Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Fetcu Casa P-M

- - - - -
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#19
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Nu fac pe afara... Imi poate spune cineva cati metri imi trebuie pentru scara ca sa ajung sus? Deci daca plec de la living cu scara sa zicem 1 metru si dupa fac drepta sus...unde ajung cu ea sus ? Eu cred ca in schita mea scara am ajuns cu ea prea departe

#20
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai o scara balansata intra in 2x2. in forma de U. asa, intr-un 3.5x1.2 poti face scara.

#21
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Am fost astazi la proiectant si am hotarat sa ramanem asa cum suntem cu schita. Si in legatura cu scarile a zis ca o sa socoteasca si o sa imi zica cum vine. Sus a zis ca o sa dispara unghiurile alea de la dormitoare. Urmeaza saptamana asta sami dea plansele cu cateva schite mai detaliate

#22
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 01.05.2006
Chestia cu etajul pe care il lasi neterminat nu e de bine.

O sa te stresezi tot timpul, o sa te roada, si o sa incerci sa faci totul ca sa il termini, chiar daca nu vei avea nevoie de el.
Adica ori o sa faci datorii ori o sa te apuci sa lucrezi ca un smintit pana o sa cazi jos sau o sa inebunesti, la propriu.
Crezi ca sotia si copiii asta isi doresc?

Apoi nici socoteala cu copiii nu e buna. Chiar crezi ca vor dori sa ramana toata viata in acel loc? Am inteles ca e un sat.
Dar daca fac o scoala? Daca invata o meserie interesanta la oras? Daca vor dori sa plece intr-o alta tara? Totul e simplu si usor in ziua de azi, daramite peste 20 de ani!
Pai nici macar tu nu sti ce o sa faci peste 20 de anI. Daca te obisnuesti in Germania si gasesti un job bun si iti place, poate vei dori sa ramai acolo.
Lasa planurile si gandurile astea cu peste 20 de ani ca habar nu ai nici unde si nici ce o sa faci peste 5 ani.
Iar copii or sa se descurce oricum. Pai nici tie nu ti-au facut parintii casa si ce, uite ca te descurci si iti faci tu.

Mai bine fi pragmatic, fa-ti o casa micuta dar comfortabila, pe care in caz de ceva sa o poti vinde repede si usor si mai ales sa nu pierzi.
Cam asa merg lucrurile in ziua de azi.
Eu oricum iti doresc mult noroc si mult spor in tot ce vei face.

#23
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Multumesc frumos pentru sfat! Aveti dreptate in felul dumneavoastra. Dar eu cred ca nu ii o casa exagerat de mare... Ii vorba de 105 metri construiti pe nivel(fara terasa aia din fata casei) Nu cred ca o sa ajung in acea faza in care sa muncesc ca un nebun sa pot termina si sus..dar din pacare sunt si cazuri sin astea.. Comuna se numeste Dumbraveni din Suceava..ii cea mai mare comuna din romania are in jur de 10.000 de locuitori.. Ii o comuna foarte frumoasa. Oricum daca nus copii poate pot ajuta un frate sau o sora daca nu are unde sta...suntem 3 frati si 3 surori.  Treaba e alta: Vreau sa construiesc aceasta casa cu ajutorul lui Dumnezeu si al vostru incet si bine. Astept nu nerabdare sa vad cum o sa arate casa in schitele de la proiectant

Edited by Fetcu, 09 February 2017 - 00:52.


#24
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013
Bucãtãria ar trebui sa aibã legãturã cu living-ul / camera de luat masa și eventual cu terasa.


#25
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Pai legatura cu terasa are...doar ca am uitat sa pun usa spre terasa in schita. Din bucatarie pana in living am doar 3 metri deci nu cred ca ii o problema daca ii sa merg cu oala cu ciorba sa o pun in mijlocul mesei.asta doar daca am invitati ceva si trebuie sa mancam in living dar in rest eu cu sotia o sa mancam in bucatarie ca de asta o fac 4×4 m. Ceea ce nu is sigur ii sus la mansarda daca am ales bine pozitionarea camerelor si nu stiu cat de lata o sa vina luncarna. Mie imi place mai lata dar treaba e ca daca o fac prea lata iese casa in forma de L

#26
Rationalul

Rationalul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 08.05.2008
A-si munci degeaba in Germania daca nu pot sa-mi fac o bucatarie de 4x4 mp si un dormitor de 4,5x3,5 mp Posted Image . Fa-ti omule o casa in care sa te simti bine nu una in care te lovesti la tot pasul de scaun, pat, masa etc.

#27
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Asa este!

Attached File  Screenshot_2017-02-09-23-42-44.png   75.56K   133 downloadsAttached File  Screenshot_2017-02-09-23-42-18.png   67.8K   136 downloads

Astea sunt planurile � mai trebuie adaugata usa la bucatarie

#28
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Tot nu cred ca e bine cu scara spre pod. Ar trebui sa inceapa dinspre baia de jos si la mijloc sa aiba un podest, si asa mananca 2 metri din sufragerie, daca se termina spre mijlocul camerei va manca 3 metri din latimea sufrageriei...

#29
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View PostRationalul, on 09 februarie 2017 - 22:45, said:

A-si munci degeaba in Germania daca nu pot sa-mi fac o bucatarie de 4x4 mp si un dormitor de 4,5x3,5 mp Posted Image . Fa-ti omule o casa in care sa te simti bine nu una in care te lovesti la tot pasul de scaun, pat, masa etc.
Corect, gandire tipic romaneasca: imi fac un hananau de casa si dupa aia ma bag sclavete la centrala pe lemne. Posted Image
sa vezi ce romantic e cand te asezi in pat langa  nevasta mirosind a fum.

#30
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

View Postrich1974, on 10 februarie 2017 - 08:26, said:

Corect, gandire tipic romaneasca: imi fac un hananau de casa si dupa aia ma bag sclavete la centrala pe lemne. Posted Image
sa vezi ce romantic e cand te asezi in pat langa  nevasta mirosind a fum.
:)))):))))

View PostOxigen1234, on 10 februarie 2017 - 08:15, said:

Tot nu cred ca e bine cu scara spre pod. Ar trebui sa inceapa dinspre baia de jos si la mijloc sa aiba un podest, si asa mananca 2 metri din sufragerie, daca se termina spre mijlocul camerei va manca 3 metri din latimea sufrageriei...
Pai asa cum zici tu are sora mea facut si casa scari are 2m×4m... In cazul meu are 1 m si ceva in stanga plus treptele care urca sus. Dar partea de sub scari ramane in sufragerie..imi ia doar 1 metru din latime nu 2

Si nu ii mai bine sa ies sus cu scarile in mijlocul casei? Ca sa nu trebuiasca mult hol?

Ce ziceti cat o sa ma coste manopera la rosu? Plus minus...

#31
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Iti calculez dupa modelul care s-a practicat la mine, fara placa de BA peste etaj:

- suprafata parter 105.4
- suprafata terasa = 16.25
- suprafata etaj = 105.4

Cost materiale + maneopra la rosu cu invelitoare tigla beton (fara pluviale)  casa P+1 si terasa = (105.4 + 105.4 + 16.25/2) * 160 = 35028 EUR

La mine a fost 156 eur/mp, la tine am pus 160. Estimarea nu include: proiect, taxe AC, diriginte, paza, imprejmuire etc.

Pentru la cheie, finisaje medii, iti estmez inca 70000 eur. Acestia nu includ: mobila, electrocasnice, garduri, bransamente, alei, trotuare etc.

Succes la construit! Posted Image (te invit, daca vrei, sa deschizi un jurnal pe aria specifica, vei avea mai multe pareri pertinente)

Edited by bobitzaaa, 15 February 2017 - 10:08.


#32
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postbobitzaaa, on 15 februarie 2017 - 10:03, said:

Iti calculez dupa modelul care s-a practicat la mine, fara placa de BA peste etaj:

- suprafata parter 105.4
- suprafata terasa = 16.25
- suprafata etaj = 105.4

Cost materiale + maneopra la rosu cu invelitoare tigla beton (fara pluviale)  casa P+1 si terasa = (105.4 + 105.4 + 16.25/2) * 160 = 35028 EUR

La mine a fost 156 eur/mp, la tine am pus 160. Estimarea nu include: proiect, taxe AC, diriginte, paza, imprejmuire etc.

Pentru la cheie, finisaje medii, iti estmez inca 70000 eur. Acestia nu includ: mobila, electrocasnice, garduri, bransamente, alei, trotuare etc.

Succes la construit! Posted Image (te invit, daca vrei, sa deschizi un jurnal pe aria specifica, vei avea mai multe pareri pertinente)
deci, dumneata ii spui ca il va costa casa 100k de euro in conditiile in care el are doar 8k, daca imi aduc bine aminte. Posted Image

#33
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Da. Eu asa estimez si pot si dovedi prin cazul meu personal :) astept intrebari.
Intr-adevar se pot face economii, sunt exemple pe aria de jurnale, enumar doua:
https://forum.softpe...anga-timisoara/
https://forum.softpe...lanuri-de-casa/

#34
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Intre timp am decis cum o sa arate casa  B) in partea asta unde ii usa de la centrala nu am pus niciun geam pentru ca vreau sa fac pe viitor un garaj lipit de casa cu o singura apa(asa sper) Attached File  P 7.jpg   56.81K   19 downloadsAttached File  P 4.jpg   61.89K   20 downloadsAttached File  P 3.jpg   57.72K   18 downloads
Ce spuneti ii frumoasa?

Intre timp am decis cum o sa arate casa  B) in partea asta unde ii usa de la centrala nu am pus niciun geam pentru ca vreau sa fac pe viitor un garaj lipit de casa cu o singura apa(asa sper) Attached File  P 7.jpg   56.81K   19 downloadsAttached File  P 4.jpg   61.89K   20 downloadsAttached File  P 3.jpg   57.72K   18 downloads
Ce spuneti ii frumoasa?

Attached File  P 6.jpg   77.23K   17 downloads

Nu conteaza cati bani am... Daca astept sa am toti banii gramada nu o fac niciodata. Asa o sa pun in fiecare lunca cate ceva deoparte si in 2 ani o fac la rosu. Si dupa tot asa o sa continui si cu izolatia si interioarele

#35
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
vezi ca autorizatia de construire este valabila doi ani cu inca un an prelungire.
bine, acuma, aici in romania, are valabilitate nelimitata.

#36
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Oricum cu ajutorul lui Dumnezeu o ridic in 2 ani. Ce ziceti arata bine ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate