Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Mirel+1, a se citi "fiancee, bride to be" P+1 Cornetu

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
2524 replies to this topic

#271
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Am citit printre randuri Mirel.... daca ai apa sus atunci e clar.... XPS...sigur ai luat in calcul si aditivarea betonului, nu?

#272
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
XPS si EPS au aproximativ aceeasi rezistenta termica. EPS are porii deschisi deci intra/trece apa prin el (mai greu, dar trece), prin XPS nu (are porii inchisi). Treaba e ca polistirenul se aseaza pe un strat sanatos de piatra spalata pentru ruperea capilaritatii (mi-e mi-a dat proiectantul un minim de 20cm). Nu pot sa spun 100% cum e in cazul tau dar sanse sunt destul de mici ca apa sa se ridice prin straturile astea si sa ajunga la placa. Daca totusi ajunge atat de sus, fii sigur ca se va infiltra printre rosturile dintre placi fie ca vorbim de xps sau de eps. Probabil vei introduce spuma poliuretanica intre ele, dar tot nu e 100% treaba. Cel mai sigur e aditivul impermeabilizant. De asemenea pretul pentru polistiren e la metru cub deci e irelevant ce grosime au placile, eu spre exemplu nu am gasit in timp util xps nici de 10cm d-apoi de 15. Oricum costa de te rupe acest XPS, gandeste-te bine inainte sa iei o decizie, consulta-te si cu proiectantul (proiectantii).

Rezistenta la compresiune e mare in ambele cazuri, dar consider ca e mai putin relevant deoarece chiar si placa de pe sol (placa 0) este gandita ca o placa flotanta; in timp straturile de dedesubt se taseaza catusi de putin, astfel incat ea nu mai sprijina pe ele, ci sta oarecum in aer. Asta mi-a explicat dirigintele, nu stiu sigur daca e adevarat in totalitate, dar are sens ceea ce spune.

Edited by Bylly00, 14 May 2017 - 18:51.


#273
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Apa e la -2 m cu oscilatie pana la 1~1.5 m in sus sau jos. Asta inseamna ca este posibil ca la -0.5 CTA sa fie solul umed. Elevatia este la 60 cm, iar polistirenul ar sta pe pietris de pe la +35, deci 85 cm fata de solul umed? Ar fi o problema? Daca pun folie intre pietris si polistiren protejeaza polistirenul, sau face mai rau si formeaza condens la interfata pietris-polistiren.

Am gasit un ESP 120 de 15 cm supect de ieftin(fata de XPS sau EPS Austrotherm). Dar nu are fisa produs, nu scrie caracteristici, nu stiu cine il face, cred ca e marca proprie a unui depozit de materiale. O fi bun asta ?

#274
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View PostMirel_85, on 14 mai 2017 - 14:52, said:

Prima problema, nu gasesc XPS de 15 cm pentru placa de sub cota 0, as lua chiar 20 cm, dar nu gasesc mai mare de 10, la fel si EPS de 15 cm sper ca gasesc in depozite de mteriale de constructii. ALtundeva unde as putea sa caut, magazine online, ceva de genul?

View Postthe_lion, on 14 mai 2017 - 15:28, said:

Daca vrei neaparat XPS...poti pune un strat de 10cm apoi unul de 5cm cu rosturile decalate fata de primul strat.

http://www.polistire...stiren-extrudat

#275
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007

View PostMirel_85, on 14 mai 2017 - 18:09, said:



Da asa ma gandeam si eu dar un strat XPS de 10 cuplat cu unul de 5 dar per total cred ca e mai scump ca un XPS de 15....


Asta este pe principiul "un kg de plumb este mai greu decat un kg de puf".
Precum vezi mai sus in ce a pus si @OvidiuEne...diferenta este imateriala.

#276
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postthe_lion, on 14 mai 2017 - 19:47, said:

Asta este pe principiul "un kg de plumb este mai greu decat un kg de puf".
Precum vezi mai sus in ce a pus si @OvidiuEne...diferenta este imateriala.

Ha ha ha... Mai degraba pe principiul: o sticla de cola de 1 L + alta sticla de cola de 1L > fata de o sticla de cola de 2 L. Care se poate aplica la orice alt produs, ma gandeam ca asa o fi si in produsele materiale de constructii.

#277
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postbrawnie, on 14 mai 2017 - 17:56, said:

pai cum mai Bod? LA Amvic nu pui polistiren la fundatie si sub placa?

Sub placa da.... DAR se poate pleca cu amvic de pe betonul mort..... este cofrag Amvic cu 30cm la interior..... si atunci nu mai pui nici un polistiren pe fundatia.

#278
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postbrawnie, on 14 mai 2017 - 18:38, said:

Am citit printre randuri Mirel.... daca ai apa sus atunci e clar.... XPS...sigur ai luat in calcul si aditivarea betonului, nu?

Da m-am gandit la acest aspect de aditiv pentru beton dar e 90 RON Hyseal la fiecare m3 de beton, iar la 36 m3 cat e necesarul meu pentru fundatie si elevatie e cam mult sare din bugetul devizului meu.....ma gandesc totusi la un B250 cu P8/10.

#279
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Permite-mi sa te contrazic un pic...este 100 ron /kg iar dozajul de 0.8 kg/mc asta inseamna 80 ron la fiecare mc...la 36 mc necesarul ar fi de 0.8*36 = 28.8 kg x 100 = 2880 lei...3000 lei pentru impermeabilizarea fundatiei nu cred ca este o suma la care sa stai pe ganduri....
PS: Chiar daca torni un P8/10 (care are o permeabilitate mai scazuta - de multe ori vandut de statiile de beton ca fiind un "beton impermeabil" - nu are nici in clin nici in maneca cu betonul impermeabil) asta nu te va scuti sa faci o hidroizolatie clasica la exterior fie cu membrane clasice fie cu hidroizolatii pensulabile...care ..costa.
Daca iei in calcul costul suplimentar al betonului P8/10 + hidroizolatia clasica probabil ca vei constata ca iesi mai scump decat un beton aditivat cu Hyseal.
Dar de ce sa ma asculti pe mine? Da-i inainte cu ideea ta si ne spui la sfarsit cat te-a costat.

#280
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Eu stiu importanta, dar e vorba de cost, asta ma doare.... De exemplu daca folosesc adidivul Hyseal unde trebuie pus? La care partea a ansamblului fundatie-elevatie-placa?

Doar in elevatie in zona marcata cu 3?
In elevatie plus talpa armata a fundatiei adica 2 +3
Doar in betonul nearmat din fundatie, 1 ?
In toate? Trebuie si zona 4, placa de la cota 0?

Eu ma gandesc la o solutie economica astfel, acum sper sa fie si practica si solutia cea buna:
Varianta 1: Zona 1, adica betonul B150 nearmat il las neaditivat, aditivez zona 2 si 3 adica fundatia armata si elevatia si zona 4 adica placa de beton o las neaditivata.
sau
Varianta 2: Zona 1, adica betonul B150 nearmat il aditivez, zona 2 si 3 neaditivat (fundatia armata si elevatia), cordon bentonitic intre 3 si 4 si  zona 4 (placa de beton) tot neaditivata.

Ce parere aveti?

Attached Files


Edited by Mirel_85, 15 May 2017 - 11:43.


#281
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Eu am aditivat decat echivalentul zonei 3 la tine. Nu are rost sa pui cordon intre un beton aditivat si unul neaditivat. Apa va trece oricum prin cel neimpermeabilizat. Cordonul il pui la rostul de turnare intre 2 betoane aditivate, ca sa il etansezi.

#282
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Dpmdv ca sa nu ai batai de cap 3+4.....Bylly...tu nu ai luat si pentru placa, sigur?

#283
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Am luat, am luat, dar nu s-a potrivit socoteala si nu va ajunge in totalitate, oricum ii recomand sa puna si in placa, la mine mai mare daraua decat ocaua sa mai comand 2 kg.

#284
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
pai...care e problema :) iti pregatesc un colet micut de 2 kg? Mai punem langa el un kit de Hydrostop Duo ca sigur ai de hidroizolat ceva balcon sau vreo baie si am rezolvat cazul :)

#285
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Eu am statie de betoane la nici 1 km de locatie, si culmea sunt cam cei mai ieftini din cele 4 oferte solicitate de la statii de beton din zona, Ce este si mai OK, este ca si lucreaza cu Hyseal si il au mediatizat pe site.
Intrebarea mea este: daca eu comand un tip de beton sa zicem B250, de anumita granulatie  0-16, si aditivat Hyseal, cum stiu eu ca aia primesc?
Imi dau declaratie de conformitate ca e aditivat corect, ca e betonul cu granulatia ceruta? Ce garantie am ca nu e B250 neaditivat si platesc aditivul degeaba.
Cum pot afla asta, in  momentul livrari si turnarii ? Ca daca se toarna si dupa vine rezultatul de analiza de la proba trimisa la laborator, sa zicem ca ca nu e cum am solicitat, eu am ramas si cu betonul turnat si cu banul luat...

#286
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
primesti declaratie de conformitate iar pe avizul de insotire a marfii ar trebuie sa scrie la aditiv Hyseal....la ce pret este betonul neaditivat fata de cel aditivat?

Poti sa mai faci o chestie...te duci personal in statia de betoane si asisti atunci cand pun aditivul in beton...asta in ideea in care ti se permite :)

#287
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
La mostra luata pentru testul de laborator, se poate constata daca cel turnat a avut aditiv impermeabilizant?

#288
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
nu prin incercarile care se fac in mod obisnuit...ar trebui in schimb sa aibe o rezistenta la compresiune ceva mai mare decat un beton obisnuit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate