Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Laptop business puternic

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#1
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
1. Cand se va face achizitia
Cand voi simti ca am gasit ce mi se potriveste. Posibil si azi, si maine si peste cateva saptamani.
2. La ce va fi folosit laptop-ul
Baze de date, excel, siui, google maps, street view, si cam la de toate mai putin jocuri. Dar pentru ca un procesor cu scor de cca 8000 nu-l prea gasesc in laptopuri fara placa video dedicata, pentru placa video nu voi seta nici o filtrare de cautare. As prefera sa nu aiba placa video dedicata,
3. Bugetul maxim
Aprox 5000-6000 lei, preferabil mai ieftin.
4. Marci sau serii preferate
Prefer marca ce imi va oferi componente puternice, indiferent daca mobilitatea sau plasticele sunt inferioare. Si un suport cat mai bun referitor la drivere.
5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
Nu am preferinte. Plata integrala.
6. Daca achizitia se va face din tara sau strainatate (caz in care specificati tara de unde sunteti).
Din tara.

Filtre de cautare pcgarage: Ecran IPS, tastatura numerica, tastatura iluminata, apoi setez pretul maxim 6000, apoi procesorul de la 6700 HQ in sus (ramane doar 6700 HQ din cauza pretului sub 6000).
As seta sa aiba si SSD, dar nu sunt total lamurita daca ar fi mai bine sa iau mai ieftin si fara SSD si sa-i pun ce SSD vreau eu (mai bun). Am mai discutat aici : https://forum.softpe...r-si-interfata/

Totusi setez si SSD, in ideea ca s-ar putea upgrada la o adica. Raman urmatoarele laptopuri : http://www.pcgarage....-model-6700hq/?

Intrebari :
1) Pe care ma sfatuiti sa-l iau ?
2) Sau alt laptop ?
3) La Clevo cum este suportul referitor la drivere?

L.E. 4) Ma atrage acest laptop Y700 http://www.pcgarage....-freedos-black/
Merita luat acum, sau sa mai astept sa se lanseze mai bine laptopurile cu video 1050, 1060, 1070 ? Pentru a se mai ieftini modele care acum sunt la vreo 6000 lei +/-

Edited by dana_1, 10 February 2017 - 19:09.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
eu am o intrebare care ma cam supara:

1. aici spui ca ai un laptop, mai vechi din ce explici, pana aici e bine

2. aici spui ca ai cumparat deja un lenovo

3. aici spui ca urmeaza sa cumperi un altul si nu poti fara lumina, dar mai sus nu ai considerat ca ar fi un criteriu

4. acum alt topic

intrebarea mea ar fi cam asa, doar iti place sa deschizi topicuri sau si detii/cumperi aceste sisteme de care mentionezi? cu restul de topicuri ce faci?

#3
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Primul este un Toshiba cumparat prin 2009, de pe care scriu acum (in dormitor).
Al doilea link este un Lenovo slabut, cumparat acum de Craciun, pentru fiimea (este mica si foloseste doar multimedia)
Al treilea link, cel cu tastatura luminata, se refera la acest link, urmeaza sa fie cumparat.
Daca mai sapai putin vedeai ca mai avem un al treilea laptop in casa (3 sunt toate), un Dell 630 la care un coleg de forum mi-a donat o tastatura si l-am reparat.Posted Image
Al patru-lea urmeaza luat, dar unul va fi donat catre parinti. sa ramana tot 3.
Si mai am si unul la cabinet, adica la servici  (care a mai facut rotatie cu Toshiba de acasa).

Dupa ce se clarifica lucrurile si faptul ca nu imi pieredeam timpul ca o fraiera cu tot felul de probleme pentru fiecare laptop in parte,
as ruga un moderator sa stearga off-topicul creat dupa postarea nr.1, pentru ca am nevoie de sfaturi la obiect si cat mai urgente, deoarece laptopul care ma atrage cel mai mult apare ca mai este o singura bucata pe stoc la pcgarage.

Atat topicul despre tastatura luminoasa, cat si cel de la Stocare date, cat si postarile din Licenta windows 10, deci toate pregateau aceasta achizitie.

L.E. Era o postare despre troll. Uitandu-ma pe wikipedia, a se vedea ca nu am provocat niciodata conflicte de idei, sunt foarte pacifista si gasesc mereu consesul chiar si cu cei mai bascaliosi, dornici sa se amuze de nepriceperea mea. Am cules doar informatii, evitand cu diplomatie orice conflict.

Edited by dana_1, 10 February 2017 - 20:03.


#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
tu vrei busines sau de jocuri!? ca nu prea se intelege...

View Postdana_1, on 10 februarie 2017 - 18:56, said:

2. La ce va fi folosit laptop-ul
Baze de date, excel, siui, google maps, street view, si cam la de toate mai putin jocuri. Dar pentru ca un procesor cu scor de cca 8000 nu-l prea gasesc in laptopuri fara placa video dedicata, pentru placa video nu voi seta nici o filtrare de cautare. As prefera sa nu aiba placa video dedicata

Merita luat acum, sau sa mai astept sa se lanseze mai bine laptopurile cu video 1050, 1060, 1070 ? Pentru a se mai ieftini modele care acum sunt la vreo 6000 lei +/-
nu poti sa fi mai specifica?
in descrierea facuta e un talmes-balmes de nu intelegi nimic

View Postdana_1, on 10 februarie 2017 - 19:34, said:

am nevoie de sfaturi la obiect si cat mai urgente, deoarece laptopul care ma atrage cel mai mult apare ca mai este o singura bucata pe stoc la pcgarage.
si ce daca! are Altex-u destule :D
http://altex.ro/lapt...0m-4gb-free-dos

Edited by STARTREK1, 10 February 2017 - 19:44.


#5
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Da. Nu as vrea placa video dedicata daca s-ar putea scoate prin absurd din laptop si sa scada pretul.
Dar tinand cont de selectiile facute (IPS+6700HQ), nu raman decat laptopuri de gaming.
Iar daca tot apar acum placi noi video, preconizez ca laptopurile cu 950-960 pe care le vreau eu,vor scadea la pret (dar repet, nu le vreau pentru placile lor video).

View PostSTARTREK1, on 10 februarie 2017 - 19:40, said:

si ce daca! are Altex-u destule :D
http://altex.ro/lapt...0m-4gb-free-dos
Multumesc pentru link. Chiar este acelasi laptop. M-am calmat. Nu mai e criza de timp.
Cum sta acest laptop ? Merita? Sau stiti altceva mai bun ?

Edited by dana_1, 10 February 2017 - 20:08.


#6
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Cu banii aia as plati un consultant IT sa imi faca tot ce trebuie si reparatii la orice ora.
Nu vad de ce te chinui sa cauti. Ia orice laptop Dell gasesti la 5000 lei. Sigur va merge cum vrei.
Daca pui putin peste 6000 ai ceva bestial, doar ca ecranul este de 13,3:
http://altex.ro/ultr...d-graphics-5500
daca ai net bun, va merge struna.

Edited by User107, 10 February 2017 - 20:21.


#7
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Dell poate ar fi cel mai ok, dar nu acel Dell pentru ca : nu are minim 15", nu are tastatura numerica, nu are minim 6700HQ (sper sa nu ma blamati dar am acest fix), are W8.1 in loc de W10, Si nici placa video nu are, desi repet, nu ma intereseaza asta decat poate 2% in ideea ca va creste fiimea. Nu tin mult la mobilitate si nici rezolutia aceea mare nu stiu la ce m-ar ajuta (s-ar putea sa ma ajute dar nu stiu exact la ce).

Nu ar fi mai ok acest Dell http://www.pcgarage....1410826,1426934 , cu toate ca e plastic, versus Y700 care este aluminiu ?

Edited by dana_1, 10 February 2017 - 20:33.


#8
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
@dana, cand ai un buget de 6000 de lei, nu mai stai sa te uiti la mediocritati de genul Y700. Referitor la buget, cat de mult il poti creste?

Mai exact, pana la 6200 de lei? La acel nivel de pret exista Clevo P650 SE. Nu sta la discutii cu serii low-mid gen Y700/ROG G5xx/Inspiron 7xxx  .

Primesti configuratia si dotarile cerute, iar, pe langa acestea, are cateva avantaje fata de restul laptopurilor din aceeasi bani :
  • Racire mult mai avansata, cu vent-uri separate pe GPU si CPU.
  • Ecran compatibil cu nVidia G-Sync. Este irelevant pentru tine deoarece nu te joci. Totusi, este un avantaj binevenit.
  • Un slot SATA gol, in care mai poti instala un SSD/HDD SATA.
  • Un slot M.2 PCI-E liber, unde poti instala un SSD pe interfata NVMe.
  • Posibilitatea de a face upgrade/de a-l curata fara pierderea garantiei.
Personal, as forta bugetul si l-as cumpara. Merita din plin.

#9
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011

View Postdana_1, on 10 februarie 2017 - 20:29, said:

Dell poate ar fi cel mai ok, dar nu acel Dell pentru ca : nu are minim 15", nu are tastatura numerica, nu are minim 6700HQ (sper sa nu ma blamati dar am acest fix), are W8.1 in loc de W10, Si nici placa video nu are, desi repet, nu ma intereseaza asta decat poate 2% in ideea ca va creste fiimea. Nu tin mult la mobilitate si nici rezolutia aceea mare nu stiu la ce m-ar ajuta (s-ar putea sa ma ajute dar nu stiu exact la ce).

Nu ar fi mai ok acest Dell http://www.pcgarage....1410826,1426934 , cu toate ca e plastic, versus Y700 care este aluminiu ?
La Windows ai putea sa faci un upgrade scurt dupa, e irelevant.
Daca nu tii la mobilitate (ceea ce la un laptop business mi se pare un atu) uitate la gaming sau mareste bugetul , mai ales cu fixatia aia pe procesor.

//edit: Vezi ca la Clevo-ul de mai sus ai numai 8GB ram, nu cred ca iti vor fi suficienti, insa poti face upgrade oricand.

Edited by jmek4you, 10 February 2017 - 21:13.


#10
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View Postjegmihai, on 10 februarie 2017 - 21:10, said:

...La acel nivel de pret exista Clevo P650 SE. Nu sta la discutii cu serii low-mid gen Y700/ROG G5xx/Inspiron 7xxx  .
  • Posibilitatea de a face upgrade/de a-l curata fara pierderea garantiei.

Posted Image Costa dublu decat Y700, dar cu acelasi procesor si acelasi RAM. Nu stiu daca pentru mine ar face cat doua. Stiu ca e laudat pentru racire, dar asta conteaza tot la gameri, nu?
Intrebari legate de Clevo:
1)Cum sta cu suportul de drivere? Stiam ca Dell si Lenovo sunt cam de nota 10, respectiv 9. Clevo ce nota ar avea din acest punct de vedere? Link cu drivere si Service Tag.... nu gasesc.
2)Nu s-ar gasi la ei un model mai ieftin dar asemanator cu ce mi-ai recomandat, la care sa nu platesc aiurea o placa video 1060 ?
3)Se poate desface fara pierderea garantiei? Cum de accepta ei asa ceva?

#11
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postdana_1, on 10 februarie 2017 - 21:49, said:


Posted Image Costa dublu decat Y700, dar cu acelasi procesor si acelasi RAM. Nu stiu daca pentru mine ar face cat doua.
Si totusi, Clevo castiga la sunet, ecran, constructie, tastatura, posibilitati de upgrade...cam la toate. Un laptop nu este constituit doar din configuratie.

View Postdana_1, on 10 februarie 2017 - 21:49, said:

Stiu ca e laudat pentru racire, dar asta conteaza tot la gameri, nu?
Pentru gameri este esentiala, dar conteaza si pentru activitatile CPU-intensive. Racirea previne i7-le de intrarea in throttling.
  • Stau bine la capitolul drivere, ele fiind actualizate in mod constant. De aici pot fi descarcate : http://www.clevo.com...own.asp?lang=en . Referitor la service & garantie, au o sectiune dedicata chiar pe site-ul lor.
  • Nu platesti doar placa video, platesti toate avantajele mentionate de mine mai sus. Exista si o varianta mai ieftina care vine cu 1050, dar pierde la mai multe aspecte. Vorbesc de Clevo N850, care este varianta revizuita a lui N150.
  • Da, se poate desface. Citez din principalul lor angajat, oGu :

    Quote

    5. Deschiderea notebook-ului pentru a instala HDD-uri sau memorii nu invalideaza in nici un fel garantia.

Poti sa fii mai explicita la acest capitol? Tind sa cred ca nu ai nevoie de i7 Quad pentru activitatile pe care le ai, dupa modalitatea in care te-ai exprimat : "Dar pentru ca un procesor cu scor de cca 8000".

View Postdana_1, on 10 februarie 2017 - 18:56, said:

2. La ce va fi folosit laptop-ul


#12
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
1. Ceva Service Tag nu gasesc. Astfel ca la driverul pentru N850, nu stiu ce sa aleg : N85xHN/HC sau N85xHKx/HJx

2. N850 din ce inteleg eu, componentele imi par identice, cu exceptia urmatoarelor, pierzand fata de P650SE doar :
- un slot SATA gol, care imi pare inutil pentru ca ramane un slot SATA cu SSD si un slot M.2 PCI-E gol
- procesor i5 in varianta baza, dar cu 360 lei in plus va avea un procesor mai bun decat cel de la P650SE. Si oricum ramane cu mult mai ieftin
- acel G-SYNC la ecran, de care tocmai spuneai ca nu mi-ar fi util
- poate ceva pe la racire, nu stiu, dar oricum nu-mi trebuie ventilatie la GPU, nefiind folosita
Mai pierde si la alte aspecte ? Deci N850 mi se pare o optiune interesanta.

3. Nu stiu ce primeaza, ce scrie aici un user oGu, sau ce scrie in sectiunea de garantie de pe site-ul lor, care mi-ai indicat-o ?
"GARANȚIA SE PIERDE ÎN URMĂTOARELE SITUAȚII: Intervenția, repararea sau modificarea produsului."
Iar aici : "4. Produsul achiziționat este un produs pentru utilizare personală, de aceea, garanția și conformitatea acestuia se vor asigura numai dacă este achiziționat de catre persoane fizice, grup de persoane fizice constituite în asociații, care utilizează produsul în afara activităților profesionale, conform prevederii Legii 449/2003."
vrea sa insemne ca daca cumpar laptopul pe cabinet (PFA-CMI) nu am garantie ?

4. Nu stiu daca pot fi mai explicita cu utilizarea laptopului si nici eu nu sunt 100% ca imi trebuie 4 nuclee si ce presupune asta. Stiu doar ca-mi trebuie un procesor cat mai puternic. Nu stiu daca intr-o singura activitate se folosesc simultan toate nucleele, dar daca nu, inseamna ca mi-ar putea fi suficiente "mai putine" nuclee, cu conditia ca puterea de calcul sa fie cel putin egala pe o singura activitate.
Daca pot primi un link ceva de studiu ar fi ok, Daca nu, ma voi mai documenta.

5. Dar de ce crezi ca niste chinezi sau taiwanezi de la Clevo, ar fi mai buni decat americanii de la Dell de exemplu ?

6. Tastaturile celor doua Clevo de care vorbim sunt iluminate suficient de ok ?

Edited by dana_1, 11 February 2017 - 01:14.


#13
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
1. Defineste "business"
2. Defineste "scor de cca 8000"
3. Ce aplicatii folosesti de ai nevoie neaparata de quad core?

#14
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
la ce scrii tu ca faci acolo, sincer un i5 din seria 6000 cu U in coada o sa faca fata fara probleme. Daca vrei laptop business nu te uita la coloraturi de Lenovov Y sau Asus ROG sau te miri ce alte chestii de "gaming".
Vezi pe la Lenovo Thinkpad T, de ex. Neaparat cu SSD.

#15
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postdana_1, on 11 februarie 2017 - 01:01, said:

4. Nu stiu daca pot fi mai explicita cu utilizarea laptopului si nici eu nu sunt 100% ca imi trebuie 4 nuclee si ce presupune asta. Stiu doar ca-mi trebuie un procesor cat mai puternic. Nu stiu daca intr-o singura activitate se folosesc simultan toate nucleele, dar daca nu, inseamna ca mi-ar putea fi suficiente "mai putine" nuclee, cu conditia ca puterea de calcul sa fie cel putin egala pe o singura activitate.
Descrie ceea ce faci, cu detalii.

Ce folosesti pentru bazele de date? Cat de complexe sunt operatiile pe care le faci?
"Google maps, street view."  Programezi serviciile maps pentru Google?

Incearca sa fii cat mai precisa, altfel nu pot sa-mi dau seama daca ai nevoie de i7 Quad sau nu.

Dupa explicitarea acestui aspect vom trece si la celelalte nedumeriri.

#16
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Business este ceva relativ, eu m-am referit la o configuratie puternica dar fara jocuri. Scorul de 8000 de aici https://www.cpubench...net/laptop.html nu stiu daca este cel mai important parametru pentru un procesor, insa vreau sa fie acoperitor pentru orice alt parametru si prefer sa nu risc nimic. Altfel constiinta mea nu ar fi impacata, m-as gandi mereu ca se putea misca si cu latente mai mici. Procesorul este un must have. De exemplu un 5005U am pe un laptop, dar nu ma ajuta. In fond, de-asta cumpar laptopul, pentru procesor, nu pentru ca nu as avea laptopuri.
Vreau sa merg mai mult pe configuratie decat pe robustete si portabilitate. Robust am si un Dell Latitude D630, dar nu ma ajuta, poate doar pentru concediu. Iar mai putin robuste mai am, dar nici unul nu l-am scapat pe jos (mereu am cumparat dupa configuratie, numai Dell-ul nu l-am cumparat eu, mi-a fost dat de la servici de catre CNAS).
Asa ca nu vreau ThinkPad. Cel mai ieftin cu IPS de 15", tastatura iluminata si SSD este 9000 lei.

@jegmihai : Asa cum scriam si in deschiderea topicului, este vorba de datele de baza SIUI si Excel, fara legarura cu google maps, care ma intereseaza deasemeni.
Am incercat sa detaliez aici despre bazele mele de date https://forum.softpe...r-si-interfata/
in special in postarea 23, 25, 32, 38,
Cred ca nu mai are rost sa detaliem despre procesoare. Nici macar vreo economie importanta de bani nu as face daca as alege un procesor mai slab.

Dar propun sa revenim la nedumeririle din postarea 12 de aici, pentru ca ar putea fi o solutie Clevo , ambele variante discutate.

Pacat ca Toshiba de vreo doi ani nu mai fac anumite laptopuri cu procesoare puternice (4720 HQ) si placi video slabe, care costau aprox 4000 lei.

#17
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
SIUI inteleg ca e o aplicatie web? In cazul asta, mari diferente intre 5005U si "6700 HQ in sus" nu o sa simti.
Cum se spunea si in celalalt thread, excel nu e pentru baze de date. Daca 5005U nu face fata la xls-urile pe care le utilizezi inseamna ca Excel-ul nu e aplicatia potrivita pentru ce faci.

Cand spui laptop business spui design business (nu gaming) si portabilitate, laptop-urile alese de tine numai asta nu au.

"Cred ca nu mai are rost sa detaliem despre procesoare. Nici macar vreo economie importanta de bani nu as face daca as alege un procesor mai slab." - nu, dar in Excel s-ar putea sa te ajute mai mult rezolutia de la asta: http://www.pcgarage....n-10-home-grey/ decat un 6700HQ.

#18
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

View PostAlice, on 11 februarie 2017 - 15:28, said:

SIUI inteleg ca e o aplicatie web?
Este Sistemul Informatic Unic Integrat al CNAS.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate