Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

Mirel+1, a se citi "fiancee, bride to be" P+1 Cornetu

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
2524 replies to this topic

#325
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postcasuta_papusilor, on 10 iunie 2017 - 21:04, said:

a mea nici macar n-are mansarda.
e doar parter.
si armarea stalpilor pleaca de la -0,80 m fata de sol.

Eu stiu pe cineva care a bagat 14 tone de fier doar in etajul de la casa (~150mp construiti).

#326
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View PostMirel_85, on 10 iunie 2017 - 20:14, said:

Dar rezistenta nu o da fundatia de B150 nearmat... o da fierul si betonul B250.
Pe bune ?

View PostMirel_85, on 10 iunie 2017 - 20:14, said:

Fundatia este doar un suport pentru casa. Daca fundatia tinea de rezistenta atunci ar fi trebuit toate fundatiile sa aibe talpa de fier la -1 m adancime.
Dar de rezistenta la compresiune foarte foarte buna a betonului ai auzit?? betonul se armeaza pentru ca nu poate prelua eforturi de intindere....la compresiune este campion...

View PostMirel_85, on 10 iunie 2017 - 20:14, said:

La case p+1 exclus, poate la P+3+4 sau mai inalte.
Chiar si la case parter sunt cazuri la care fundatiile pun probleme mari structuristilor in special cand avem de-a face cu terenuri proaste de fundare

View PostMirel_85, on 10 iunie 2017 - 20:14, said:

Eu cred, asa stiu, dar e posibil sa am insel, ca fundatia are rol sa fie sub cota de inghet ca eventuala umiditate din pamant in urma ciclurilor inghet dezghet sa nu lucreze si casa sa se lase cativa mm sau in cel mai rau caz cativa cm pe una din laturi, pe mai multe sau pe toate.
Posted Image

View PostMirel_85, on 10 iunie 2017 - 20:14, said:

Asa vad eu rolul fundatiei, nu de rezistenta.
Te rog sa te opresti aici....daca te-as lasa fara picioare ce ai zice? Eu le vad doar ca sprijin...nu au rol de "rezistenta" ....

#327
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
In apararea lui Mirel pot spune ca o parte din cei ce l-au "convins"...Echipa... pot fi foarte insisistenti...daca le permiti si vad ei ca le dai de treaba.
Pana la mine la Casa au zis ca nu au mai sapat o Fundatie de 90 cm de la CTN niciodata

Edited by Adrianradu, 11 June 2017 - 16:44.


#328
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Nu stiu exact care a fost situatia aici dar la mine nu stie nimeni practic cat s-a sapat in pamant :)

Ideea e ca eu facusem o decopertare partiala pe 2/3 din teren, asa ca zona unde era fundatia deja era mai jos decat restul terenului. La stabilirea cotei zero si a sapaturii a fost dirigintele, arhitectul, constructorul si eu. Data fiind situatia, s-au uitat la cum arata strada (are o forma de U, in dreptul meu e mai jos decat in capete), la cum arata terenul, etc. S-a stabilit intai unde va fi cota zero si in functie de aia fundul gropii trebuie sa fie la 1.61, urmand sa fie adaugat pamant de umplutura si apoi trotuarul in asa fel incat sa rezulte inaltimile din proiect.. Cat anume e in pamant, e greu de zis, ca sapatura aia generala era "in valuri" la suprafata. In unele zone poate s-a sapat 60cm, in altele 80 cm. Asta fara sa luam in calcul groapa aia unde s-a sapat pana la -3.1m :)

#329
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAdrianradu, on 11 iunie 2017 - 16:38, said:

In apararea lui Mirel pot spune ca o parte din cei ce l-au "convins"...Echipa... pot fi foarte insisistenti...daca le permiti si vad ei ca le dai de treaba.
Pana la mine la Casa au zis ca nu au mai sapat o Fundatie de 90 cm de la CTN niciodata

Nu trebuie sa ii iei apărarea ca nimeni nu ii vrea răul si nimeni nu il cearta. Important este sa înțeleagă ca nu te uiți in gura "echipei" sau a unui Dorel bun de gura. Exista oameni pregătiți in care ar trebui sa pui baza (mai ales ca ii plătește si care ar trebui sa si răspundă pentru ce se face, diriginte, proiectant, RTE, etc. Si in proiect cind se scrie ceva nu e degeaba, așa scrie, așa se face. Dacă nu au săpat fundații la 90 cm sub CTN pune-i sa o sape pe asta la 1 m . O sa te coste cu un mc in plus de beton dar o sa fii mai liniștit. ( in paranteza fie spus înseamnă ca au lucrat doar case de vinzare cu fundația de 20 cm ca sa iasă ieftin, las ca merge si așa)

#330
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012

View PostoMariusRO, on 11 iunie 2017 - 07:18, said:


Eu stiu pe cineva care a bagat 14 tone de fier doar in etajul de la casa (~150mp construiti).
Sper ca ai inteles gresit de la acel cineva. Cine a proiectat aia a exagerat,

#331
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Eu am aproape 9 tone in toata casa si mi pare enorm de mult....

#332
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMirel_85, on 11 iunie 2017 - 23:16, said:

Eu am aproape 9 tone in toata casa si mi pare enorm de mult....

Cantitatea de fier depinde de suprafața construită dar si de forma structurii. Subsolul (dacă exista) consuma si el fier, o fundatie mai adinca implica o elevație mai înaltă care si ea are nevoie de fier.  Atita timp cit a fost calculat si se încadrează in procentele de armare este ok. Pina la urma in costurile totale ale casei o sa vezi ca nu este de speriat. La un preț sub 3 lei /kg 10 toneinseamna 30 k lei adică aprox 6k euro. Dacă bugetul total este de 120k asta înseamnă ca fierul te costa 5% din el.

#333
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
nu e mult domnilor, ca fieru tine casa in pozitie recta cand incepe sa se zgaltaie pamantul ca-n 1802.
2,5 minute si 7,9-8,2 pe richter nu e gluma.
nici amaratul ala de 7,2 din '77 nu e joaca de copil.

fierul subtire sau putin, se rupe ca ata cand se misca blocul sau casa.
in ardeal mai merge, ca nu vine cutremurul asa tare, dar in moldova si si pe la bucuresti blocurile danseaza salsa la orice cutremur mai mare de 5,5 grade.
deci fieru face bine.
nu va mai plangeti.

#334
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postcasuta_papusilor, on 12 iunie 2017 - 09:23, said:

nu e mult domnilor, ca fieru tine casa in pozitie
completa .. la dansul fara muzica .ca si cum o tanti ar dansa intr.o.rochie frumoasa cusuta doar cu cateva ate ..ce la un moment dat ar incepe sa cedeze si sa arate cate si mai cate ..ce o mai fi sub rochia aia ..
habar n.am ..



#335
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
perversule.

#336
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Nu vreau sa ma gandesc cat ogor vom avea de arat daca se  activeaza vreo falie in ardeal... Noi in sud suntem patiti...sau nu, daca te uiti la casele facute de vanzare... hmmm iti da de gandit...

#337
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,905
  • Înscris: 27.02.2008
Nu-mi mai adu aminte de casele de vanzare..Stiam ca 'se fura' ca-n codru la materiale..in cazul caselor pentru vanzare..insa astia de pe la mine..sar gardul..Acu' ceva vreme..au turnat placa de la cota zero (izolatie sub placa?..ce-i aia?) Udat placa?..doamne feri..Zilele trecute ..am fost si eu...dupa programul lor..sa vad ce-a iesit..N-am vazut asa crapaturi in placa..nici dupa o vara torida..si secetoasa..cand crapa pamantul de la lipsa apei..

Acu' au inceput ziditul..O sa mai merg sa ma minunez..O sa-mi pun un panou pe casa.."Cine vrea sa cumpere casa de acolo..sa treaca intai pe la mine..pt consiliere!!!"

Edited by manghels, 13 June 2017 - 08:46.


#338
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Sa stii ca in proportie de 99 % dintre beneficiarii ce si.au ridicat o casa(si care au si urmarit.o in timpul executiei) .. le intra in sange dirigentia :) ..adica sa se uite in stanga si in dreapta ..si sa dea tot felul de sfaturi .e un "microb de care se imbolnaveste cam tot  romanul" :)




#339
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postmanghels, on 13 iunie 2017 - 08:19, said:

Nu-mi mai adu aminte de casele de vanzare..Stiam ca 'se fura' ca-n codru la materiale..in cazul caselor pentru vanzare..insa astia de pe la mine..sar gardul..Acu' ceva vreme..au turnat placa de la cota zero (izolatie sub placa?..ce-i aia?) Udat placa?..doamne feri..Zilele trecute ..am fost si eu...dupa programul lor..sa vad ce-a iesit..N-am vazut asa crapaturi in placa..nici dupa o vara torida..si secetoasa..cand crapa pamantul de la lipsa apei..

Acu' au inceput ziditul..O sa mai merg sa ma minunez..O sa-mi pun un panou pe casa.."Cine vrea sa cumpere casa de acolo..sa treaca intai pe la mine..pt consiliere!!!"

Din pacate cam asa se procedeaza, poate proprietari respectivi nu au atat timp liber, ca noi fericiti care putem sa jonglam cu serviciul. In primu rand trebuie sa muncesca sa faca bani pentru casa si astfel trec rar pe la santier.
Nici eu nu am timp sa merg zilnic la santier si in Iulie o sa fiu cateva zile sau chiar o saptamana plecat din tara. Nici nu vrea sa ma gandesc ce se va intampla atunci, in acele cateva zile cand sunt de capul lor si nu vine nimeni sa ii verifice Posted Image

Edited by Mirel_85, 13 June 2017 - 11:17.


#340
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
 "in acele cateva zile cand sunt de capul lor si nu vine nimeni sa ii verifice "
Mai tai si tu din banii de shaorma ..si platesti un om (diriginte) ca sa.i supravegheze :)


#341
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Noua ne lipseste educatia muncii si educatia in general. Daca dorel este educat, nu mai trebuie diriginte.

#342
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Nu e vorba neaparat de educatie ..cat de (ne)atentie. Asta le lipseste ..iar pentru lucrul asta se angajeaza om-oameni ce trebuie sa stea cu ochii pe ei.
Plus ca in constructii nu e ca la bucatarie ..unde borsul cu carne si pilaful cu masline ..sa se poate realiza identic ca in alte restaurante. In constructii sunt carti "de bucate" individualizate functie de multe aspecte. Aspecte pe care dorel trebuie sa le aibe in vedere(sa fie instruit) la fiecare pas ..astfel incat ingredientele sa se potriveasca cu rezultatul dorit de client. Altfel iese o salata sau tocanita fara gust ..

Edited by doarUNom, 13 June 2017 - 12:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate