Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Boxa zidita in parcare subterana

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
ushba

ushba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.03.2016
Salut !

Exista vreo lege care interzice construirea unei boxe zidite (cu usa) in parcarea subterana a unui bloc (nou) ?
Daca da, puteti sa-mi dati un numar de lege sau un link (eu nu am gasit)?


Merci.

#2
Nutu2003

Nutu2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 04.11.2003
Mergi cu un proiect la primarie pt autorizatia de constructie si afli. Sau si mai simplu intrebi din start arhitectul.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,059
  • Înscris: 24.02.2006
daca e terenul tau poti merge la primarie sa depui o cerere pentru o autorizatie de constructie (cu tot cu schimbarea destinatiei spatiului). ei iti vor spune daca ai voie sau nu.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
Legea nr. 50/1991
Schimbi destinatia spatiului si faci pereti noi.

Edited by arg, 14 December 2016 - 14:47.


#5
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
deci date`n plm omu isi face direct garaj in subsol !!! Si va mai minunati ca in cartierele noi nu exista intelegere cand vine vorba ca nu se inchid balcoanele. ! Asta isi zideste direct locu de parcare ... asa cevaaaaaaaa

Edited by blade0blade, 14 December 2016 - 15:22.


#6
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Zidit ca zidit....da' poate apare o garsoniera in loc de garaj.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,078
  • Înscris: 07.11.2006

 ushba, on 14 decembrie 2016 - 14:32, said:

Salut !

Exista vreo lege care interzice construirea unei boxe zidite (cu usa) in parcarea subterana a unui bloc (nou) ?
Daca da, puteti sa-mi dati un numar de lege sau un link (eu nu am gasit)?


Merci.

Nimic nu-i interzis.Pana la proba contrarie.
Orice constructie trebuie sa aiba aprobare.Pentru aprobari,este nevoie de niste acte oficiale si legale.
Ce nu este aprobat,nu se construieste.Asta in varianta 1.
Varianta 2 zice ca poti construi oriunde,oricat si oricum fara sa te intereseze legalitatea.
Tu alege varianta corecta.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,581
  • Înscris: 15.06.2004
Subsolul ala nu e cumva comun ?

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,876
  • Înscris: 13.07.2011
el poate vrea sa isi faca o mica garsoniera in parcarea subterana, sa se simta bine cu prietenii cand e un meci, o berica niste seminte, un gratarel pe locul de parcare, de ce nu ? sunteti rai si nesimtiti cu legile voastre.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

 eiffel, on 14 decembrie 2016 - 14:59, said:

Subsolul ala nu e cumva comun ?

parcarea subterana a unui bloc (nou)

#11
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cred ca locul de parcare l-a platit cu cel putin 3000E...Nu vad de ce nu s-ar incadra cu exteriorul zidurilor in limitele date de locul de parcare...bineinteles cu aprobari...

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,876
  • Înscris: 13.07.2011

 gcom61, on 14 decembrie 2016 - 15:08, said:

Cred ca locul de parcare l-a platit cu cel putin 3000E...Nu vad de ce nu s-ar incadra cu exteriorul zidurilor in limitele date de locul de parcare...bineinteles cu aprobari...

pentru ca asa ceva nu se face, indiferent cu cat l-a platit. Daca el se muta si vinde apartamentul, ala care vine in locul lui trebuie sa parcheze masina in alta parte ca lui i-a venit sa faca boxa in loc de parcare si sa se apuce sa sparga peretii.

#13
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 ushba, on 14 decembrie 2016 - 14:32, said:

Salut !

Exista vreo lege care interzice construirea unei boxe zidite (cu usa) in parcarea subterana a unui bloc (nou) ?
Daca da, puteti sa-mi dati un numar de lege sau un link (eu nu am gasit)?


Merci.

Acordul vecinilor (cu loc de parcare). Poate nu vor să îți zidești locul tău de parcare acolo.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
omule, dar la ce ti-ar trebui boxa in parcarea subterana ? ce vrei sa tii in ea ? n-ai balcon, camara/debara in apartament ? sau vrei sa-ti faci garaj personal ?
asta ar fi mai ok, dar costa cat o masina, ce-i drept :-)
[ http://i0.1616.ro/media/441/2681/33713/15034766/3/61715121.jpg?width=589 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

P.S. voua nu vi se pare ciudat cum subiecte asemanatoare apar de cateva zile incoace ? ba cu nu-s ce spatiu sub blocul nou, ba cu atelier de cosmetice in garsoniera de la subsolul unui bloc nou, acum cu boxa in garajul subteran al unui bloc nou...
ar fi si culmea ca toate astea sa se intample fix in acelasi bloc :-)

Edited by corinadaniela, 14 December 2016 - 15:37.


#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 09.08.2005
Cămară și debara aproape sigur nu are. 99% din apartamentele de modă nouă nu conțin astfel de spații.

@OP
Nu există o lege care să interzică ce vrei. Dar există una care spune ce trebuie făcut pentru a obține ce vrei. Adică dacă vrei să compartimentezi un spațiu existent și să-i schimbi funcțiunea e nevoie de autorizație de construire. Fiind parcare vei avea nevoie și de aviz si autorizație de funcționare  de la pompieri. Fiind construcție existentă ți se va cere aviz de la ISC care va vrea expertizare tehnică a clădirii. O să te cam coste...

Edited by radunic, 14 December 2016 - 15:51.


#16
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Nici nu a zis ca e vorba de locul de parcare, poate a ochit un colt mai liber si vrea spatiu sa agate carnatii.
Legi impotriva se gasesc, dar daca esti hotarat, eu zic sa construiesti si sa vezi pe urma despre ce e vorba. Daca nu comenteaza nimeni e a ta pe veci, fix ca in blocurile comuniste unde fiecare locusor liber din spatiile comune a fost acaparat de proprietari si transformat in boxa. Acum multi ani, pe casa scarii unui prieten de familie era improvizata o cusca 30*30*260 intr-un colt, unde un vecin de palier, mare pescar isi depozita colectia de undite!. Posted Image
E panica mare cand de la WC in curte treci la apartament in bloc si simti ca nu ai suficient spatiu pentru toate cacaturile pe care le-ai strans.

Si mi-am mai adus aminte de una: imediat dupa revolutie, la parter in casa scarilor din blocul unde stateam, a aparut o boxa. Casa scarii era micsorata cu cca 1*4 m, ce-i drept era mare si era suficient spatiu ramas pentru acces, nu bloca usile. Dar ce m-a mirat e ca maica-mea in loc sa fie revoltata de aparitie porcariei acolo, era suparata pe taica-miu ca nu i-a venit lui inainte ideea si vecinu s-a gospodarit inaintea lor! Toata lumea comenta pe la colt, dar sandramaua e si acum la locul ei :)).

Edited by disturbed, 14 December 2016 - 16:24.


#17
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
usurele, pe cei cu beci sapat langa fundatia blocului si acces direct din apartament nu i-ati vazut pe la stiri? Posted Image
si altele: ingradit cu gard inalt gradina blocului si facut curte personala, usi-grilaje pe scara blocului (sa protejeze de hoti un etaj intreg), gradina pe acoperis, piscina in gradina blocului, gratare construite pe balcon, balcon transformat in crescatorie de pui, curte de bloc transformata in adapost de caini si pisici...
de chioscuri si garaje pe trotuar si in orice spatiu liber abia am scapat de cativa ani

dar pentru toate trebuie autorizatie de constructie care de obicei nu exista

#18
ushba

ushba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.03.2016

 corinadaniela, on 14 decembrie 2016 - 15:40, said:

omule, dar la ce ti-ar trebui boxa in parcarea subterana ? ce vrei sa tii in ea ? n-ai balcon, camara/debara in apartament ? sau vrei sa-ti faci garaj personal ?
asta ar fi mai ok, dar costa cat o masina, ce-i drept :-)
[ http://i0.1616.ro/media/441/2681/33713/15034766/3/61715121.jpg?width=589 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

P.S. voua nu vi se pare ciudat cum subiecte asemanatoare apar de cateva zile incoace ? ba cu nu-s ce spatiu sub blocul nou, ba cu atelier de cosmetice in garsoniera de la subsolul unui bloc nou, acum cu boxa in garajul subteran al unui bloc nou...
ar fi si culmea ca toate astea sa se intample fix in acelasi bloc :-)

Poate nu m-am exprimat clar.
Nu este vorba de loc de parcare. Am loc de parcare intabulat si trecut in cartea funciara. De asemenes am boxa intabulata si trecuta in cartea funciara.
Amandoua sunt proprietate personala si se plateste impozit pe ele.
Boxa este incadrata de 3 pereti si un paravan de gard de sarma.
Intrebarea era daca exista vreo directiva ISU care sa interzica zidirea celui de-al 4-lea perete (cu usa normal).

A, si la ce foloseste o boxa in parcarea subterana (majoritatea blocurilor noi prevad asemenea spatii de depozitare)?
Iti ti bicicletele, cauciucurile de vara/iarna, carucior copil, ...., o solutie eleganta si comoda de a depozita ceva si a nu utiliza spatiul balconului care are alt scop (e adevarat ca l-a romani are principal scop depozitarea muraturilor dar vb. in general).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate