Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Fetcu Casa P-M

- - - - -
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#1
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Buna seara tuturor! Vreau sa multumesc tuturor care pierd timp aici pe forum sa comenteze sau mai bine zis sa invete pe cei care nu stiu. Am citit si invatat foarte mult de pe acest forum. Eu sunt tanar si nepriceput... Vreau sa construiesc o casa si sunt la partea cu proiectul..as dori cateva sfaturi la ceea ce am "schitat" eu acolo in poza.. Saptamana asta trebuie numai decat sa ma hotarasc cum fac ca sa pot da drumul la proiect. Dupa aia eu trebuie sa plec in afara si o sa imi fie mai greu sa comunic cu parintii sau cu proiectantul. Am vazut multi oameni priceputi aici va rog frumos sa aruncati si o privire pe aici... Promit ca, cand o sa ma apuc de construit revin cu poze si comentarii in speranta de a ajuta si pe altii. Stiu ca in schita mea nu am calculat latimea peretilor dar o sa ii zic la proiectant sa ii scoata in exterior. Ce am schitat eu sa imi ramana lumina sau cum se zice. Casa o sa fie construita cu caramida si o sa aiba si o luncarna cu balcon in partea din fata a casei adica deasupra livingului. Multumesc anticipat si astept orice fel de sfat... La ce ar trebui sa fiu atent..ce sa fac si ce sa nu fac..etc etc..   Attached File  IMG-20170208-WA0000.jpg   104.8K   280 downloads Attached File  IMG-20170208-WA0001.jpg   97.05K   271 downloads

La partea de sus inca nu sunt sigur cum sa fac...nu stiu intrarile la dormitoare daca leam pus bine..trebuie sa vad ce zice si proiectantul. Si acolo peste bucatarie as lasa spatiu liber momentan si poate cand o sa ma apuc si sus de facut o sa impart cumva sau sa las tot asa...

#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Betisoarele alea din L sint un pic cam dese.

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cel mai bun sfat pentru o casa p+m este o casa p+1.
iar la parter, inverseaza bucataria cu dormitorul.

#4
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

View Postviotl, on 08 februarie 2017 - 03:42, said:

Betisoarele alea din L sint un pic cam dese.
Betisoarele alea in L te referi sus la dormitoare? Sunt sigur ca si proiectantul o sa imi zica ca nui bun acolo intrarea la dormitoare

View Postrich1974, on 08 februarie 2017 - 07:05, said:

cel mai bun sfat pentru o casa p+m este o casa p+1.
iar la parter, inverseaza bucataria cu dormitorul.
Ce avantaje as avea la p+1 si ce diferenta de bani ar fi?
Initial bucataria era in loc la dormitor dar am zis sa o pun acolo ca am terasa aia si poate mai ies pe terasa...

#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
La parter poti face o baie de serviciu, adica mai mica, cu sau fara dus.
Si daca tot faci pe 2 nivele, fa cu etaj, nu cu mansarda.

Esti sigur ca asa vrei sa faci scara? Din holul de la etaj cat ocupa golul scarii?
Esti casatorit? Nevasta ce zice? Nu si-ar dori un matrimonial cu baie si dresing inclus?

Edited by claudiu1, 08 February 2017 - 09:27.


#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View PostFetcu, on 08 februarie 2017 - 08:19, said:




Ce avantaje as avea la p+1 si ce diferenta de bani ar fi?

diferente la bani nu prea sunt, sau sunt minime. casa cu etaj se preteaza mai bine la climatul nostru si e mai usor de construit.

#7
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

View Postrich1974, on 08 februarie 2017 - 09:27, said:

diferente la bani nu prea sunt, sau sunt minime. casa cu etaj se preteaza mai bine la climatul nostru si e mai usor de construit.
Dar am fost la cateva casa si aveau puse de pe placa 6 randuri de calaburi plus centura plus costoroaba aia si intrai la margine in picioare. Eu cred ca ii destul. Care ar fi dezavantajul?

#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
dezavantajul este ca partea de acoperis trebuie izolata foarte bine si executata corect. zona aia e pretentioasa in executie. de asemenea, inertia termica va fi mai mica.
daca as fi fortat sa fac o casa cu mansarda, as face sectiunile inclinate si planseul tot din beton si as izola cu 30 cm de bca.

#9
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

View Postclaudiu1, on 08 februarie 2017 - 09:18, said:

La parter poti face o baie de serviciu, adica mai mica, cu sau fara dus.
Si daca tot faci pe 2 nivele, fa cu etaj, nu cu mansarda.

Esti sigur ca asa vrei sa faci scara? Din holul de la etaj cat ocupa golul scarii?
Esti casatorit? Nevasta ce zice? Nu si-ar dori un matrimonial cu baie si dresing inclus?
Da sunt casatorit si incet incet o sa apara si bebele. Ideea mea e alta.. Eu nu dispun de toti banii odata... Lucrez afara si o sa trimit lunar la tata bani si el ma ajuta. Eu am vrut sa fac baie mare jos si dormitor si sa termin doar parterul si sa traiesc doar jos. Si sus scarile sa le inchid cu usa ca sa nu plece caldura sus... Cand o sa am bani o sa fac si sus... Acolo in baie as vrea sa inchid cu regips un wc cam 1m pe 2m doar pt wc.

View Postrich1974, on 08 februarie 2017 - 10:03, said:

dezavantajul este ca partea de acoperis trebuie izolata foarte bine si executata corect. zona aia e pretentioasa in executie. de asemenea, inertia termica va fi mai mica.
daca as fi fortat sa fac o casa cu mansarda, as face sectiunile inclinate si planseul tot din beton si as izola cu 30 cm de bca.
Chiar am intrebat de proiectant daca sa pun sus din beton sau lemn. Si mia zis ca De CE? Ce imi trebuie ? Nu e nevoie si bani mai multi si mai greu de executat... Defapt am fost la 2 proiectanti cu aceiasi intrebare si amandoi miau zis sa nu pun beton sus ca nu merita..

#10
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View PostFetcu, on 08 februarie 2017 - 10:10, said:

Da sunt casatorit si incet incet o sa apara si bebele. Ideea mea e alta.. Eu nu dispun de toti banii odata... Lucrez afara si o sa trimit lunar la tata bani si el ma ajuta. Eu am vrut sa fac baie mare jos si dormitor si sa termin doar parterul si sa traiesc doar jos. Si sus scarile sa le inchid cu usa ca sa nu plece caldura sus... Cand o sa am bani o sa fac si sus... Acolo in baie as vrea sa inchid cu regips un wc cam 1m pe 2m doar pt wc.


Chiar am intrebat de proiectant daca sa pun sus din beton sau lemn. Si mia zis ca De CE? Ce imi trebuie ? Nu e nevoie si bani mai multi si mai greu de executat... Defapt am fost la 2 proiectanti cu aceiasi intrebare si amandoi miau zis sa nu pun beton sus ca nu merita..
pai ce sa-ti spuna proiectantul? il doare in cur pe proiectant ca tie o sa-ti intre rozatoare in planseu. ca nu sta el in casa. sfatul meu e sa-ti faci o casa parter, nu te arunca la apa adanca. o sa muncesti de o sa-ti iasa ochii si vei sta departe de nevasta si copil. timpul pierdut la tinerete nu il vei mai recupera niciodata. nevasta, copilul, au nevoie de un barbat la usa casei, nu de lipsa ta.
fa-ti o casa normala, cat un apartament cu 3-4 camere, parter, si o sa-ti ajunga. investeste mai bine in confort, centrala, pompa de caldura, aer conditionat, etc. nu fa casa pentru show off, sa arati tu ca ai muncit in strainatate si ca ai facut avere. poate nu e cazul tau, dar majoritatea asa au facut. si-au facut case enorme, au muncit ca sclavii pentru ele ani de zile si acum s-au trezit ca nu au cu ce sa le intretina.
cat e de mare terenul?

Edited by rich1974, 08 February 2017 - 10:23.


#11
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Eu consider mai ieftin P+M decat P+1+pod. Ca bani iese aproape la jumatate ca ai de turnat un singur planseu (peste parter) nu 2, fundatia mai subtire ca iese casa mai usoara, ca inaltime ramai mai jos, podul oricum se izoleaza.
Eu am facut mansarda din stalpi de lemn + OSB + la exterior polistiren 12 cm ca pe casa + la interior 10 cm vata si rigips, sub acoperis 25 cm vata - neaparat vata buna (lambda 0.34, mult peste BCA).
Daca tabla pe acoperis e pusa prost orice ai face intra apa in camere si prin pod si prin planseul de peste etaj.
Bucataria e bine acolo, nu bagi mirosuri in mijlocul casei, eventual din ea o usa spre centrala sa nu iesi pe afara ca sa bagi lemne.
Scara e aiurea, ar trebui sa inceapa jos din hol sa ia pe latime 1 metru din sufragerie si sa se intoarca sus in hol, cu 2 rampe si palier intermediar, jumatate prin sufragerie jumatate peste intrare peste holul de intrare, sub ea faci cuier de haine, Separata de sufragerie ca face curent cu tot aerul rece de sus din sufrageria aia mare.
Balconul la casa cu curte e inutil, doar sa ai o grija in plus sa dai zapada si sa-l tii incuiat sa nu cada copiii...
Dormitorul de jos si de sus sa fie la fel de mari, la fel si baile, sa ai ziduri peste ziduri, simplifici structura.

Edited by Oxigen1234, 08 February 2017 - 11:00.


#12
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Terenul e de 28 pe 34. Nu vreau sa fac case de fite... Dar as vrea ca parterul sal termin eu acum si etajul sal las pentru copii...sau..daca o sa ma ajute Dumnezeu sal fac si pe ala ii mai bine. De asta am ales sa imi pun un dormitor jos si o baie putin mai mare ca sa traiesc numai jos.Dar oricum cu nevasta si copilul ,cand o sa fie ,stam impreuna. Nu as vrea sa ajung la momentul cand ea sa stea in romania si eu in germania...

View PostOxigen1234, on 08 februarie 2017 - 10:49, said:

Eu consider mai ieftin P+M decat P+1+pod. Ca bani iese aproape la jumatate ca ai de turnat un singur planseu (peste parter) nu 2, fundatia mai subtire ca iese casa mai usoara, ca inaltime ramai mai jos, podul oricum se izoleaza.
Eu am facut mansarda din stalpi de lemn + OSB + la exterior polistiren 12 cm ca pe casa + la interior 10 cm vata si rigips, sub acoperis 25 cm vata - neaparat vata buna (lambda 0.34, mult peste BCA).
Daca tabla pe acoperis e pusa prost orice ai face intra apa in camere si prin pod si prin planseul de peste etaj.
Bucataria e bine acolo, nu bagi mirosuri in mijlocul casei, eventual din ea o usa spre centrala sa nu iesi pe afara ca sa bagi lemne.
Scara e aiurea, ar trebui sa inceapa jos din hol sa ia pe latime 1 metru din sufragerie si sa se intoarca sus in hol, cu 2 rampe si palier intermediar, jumatate prin sufragerie jumatate peste intrare peste holul de intrare, sub ea faci cuier de haine, Separata de sufragerie ca face curent cu tot aerul rece de sus din sufrageria aia mare.
Balconul la casa cu curte e inutil, doar sa ai o grija in plus sa dai zapada si sa-l tii incuiat sa nu cada copiii...
Dormitorul de jos si de sus sa fie la fel de mari, la fel si baile, sa ai ziduri peste ziduri, simplifici structura.
Nu stiu sigur daca am desenat eu bine scara aia.. Nam ideie cati metri trebuie sa aiba pana sus. Eu am vazut asa modelul la cineva cu scara in living si imi placea cum se vedea eu cred ca am desenat prea mare scara. Dar nu imi dau seama cum vine asa cum zici tu..

#13
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu e obligatoriu sa faci planseu peste etaj. de unde ati mai scos si duda asta? avantajul betonului e fiabilitatea.
daca nu vrei sa folosesti etajul, o sa ai o mare problema cu incalzirea. va trebui sa pui un strat de rumegus sau vata la etaj, peste parter, pentru izolatie termica. dar cred ca te complici. la peste 900 mp, ai loc lejer pentru o casa parter.
utilitati ai? apa, gaze, curent?

Edited by rich1974, 08 February 2017 - 11:06.


#14
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Pai daca tot faci casa parter nu poti sa faci acoperisul putin mai inalt si sa-i zici mansarda??? Ca tot atata costa...

#15
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Am apa trasa urmeaza canalizare si o sa vina si curentu ca sunt in sat intre case..sau construit deja vreo 7 case acolo langa mine deci o sa apara si curentul. Initial am vrut parter dar dupa ce am studiat acest forum o perioada am inteles ca ies mai scump la parter ca am mai multa fundatie.temelie.placa.acoperis.. Asa mai bine o amprenta mai mica si sa ma ridic si deasupra.

Dar la mine nu o sa fie "mansarda". Daca la marginea case ai in jur de 1.60m sau 1.70 iti dai seama ca ii destul de inalt. Am vazut cateva case si miau placut.

#16
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
o casa parter e mult mai comoda sa stii.
m-am uitat cu atentie pe planuri...dezastru total. cati bani ai dumneata acuma de vrei sa faci asa ceva?
livingul de 6x5 este prea mare.
baia de 3x5x3.5 este inutil de mare.
dormitorul de 4.5x3.5 la fel...
bucataria 4x4 la fel.
deci, eu nu spun ca nu se pot vace case mari, dar iti trebuie potenta financiara pentru asa ceva. ori dumneata, daca ai fi avut banii astia, nu te mai duceai sa muncesti in germania, stateai langa nevasta.
baia mai mult de 2x3 nu iti trebuie, de preferat in interior, sa fie mai cald. bucataria undeva la 3x4, living un 4x5, dressing neaparat de 2.5x3.5 in care sa-ti pui hainele si sa incapa masa de calcat, dormitor max 3.5x3.5. camara 1.5x2.5.
de incalzit cu ce vrei sa te incalzesti?

#17
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
De incalzit cu lemne. Centrala termica. Dar eu nu ma grabesc sa fac casa deodata... Eu dispun momentan de aproape 8.000 euro as vrea anul asta sa pun radierul sau poate pana la placa si anul viitor sa pun si acoperisul..si dupa sa continui cum o sa reusesc cu banii. Daca astept sa adun banii nu prea reusesc ca tot apar alte lucruri si cheltui din iei. Asa daca ma apuc is mai motivat si trimit banii direct pt casa.

Eu nu as vrea sa micsorez prea tare camerele... Practic pentru mine casa mea o sa fie doar jos(baie dormitor living si bucatarie centrala) si nu as vrea sa micsorez din ele.... Si partea de sus o sa ramana pentru copii sau daca o sa am bani dupa ce termin parterul o sa fac si etajul. Dar ce am construit ii bun construit. La interioare o sa fie mai usor..noi suntem la tara..mai tencuieste tata sau cu var..ii mai ieftin mana de lucru.dar la ridicat.eu cred ca ii mai bine sa fac direct si mansarda

#18
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Pai poate ar fi mai bine sa faci intrarea pe afara pentru etaj. Dar de unde stii ca copiii vor dori sa locuiasca cu tine?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate