Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Gtx 1060 3 gb

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
ITChief

ITChief

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 18.08.2016
Salut! Credeti ca aceasta placa video va rezista in jur de 2 ani pe un sistem cu procesor AMD FX-8350, 8 gb de ram si placa de baza Asus M5A97 rev. 2.0?
Am vazut rezultate foarte bune in benchmark-uri. Stiu ca este probabil mai bine sa iau varianta de 6 gb dar as dori sa stiu ce credeti despre asta.
Link: http://www.pcgarage....b-ddr5-192-bit/
Multumesc anticipat!

#2
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016
Va rezista pentru ce jocuri si pe ce monitor?

#3
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Daca nu vrei 4k si/la jocuri cu toate detaliile la maxim, da, o sa reziste.

#4
alexandruww2

alexandruww2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.09.2016
i3 6100 cu acest gtx si 8gb ddr4....am minim70 fps si maxim 120 pe gta v maxed out la full hd

bf1 ruleaza nasol

dar la mine cred ca e sigur de la procesor! 1360x864 sau full hd tot 45-90 fps la medium-low

eu zic ca i3 6100 vs acel fx....cam bate i3 ! nu stiu ce sa zic!  nu iti recomand sa iei 1060! asteapta pana se ieftineste 1070 tu totusi ai octa core si merita

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I-JtmIfS4sw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

fa un calcul si vezi, daca procesorul meu e mai bun si scot acele frame-uri , te gandesti cam cat ai avea tu cu placa asta. :D

eu zic ca nu merita, eu regret fecare leut! poate o fi si de la cpu meu

Edited by alexandruww2, 30 January 2017 - 15:02.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 07.11.2006
Cred ca problema fps a ajuns sport national.
Cu ce program pot vizualiza fps?Da' la mine de ce nu merge?
Toti au probleme cu fps-ul.Am 80 da' de ce n-am 105,am 53 da' de ce n-am 76 si tot asa.
Lasati fratilor fps-ul.Daca sunteti multumiti de ce vedeti pe ecranul monitorului,ce rost ar avea sa va faceti griji de fps.

Iar in ceea ce priveste placa video,normal ca mai de viitor este cea cu 6Gb.
Si evident ca va fi functionala si mai mult decat doi ani.Dar asta depinde doar de fps.

Edited by adisz, 30 January 2017 - 15:06.


#6
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View PostITChief, on 30 ianuarie 2017 - 14:10, said:

Salut! Credeti ca aceasta placa video va rezista in jur de 2 ani pe un sistem cu procesor AMD FX-8350, 8 gb de ram si placa de baza Asus M5A97 rev. 2.0?
Am vazut rezultate foarte bune in benchmark-uri. Stiu ca este probabil mai bine sa iau varianta de 6 gb dar as dori sa stiu ce credeti despre asta.
Link: http://www.pcgarage....b-ddr5-192-bit/
Multumesc anticipat!
Cred ca ar merge un RX480 cu 4 GB RAM mai bine...

#7
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 11.08.2016

View Postadisz, on 30 ianuarie 2017 - 15:06, said:

Cred ca problema fps a ajuns sport national.
Cu ce program pot vizualiza fps?Da' la mine de ce nu merge?
Toti au probleme cu fps-ul.Am 80 da' de ce n-am 105,am 53 da' de ce n-am 76 si tot asa.
Lasati fratilor fps-ul.Daca sunteti multumiti de ce vedeti pe ecranul monitorului,ce rost ar avea sa va faceti griji de fps.

Cred ca un raspuns mai corect ar fi ceva de genul: atata vreme cat afiseaza nr de fps-uri este cel putin egal rata de refresh a monitorului (in majoritatea cazurilor 60), restul e bonus. Pt. a fi multumit de ceea ce se vede pe ecran, trebuie sa se miste si fluid lucrurile. Posted Image Deci conteaza si aspectul asta. Dupa cum spune mereu TotalBiscuit: "60 FPS is objectively better". ;)

Edited by MediumPlayer, 30 January 2017 - 15:52.


#8
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009

View Postadisz, on 30 ianuarie 2017 - 15:06, said:

Cred ca problema fps a ajuns sport national.
Cu ce program pot vizualiza fps?Da' la mine de ce nu merge?
Toti au probleme cu fps-ul.Am 80 da' de ce n-am 105,am 53 da' de ce n-am 76 si tot asa.
Lasati fratilor fps-ul.Daca sunteti multumiti de ce vedeti pe ecranul monitorului,ce rost ar avea sa va faceti griji de fps.

Nu sunt multumit daca jocul nu imi ruleaza fluent. Nu sunt multumit daca jocul ar trebui sa imi ruleze fluent si nu o face. Nu inteleg care e problema ta.

#9
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Nu o sa castigi fps daca schimbi GTX1060-ul de 3 GB cu altul de 6 GB.
Memoria mai mare la placa video iti permite sa joci la rezolutii mai mari dar trebuie sa fie si restul sistemului tau (inclusiv procesorul grafic) de acord cu treaba asta.

Pentru o rezolutie full HD 3-4 GB memorie la placa video sunt arhisuficienti pe un system mediu ca al tau.

#10
BestiaMc

BestiaMc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 06.10.2009

View PostITChief, on 30 ianuarie 2017 - 14:10, said:

Salut! Credeti ca aceasta placa video va rezista in jur de 2 ani pe un sistem cu procesor AMD FX-8350, 8 gb de ram si placa de baza Asus M5A97 rev. 2.0?
Am vazut rezultate foarte bune in benchmark-uri. Stiu ca este probabil mai bine sa iau varianta de 6 gb dar as dori sa stiu ce credeti despre asta.
Link: http://www.pcgarage....b-ddr5-192-bit/
Multumesc anticipat!
Eu am gtx 1060 varianta cu 6gb si in WoT, DOOM, The Witcher 3 (full hd, max) nu a folosit niciodata 3gb vram. Am placa de la asus, am instalat programul GPU Tweak II si la MAX memory usage nu a aparut 3gb, In rest am un i5 6400, 16gb ram, asrock h170m pro4 tinute in viata de o sursa sirtec de 400w (mai veche dar care nu vrea sa dea semne de oboseala).

Daca pasul catre varianta cu 6gb e prea mare te poti juca linistit si cu placere si pe versiunea cu 3 gb (rezolutie full HD), diferenta de fps e f mica intre cele doua variante. Daca ai putina rabdare poti urmari acest video: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gNhvmP8yNE4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by BestiaMc, 30 January 2017 - 21:34.


#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostRomanianAngel, on 30 ianuarie 2017 - 16:27, said:

Nu sunt multumit daca jocul nu imi ruleaza fluent. Nu sunt multumit daca jocul ar trebui sa imi ruleze fluent si nu o face. Nu inteleg care e problema ta.
in momentul in care jocul nu it ruleaza fluent ai PUTINE fps. gen sub 40

View PostMediumPlayer, on 30 ianuarie 2017 - 15:49, said:

Cred ca un raspuns mai corect ar fi ceva de genul: atata vreme cat afiseaza nr de fps-uri este cel putin egal rata de refresh a monitorului (in majoritatea cazurilor 60), restul e bonus. Pt. a fi multumit de ceea ce se vede pe ecran, trebuie sa se miste si fluid lucrurile. Deci conteaza si aspectul asta. Dupa cum spune mereu TotalBiscuit: "60 FPS is objectively better".
uite ca eu ma jucam Witcher 3 cu 50fps (monitoru cica ar avea 60). se misca fluent si nu am simtit nici o problema.
in general cam ce e peste 40 ti se pare ca se misca fluent. pana mea... filmele au 24-30. ti se pare ca se misca sacadat gigeii in film?

Edited by shmu, 31 January 2017 - 11:00.


#12
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 11.08.2016
Compari mere cu pere. Filmele au un efect de "blurring" care elimina miscarea sacadata. Hai sa ramanem la mere... ;) Posted Image

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Unele jocuri au deja efecte de gen blurr la post effects. Oricum, daca ai deja 40fps in jocuri e bine. Daca ajungi sa ai 60fps constant, restul chiar nu mai conteaza, consumi curent degeaba cu placa, mai bine ridici setarile jocului mai sus ca sa mentii cat mai aproape de 60fps. A, daca ai monitor de 120 da, alta poveste, dar daca ai de 60, nu te ajuta cu nimic ca tie iti da intr-un joc 300fps, tu tot 60 vezi.

#14
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 11.08.2016
Eu nu suport efectul ala in jocuri. Pur si simplu ma deruteaza. Debifez optiunea imediat in setarile jocurilor cand le deschid prima data.

#15
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
cum a zis si misuspita - in general peste 40 fps nu mai vezi diferenta.

daca STAI sa observi diferenta intre 40 si 60 poate o sa observi. dar IN TIMPUL JOCULUI garantat nu vezi diferenta. si ma refer la atunci cand esti concentrat la joc si nu la vazut diferente de fps.

#16
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 11.08.2016
Cand e foarte aproape de 60, intr-adevar, nu mai simti. Dar 40 e departe. Se simte cand sacadeaza, chiar daca e putin. Oricat de concentrat ai fi, cand incepe sa sacadeze sesizezi imediat. Bineinteles, exista si o doza de subiectivism. Unii sesizeaza cand rata de redare a cadrelor e mai departe de cea care trebuie, altii cand e mai aproape.

E si o chestie de obisnuinta, pana la urma. Daca te joci mult timp la 40 fps, nu ti se (mai) pare ca ceva nu e in regula. Practic, corpul uman se adapteaza conditiilor. ;)

#17
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016
Chestia cu vazutul diferentei de fps nu e chiar asa de simpla, tocmai din cauza faptului ca fps este o unitate de masura prea simpla. Poti sa ai 100fps dar sa zicem primul frame dintr-o secunda e randat dupa 10ms, al doilea dupa inca 400ms, al treilea dupa inca 1ms etc (putin probabil dar se intampla). Variatia frame time este ceea ce produce senzatia de diferente. Deci faptul ca ai 40 fps nu garanteaza ca miscarea este lina, decat in momentul in care frame-time-urile sunt cat de cat constante.

#18
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 11.08.2016
Vorbim de fps pt. ca ne e mai usor noua, utilizatorilor obisnuiti, care nu suntem initiati in tainele tehnologiei. Chiar si cu o unitate de masura asa simpla, diferenta de performanta e vizibila. ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate