Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Mirel+1, a se citi "fiancee, bride to be" P+1 Cornetu

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
2524 replies to this topic

#289
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 15.01.2017

 Mirel_85, on 15 mai 2017 - 13:57, said:

Eu am statie de betoane la nici 1 km de locatie, si culmea sunt cam cei mai ieftini din cele 4 oferte solicitate de la statii de beton din zona, Ce este si mai OK, este ca si lucreaza cu Hyseal si il au mediatizat pe site.
Intrebarea mea este: daca eu comand un tip de beton sa zicem B250, de anumita granulatie  0-16, si aditivat Hyseal, cum stiu eu ca aia primesc?
Imi dau declaratie de conformitate ca e aditivat corect, ca e betonul cu granulatia ceruta? Ce garantie am ca nu e B250 neaditivat si platesc aditivul degeaba.
Cum pot afla asta, in  momentul livrari si turnarii ? Ca daca se toarna si dupa vine rezultatul de analiza de la proba trimisa la laborator, sa zicem ca ca nu e cum am solicitat, eu am ramas si cu betonul turnat si cu banul luat...

Poti sa ai încredere in stația de care pomenești. Nu fura nici la cantitate nici la calitate spre deosebire de altii cu lanț de Statii. Am turnat cu ei destul de mult, sunt super ok.  Singurul lucru sa spunem negativ, e stație micuța si mai au uneori probleme cu întârzierile. De aceea iti recomand sa torni la prima ora, cand nu întârzie niciodata, sau daca vrei in partea a doua a zilei, programarea sa nu depășească orele 14.00 pentru ca exista posibilitatea ca 14:00 sa devină 17:00
Cand iei probe de beton, poti sa iei o serie si pentru testarea impermeabilitatii.

#290
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

 Epdm, on 15 mai 2017 - 19:37, said:

Cand iei probe de beton, poti sa iei o serie si pentru testarea impermeabilitatii.

Bine de stiut detalile specificate de tine, merci. Dar cum as putea testa impermeabilitatea?

#291
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 15.01.2017

 Mirel_85, on 15 mai 2017 - 22:57, said:



Bine de stiut detalile specificate de tine, merci. Dar cum as putea testa impermeabilitatea?
O testează laboratorul... tu nu prea ai cum.

Mare atenție, proba de beton este una, ce rezulta in urma turnării poate sa fie cu totul altceva.

Betonul sa nu se înmulțească cu apa in șantier, vibrația sa fie corespunzătoare.
De ce dorești sa pui impermeabilizant in beton? Sunt probleme cu apa?

#292
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Deci am capul plin de zeci si zeci de oferte de materiale, din zecile de branduri caramizi si zecile de branduri BCA m-am hotarat la cateva dar nu stiu care sunt mai ok, ce are in plus una si ce are alta.

La pereti exteriori am de ales intre Brikstone, Weinberger si Soceram toate de 30cm cu lacas de mortar. Care e diferenta dintre ele, care e mai rezistenta, mai putin casanta la punerea in opera, mai buna ca si rezistenta termica si de asemenea nesfarmicioasa, sa nu se crape multe camere atunci cand sa zicem dau gauri pentru a prinde pe exterior polistirenul sau pe interior diverse corpuri de mobila, suport TV, Hota bucatarie, scurgator vase, etc.

La pereti interiori de compartimentare va fi BCA de 15, aici am redus iar la  modele, Verblock, Prefab si ar mai fi si Ytong dar asta e cam scump, toti zic ca e mai bun si ca primesc gratis adezivul la el, dar totusi, e mult mai scump decat celelalte doua. Care e diferenta dintre ele, care  e mai buna, care este mai rezistenta si sa zicem nesfarmicioasa, atunci cand dau gauri sa suspend diverse, mobila bucatarie, corpuri biblioteca, tv, etc

Pe langa pret, la ambele, atat caramida cat si BCA-ul cred ca cel mai important aspect e cel cu cat de casanta e sau sfarmicioasa, si de "prietenoasa" la supendarea de diverse corpuri pe perete.

#293
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Structuristul tau ce zice, ce iti recomanda? Desi baietii de la marketing ar vrea sa credem ca produsul fiecaruia e sfantul graal iar celelalte sunt stifturi, realitatea e ca vorbim de caramida arsa si atata tot, nu au reinventat ei roata.  Ma abtin sa iti recomand vreuna, sunt ok toate pe care le-ai enumerat si cred ca diferentele real-life sunt insesizabile.  Ce voiam sa iti spun de fapt e ca rezistenta termica nu e un criteriu de departajare intre ele, sunt diferente foarte mici in comparatie cu izolatia pe care o obtii prin anvelopa propriu-zisa. Problema cu gauritul iar e cunoscuta la tipul de caramida cu goluri verticale, dar nu te speria - nu prinzi in fuecare zi corpuri de mobila pe perete si exista ancore chimice pentru chestii grele.

#294
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Structuristul a zis ca si tine, toate sunt o apa si un pamant ars in cuptor. degeaba una e robust, alta cu locas mortar, alta sth, etc atata timp cat nu e caramida plina e acelasi caca vandut sub alt ambalaj. De gauri in perete si agatat imi este.. sa zic, factor determinant.

Dar de BCA...nici o parere?

Edited by Mirel_85, 16 May 2017 - 22:13.


#295
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ca sa-l citez pe astrul, asta e bun pentru cotețe. :) Am eu BCA unde locuiesc acum - igrasie, mucegai, inmagazineaza caldura pe perioada zielelor calde vara si ti-o da inapoi pe tot parcursul noptii, etc etc. N-or fi toate din cauza bietului burete de beton, dar eu nu ma mai bag la asa ceva. Se vor cam face ciur peretii caramizilor  in momentul in care se pune termosistemul, n-am ce zice. E o metoda pentru a evita asta, dar la ce dorei exista in ziua de azi oe langa casa omului m-as mira sa gasesti pe unii dornici sa o aplice.

Ar trebui sa dea gauri fara percutie, treaba care va prelungi destul de mult timpul de lucru.

#296
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Eu am folosit BCA Elpreco la un zid despartitor intre baie si bucatarie....zid de 15 cm neancorat la partea superioara (e planseu de lemn) pe care stau agatate 3 suspendate de la bucatarie bine mersi....pentru suspendarea corpurilor am folosit sina de montaj si dibluri de BCA de la Fischer din Dede.

Attached Files



#297
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 Mirel_85, on 16 mai 2017 - 22:12, said:

Structuristul a zis ca si tine, toate sunt o apa si un pamant ars in cuptor. degeaba una e robust, alta cu locas mortar, alta sth, etc atata timp cat nu e caramida plina e acelasi caca vandut sub alt ambalaj. De gauri in perete si agatat imi este.. sa zic, factor determinant.

Dar de BCA...nici o parere?

La caramida este foarte adevărat ca e bine sa o vezi înainte sa o cumperi indiferent de producător dar nu pot fi integral de acord ca toate sunt identice.
Pina la urma dacă nu mai credem in nimic dintr-o fisa tehnica atunci nu mai mira pe nimeni ca mulți construiesc după ureche.
Uite de exemplu structuristul meu mi-a recomandat sa merg (chiar dacă este o constructie in cadre)  pe:
http://www.brikston....290-238-seismic
Asta are din fisa rezistența la compresiune 20 N/mm2.
Durotherm hd are 15 N/mm2
Porotherm sth 25 este data in fisa la 10 N/mm2
Susțin ca fiecare producător vrea sa își vinda marfa si dacă ar putea ar trece pe  fisa valori fabuloase . Deci rezistența  probabilă si planeitatea sunt 2 elemente importante si e greu de crezut ca le-au pus din burta.
Despre BCA nu am o părere buna. Nu mușc nici la povestea ca obții o izolație termic sl pereti superrezistenti nici la "respirația peretelui". Nu obții nici mare economie cu materialele de punere in opera. Pina la urma de ce nu ai merge pe caramida ?

#298
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

 Bylly00, on 16 mai 2017 - 22:37, said:

Ca sa-l citez pe astrul, asta e bun pentru cotețe. Posted Image Am eu BCA unde locuiesc acum - igrasie, mucegai, inmagazineaza caldura pe perioada zielelor calde vara si ti-o da inapoi pe tot parcursul noptii, etc etc. N-or fi toate din cauza bietului burete de beton, dar eu nu ma mai bag la asa ceva.

Igrasie si mucegai probabil din cazua ca sunt ziduri exterioare si de asemenea posibil sa nu fie bine izolate.  Nu cred ca ar putea fi si la interior la pereti de compartimentare aceasta problema. La interior ai aceasi umiditate si temperatura si este exclus sa faca mucegai si igrasie, orice material ar fi el, poate doar o teava fisurata, o scurgere neetansata, nehidroizolarea podelei baii de la etaj, etc


 picomouse, on 16 mai 2017 - 23:45, said:

Despre BCA nu am o părere buna. Nu mușc nici la povestea ca obții o izolație termic sl pereti superrezistenti nici la "respirația peretelui". Nu obții nici mare economie cu materialele de punere in opera. Pina la urma de ce nu ai merge pe caramida ?

Nu merg pe caramida pentru ca asa am vorbit de la inceput cu proiectantul, compartimentare din BCA, asa a iesit proiectul, acum ar trebui sa dea ordin de santier sa fie schimbat din BCA in caramida. Nu mai vreau sa ma complic cu schimbari de genul, unii sunt pro BCA ca si compartimentare, alti sunt contra, nu stiu ce sa cred, pana la urma ramane asa. Intrebarea era care e diferenta dintre diversele marci de BCA(Prefab,Verblock) si Ytong ?

Edited by Mirel_85, 17 May 2017 - 11:56.


#299
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
marketing...

#300
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pentru compartimentare sunt ok si pentru prins chestii pe ei iar sunt ok asta pot sa confirm. Problema mea e cu folosirea lor la peretii exteriori. Unde mai pui ca daca vrei sa agati ceva usor cum ar fi un tablou poti baga holzsurubul direct cu autofiletanta Posted Image (fara diblu adica) .

Edited by Bylly00, 17 May 2017 - 16:40.


#301
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Am o nedumerire la sanitare, nu stiu sa citesc plansele de mai jos, in special vreau sa sti daca scurgerea de la sifonul de podea si masina de spalat din CT (care trece pe sub hol spre baie, vine in CM1 si se intersecteaza cu scurgerea de la dus) este ingropata sub placa de la cota 0 sau este in sapa peste placa de la cota 0.

Eu cred ca e varianta sub placa pentru ca daca este peste placa, avand un spatiu tehnic de 12 cm (sapa, polistiren, IPAT, finisaj) si o distanta de ~4,5 m de la sifon la PVC ce merge la camin CM1 si la etaj, nu cred ca e inaltime suficienta pentru panta de scurgere fiind distanta prea lunga. Ce spuneti, cum se procedeaza in astfel de cazuri?

Attached Files

  • Attached File  IS1.jpg   212.57K   55 downloads
  • Attached File  IS3.jpg   136.75K   47 downloads

Edited by Mirel_85, 20 May 2017 - 21:13.


#302
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Cel mai corect o sa iti raspunda proiectantul...eu chiar nu va inteleg ...puneti tot felul de intrebari de genul celei de mai sus la care in mod normal ar trebuie sa va raspunda proiectantul...de aia il platesti sa te lamureasca ce a facut acolo ! Ca ai o nedumerire sau iti pare ca ceva nu e in regula inteleg....

In plan la sifonul de pardoseala scrie montaj in sapa de egalizare sub polistiren...deci cel mai probabil de la sifon la dus merge peste placa, colecteaza dusul si merg in scurgerea de la WC...abia apoi trece pe sub placa...trebuie sa vezi intradevar daca ai panta la lungimea aia...eu iti spun cum e desenat mai departe...

#303
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Logic ca intreb proiectantul, dar  tocmai ce a plecat din tara in concediu si am zis sa nu deranjez, si in weekend pe deasupara, iar pana vine pe 26 ... muream de curiozitate :-)

#304
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 15.01.2017

 Mirel_85, on 20 mai 2017 - 21:07, said:

Am o nedumerire la sanitare, nu stiu sa citesc plansele de mai jos, in special vreau sa sti daca scurgerea de la sifonul de podea si masina de spalat din CT (care trece pe sub hol spre baie, vine in CM1 si se intersecteaza cu scurgerea de la dus) este ingropata sub placa de la cota 0 sau este in sapa peste placa de la cota 0.

Eu cred ca e varianta sub placa pentru ca daca este peste placa, avand un spatiu tehnic de 12 cm (sapa, polistiren, IPAT, finisaj) si o distanta de ~4,5 m de la sifon la PVC ce merge la camin CM1 si la etaj, nu cred ca e inaltime suficienta pentru panta de scurgere fiind distanta prea lunga. Ce spuneti, cum se procedeaza in astfel de cazuri?

Sub placa, evident.  La montajul încălzirii in pardoseala, nu vrei sa ocolești tubulatură de canalizare.

Tot ce pleacă de la sifon, ce vine in sifon, peste placa, prin sapa.

#305
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Am dat de o mica problema, si anume scara. Ea cand a fost priectata a fost desenata avand in vedere IPAT la parter si etaj, grosime polistiren, sapa si finisaj de 12 cm. Astfel la parter avem o "mini-grinda" de prindere de 39 cm inaltime din care se scade 12cm IPAT parter si ramane treapta de 17 cm. Acelasi principiu a fost aplicat si la prinderea scarii din grinda de la etaj, betonul penultimei trepte va fi turnat cu 5 cm mai jos de nivelul placi de la etaj si adunand 12 cm IPAT, utima treapta va fi tot de 17 cm.

Deci toate treptele vor avea 17 cm, dar ce mi-a scapat mie, si proiectantului este cu ce va fi imbracata scara. Astfel fie lemn, marmura sau gresie, in functie de grosime lor prima treapta va fi mai inalta si ultima mai mica. Vreau  sa vorbesc cu ing. structurist sa schimbe plansa respectiva cu cativa cm mai jos atat la grinda de sus cat si la cea de prindere de jos, ca atunci cand "dorei" pun scara in opera sa nu le dea cu virgula.

Intrebarea este cu cati cm? Dupa multe discuti cu consoarta ne-am hotarat a fi placata cu lemn, fara contratreapte, ceva in genul pozelor atasate. Acum ca va fi brad, stejar, parchet, lemn dublu sau triplustratificat, asta inca nu ne-am hotarat. Cam cati cm de lemn se pune pe treptele de beton? 2,3 cm sunt suficienti? Sau mai mult 4,5 cm? Daca e subtire ma gandesc ca este posibil sa se simta rece de la betonul de sub, daca e mai gros se simte mai putin, inmagazineaza caldura mai bine si se simte ,"cald" sa zicem, cand calci pe ea. De asemenea nu stiu daca lemnul "lucreaza" sau nu, cat de umed sa fie sau mai simplu sa apelez la dublu sau triplu statificat ca sa nu "lucreze" in timp in functie de umiditate si temperatura.

Intre placare cu lemn (stejar, brad, etc) si lemn statificat ce credeti ca ar fi mai indicat? De asemenea cati cm grosime sa aibe lemnul si cat stratificatul? La aceasta grosime se mai adauga si adezivul? Ala cat de gros e, pana in 5 mm, nu?

Attached Files



#306
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Prima treapta se inalta cu finisajul treptei, la ultima se adauga doar finisajul etajului - daca ultima treapta e insasi cota finite a etajului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate