Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Laptop business puternic

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#91
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostStickyFingaz, on 20 februarie 2017 - 14:16, said:

Pai atunci nu crezi ca ar fi corect sa spui ca un SSD SATA pe M.2 poate sa functioneze si pe conector SATA cu ajutorul unui adaptor? M.2 este conector - SATA este conector - e sau unul sau altul, nu pot fi amandoua in acelasi timp.
corect ar fi: SSD cu SATA 3 controller care se conecteaza printr-un adaptorul  SATA-to-M.2 la PCIe care prin intermediului controllerului SATA Express din Chipset decide sa  interfateze device-ul SSD cu driverul AHCI si de acolo cu OS-ul.

#92
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016

View Postlightpoint, on 20 februarie 2017 - 14:27, said:

corect ar fi: SSD cu SATA 3 controller care se conecteaza printr-un adaptorul  SATA-to-M.2 la PCIe care prin intermediului controllerului SATA Express din Chipset decide sa  interfateze device-ul SSD cu driverul AHCI si de acolo cu OS-ul.

Hehe, teoria batului de chibrit, la fel ca si restul threadului.
Ar trebui sa ne punem sa facem un update la threadul lui Dany_Darke din sectiunea de stocare, ca sa fie puse toate intr-un singur loc, nu imprastiate in 50 de topicuri.

#93
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Cand spuneam de subwoofer, etc,  am si precizat ca singurul aspect care conta pentru mine era M.2 la SSD

View PostStickyFingaz, on 20 februarie 2017 - 09:45, said:

.....Ti s-a mai explicat si pe celalalt thread. Intre SSD pe SATA si M.2 SATA nu este nici o diferenta de viteza, vei fi limitata de latimea de banda a interfetei. Deci nu aia conteaza. M.2 de pe Lenovo se pare ca e pe PCI-e, deci NVMe. Upgrade ulterior nu exista in niciuna dintre situatii, eventual doar la capacitate.

View Postgeorgik12, on 20 februarie 2017 - 11:38, said:

Y700-le de la noi are M.2 Sata, n-ai ce face cu PCIe in el, ca nu-l vede.
Apropo, PCie e fie AHCI, fie nVME, deci daca-i PCIe nu e automat si nVME.
Era normal sa cred, in nestiinta mea, ca M.2 prezinta un avantaj in fata 2,5", atata timp cat SSD-urile cu form factor M.2 sunt singurele care depasesc 100K IOPS, comparate chiar si cu varful de lance pe 2,5" (850 Pro) : http://www.pcgarage....1422810,1422818

View Postlightpoint, on 20 februarie 2017 - 11:52, said:

Pai tinand cont de aceste noi cerinte....
Cat despre subwoofer sa stii ca este doar marketing. Sunt de fapt niste pocnitori.......
Nu sunt noi cerinte, erau doar cateva aparente neimportante.
Bine de stiut si despre subwoofere.

View Postgeorgik12, on 20 februarie 2017 - 13:22, said:

Nu doar PCG, ci cam toate din Romania sunt cu M.2 Sata, ca in fond, sunt aceleasi laptopuri, vandute doar de magazine diferite.
......Doar ca ce pe la noi e M.2 Sata, la fel si pe alte modele (HP Gaming / Dell 7559). Nu stiu pe V nitro cum e interfata, dar ma pot interesa, daca e nevoie de o confirmare.
Clevo N850 m-ar interesa sa-l cumpar (99%) si pentru ca, din cate inteleg eu, pe acel slot M.2 s-ar putea pune, la nevoie, acele SSD-uri mai bune din poza atasata de mine. http://www.pcgarage....1422810,1422818

View Postvladdy99, on 20 februarie 2017 - 13:32, said:

@Dana: Pune SSD 850 la i3 si mai pune'i o placuta de 4gb la memorie.....
I-as pune SSD 850 dar e in garantie laptopul cu i3 (sigiliu pe surub).
Dar referitor la SSD, spune-mi te rog, te-am intrebat si ieri, ai aflat cumva, acel N850 poate veni (sau vine) cu SSD M.2 Samsung 960 Pro ?

View Postvladdy99, on 20 februarie 2017 - 13:32, said:

Dc tot tii musai sa iti iei o racheta, ai de ales:
Lenovo Ideeapa Y700 pt performanta superioare si calitate mediocra. Clevo P650 pt calitate.
Nu prea e clara fraza. Si nu ne refeream la N850? Ca P650 l-am exclus din discutie de mult, nu?

View Postvladdy99, on 20 februarie 2017 - 13:32, said:

Carcasa de aluminiu adevarata.....
Bine de stiut.

View Postvladdy99, on 20 februarie 2017 - 13:32, said:

Vrei calitate de la toshiba, trebuie sa scoti banu.
http://www.pcgarage....-10-pro-no-odd/
Cu acel CPU nu m-as risca sa dau nici jumatate din suma.

View PostStickyFingaz, on 20 februarie 2017 - 14:44, said:

Ar trebui sa ne punem sa facem un update la threadul lui Dany_Darke din sectiunea de stocare, ca sa fie puse toate intr-un singur loc, nu imprastiate in 50 de topicuri.
Despre asta intrebam si eu, daca exista discutate pe undeva, iar daca nu, de ce nu se clarifica totul, exact ca pe un blog pentru neprofesionisti.

Attached Files


Edited by dana_1, 20 February 2017 - 23:40.


#94
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
N850-ul vine cu INTEL® 600p M.2 NVMe PCIe SSD, e destul de clar trecut pe pagina, nu? Posted Image
Ma rog, oricum iti bati capul cu detalii inutile, cand o sa simti in real life diferenta intre SSD-uri, sa ma anunti si pe mine.

Nu de alta, dar mai mult ca sigur o sa faci import / export pe HDD, caz in care e fix pix ce IOPS si viteze iti atinge tie SSD-ul, ca oricum esti limitata la viteza HDD-ului.
Deci, dupa 6 pagini, te-ai decis la ce "racheta" pentru Excell vrei? Ca oricum nu dai gres cu niciunul, la ce ai tu nevoie merge oricare, iti garantez.

PS: Vezi ca iar compari mere cu pere.
M.2 PCie e normal sa fie mult mai rapid ca un Sata. Compara si tu M.2 Sata cu 2.5" Sata, ai sa vezi "mega" diferentele.

Edited by georgik12, 21 February 2017 - 00:35.


#95
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016

View Postgeorgik12, on 21 februarie 2017 - 00:34, said:

Compara si tu M.2 Sata cu 2.5" Sata, ai sa vezi "mega" diferentele.

Pai sunt diferente: 2.5-ul SATA e de vreo 2 ori mai lung, de 3 ori mai lat si de 2 ori mai inalt decat M.2-ul SATA Posted Image

#96
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostStickyFingaz, on 21 februarie 2017 - 08:54, said:

Pai sunt diferente: 2.5-ul SATA e de vreo 2 ori mai lung, de 3 ori mai lat si de 2 ori mai inalt decat M.2-ul SATA Posted Image
La nivel arhitectural pot fi diferente.
1) Daca  connectorul M.2  interfateaza cu controllerul SATA3 (in functie de decizia producatorului placii de baza), atunci managementul SSD-ului este asigurat de controller SATA Express.Acesta din  urma poate  sa routeze semnalul fie catre driverul AHCI fie catre driverul SATA(Legacy) si de acolo spre OS.
2)Daca conectorul M.2 interfateaza cu controllerul PCIe Express atunci daca SSD-ul are controller AHCI , acesta va fi rutat catre driverul AHCI si de acolo spre OS.
3)Daca conectorul M.2 interfateaza cu controllerul PCIe Express atunci daca SSD-ul are controller NVMe , acesta va fi rutat catre driverul NVMe si de acolo spre OS.
4) Daca conectorul M.2 interfateaza cu controllerul  USB3, atunci  vei avea un SSD la o viteza maxima(teoretic) SATA 3.Unui astfel de adaptor insa nu poti sa-i pui un SSD/M.2PCie ci doar un SSD/M.2SATA3

Dar ce inseamna tehnologic toate aceste criterii ?
Inseamna ca eu ca producator de placi de baza/laptopuri pot decide:
1.sa-ti leg fizic conectorul M.2 la controller SATA 3 de pe placa de baza.Astfel o sa ai M.2 via SATA3, limitat la sata3, rutat insa tot spre AHCI driver
2.sa-ti leg fizic conectorul M.2 la controller SATA Express , de aici in functie de controllerul SSD-ului, poti sa fii rutat fie spre AHCI driver fie spre NVMe driver , fie spre SATA3 sau SATA legacy driver.
3.sa-ti leg fizic conectorul M.2 la controllerul PCIe,  caz in care in functie de controllerul SSD-ului(AHCI/NVMe dar nu si SATA3) , poti fi rutat spre AHCI driver sau NVMe driver

Deci chestiile alea IOPS de pe SSD-uri devin cam orientative din moment ce eu producator pot decide spre ce magistarala te rutez.Zadarnic cauti tu IOPS mari si multe daca eu iti leg M.2 conectorul la SATA Express , si in interiorul chipsetului rutez tot traficul dinspre M.2 spre driverul AHCI via sata3, tinandu-mi astfel pci-express-ul disponibil altor device-uri mai importante.O astfel de strategie implica o simplificare a controllerului de PCI-Express si costuri de productie mai mici.
Asadar ultimul cuvant in performanta SSD-ului tau o are producatorul de laptop/placii de baza si nu SSD-ul in sine.

De aceea este foarte important sa te uiti la specificatiile portului M.2 din descrierea laptopului /placii de baza.Mai exact combinatia dintre form factor(adica connector) si interfata( adica controller)

Edited by lightpoint, 21 February 2017 - 10:32.


#97
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View Postgeorgik12, on 21 februarie 2017 - 00:34, said:

N850-ul vine cu INTEL® 600p M.2 NVMe PCIe SSD, e destul de clar trecut pe pagina, nu? Posted Image
Nu-mi sunt foarte clare doua lucruri aici :
1) Acel INTEL 600p M.2 pe pcgarage apare avand interfata NVMe. Iar pe pagina scrie si NVMe dar si PCI (???). Alte SSD-uri au interfata PCIe (950pro, 960pro, 960evo). S-ar putea pune si aceste Samsung-uri cu interfata PCIe (nu NVMe) in acel slot M.2 ?
2) Ceea ce l-am intrebat pe @vladdy99 mai sus a fost pentru ca nu am inteles cum a trecut de la prima afirmatie la a doua.

View Postvladdy99, on 17 februarie 2017 - 15:45, said:

2. Preferabil ii pui un ssd M.2 NVMe PCIe SSD. Vezi dc poti cere Samsung (costa dublu, insa sunt net superioare).

View Postvladdy99, on 19 februarie 2017 - 12:35, said:

2. Clevo vine si cu NVMe SSD. Si inca Samsung. (Mai sunt si alte Samsung NVMe in afara de 960 Pro ?). Nu exista grad de comparatie,

View Postgeorgik12, on 21 februarie 2017 - 00:34, said:

Ma rog, oricum iti bati capul cu detalii inutile, cand o sa simti in real life diferenta intre SSD-uri, sa ma anunti si pe mine.
Nu de alta, dar mai mult ca sigur o sa faci import / export pe HDD, caz in care e fix pix ce IOPS si viteze iti atinge tie SSD-ul, ca oricum esti limitata la viteza HDD-ului.
Nu voi folosi HDD. Sper sa ai dreptate si sa se miste ok si cu SSD-ul din dotare 2,5", fara sa mai fie nevoie de un upgrade cu un SSD M.2.
Dar sa nu uitam ce spunea colegul @lightpoint despre un excel al sau care "se misca saracul core i7 de parca ar fi deja obosit" (postare 46).


View Postlightpoint, on 21 februarie 2017 - 10:24, said:

.......Asadar ultimul cuvant in performanta SSD-ului tau o are producatorul de laptop/placii de baza si nu SSD-ul in sine.

De aceea este foarte important sa te uiti la specificatiile portului M.2 din descrierea laptopului /placii de baza.Mai exact combinatia dintre form factor(adica connector) si interfata( adica controller)
Apreciez ca fiind foarte utile, constructive si interesante informatiile din aceasta postare.
Asa cum spui, daca ne uitam la specificatiile portului M.2 din descrierea laptopului N850 : INTEL® 600p M.2 NVMe PCIe SSD , sa inteleg ca pot pune si SSD cu interfata NVMe (mai slabe vad eu) dar si cu interfata PCIe (mai bune vad eu - 950 pro, 960 pro, 960 evo) ?

#98
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postdana_1, on 21 februarie 2017 - 19:47, said:

Asa cum spui, daca ne uitam la specificatiile portului M.2 din descrierea laptopului N850 : INTEL® 600p M.2 NVMe PCIe SSD , sa inteleg ca pot pune si SSD cu interfata NVMe
INTEL® 600p M.2 NVMe PCIe SSD =  Dispozitiv SSD cu controller NVMe care intefateaza magistrala de PCI-Express(PCIe) prin intermediul conectorului M.2
sau mai scurt NVMe over PCie.
Putem avea si SSD-uri pe controller AHCI care interfateaza magistrala PCI Express(PCIe)  prin intermediul connectorului M.2
Putem compara NVMe cu AHCI, insa ambele sunt rutate pe magistrala PCI Express.NVMe este superior AHCI, prin latenta scazuta(timp de transfer mai scurt) si suport pentru procesarea in paralel oferit de catre procesoarele performante echipate in acest sens.

Edited by lightpoint, 21 February 2017 - 20:32.


#99
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
@dana_1

Sincer, chiar vreau sa vad ca ai cumparat ceva, ca mirosi a troll de la o posta.
Am explicat si eu si altii de cateva ori pe aici, tu citesti cu spatele si o faci pe p.... Serios acum, e asa greu sa dai scroll si sa citesti ce trebuie?

Desenat, ca pentru ...

M.2 are 2 interfete: Sata si PCIe
M.2 are 2 controllere: AHCI si NVMe.

Interfata, controller, Dana. :)

Edited by georgik12, 21 February 2017 - 20:41.


#100
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Mi-am dorit sa inteleg aceste lucruri, nu cred ca am reusit prea mult. Ma pot "lasa pagubasa", voi sunteti foarte draguti.
Ce ma tot pune / punea in incurcatura, este ca eu tot ce stiam erau notiunile vazute pe comparatia de pe pcgarage http://www.pcgarage....1422810,1422818
- voi spuneti  :  interfete - SATA si PCIe
- pe comparatia pcgarage vad  :  interfete - SATA , PCIe si NVMe
- voi spuneti  :  controllere - AHCI si NVMe
- pe comparatia pcgarage vad  :  controllere - 3 core MEX, Samsung UBX, Samsung Polaris, Marvell 88SS1074, Silicon Motion SM2260, etc
- voi spuneti : controllerul NVMe e superior controllerului AHCI, eu pe pcgarage vad INTEL-urile cu "interfata" NVMe sunt SSD-uri cu toate 4 vitezele inferioare SSD-urilor cu interfata PCIe

Deci notiunea de NVMe ei o incadreaza la interfete, nu la controllere, iar notiunile de AHCI, protocoale, latimi de banda, nu apar pe-acolo, iar din alta parte, nu am gasit sa citesc despre ele.
In ultimele voastre postari s-au mai fixat cateva notiuni, insa neintelegandu-le in practica, poate ca tot nu voi stapani bine aceste aspecte. As putea renunta sa inteleg (cu toate ca nu sta in caracterul unei femei puternice, cu peste 20 ani de scoala daca socotesc si rezidentiatul).
Si daca stiti vreun blog sau vreun material pe net care sa ma ia mai de jos, va rog puneti link.

Edited by dana_1, 21 February 2017 - 23:06.


#101
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016
De ce te intereseaza chestii care nu conteaza? Tu ai cerut recomandare de laptop, dar vad ca te doare ce diferente sunt intre tipuri de form factor, controlere etc. Pentru ce te intereseaza? Vrei sa alegi tu laptopul? De ce mai deschizi thread atunci? Trebuia sa ramai la topicul cu M.2 si SATA si terminai povestea dupa ce te lamureai acolo.
Subiect inchis pentru mine.

#102
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Sa ii recomande cineva wikipedia !

#103
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011

View Postdana_1, on 21 februarie 2017 - 22:38, said:

- voi spuneti  :  interfete - SATA si PCIe
- pe comparatia pcgarage vad  :  interfete - SATA , PCIe si NVMe
- voi spuneti  :  controllere - AHCI si NVMe
- pe comparatia pcgarage vad  :  controllere - 3 core MEX, Samsung UBX, Samsung Polaris, Marvell 88SS1074, Silicon Motion SM2260, etc
- voi spuneti : controllerul NVMe e superior controllerului AHCI, eu pe pcgarage vad INTEL-urile cu "interfata" NVMe sunt SSD-uri cu toate 4 vitezele inferioare SSD-urilor cu interfata PCIe

Pai poti deschide topicul la ei atunci, daca n-ai incredere ce iti spunem.
Doar ca acolo probabil ti-l vor inchide instant daca discutia degenereaza ca aici. :)

Cum am zis, exista doar 2 interfete: Sata si PCIe.
NVMe e protocolul de comunicare mai bine zis, e impropriu spus controller, scuze de confuzie. Si da, ai NVMe-uri mai slabe ca AHCI, nu-i o regula ca daca e NVMe e si mai rapid. Depinde de cum e facut SSD-ul ala si cat de performant e, dar NVMe-ul pe hartie duce mult mia bine decat AHCI.

#104
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View PostStickyFingaz, on 22 februarie 2017 - 09:03, said:

De ce te intereseaza chestii care nu conteaza?
Toate chestiile conteaza, Exista corelatii. Eu de ceva vreme m-am hotarat 99% ce sa cumpar. Am mai spus-o. Dar a impartasi din experienta personala, pe un forum, nu e ok?

View Postfarausername, on 22 februarie 2017 - 09:36, said:

Sa ii recomande cineva wikipedia !
Cu ce cuvant cheie sa caut catre wiki?

View Postgeorgik12, on 22 februarie 2017 - 09:48, said:

Pai poti deschide topicul la ei atunci, daca n-ai incredere ce iti spunem.
Nu am insinuat o problema de incredere. Asta s-a inteles? Nici pe departe. Dar, ai deschis link-ul cu comparatia, sa vezi ca asa apar acolo? Ce poate intelege o persoana neinitiata?

View Postgeorgik12, on 22 februarie 2017 - 09:48, said:

Cum am zis, exista doar 2 interfete: Sata si PCIe.
NVMe e protocolul de comunicare mai bine zis, e impropriu spus controller, scuze de confuzie...
Daca si tu le mai confunzi, eu nu mai sper sa le inteleg. Va voi intreba pe voi la vremea respectiva ce SSD sa aleg, daca imi va trebui upgrade pe M.2
Poate pana atunci se mai simplifica din numarul interfetelor, protocoalelor, controllerelor, etc Sau poate gasesc pe wikipedia si imi fixez termenii.

#105
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Am zis ca e impropriu spus controller, nu ca as fi gresit.
E o diferenta.

Da, te intelegem ca vrei sa te informezi, dar din pacate nu dai senzatia ca ai si baga ceva la cap.
Nu e ca si cum nu s-a explicat pana acum ceva destul de clar, doar ca ai ales sa mai intrebi o data, pentru a mai relua iar aceleasi probleme. Asta nu-i ok, dovada si raspunsurile pe care incepi sa le primesti.
Totul e fun in limita bunului simt, toti ce-i ce posteaza aici o fac din placere si n-au niciun beneficiu. Vrei consultanta profi, apelezi la o firma care se ocupa de asa ceva si scoti banul. :)

#106
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Ce incercam eu sa zic este caci calitatea costa. Vezi tecra.
La Y700 numai procesorul este o treime din cost. Iti dai si tu seama cat a mai ramas si pt caliltate ?

La Clevo P650 ai optiune de un ssd samsung sm961.
http://www.tomshardw...1-ssd,4608.html

Implicit, cred ca la cerere se poate pune si pe N850. Dar again, costa! Acum nu cred ca se justifica investitia in cazul tau,

#107
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postdana_1, on 21 februarie 2017 - 22:38, said:

- voi spuneti  :  controllere - AHCI si NVMe
- pe comparatia pcgarage vad  :  controllere - 3 core MEX, Samsung UBX, Samsung Polaris, Marvell 88SS1074, Silicon Motion SM2260, etc
Pai acele controllere sunt implementari ale firmei Samsung.Exact cum ai aer conditionat de la diverse firme asa ai si controllere de la diferite firme.

Quote

- voi spuneti : controllerul NVMe e superior controllerului AHCI, eu pe pcgarage vad INTEL-urile cu "interfata" NVMe sunt SSD-uri cu toate 4 vitezele inferioare SSD-urilor cu interfata PCIe
Este, dar producatorul ssd-ului poate sa-l limiteze in mod intentionat ca sa-i pastreze costul de vanzare intr-un anumit interval.

Quote

Deci notiunea de NVMe ei o incadreaza la interfete, nu la controllere,
Controllerele sunt implementari ale unei interfete.

Quote

iar notiunile de AHCI, protocoale, latimi de banda, nu apar pe-acolo, iar din alta parte, nu am gasit sa citesc despre ele.
Nu apar pe unele site-uri deoarce asa a ales vanzatorul.Mai putine informatii, mai putin batai de cap.

Quote

Si daca stiti vreun blog sau vreun material pe net care sa ma ia mai de jos, va rog puneti link.
https://books.google...bs_similarbooks
http://www.goodreads...nization_Design

#108
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View Postgeorgik12, on 22 februarie 2017 - 21:04, said:

.......Totul e fun in limita bunului simt, toti ce-i ce posteaza aici o fac din placere si n-au niciun beneficiu. Vrei consultanta profi, apelezi la o firma care se ocupa de asa ceva si scoti banul. Posted Image
Nu vad nimic fun, mai degraba hobby. Si mi-a fost foarte util ajutorul vostru oferit din placere.

View Postvladdy99, on 23 februarie 2017 - 00:22, said:

.....La Clevo P650 ai optiune de un ssd samsung sm961.
http://www.tomshardw...1-ssd,4608.html

Implicit, cred ca la cerere se poate pune si pe N850. Dar again, costa! Acum nu cred ca se justifica investitia in cazul tau,
Multumesc foarte mult. Cred ca voi opta pentru sm961 in loc sa am SSD 2,5" platind o diferenta. A ramas sa ma hotarasc daca de 128 sau 256GB.
Apropo, foarte amabili si flexibili reprezentantii Clevo in RO. Voi posta aici rezultatul final al achizitiei.

View Postlightpoint, on 23 februarie 2017 - 10:13, said:

Multumesc foarte mult si pentru aceste lamuriri. Am mai gasit si eu ceva interesant pe aici http://www.userbench...Ie-and-NVMe/105, sau aici http://www.userbench...and-V-NAND/104.

As vrea sa mai intreb : ce inseamna ca SM961 este versiune OEM (a lui 960 Pro) ? De ce inseamna asta faptul ca nu are nici un sprijin oficial Samsung ?
Ce avantaje ar fi la 960 Pro cu acest sprijin Samsung si ca nu este OEM ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate