Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

Fetcu Casa P-M

- - - - -
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#37
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View PostFetcu, on 17 februarie 2017 - 12:13, said:

Oricum cu ajutorul lui Dumnezeu o ridic in 2 ani. Ce ziceti arata bine ?
da, arata foarte bine, sa pui poze cu ea cand o termini.

#38
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
.....mai este drum lung pana atunci.

#39
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View PostFetcu, on 17 februarie 2017 - 12:13, said:

Oricum cu ajutorul lui Dumnezeu o ridic in 2 ani. Ce ziceti arata bine ?
vrei sa-ti spun sincer parerea mea? proiectul apare ca o casa cu extindere. dar daca dumitale iti place, asta e cel mai important. iti doresc sa finalizezi proiectul.

#40
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Cum adica cu extindere?

#41
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Cu ce caramida sa construiesc? Phoroterm sau brikston? Locuiesc undeva in Suceava..

#42
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
caramida plina mai ieftina nu gasesti?
iti spun asta, ca sa ai inertite termica mare. o sa ai nevoie de inertie termica daca faci incalzirea pe lemne/carbuni.

#43
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Pai nu stiu.. La mine in comuna nam vazut pe nimeni sa construiasca cu caramida plina(daca te referi la aia micuta ca pentru sobe). Toata lumea construieste cu BCA si cu caramida cu goluri verticale..in general phoroterm

#44
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai dumneata te iei dupa lume? pai aia au facut zidarie portanta din bca Posted Image .
vorbesc de caramida aia mai groasa, de 6 cm, nu de aia subtire de la sobe. dezavantajul este ca fiind mai mica, intra manopera mai multa si mortar mai mult.

#45
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Sincer nu stiu unde este de cumparat dar cred ca ii mult mai scumpa decat normala si mai scump la manopera..nas vrea sa ma complic prea tare. Cum pot sa imi mut topicul la jurnal case?

#46
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
apeleaza la un moderator. nu poti dumneata muta topicul.
uite colea caramida, cumpara de la ei si sustii si industria locala. si fa zidurile exterioare groase, de doua caramizi, ca sa-ti iasa pervazul lat sa poata sta pisica lejer pe el.
http://urbo.ro/const...idom-srl-208989

#47
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Nu stiu ce sa zic... E diferenta mare de bani intre phoroterm si caramida plina? Si la manopera?

#48
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
de diferente nu stiu, oricum, zidaria portanta din caramida plina e mai rezistenta. exista case unde caramida nici nu e confinata (nu are samburi si centuri) si stau bine merci in picioare.

#49
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Cred ca o sa merg pe caramida cu gauri.. Dar nici la asta nu stiu de care.. Vad ca multi se cam cearta intre brikston si phoroterm. Proiectantul mia recomandat brikstone. Un constructor mia zis phoroterm ca nu se farmã asa tare.

#50
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu e mai bine sa pui caramida plina? aia nu se farma deloc.

#51
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Intre brikston si phoroterm ce mi.ai recomanda?

#52
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Rog un moderator sa imi mute topicul la jurnal casa.

#53
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
@rich1974 pe unde ai vazut tu pe forum aici casa facuta cu caramida plina? Nu mai foloseste nimeni caramida plina, calitatile nu i le neaga nimeni, dar costa prea mult. Nici zidarii nu mai au rabdarea de pe vremuri.

Dintre astea 2 tipuri de caramizi si eu iti recomand tot o a treia - durotherm, din ce am cercetat eu ar fi cea mai rezistenta, am discutat cu un prieten structurist pe larg caracteristicile ei (detalii gen procent de goluri) si sta cel mai bine. Porothermul e incriminata de multi meseriasi ca ar fi casanta, mai mult decat brykston.

Tot intrebi de pret la caramida plina, dar ti-e lene sa dai o cautare pe google:
https://www.dedeman....plina/p/6016486 intra 106 buc pe mp de zidarie (23cm grosime) x 1,58 lei bucata = 167.48 mp de zidarie

La porotherm:
http://dumiserv.ro/p...-robust/251.htm : Pret m2  zidarie   53,79  lei TVA inclus (11 buc) deci iata de 3 ori mai ieftin.

3 minute mi-a luat sa gasesc informatiile astea.

Mai adauga la asta manopera poate chiar dubla sau cine stie cat la caramida plina plus consumul crescut de mortar (desi nu costa foarte mult dar se aduna destul)

#54
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Oricum eu nu aveam de gand sa fac cu caramida plina.. Cred ca o sa merg pe varianta brikstone.. Eu sunt din Suceava. Poate am si un avantaj de la transport... Poate. Brikstone mia recomandat si proiectantul.

Rog un moderator sa imi mute topicul la jurnal case. Imi poate spune cineva cine ii moderator sa ii dau un mesaj in privat?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate