Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mirel+1, a se citi "fiancee, bride to be" P+1 Cornetu

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
2524 replies to this topic

#253
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 07.09.2008
Doar ce am observat ca in dosarul DTAC cu A.C. acordat, am stampila de verificator autorizat doar pe plansele de structura. Pe plansele si memorile de arhitectura si instalatii nu exista stampila.
La fel si pe proiectele PT+DDE la structura, m stampila de verificator autorizat pe memorii si planse dar pe PT+DDE la arhitectura si instalatii lipseste stampila verificatorului.
Este normal? Doar la structura e necesara nu si la arhitectura si instalatii?

De asemenea am observat ca in dosarul DTAC am actul: "Dovada de luare in evidenta a proiectului de arhitectura", iar in toate celelalte dosare PT+DDE la arhitectura, structura si instalati, nu am aceasta foaie. Este necesara doar la DATC, nu si la PT+DDE?

#254
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Am acelasi acte/stampile ca tine...
...mie mi-au fost de ajuns

#255
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 25.06.2006
Probabil ai avut verificare la A1 - rezistenta si stabilitate. Acolo se verifica doar rezistenta. De obicei mai pun si pe plansele de arhitectura care sunt in legatura cu partea de rezistenta( planuri, sectiuni, invelitoare) dar nu si pe fatade, tablou tamplarie, etc. Pentru obtinerea AC la o casa de locuit este suficient.

#256
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 07.09.2008
Am o nelamurire in legatura cu dirigintele de santier si responsabilul tehnic cu executia. Am citit diverse pe net, cat si pe alte jurnale dar e totul ceata in mintea mea, unii zic ca e nevoie alti spun ca nu e nevoie de RTE sau diriginte.

In cazul meu, constructie in regie proprie, fara firma, in momentul cand ma duc sa declar si sa platesc la ISC si dupa la primarie, este nevoie sa declar cu nume si adresa, semnatura, etc un Diriginte si RTE? Sau la sfarsit cand e casa la cheie, la receptie este nevoie de RTE si Diriginte si semnaturile lor pentru inregistrarea imobilului la primarie si intabularea la OCPI?

Daca este nevoie, se cere cumva la ISC, la ITM sau la primarie, contract legal cu diriginte si RTE ? Sau se poate merge pe burta fara contract? Daca nu este obligatoriu contract, ce avantaje as avea daca fac legal contract inregistrat cu ei si ce dezavantaje daca nu am contract?

Edited by Mirel_85, 01 May 2017 - 16:19.


#257
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 07.09.2008

View Postandbozo, on 27 aprilie 2017 - 09:40, said:

Probabil ai avut verificare la A1 - rezistenta si stabilitate. Acolo se verifica doar rezistenta. De obicei mai pun si pe plansele de arhitectura care sunt in legatura cu partea de rezistenta( planuri, sectiuni, invelitoare) dar nu si pe fatade, tablou tamplarie, etc. Pentru obtinerea AC la o casa de locuit este suficient.

View PostAdrianradu, on 26 aprilie 2017 - 19:38, said:

Am acelasi acte/stampile ca tine...
...mie mi-au fost de ajuns

Eu am scos autorizatia de construire, dar am intales ca la ISC cer si verificarea la arhitectura.

Mie mi-au zis ambi, atat dirigintele cat si RTE-ul ca este nevoie de verificare si la Arhitectura.  nu iti accepta daca nu ai verificarea si la arhitectura. Dirigintele a zis ca 3 clienti i-a intors inapoi ISC-ul ca sa ia stampila de la verificator arhitectura. Acum nu stiu daca la ISC Bucuresti sau la ISC Ilfov, dar regulile sunt la fel peste tot, banuiesc eu....

Edited by Mirel_85, 02 May 2017 - 20:10.


#258
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Daca ai putina rabdare poti suna la ISC si sa intrebi.(contact pe site)
Eu am sunat...ma tot gandesc pentru ce ca am uitat...dar intr-un final mi-au raspuns si stiu ca m-au lamurit...parca ceva cu CD_ul...

#259
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 07.09.2008
De saptamana viitoare vreau sa ma apuc de cautat si cerut oferte pentru fier, beton, caramida, lemn, polistiren, lemn, cofrage, etc cam toate materiale necesare pentru construtia casei la rosu. Azi am intrat pe Hornabach, Bricod, Leroy....slab de tot informati si produse sau chiar deloc , doar in magazin. Mai bine vad la capitolul asta ca sta Dedeman si Praktiker.

In general ce este mai bun ca pret? Marile magazine cu materiale de constructie sau depozitele mari de materiale care le gasesti la tot pasul in zonele marginase ale Bucurestiului. Care ofera discounturi la materiale, magazinele sau depozitele? Pe langa marile magazine si depozitele cu materiale, puteti sa imi recomandati si altceva, sunt site-uri online de materiale, gen sa zicem cum e emag, dar numai cu materiale de constructie si amenajari?

#260
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Eu zic ca depozitele sunt mai teftine. Poti sa capeti discounturi importante.
Du-te si la Dumiserv, in Bragadiru. Am cumparat multe chestii ieftine de acolo, desi e departe de locul unde construiesc.

#261
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Noi mai luam diverse si de la http://www.depozit-online.ro/. Prin Chitila pe unde ne interesa mai au preturi bune si Marola.ro.

#262
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
La Dedeman poti primi oferte chiar bune daca vorbesti cu un agent de vanzari. Pt fier incearca fasonare.ro, sursa testata de un prieten structurist, au lucrat mai multi beneficiari cu el si a fost ok. Despre depozionline am auzit si multe de rau, amanari repetate sau produse livrate gresit, asa ca atentie.

In fine, cel mai bine e sa iesi pe teren, din fata calculatorului nu poti primi niste oferte bune, vorbitul fata in fata e altceva. Du-te cu necesarul de materiale si cu cat pari mai hotarat sa cumperi cu atat vei primi atentie mai mare.

#263
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostMirel_85, on 12 mai 2017 - 21:15, said:

De saptamana viitoare vreau sa ma apuc de cautat si cerut oferte pentru fier, beton, caramida, lemn, polistiren, lemn, cofrage, etc cam toate materiale necesare pentru construtia casei la rosu. Azi am intrat pe Hornabach, Bricod, Leroy....slab de tot informati si produse sau chiar deloc , doar in magazin. Mai bine vad la capitolul asta ca sta Dedeman si Praktiker.

In general ce este mai bun ca pret? Marile magazine cu materiale de constructie sau depozitele mari de materiale care le gasesti la tot pasul in zonele marginase ale Bucurestiului. Care ofera discounturi la materiale, magazinele sau depozitele? Pe langa marile magazine si depozitele cu materiale, puteti sa imi recomandati si altceva, sunt site-uri online de materiale, gen sa zicem cum e emag, dar numai cu materiale de constructie si amenajari?

Nu o sa gasesti totul in acelasi loc, cel putin nu la preturi bune.

Lemn iefitn vand doar depozitele de lemn care au combinatiile lor si iti dau fara TVA. Altfel in loc de 650 de lei dai 800 pe mc. Fier daca vrei fasonat nu gasesti oriunde. Cofraje daca vrei sa le cumperi trebuie sa cauti second-hand, de la cineva care le vinde mai departe, ca noi nu merita. Evident beton gasesti doar la statiile de beton unde sunt in mare cam aceleasi preturi. Ce poti gasi la mai orice depozit este caramida, polistiren si consumabile (cuie, sarma, mortar, vopsea, etc). Dar nici acolo preturile nu variaza foarte mult, poate un 10% (ceea ce poate insemna ceva la cantitati mari).

#264
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 07.09.2008
Merci de sugestii ! Am luat ieri la pas toate marile magazine de constructii si am notat preturile la caramida, bca, multibat, adeziv bca, polistiren, etc. Depozitele de constructii gen Dimiserv, Damila, etc, le-am gasit inchise. Au program de corporatisti, 8-18 si Sambata si Duminica inchis, ca directorii... o sa le iau la pas in timpul saptamanii.

Prima problema, nu gasesc XPS de 15 cm pentru placa de sub cota 0, as lua chiar 20 cm, dar nu gasesc mai mare de 10, la fel si EPS de 15 cm sper ca gasesc in depozite de mteriale de constructii. ALtundeva unde as putea sa caut, magazine online, ceva de genul?

A doua problema, ce sa iau pentru mortar zidarie? Ciment sau liant? Practic ambele se impreuna cu apa si nisip pentru a se transforma in mortar de zidarie sau tencuire, care este diferenta dintre ele la pret difera mult una de alta. Zeci de marci, Multibat, Tenco, Baumit, care este mai bun ca si raport calitate/pret cat si consum pe m3 de zidarie sau m2 de tencuiala de 2 cm?

#265
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMirel_85, on 14 mai 2017 - 14:52, said:

Merci de sugestii ! Am luat ieri la pas toate marile magazine de constructii si am notat preturile la caramida, bca, multibat, adeziv bca, polistiren, etc. Depozitele de constructii gen Dimiserv, Damila, etc, le-am gasit inchise. Au program de corporatisti, 8-18 si Sambata si Duminica inchis, ca directorii... o sa le iau la pas in timpul saptamanii.

Prima problema, nu gasesc XPS de 15 cm pentru placa de sub cota 0, as lua chiar 20 cm, dar nu gasesc mai mare de 10, la fel si EPS de 15 cm sper ca gasesc in depozite de mteriale de constructii. ALtundeva unde as putea sa caut, magazine online, ceva de genul?

A doua problema, ce sa iau pentru mortar zidarie? Ciment sau liant? Practic ambele se impreuna cu apa si nisip pentru a se transforma in mortar de zidarie sau tencuire, care este diferenta dintre ele la pret difera mult una de alta. Zeci de marci, Multibat, Tenco, Baumit, care este mai bun ca si raport calitate/pret cat si consum pe m3 de zidarie sau m2 de tencuiala de 2 cm?

Încearcă la bilden îți aduc pe comanda si sunt ok atit ca preț cit si seriozitate. Te poți duce cu mașina la ei sunt in Crevedia.
Eu am lucrat cu Multibat si Tenco. Ambele au fost bune. Acum consumul este dependent si de mesteri dar oricum folosește mortar cu ciment nu cu var.
Prețul e pe acolo in jurul a 20 de lei/ sac. Cumpara la palet si il ai livrat in santier.

#266
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

View PostMirel_85, on 14 mai 2017 - 14:52, said:


Prima problema, nu gasesc XPS de 15 cm pentru placa de sub cota 0, as lua chiar 20 cm, dar nu gasesc mai mare de 10, la fel si EPS de 15 cm sper ca gasesc in depozite de mteriale de constructii. ALtundeva unde as putea sa caut, magazine online, ceva de genul?

De ce XPS sub placa, ai probleme cu apa?
Daca studiul geo nu a identificat apa la suprafata, mergi linistit pe un EPS80 (sau un EPS100 daca esti mai panicos).
Daca vrei neaparat XPS...poti pune un strat de 10cm apoi unul de 5cm cu rosturile decalate fata de primul strat.

#267
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View PostMirel_85, on 14 mai 2017 - 14:52, said:

Merci de sugestii ! Am luat ieri la pas toate marile magazine de constructii si am notat preturile la caramida, bca, multibat, adeziv bca, polistiren, etc. Depozitele de constructii gen Dimiserv, Damila, etc, le-am gasit inchise. Au program de corporatisti, 8-18 si Sambata si Duminica inchis, ca directorii... o sa le iau la pas in timpul saptamanii.

Prima problema, nu gasesc XPS de 15 cm pentru placa de sub cota 0, as lua chiar 20 cm, dar nu gasesc mai mare de 10, la fel si EPS de 15 cm sper ca gasesc in depozite de mteriale de constructii. ALtundeva unde as putea sa caut, magazine online, ceva de genul?

A doua problema, ce sa iau pentru mortar zidarie? Ciment sau liant? Practic ambele se impreuna cu apa si nisip pentru a se transforma in mortar de zidarie sau tencuire, care este diferenta dintre ele la pret difera mult una de alta. Zeci de marci, Multibat, Tenco, Baumit, care este mai bun ca si raport calitate/pret cat si consum pe m3 de zidarie sau m2 de tencuiala de 2 cm?

Daca ti-ai face casa cu Amvic, nu ai mai avea aproape nimic de facvut din toate astea.......

Si ai iesi si cu 20% mai ieftin.

#268
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
pai cum mai Bod? LA Amvic nu pui polistiren la fundatie si sub placa?

#269
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 07.09.2008

View Postthe_lion, on 14 mai 2017 - 15:28, said:

De ce XPS sub placa, ai probleme cu apa?
Daca studiul geo nu a identificat apa la suprafata, mergi linistit pe un EPS80 (sau un EPS100 daca esti mai panicos).
Daca vrei neaparat XPS...poti pune un strat de 10cm apoi unul de 5cm cu rosturile decalate fata de primul strat.

Terenul ela mai putin de 1km de Baraj Mihailesti, toata zona are apa sus, mi-a zis si un vecin care are casa construita prin 2010 sa am grija la fundatie si elevatie la izolare ca e umed solul. Am studiu geo facut in Ianuarie si au dat de apa la ~ -2 m si a zis Inginerul ca panza asta poate oscila si mai sus in restul anului.Da asa ma gandeam si eu dar un strat XPS de 10 cuplat cu unul de 5 dar per total cred ca e mai scump ca un XPS de 15....

E o varianata si cea cu EPS 100 sau 120 dar nu stiu ce compresiune are, si va fi sub placa. Plus ca stiu ca XPS e mai rezistent ca EPS atat la compresiune, umiditate cat si ca longevitate in timp. EPS 100 sau 120 cum se comporta la acest capitol, compresiune,umiditate si longevitate? Ar mai fi si aspectul de termoizolare, XPS e mult mai dens si automat termoizoleaza mai bine ca EPS care este mai putin dens, expandat.

Edited by Mirel_85, 14 May 2017 - 18:10.


#270
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Pretul la polistiren este la mc indiferent sub ce forma gasesti tu pretul in magazin...pe mine ma dispera ca fiecare furnizor iti da preturi care mai de care...unul la mp, altul la bax, altul la mc...trebuie sa ai 2 facultati ca sa poti compara 2 oferte :) Si Eps 100 sau 120 este mai dens decat EPS 80 :) deci un EPS 120 cred ca se apropie (chiar depaseste in cazul unor furnizori) de XPS ca si performante energetice. Singura problema la EPS este intradevar apa...cat despre longetivitate, inamicul nr.1 la polistirenului sunt razele UV ori sub fundatie nu e cazul :) in concluzie poti merge linistit pe un EPS 120 daca nu ai apa sus pe teren.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate