Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cablu priza

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#19
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu iau foc, doar se topesc si fac un miros...

#20
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postadisz, on 09 ianuarie 2017 - 16:48, said:


Nu.
Uite,pe astea ti le recomand:
https://www.praktike...-kontavill.html
Exista si stecher de la aceeasi marca.
sau astea
http://www.dedeman.r...53474/p/1010014


ps.
Toate prelungitoarele pe care le am eu sunt Kontavill,cele din primul link
Cand ajung prin dedeman o sa ma uit la lengrand-u ala si poate merg pe ele.

#21
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Ca de obicei,constat (a mia oară!!) că românii sunt un popor de electricieni (asta în primul rând) și că sunt campioni la „băgat în vorbă” atunci când n-au habr ce spun (asta în al doilea rând).

Pentru inițiatorul subiectului:

1. Curentul maxim admisibil într-un circuit de prize pentru utilizare generală este de 16A, acesta fiind, de regulă, și curentul nominal inscripționat pe marea majoritate a prizelor. Este adevărat că pentru cablarea (îngropată sau aparentă) a unui astfel de circuit se utilizează conductoare din cupru cu secțiunea de 2,5 mmp, dar pentru un prelungitor al cărui cablu stă în aer această secțiune este prea mare (adică o cheltuială nejustificată). Un cablu MYYM 3x1,5 mmp suportă o încărcare maximă admisibilă în regim de durată de cca. 19A (vezi Normativ I7-2011), adică mai mare decât valoarea de 16A. Pe cale de consecință, secțiunea de 1,5 mmp este mai mult decât suficientă pentru un prelungitor de utilizare generală. De altfel, ca fapt divers, află că cablurile de alimentare ale mașinilor de spălat automate au de regulă secțiunea de 1 mmp, în condițiile în care majoritatea absorb la mers de plină sarcină curenți în jurul valorii de 9A. În mod paradoxal  aceste cabluri de 1 mmp nu iau foc!!!!!

2. Niciun producător renumit de aparataj electric nu mai utilizează la momentul actual ceramica la fabricarea aparatajului electric de joasă tensiune. Ceramica mai este folosită la fabricarea acestui aparataj doar în „liniile de producție” situate pe vapoarele din Bosfor sau Marea Chinei. Acesta este și motivul pentru care asociem ceramica cu calitatea execrabilă. Aparatajul electric de calitate are în exclusivitate plastic în componență în mod paradoxal,
Stimate inițiator, eu am făcut tot posibilul să te „luminez”, bazându-mă pe experiența de cca. 30 de ani în domeniul electric pe care o am în „cârcă”. Este strict problema matale dacă vei ține cont de ceea ce am scris aici,...
Stimă!

Edited by ggelu, 09 January 2017 - 19:26.


#22
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postflomelomanul, on 09 ianuarie 2017 - 17:29, said:

Ca de obicei,constat (a mia oară!!) că românii sunt un popor de electricieni (asta în primul rând) și că sunt campioni la „băgat în vorbă” atunci când n-au habr ce spun (asta în al doilea rând)..............
Ms.

Edited by ggelu, 09 January 2017 - 19:29.
citarea integrala inutila a mesajului


#23
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Initiator, ia-te dupa flo, ca le zice bine (chit ca modul cum ii baga pe altii la fund nu e chiar ortodox). 1.5 mmp "duce" fara probleme 16A, chiar 20. Doar ai grija sa nu iei cablu "eftin si bun" din obor, ca poate sa fie de aluminiu acoperit cu cupru, si te pacaleste si duce doar 8A. Sau mai rau, fier acoperit cu cupru, cum fac chinezii in ultimul timp, si duce doar 2A.

In rest, all ok.

Edited by addysoftware, 09 January 2017 - 18:19.


#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,674
  • Înscris: 29.03.2006
El e electrogigelu'.

Are dreptate legat de ceramice - am atras si eu atentia de cateva ori ca sunt teapa, insa la sectiunea cablului abereaza cu 19A pe 1,5mm2
.
Peste 10 A / mm2 este necesara suprafata radianta si ventilare fortata intensa.

Curentul la care cablurile nu se incalzesc este de 4 A / mm2.
.
Desigur ca sunt comune cablurile de 3 x 1,5mm2, dar asta se face din economia fabricantilor, si din ratiuni estetice, grosime.

Insa aceste cabluri de 3 x 1,5 devin consumatori si se incalzesc si la masina de spalat chiar pusa la 50Co dar la 95Co ...., si la aspirator de 2 KW, si la AC si la alti consumatori mari.

La un dozator de apa cu instant de incalzire, e comun sa ia foc cablurile si prizele daca umpli mai mult de un pahar.
Si inca asta nu e instant adevarat ca cel de robinet, care are consum de cateva ori mai mare...

De plite sau cuptoare electrice nu mai zic, acolo in general se pun cabluri mai groase, cel putin la cele de marca.
Sunt plite care ajung la +/- 8 KW.
Cuptoarele au uzual 1,5-2,5 KW dar consum indelungat, si sunt modele care au curatare pirocatalitica care ajung la 3,75 KW.

In concluzie, te descurci cu 3 x 1,5 pt un curent de +/- 2 KW daca faci foarte bine toate legaturile, cu un contact pe suprafata mare, si cu piese din materiale asemanatoare pt diferente de electronegativitate cat mai mica, si le verifici periodic, deoarece la legaturi apare corodare electrochimica din cauza aliajului diferit si in timp poate sa scada suprafata de contact pana ajunge punctiforma sau in scurt, scade local rezistenta si atunci se topeste sau ia foc priza.

Insa este prferabil sa pui de 3 x 2,5 pt ca nu se incalzesc deloc la consum de 10 A.
Si la ele trebuie foarte bine facute legaturile, ideal cositorit fara flacara.
Nu se cositoreste cu flacara fir litat pt ca se carbonizeaza - am mai vazut "meseriasi" care lipeau cu lampa....

#25
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postloock, on 09 ianuarie 2017 - 18:22, said:

El e electrogigelu'.

Are dreptate legat de ceramice - am atras si eu atentia de cateva ori ca sunt teapa, insa la sectiunea cablului abereaza cu 19A pe 1,5mm2
.
Peste 10 A / mm2 este necesara suprafata radianta si ventilare fortata intensa.

Curentul la care cablurile nu se incalzesc este de 4 A / mm2.
.
Desigur ca sunt comune cablurile de 3 x 1,5mm2, dar asta se face din economia fabricantilor, si din ratiuni estetice, grosime.

Insa aceste cabluri de 3 x 1,5 devin consumatori si se incalzesc si la masina de spalat chiar pusa la 50Co dar la 95Co ...., si la aspirator de 2 KW, si la AC si la alti consumatori mari.

La un dozator de apa cu instant de incalzire, e comun sa ia foc cablurile si prizele daca umpli mai mult de un pahar.
Si inca asta nu e instant adevarat ca cel de robinet, care are consum de cateva ori mai mare...

De plite sau cuptoare electrice nu mai zic, acolo in general se pun cabluri mai groase, cel putin la cele de marca.
Sunt plite care ajung la +/- 8 KW.
Cuptoarele au uzual 1,5-2,5 KW dar consum indelungat, si sunt modele care au curatare pirocatalitica care ajung la 3,75 KW.

In concluzie, te descurci cu 3 x 1,5 pt un curent de +/- 2 KW daca faci foarte bine toate legaturile, cu un contact pe suprafata mare, si cu piese din materiale asemanatoare pt diferente de electronegativitate cat mai mica, si le verifici periodic, deoarece la legaturi apare corodare electrochimica din cauza aliajului diferit si in timp poate sa scada suprafata de contact pana ajunge punctiforma sau in scurt, scade local rezistenta si atunci se topeste sau ia foc priza.

Insa este prferabil sa pui de 3 x 2,5 pt ca nu se incalzesc deloc la consum de 10 A.
Si la ele trebuie foarte bine facute legaturile, ideal cositorit fara flacara.
Nu se cositoreste cu flacara fir litat pt ca se carbonizeaza - am mai vazut "meseriasi" care lipeau cu lampa....
Chiar am vrut sa intreb de cositorire...dar imi era ca poate zic vreo prostie si ma fac de ras.

#26
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009

View Postloock, on 09 ianuarie 2017 - 18:22, said:

El e electrogigelu'.

Are dreptate legat de ceramice - am atras si eu atentia de cateva ori ca sunt teapa, insa la sectiunea cablului abereaza cu 19A pe 1,5mm2
.
Peste 10 A / mm2 este necesara suprafata radianta si ventilare fortata intensa.

Curentul la care cablurile nu se incalzesc este de 4 A / mm2.
.
Desigur ca sunt comune cablurile de 3 x 1,5mm2, dar asta se face din economia fabricantilor, si din ratiuni estetice, grosime.

Insa aceste cabluri de 3 x 1,5 devin consumatori si se incalzesc si la masina de spalat chiar pusa la 50Co dar la 95Co ...., si la aspirator de 2 KW, si la AC si la alti consumatori mari.

La un dozator de apa cu instant de incalzire, e comun sa ia foc cablurile si prizele daca umpli mai mult de un pahar.
Si inca asta nu e instant adevarat ca cel de robinet, care are consum de cateva ori mai mare...

De plite sau cuptoare electrice nu mai zic, acolo in general se pun cabluri mai groase, cel putin la cele de marca.
Sunt plite care ajung la +/- 8 KW.
Cuptoarele au uzual 1,5-2,5 KW dar consum indelungat, si sunt modele care au curatare pirocatalitica care ajung la 3,75 KW.

In concluzie, te descurci cu 3 x 1,5 pt un curent de +/- 2 KW daca faci foarte bine toate legaturile, cu un contact pe suprafata mare, si cu piese din materiale asemanatoare pt diferente de electronegativitate cat mai mica, si le verifici periodic, deoarece la legaturi apare corodare electrochimica din cauza aliajului diferit si in timp poate sa scada suprafata de contact pana ajunge punctiforma sau in scurt, scade local rezistenta si atunci se topeste sau ia foc priza.

1) O minima curizitate sa consulti  documentul la care facea referire colegul incriminat ai avut ? Sau sa iti pui o intrebare de ce toti fabricantii de prelungitoare ( de cei seriosi e vorba ) care garanteaza   2 kW  le fac cu (,) cablu de 1,5 mmp , indiferent ca sunt de 1, 2 sau 5 metri lungime ?
2)  La masini de spalat culmea, e cablu de 3 x 1 . Si aia de fac masinile astea sunt electrogigei in opinia ta .  Si da , se incalzesc dar cate masini de spalat au avut probleme cu cablul ?  Marea majoritate au probleme cu contactul stecher-priza .
3) Pentru plite , cuptoare samd de puteri instalate mari ( peste 2 kW)  in general nu se folosesc prize monofazate de 16 A pentru simplul motiv ca exista un curent  consumat peste valoarea respectiva  .  Alea se leaga direct in tabloul de distributie dimensionand cablul conform recomandarilor fabricantului   . Daca te intrebi unde scrie - vezi acelasi normativ la care facea referire Flomelomanul. Regula cu 4 A /mmp  e o regula care poate varia in functie de pozarea cablului ( adica racirea lui )   si a sectiunii acestuia .

As avea rugamintea ca , inainte de a ne simti jigniti si sa aruncam  cu  sfaturi sau replici , sa avem o minima curiozitate sa citim daca nu normativele , macar topicele de pe subaria de electrice. E unul care se numeste Despre prize, intrerupatoare si cabluri.
Dat fiind ca in paginile din urma am gasit doar un sfat util si in rest ...+ flame , se inchide . Daca e de interes pentru initiator il rog sa continue in topicul indicat .

Edited by ggelu, 09 January 2017 - 20:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate