duci acolo si sa stai la coada ( o urasc) sa te bage cineva in seama si sa le ceri si vreo 2 ore la cate nelamuri ai. Totusi sunt foarte consistente si acopera toate domeniile posibile (ma mir ca nu ai intrebat si de geodezie ceva?? o fi bun terenul sub acest complex). Probabil ca esti genul care le intorci pe toate partile si pana te hotaresti nu mai gasesti nimic (no offense)

O sa incerc sa-ti raspund la intrebari desi mi se par foarte amanuntite si ar trebui sa intrebi pe cei care vand (persona fizica ca daca vrea sa vanda contractul trebuie sa te convinga nu??).
1. Pretul este pe apartament ( cere precontractul si ai sa vezi acolo ca ai o marja de +_ 5% din spatiu unde dezvoltatorul o sa faca pe dracu in 4 sa-ti ia banii si sa fie in marja de 5%)
2. Da se pateste o taxa si e normal sa se plateasca ( e foarte greu sa ai grija de 30.000 m2 si 1470 de apartamente cand un proprietar vrea ceva si altul altceva) 22 euro + TVA 2 ani. Dar si dupa 2 ani tot o sa se plateasca ca cineva trebuie sa faca asta ( poate alta firma aleasa de asociatie)
3. Da si sunt tineri ( sunt multe apartamente si sunt multe de luat in primire)
4. Multi au cumparat ca investitie ( aici e de rahat intrebarea; de unde sa stim noi de ce nu s-a mutat lumea? doar presupun) In alt bloc unde am cumparat in 2014, prin 2017 cand s-au mai scumpit apartamentele au aparut multe la vanzare dar cu 30-40% mai scumpe. Deci.....
5. Zi-mi tu un furnizor care e perfect si mai ales daca tu ai pretentii de revolvat probleme in 5 minute. La inceput sunt probleme peste tot si asociatia nu are contractat nici un furnizor. Dezvoltatorul are, pana la transfer catre asociatie.
6. Intrebarea asta suna ca o cercetare de marketing. Alta intrebare? :))))
7. Nu. Fiecare apartament este bransat individual. Aici nu are treaba dezvoltatorul. Ai contract direct cu furnizorii
8. Procesul este in lucru si dezvoltatorul remediaza tot conform contractului ( mai greu avand si faza 2 de terminat)
9. Alta intrebare de rahat. Angajeaza un avocat sau vezi ca a prezentat aici cineva parerea unui avocat. Da vorba domnului de aici; cand dai o avere pe un apartament te mai uiti la cateva sute de euro pentru un avocat? asa ca daca ti neaparat la acesta curiozitate plateste un expert nu cauta sfaturi pe net!!
10. Faza 2 NU
11. Intreaba la primarie/mediu. Noi doar presupunem ca o sa dispara.
12. Nu e nimic oficial dar probabil ca o sa fie si o cladire de birouri cu un mare mega la parter. Doar presupuneri, nu oficial!!! oricum o sa plateasca cota parte pentru intretinerea complexului daca o sa fie asa
13. Nu e relevant. Asta o sa se vada in timp

Sunt proprietar in faza 2 ( asta sa nu se comenteza aiurea) si iti propun sa intri pe grupul de facebook si o sa ai mai multe informatii. Majoritatea proprietarilor sunt multumiti iar multi care au in faza 2, stau cu chirie in faza 1.
Nicaieri nu e perfect si doar tu poti face alegerea care iti place. Si da e mai frumos/ieftin in Dublin dar nu putem pleca toti!!!
Nu o sa mai raspund pe aceasta tema ca deja am scris destul.

O zi buna!

#387
xycalin

xycalin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.11.2018
cristianr_32 cred ca esti de la dezvoltator

#388
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
e de preferat sa cumperi la 2 ani dupa incheierea proiectului pt a fi scutit de TVA ... in acest mod :
- vezi proiectul final si pe ce dai banii,
- nu mai platesti tva de 19%,
- nu mai esti expus la riscuri precum pierderea avansului daca nu mai poti cumpara ulterior (clauza abuziva in antecontract)
- nu-ti mai faci nervi din cauza intarzierilor proiectului
- nu stai 3-5 ani intr-un santier



ca o paranteza la 19th, proiectul din orhideea, in 3 ani nu s-a vandut nimic ci doar transferuri in familie.
Am pornit atunci cu 350 de euro chirie doua camere (platita de subsemnatul) acum a ajuns 600 de euro.

#389
adyliviu

adyliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 16.02.2009
cu 600eur chirie stai in zona metropolitana din Londra si faci cel mult 30 min pana in centru la ce infrastructura au ... ce sa mai zic ... nu merita

Edited by adyliviu, 13 November 2018 - 11:46.


#390
blexandru

blexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.02.2018

View Postadyliviu, on 13 noiembrie 2018 - 11:45, said:

cu 600eur chirie stai in zona metropolitana din Londra si faci cel mult 30 min pana in centru la ce infrastructura au ... ce sa mai zic ... nu merita

Iar vorbesti prostii, cu 600 de euro (aprox 540 de lire) inchiriezi o camera intr-o casa la periferia londrei, daca vrei ceva asemanator ca si distanta fata de centru si langa metrou, cu aceeasi suprafata utila ca la un ap de 2 camere din complexul orhideea te-ar costa cel putin 2000 de lire (aprox de 4 ori mai scump decat in bucuresti) asa ca nu mai amesteca merele cu gutuile si apartamentele vechi din 90 din zona timpuri noi la 130 k cu constructiile noi din ansamblurile rezidentiale din aceeasi zona.( dupa ce investesti min 20 k in apartamentul tau de 80 mp ca sa-l aduci cat de cat la acelasi nivel de confort cu unul nou tot vei ramane cu mirosul de pubela pe scara, cu singurul lift care se strica mai mereu, cu aceeasi vecini care nu vor sa dea bani pentru o noua spoiala pe scara si asa mai departe)

#391
adyliviu

adyliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 16.02.2009

View Postblexandru, on 13 noiembrie 2018 - 12:02, said:

Iar vorbesti prostii, cu 600 de euro (aprox 540 de lire) inchiriezi o camera intr-o casa la periferia londrei, daca vrei ceva asemanator ca si distanta fata de centru si langa metrou, cu aceeasi suprafata utila ca la un ap de 2 camere din complexul orhideea te-ar costa cel putin 2000 de lire (aprox de 4 ori mai scump decat in bucuresti) asa ca nu mai amesteca merele cu gutuile si apartamentele vechi din 90 din zona timpuri noi la 130 k cu constructiile noi din ansamblurile rezidentiale din aceeasi zona.( dupa ce investesti min 20 k in apartamentul tau de 80 mp ca sa-l aduci cat de cat la acelasi nivel de confort cu unul nou tot vei ramane cu mirosul de pubela pe scara, cu singurul lift care se strica mai mereu, cu aceeasi vecini care nu vor sa dea bani pentru o noua spoiala pe scara si asa mai departe)

tot nu merita ... poti sta in bucuresti si cu 300 eur chirie la fel cum poti sta si in londra cu 6-800 lire:

https://www.nestpick...55&display=grid

Edited by adyliviu, 13 November 2018 - 12:20.


#392
blexandru

blexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.02.2018

View Postadyliviu, on 13 noiembrie 2018 - 12:16, said:

tot nu merita ... poti sta in bucuresti si cu 300 eur chirie la fel cum poti sta si in londra cu 6-800 lire:

https://www.nestpick...55&display=grid

Daca ai fi citit anunturile din linkul pe care l-ai postat ai vedea clar ca doar o camera intr-un apartament sau intr-o casa costa 500-800 lire (560 - 900 euro)

Si iar nu inteleg care e legatura cu londra?

Edited by blexandru, 13 November 2018 - 12:25.


#393
adyliviu

adyliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 16.02.2009
costul vietii raportat la confort, servicii si infrastructura

chiar daca as da dublu pe o chirie 1200k in Londra la un venit anual de 70-90k as fi mult pe plus, cel putin 30 k / an pusi deoparte ...

de asta zic ca ... NU merita sa fi scalv in romanica o viata pt o cutie de chibrituri

#394
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 04.09.2008

View Postadyliviu, on 13 noiembrie 2018 - 12:45, said:

costul vietii raportat la confort, servicii si infrastructura

chiar daca as da dublu pe o chirie 1200k in Londra la un venit anual de 70-90k as fi mult pe plus, cel putin 30 k / an pusi deoparte ...

de asta zic ca ... NU merita sa fi scalv in romanica o viata pt o cutie de chibrituri

Merita sa fi sclav in UK ptr o cutie de chibrituri prost izolata dar care arata mai bine pe exterior nu ?
Cu 70k in UK (care e destul peste medie chiar si ptr Londra), ai 48k net/an venit - 15k chirie/an, ramai cu 33k fara sa pui la socoteala nici chestiile de baza (utilitati, transport, mancare). Daca iei in considerare iesiri, plimbari, masina... deja da cu virgula.

Edited by greywolfact, 13 November 2018 - 12:54.


#395
blexandru

blexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.02.2018

View Postadyliviu, on 13 noiembrie 2018 - 12:45, said:

costul vietii raportat la confort, servicii si infrastructura

chiar daca as da dublu pe o chirie 1200k in Londra la un venit anual de 70-90k as fi mult pe plus, cel putin 30 k / an pusi deoparte ...

de asta zic ca ... NU merita sa fi scalv in romanica o viata pt o cutie de chibrituri

Drum bun!

#396
CRISTANR_32

CRISTANR_32

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.07.2018

View Postadyliviu, on 13 noiembrie 2018 - 12:45, said:

costul vietii raportat la confort, servicii si infrastructura

chiar daca as da dublu pe o chirie 1200k in Londra la un venit anual de 70-90k as fi mult pe plus, cel putin 30 k / an pusi deoparte ...

de asta zic ca ... NU merita sa fi scalv in romanica o viata pt o cutie de chibrituri

Sunt si eu curios cum o sa ajungi tu la 70-90k pe an in UK? Adica 5800-7500 lire pe luna si fara sa fi sclav

Edited by CRISTANR_32, 13 November 2018 - 12:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate