Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Mirel+1, a se citi "fiancee, bride to be" P+1 Cornetu

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
2524 replies to this topic

#235
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
eu din cate imi aduc aminte..o data cu schimbarea legislatiei ..prin 2015 toamna..cand au bagat obligativitatea dirigintilor..etc..le-au dat cam toata responsabilitatea astora..iar ISC-ul se ocupa de sesizari si..lucruri mai de anvergura..Nu mai stiu sigur ce s-o mai fi schimbat de atunci..

#236
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Au redus taxa de la 0.7 la 0.5 (fifti - fifti cu statul) ..si au impus obligativitatea cu dirigintii de santier pentru ca intradevar nu puteau acoperi toate lucrarile ..datorita lipsei de personal. Mai pe romaneste ..au redus putintel din taxa ..au impus faza cu dirigintii ca sa aibe timp sa respire si ei ..dar statul.ce a zis ..bai trebuie sa.i taxam pe toti la fel ca sa nu existe discutii ..iar pe diriginti sa.i plateasca tot ei (beneficiarii) ..ca vorba aia au bani. Iar pe inspectorii sa.i tinem in rama ...ca sa poata aduna aceasta taxa ..logic nu ? :)



#237
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
De fapt taxa e de incepere se percepe 0,1 +0,25 % la inceput ca asa e modelul si la final 0,25% Posted Image ,
Eu a trebuit sa platesc la final 0,5 %, am inceput in 2013 undeva in vara si am platit  0.1% din valoarea estimata din autorizatie , inainte sa tot schimbe astia legea (unde in mediul rural nu se mai platea 0,5 % la final) , iar in 2016 cand am facut receptia ISC-ul nu a dat adeverinta fara plata de diferenta  (macar 0,5% l-am platit dupa suma data de primarie pentru impozitare , care culme e mai mica decat suma estimata si calculata pentru autorizare)

#238
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Am primit ieri si planurile de imprejmuire de la arhitect. Mai am 2 saptamani de asteptat dupa AC si intre timp, sper ca saptamaa viitoare sa primesc restul materialelor de la structurist si arhitect si anume: antemasuratori, liste de cantitati, devize, partile scrise la proiectele tehnice. Mai trebuie sa primesc si altceva pe langa cele enumerate la partea scrisa la proiectul tehnic de rezistenta  si cel de arhitectura?

Revenind la gardul primit de la arhitect, vad ca sta in aer, metaforic vorbind, fara o plasa de buzau in fundatie si macar cateva 2-3 bare de OB-uri sau PC-uri in stalpisori. In poza e postata doar fatada, pe celelalte 3 laturi fundatia si elevatia e identica doar ca in loc de stalpi beton si sipci de lemn sunt stalpi de metal si panouri de sarma zincata.
E normal? Intaleg ca gardul nu e element de structura dar parca am impresia ca lipseste ceva....

Si fundatia in schimb imi pare supradimensionata, 60 cm  elevatia si 85 cm fundatia.. pe bune...adica 1.45 m adancime/inaltime beton doar la un gard amarat. Aici cred ca mai trebuie scazut, sa zicem un 45 elevatia cu 45 fundatia, sau 40/50; 35/55  etc... sa am maxim 90 cm (in cel mai rau caz 1 m inaltime/adancime beton la fundatie-elevatie). Ce spuneti sa ii cer arhitectului/structuristului un gard mai mic, eventual si cu stalpi mai rar, acum sunt la 2 m dar cred ca merge si la 2,2~2.5 m ? Voi cum aveti fundatia si elevatia la gard si ce distanta intre stalpi, aveti armat cu fier fundatia,elevatia,stalpi gardului?

Attached Files

  • Attached File  Gard.jpg   190.05K   68 downloads

Edited by Mirel_85, 31 March 2017 - 12:19.


#239
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Adancimea de fundare este corect aleasa la -1.00 fata de CTN (cota teren natural) ...elevatia este cat vrei tu...dar adancimea de fundare trebuie sa fie sub limita de inghet...
Panourile de scandura nu stau in aer...ai soclu sub ele...
Stalpii de la poarta auto si pietonala eu i-as arma neaparat iar restul de stalpi  ii poti face din boltari prefabricati cu beton in interior sau din caramida zidita si tencuita...

#240
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Si fundatia se armeaza, soclul, sau nu este nevoie?
Si de exemplu daca nu doresc sa investesc mult beton in gard, ce se poate intampla daca fac fundatia mai mica? -50 cm sa zicem, de la CTN ?

Edited by Mirel_85, 31 March 2017 - 17:58.


#241
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMirel_85, on 31 martie 2017 - 17:57, said:

Si fundatia se armeaza, soclul, sau nu este nevoie?
Si de exemplu daca nu doresc sa investesc mult beton in gard, ce se poate intampla daca fac fundatia mai mica? -50 cm sa zicem, de la CTN ?

Dacă nu te duci sub adincimea de inghet solul de sub fundatie se va dilata si se va contracta la fiecare ciclu iarna -vara si va produce fisuri in fundatie.
Poți face elevația gardului ( partea ce iese din pămînt) mai mică dar nu te atinge de fundatie.

#242
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Asa se proiecteaza, nu este exagerat. Asa am avut si eu in proiect si asa l-am facut. Tu poti sa il executi cum vrei dar eu am vrut sa fac unul si bun, sa nu mai umblu toata viata la el, cel putin la structura. Daca faci distanta mai mare de 2m s-ar putea sa faca burta lemnul. Eu am la 2m ai am pus lemn de brad bine uscat, dat cu ulei de in si volsit ca lumea, vad ca dupa iarna rezista perfect. Armatura am pus in elevatie, in fundatie nu era dat decat beton mort.

#243
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
OK, am intales, aveam impresia ca e supradimensionat. Daca cel de fatada ramane asa ca fundatie si elevatie, cel de pe celelalte 3 laturi unde sunt doar stalpi metalici si sarma zincata ondulata, unde atat stalpi cat si plasa e mult mai usoara ca stalpi de beton si sipcile de lemn, este nevoie de fundatie de 35 cm si elevatie de 60 cm? Sa zicem ca fundatia e ok dar 60 cm elevatie?

Este prevazut, 60 cm elevatie de 15 cm latime din care 45 cm peste CTA si -15 sub CTA  si 35 cm fundatie de 30 cm latime, in cazul asta nu este supradimenionat ? Elevatia de 45 cm peste CTA...ma gandesc ca un 10 cm, maxim 15 cm(sa zicem ca ma mai inalt cu pamant, gazon, etc) deasupra CTA ar fi sufcient, cel putin asa am vazut la alti la garduri de tipul asta, ca in pamant nu pot vedea cata fundatie este.

Attached Files

  • Attached File  we.jpg   29.74K   54 downloads

Edited by Mirel_85, 31 March 2017 - 23:04.


#244
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMirel_85, on 31 martie 2017 - 23:01, said:

OK, am intales, aveam impresia ca e supradimensionat. Daca cel de fatada ramane asa ca fundatie si elevatie, cel de pe celelalte 3 laturi unde sunt doar stalpi metalici si sarma zincata ondulata, unde atat stalpi cat si plasa e mult mai usoara ca stalpi de beton si sipcile de lemn, este nevoie de fundatie de 35 cm si elevatie de 60 cm? Sa zicem ca fundatia e ok dar 60 cm elevatie?

Este prevazut, 60 cm elevatie de 15 cm latime din care 45 cm peste CTA si -15 sub CTA  si 35 cm fundatie de 30 cm latime, in cazul asta nu este supradimenionat ? Elevatia de 45 cm peste CTA...ma gandesc ca un 10 cm, maxim 15 cm(sa zicem ca ma mai inalt cu pamant, gazon, etc) deasupra CTA ar fi sufcient, cel putin asa am vazut la alti la garduri de tipul asta, ca in pamant nu pot vedea cata fundatie este.

De curiozitate ai făcut un calcul cit economisești ? După părerea mea e făcut corect. Unde ai stilpi si plasa te duci la stilpi orice ar fi la cota din desen. Soclul cit te lasă inima dar văd ca iese din pămînt 45 cm, nu e mult. Si elevația e subtirica nu intra mult beton.  Sa zicem ca de la 45 reduci la 30 . La 15 cm lățime la fiecare suta de metri de gard economisești 2,25 mc de beton adică cam 500 de lei.

#245
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Salutare si Hristos a inviat!
Veste buna, mi-a iesit autorizatia de construire si am facut si niste vizite la diverse banci pentru imprumt bancar.  

Mi se cer devize de evaluator, imobilul trebuie evaluat in functie de proiect si se stabilesc devizele in functie de listele de cantitati.  Iar mai departe in functie de asta vad ei valoarea totala a imobilului si suma maxima care o pot acorda ca imprumut. M-au bagat in ceata cei de la birourile de credite...

Cine face aceste devize? Arhitectul? Constructorul? Dirigintele? Eu am primt la proiecte listele de cantitati, atemasuratorile dar devize nu am primit. Am gasit pe net la toate PT+DDE specificat astfel "5 – CAIET DE LISTE DE CANTITATI CU INCADRARE IN NORME DE DEVIZ".

Ce inseamna incadrare in norme deviz? Ca trebuie sa primesc si devize de costuri la proiectele tehnice de la proiectanti? Sau asta se face separat la un agent imobiliar/evaluator,etc?


#246
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMirel_85, on 19 aprilie 2017 - 18:20, said:

Salutare si Hristos a inviat!
Veste buna, mi-a iesit autorizatia de construire si am facut si niste vizite la diverse banci pentru imprumt bancar.  

Mi se cer devize de evaluator, imobilul trebuie evaluat in functie de proiect si se stabilesc devizele in functie de listele de cantitati.  Iar mai departe in functie de asta vad ei valoarea totala a imobilului si suma maxima care o pot acorda ca imprumut. M-au bagat in ceata cei de la birourile de credite...

Cine face aceste devize? Arhitectul? Constructorul? Dirigintele? Eu am primt la proiecte listele de cantitati, atemasuratorile dar devize nu am primit. Am gasit pe net la toate PT+DDE specificat astfel "5 – CAIET DE LISTE DE CANTITATI CU INCADRARE IN NORME DE DEVIZ".

Ce inseamna incadrare in norme deviz? Ca trebuie sa primesc si devize de costuri la proiectele tehnice de la proiectanti? Sau asta se face separat la un agent imobiliar/evaluator,etc?

Devizul ti-l face constructorul. Deviz inseamna de fapt sa spui cit costa sa faci acele lucrari. De exemplu sa pui 1 caramida te costa 5 lei caramida, 30 de bani mortarul si 3 minute munca  zidarului. Constructorul zice ora de zidar este 50 de lei iar trei minute costa 50/60 x3 = 2,5 lei .
Fiecare constructor face devizul functie de cheltuielile sale (cit plateste omul, utilaje, regie de firma si taxe la stat.
Ca sa faca devizul are nevoie de cantitatile de materiale si cantitatile de lucrari.
Normele de deviz sunt niste sa le zicem indrumare unde scrie care este timpul necesar sa faci o operatie. Norma nu zice cit costa ci doar cit timp ai nevoie si ce calificare ca sa faci ceva anume. Ca exemplu pentru zidit 1 m liniar de zid ai nevoie de 1 zidar timp de 2 ore si un salahor 1 ora . Asta este incadrarea in Norma de deviz.

#247
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Sunt firme specializate care fac aceste devize, contra cost bineinteles. Ca un constructor sa-ti faca acest deviz el trebuie platit separat de executia lucrarii propriu-zise, pentru ca exista posibilitatea ca , intr-un final, tu sa vrei sa lucrezi cu altul care este mai ieftin iar ala de-ti face devizul sa munceasca ca prostu , pe degeaba.
Daca faci imprumut bancar cred ca esti obligat sa lucrezi cu firma de constructii ceea ce iti va creste costurile cu cel putin 40%.

#248
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Asa e..constructorul le face..Dupa ce am semnat contractul cu el..am facut si devizele detaliate conform listelor de cantitati de la arhitect. Din devize am si scos o gramada..de sectiuni..pe care am zis ca le fac din buzunarul meu..Orice chestiune o scoti din devize..trebuie apoi platitade tine si evaluata de evaluator..Mie mi-au cerut sa prezint un fel de avans..prin care sa dovedesc ca am banii pt chestiile scoase din devize..

Am impartit lucrarea in mai multe etape..conform carora banca vireaza banii (dupa ce etapa e incheiata si evaluata de un evaluator agreat de banca).

Banca mai cere cateva acte, printre care contract cu constructorul, asigurare constructor pt lucrari neterminate (imi scapa termenul)  / in caz ca nu e in stare s-o termine, devizele detaliate, program etape (tre sa imparti cele x etape..cronologic..si sa le zici cam cat ia fiecare (x luni infrastructura, y suprastructura..etc) / vor sa stie cam cat dureaza proiectul..ca nu te poti intinde mai mult de 1 an...decat cu reinnoirea constractului..etc).

Banca mai face si o evaluare a terenului..pt ca trebuie sa-l ipotechezi bancii..apoi urmatoarea evaluare se intampla o data cu incheierea primei etape. Mai trebuie contract de ipoteca..facut la un notar..prin care ipotechezi teren + constructie viitoare in favoarea bancii. Apoi scoti un extras de carte funciara cu mentiunea ipotecii in favoarea...si-l dai si pe ala la banca..E un dosar frumusel..

Eu le-am impartit in 4 parca: 1. infrastructura; 2 suprastructura; 3. instalatii termice IPAT / tigla ceramica pe casa / termopane; 4. finisaje interioare / termosistem / decorativa.

Tre sa analizezi bine etapele..pt ca putine banci accepta sa modifici transele/etapele..pe parcurs..si de multe ori ai de plata servicii suplimentare.

Edited by manghels, 19 April 2017 - 21:00.


#249
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Merci de raspuns, ai explicat mult mai bine ce mi-au transmis si cei de la credite, se vede ca esti trecut prin asta cu banci casa, credite, etc..


View Postmanghels, on 19 aprilie 2017 - 20:58, said:

Asa e..constructorul le face..Dupa ce am semnat contractul cu el..am facut si devizele detaliate conform listelor de cantitati de la arhitect. Din devize am si scos o gramada..de sectiuni..pe care am zis ca le fac din buzunarul meu..Orice chestiune o scoti din devize..trebuie apoi platitade tine si evaluata de evaluator..Mie mi-au cerut sa prezint un fel de avans..prin care sa dovedesc ca am banii pt chestiile scoase din devize..


Asa mi-au zis si mie, sa aduc un avans de 15-20-25%(depinde de la banca la banca), avans care pot fi o parte din materialele de la constructie sau chiar o faza, de exemplu sapatura, fundatia si cota 0. Deci nu sa le dau bani ca avans si sa cumpar eu materiale din devize sau sa construiesc pana la 0 si sa pastrez toate facturile, echivalent cu procentul cerut de ei ca avans.


Am impartit lucrarea in mai multe etape..conform carora banca vireaza banii (dupa ce etapa e incheiata si evaluata de un evaluator agreat de banca).

Banca mai cere cateva acte, printre care contract cu constructorul, asigurare constructor pt lucrari neterminate (imi scapa termenul)  / in caz ca nu e in stare s-o termine, devizele detaliate, program etape (tre sa imparti cele x etape..cronologic..si sa le zici cam cat ia fiecare (x luni infrastructura, y suprastructura..etc) / vor sa stie cam cat dureaza proiectul..ca nu te poti intinde mai mult de 1 an...decat cu reinnoirea constractului..etc).


La fel am intales si eu, etape facute de diriginte in concordanta cu beneficiar/constructor, 4-5 etape maxim si la sfarsitul fiecareia, dupa evaluare banca iti vireaza bani daca a fost respectat contractul si proiectul casei.


Banca mai face si o evaluare a terenului..pt ca trebuie sa-l ipotechezi bancii..apoi urmatoarea evaluare se intampla o data cu incheierea primei etape. Mai trebuie contract de ipoteca..facut la un notar..prin care ipotechezi teren + constructie viitoare in favoarea bancii. Apoi scoti un extras de carte funciara cu mentiunea ipotecii in favoarea...si-l dai si pe ala la banca..E un dosar frumusel..

Eu le-am impartit in 4 parca: 1. infrastructura; 2 suprastructura; 3. instalatii termice IPAT / tigla ceramica pe casa / termopane; 4. finisaje interioare / termosistem / decorativa.

Tre sa analizezi bine etapele..pt ca putine banci accepta sa modifici transele/etapele..pe parcurs..si de multe ori ai de plata servicii suplimentare.

Da terenul ipotecat in favoarea banci si viitoarea casa, dar nu mi-au spus sau nu am retinut/intales cum pot ipoteca viitoarea constructie .. care ea defapt nu exista. Nu mi-a zis de notar, contract de ipoteca, de carte funciara, de dosarul "frumusel".. aici m-ai pierdut....

Edited by Mirel_85, 20 April 2017 - 08:57.


#250
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View PostMirel_85, on 20 aprilie 2017 - 08:55, said:

Merci de raspuns, ai explicat mult mai bine ce mi-au transmis si cei de la credite, se vede ca esti trecut prin asta cu banci casa, credite, etc..
Da terenul ipotecat in favoarea banci si viitoarea casa, dar nu mi-au spus sau nu am retinut/intales cum pot ipoteca viitoarea constructie .. care ea defapt nu exista. Nu mi-a zis de notar, contract de ipoteca, de carte funciara, de dosarul "frumusel".. aici m-ai pierdut....
La inceput se face ipoteca pe teren la notar (mie cel putin asa mi-au cerut)..dar parca si in contractul de credit scrie ceva de ipoteca pe constructiile viitoare..obiect al creditului..

Mie nu mi-au cerut avans..si daca nu scoateam anumite chestii din devize (chestii vizibile)..instalatiile electrice si sanitare, finisare scari / balustrade..glafuri..usi interioare..trotuare...fosa/dren, fantana. gard..si cine mai stie ce..probabil nu-mi cereau sa le dovedesc ca am bani de respectivele..In mod normal, firma cu care vei construi ar trebui sa 'suporte' toate costurile primei etape..dar multi iti cer avans ..sau cer sa platesti tu materialele (ei vin doar cu manopera pe care si-o recupereaza la prima transa)..iar tu..vei sta dupa ei sa-ti returneze cash-ul..

Cat priveste dosarul..mie mi s-a parut simplu la inceput..apoi a devenit stufos..mi-au cerut tot felul de hartii pe parcurs: bugetul initial al constructiei, bugetul final (toate costurile, inclusiv cele neprinse in credit),grafic de executie, asigurare constructor pt ''toate riscurile lucrarilor de constructii si raspunderea constructorului (asa scrie pe ea), copii dupa AC, DTAC, extras CF cu notarea ipotecii, certificat de atestare fiscala pt constructor si pt mine..si..sper ca n-am mai uitat ceva..(bineinteles o cerere..si o adeverinta de la 'pantatie'/job). Posted Image

Edited by manghels, 20 April 2017 - 09:22.


#251
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Later update, 4 banci din vreo 12 vizitate acorda credit de construire in regie proprie, fara firma,ma gandesc ca asa ies mai ieftin asa. Dar problema e alta, dupa cum spuneam mai sus cu cateva posturi, acestea cer devizul general al constructiei pe baza caruia un evaluator de-al banci il verifica si dupa in functie de suma estimata in deviz, accea suma este acordata ca si credit.

Am cautat pe net inginer devizier, am cautat tehnician devizist, am cautat toate combinatile si nu gasesc. Gasesc doar anunturi de angajare de devizier pe ejobs, bestjobs, etc, dar efectiv firma care sa faca asa ceva nu am gasit. In schimb am gasit "Societatea romana a evaluatorilor de proiecte" si "Casa de Meserii a Constructorilor" si le-am trimis lor un email cu speta asta poate ma pot redirectiona spre cine trebuie si recomanda firme ceva.

Deci ca sa construiesc am nevoie de credit, ca sa iau credit am nevoie de deviz, daca stiti firme sau persoane fizice autorizate, care fac asta, va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti aici sau chiar si pe privat !

Edited by Mirel_85, 23 April 2017 - 18:42.


#252
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
te pot ajuta eu cu devizul pe sfarsitul lunii daca nu este graba mare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate