Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Mirel+1, a se citi "fiancee, bride to be" P+1 Cornetu

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
2524 replies to this topic

#217
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Am primit de la structurist o schita de control faze determinante. Sunt ok sau mai trebuie si altceva adaugat, sau sters?
Nu intaleg de ce exceptand faza 2, 3 si 4 de ce este necesar si la celelalte de Geootehnician? Cand am facut studiu geotehnic, inginerul mi-a spus ca o sa fie nevoie de el la verificare sapatura si la verificare fier si turnare beton in sapatura...

Attached Files



#218
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Bifeaza punctul 6 pentru inspectie ..pentru ca va fi in beneficiul tau. Oricum platesti taxe la ei ..de ce sa nu.i chemi la inspectie la o faza mai importanta ?
Eu daca as fi beneficiar nu as elimina punctul 6 pentru inspectie



#219
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Pai este deja bifat punctul 6. Intrebarea mea este daca sunt prea multe (ca sa ia ei bani la inspectia fazelor) sau poate, cine stie..., sunt prea putine... nu stiu.. sunt la prima casa Posted Image  nu ma pricep.

Alte chestie este faza cu Inginerul de la studiol geotehnic, nu prea ii vad rostul cu exceptia fazei 3 si 4 Posted Image

#220
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
pai nu e geotehnicianul la toate fazele...este P/A/G .... proiectant/arhitect/geotehnician...functie de caz vine care trebuie...nu toti odata :)

#221
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
La mine Fazele sunt mai explicite...
PS...ajung curand la #5 :)

Attached Files



#222
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postbrawnie, on 28 martie 2017 - 20:28, said:

pai nu e geotehnicianul la toate fazele...este P/A/G .... proiectant/arhitect/geotehnician...functie de caz vine care trebuie...nu toti odata Posted Image

aaaaa......bbbbbbb...cccc   Posted Image

#223
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View PostMirel_85, on 28 martie 2017 - 19:30, said:

Pai este deja bifat punctul 6.
Trebuie sa fie bifat (pus punctuletul) la pct 6 pe coloane ce ii revine lui I - inspectiei. La tine nu e bifat la nici o faza..sa vina isc.ul



#224
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Posted Image si deobicei toata lumea se inghesuie sa ii cheme pe toti sa fie prezenti pe acolo ......NOT

#225
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
La 6 ar fi bine sa fie prezenti aproape toti (mai putin geotehnicianul). La restul se pot trimite poze pe fiecare faza ..sau cat mai multe posibil. Apropo ..culmea e ca multi ii vezi ca posteaza poze cu lucrarile lor pe un forum ..dar nu se deranjeaza sa le trimita si proiectantilor ..pentru a mai primi un sfat ceva de la ei. De ce nu trimit poze si la persoanele in cauza ?! ..e o chestie care ma depaseste si la care nu gasesc raspuns.

#226
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Aa voi va referiti la ISC, la colana I. Pai am intales de la structurist ca aia oricum mergi la ei sa platesti taxa si ca se autopropun sa vina, si stabilesti cand si unde sa vina, la ce faza, dar daca spuneti ca este ok de trecut la punctul 6, zis si facut, merci de sugestie.

Si ma gandesc pe langa punctul 6, ca un punct important la care este bine sa fie toti este si punctul 4, cel cu armarea si turnarea beton la fundatii, sau e suficient ca de la ISC sa vina doar la 6?

Edited by Mirel_85, 29 March 2017 - 09:59.


#227
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
cel mai probabil ca nici la 6 nu o sa vina ISC-ul...sunt ani buni de cand nu prea mai calca ISC-ul pe la faze determinante la case...vin numai daca ai vecini "buni" care te reclama...

#228
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Vin daca proiectantul ti-a marcat ca faza determinanta cu vizita din partea inspectorului ..si daca insisti (cand platesti taxa si anunti inceperea lucrarilor) sa-ti vina (mai ales ca e in beneficiul tau ..ca beneficiar ce isi doreste o lucrare facuta corect ..daca nu ..)

#229
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostdoarUNom, on 29 martie 2017 - 10:30, said:

Vin daca proiectantul ti-a marcat ca faza determinanta cu vizita din partea inspectorului ..si daca insisti (cand platesti taxa si anunti inceperea lucrarilor) sa-ti vina (mai ales ca e in beneficiul tau ..ca beneficiar ce isi doreste o lucrare facuta corect ..daca nu ..)
Nu vin...am depus Fazele...au zis ca imi trimit un SMS daca sunt interesati de ceva...

#230
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Em am avut in programul de control..cateva faze in care era mentionat si ISC-ul..Cand am dus programul de control la vizat la ei..au taiat ISC-ul de acolo..si mi-au zis ca vin doar daca au vreo sesizare..

Edited by manghels, 29 March 2017 - 11:02.


#231
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Ok..atunci intrebatii pentru ce platiti acea taxa ..destul de maricica ?
Doar sa vina in control sa dea amenzi ..sau sa si controleze executia corecta a acelei constructii ? Daca e doar pentru prima ..atunci sa nu mai vina ..


E ca si cum ai plati lupul sa.ti manance oile ..nu sa le pazeasca-controleze :)


Edited by doarUNom, 29 March 2017 - 10:51.


#232
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
atat timp cat Dirigintele  si RTE/RTQ is obligatoriu de avut la construirea unei case..se pare ca s-a delegat toata responsabilitatea pe ei..iar daca beneficiarul are vreo problema (sau altii implicati sau nu in proiect / vecini nervosi) se pot face sesizari si atunci is obligati sa vina.

#233
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Corect ce spui Man..dar eu ca beneficiar poate nu am incredere in dirigine si constructor ...e posibil ca pe parcursul executiei acestia sa se inteleaga..si as dori macar la o faza(mai importanta) sa vina un arbitru (inspector) care sa inspecteze lucrarea . Inteleg ca au un deficit de personal..si incearca sa paseze oarecum raspunderea catre diriginti ...dar sa.si angajeze oameni si sa treaca si la munca de teren prin verificarea lucrarilor. Ca de aia incaseaza niste bani.

#234
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Casele sunt constructii cu grad mic de importanta  (de asta nu prea vine ISC-ul) - la primele faze mai ales la trasare putea fi trecut si topograful
-deobicei nu intreaba nimeni echipa de proiectare din mai multe motive - fie la final au iesit "sifonati", fie fac modificari care ar trebui reautorizate, fie nu au respectat proiectul (economie de materiale)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate