Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

KIA Sportage 1.6 TGI clasic vs Suzuki SX4 s-cross facelift 1.6 diesel

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 18.09.2003

 virtualx, on 02 decembrie 2016 - 21:50, said:

eu am ales Suzuki Vitara in detrimentul Kia Sportage , > strict pt confort=dotari <, dar am ales benzina - 1.6 allgrip, consum in oras 6,6-6,7 , ce-i drept nu am nevoie de spatiu mai mare , dar asta o rezolv cu un portbagaj suplimentar sus pe masina din cand in cand

ps. ia-ti 4wd sa nu regreti mai tarziu Posted Image

6.7 probabil in orase cu un singur semafor.

#20
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 02.09.2005
Condus mai sportiv, 320nm versus 160nm. Eu zic ca alegerea e clara. Plus ca la kia/hyundai e problema mare cu consumul care e cam cu 1 litru în plus față de concurenta. Dacă mai ai în vedere și faptul ca pe Suzuki e diesel, atunci va consuma cu 2 litri mai mult.

#21
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Alege motorul diesel, o sa te bucuri de fiecare data cand alimentezi.

#22
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 07.01.2009
Design interior/exterior : Kia
Dotari : Suzuki
Mers oras 70% : Kia - benzina
Pret combustibil : Suzuki

Asa cum au recomandat si alti colegi, trebuie sa stii exact daca dotarile suplimentare de pe Suzuki nu fac diferenta.
Personal, datorita dotarilor suplimentare plus economiei la carburant, as alege Suzuki.

P.S. De ce nu te uiti si la un Renault Kadjar ? Te incadrezi la pret.
https://www.renault....ecificatii.html

#23
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Sa fim seriosi, Kia are un interior mult mai bine lucrat decat Suzuki. In plus, nu sunt direct concurente, Suzuki Vitara este un SUV din clasa mica (concurent cu Renault Captur, Nissan Qashqai etc.), iar Sportage ar fi concurent cu Grand Vitara (dar nu se mai fabrica). Eu as alege Kia.

#24
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
Mie la Suzuki nu-mi plac materialele din interior. La Kia sunt mai calitative interioarele. Din experienta la kia se schimba fara probleme totul pe garantie. Insa nu as lua ac manual in 2016, 2017 aproape.

Mie la Suzuki nu-mi plac materialele din interior. La kia sunt mai calitative interioarele. Din experienta la kia se schimba fara probleme totul pe garantie. Insa nu as lua ac manual in 2016, 2017 aproape.

#25
propolis

propolis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 22.10.2006

 titacodita, on 03 decembrie 2016 - 14:00, said:

Design interior/exterior : Kia
Dotari : Suzuki
Mers oras 70% : Kia - benzina
Pret combustibil : Suzuki

Asa cum au recomandat si alti colegi, trebuie sa stii exact daca dotarile suplimentare de pe Suzuki nu fac diferenta.
Personal, datorita dotarilor suplimentare plus economiei la carburant, as alege Suzuki.

P.S. De ce nu te uiti si la un Renault Kadjar ? Te incadrezi la pret.
https://www.renault....ecificatii.html
Sincer nu stiu cat de bune sunt acele LED-uri de pe SX4 ca sa-mi fac o idee, in rest optionalele gen tft cu touchscreen, ac automat, keyless nu ma dau pe spate. Ma intereseaza masina sa fie bine izolata fonic, sa stea bine in curbe, sa aiba suspensie confortabila, spatiu. Nu am pus motorul, clar motorul sa fie bun la depasiri. Trebuie sa renunt la ceva si nu stiu la ce ar fi mai bine.
Kadjarul are motor de cilindree mica 1.2 care nu ma incanta, nu am reusit pana acum sa iau legatura cu un dealer sa fac un test aici in Iasi.

 edi10000, on 03 decembrie 2016 - 14:42, said:

Sa fim seriosi, Kia are un interior mult mai bine lucrat decat Suzuki. In plus, nu sunt direct concurente, Suzuki Vitara este un SUV din clasa mica (concurent cu Renault Captur, Nissan Qashqai etc.), iar Sportage ar fi concurent cu Grand Vitara (dar nu se mai fabrica). Eu as alege Kia.
KIA sportage concureaza direct cu Nissan QQ.

#26
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 02.09.2005

 edi10000, on 03 decembrie 2016 - 14:42, said:

Sa fim seriosi, Kia are un interior mult mai bine lucrat decat Suzuki. In plus, nu sunt direct concurente, Suzuki Vitara este un SUV din clasa mica (concurent cu Renault Captur, Nissan Qashqai etc.), iar Sportage ar fi concurent cu Grand Vitara (dar nu se mai fabrica). Eu as alege Kia.
Tu ai citit măcar titlul topicului? Unde vezi tu vitara?

#27
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005

 propolis, on 03 decembrie 2016 - 00:18, said:

Am facut test drive cu Vitara si nu m-a incantat, ruliu mare, antifonare, stabilitate in curbe. Initial vroiam SX4 1.4 turbo all grip insa nu mai sunt pe stoc ca sa prind rabla. Apoi daca stau bine si ma gandesc 4x4 nu prea am unde sa-l folosesc.


poate ai facut test 2wd , la 4wd e tintuita de sosea , trebuia sa incerci sport si auto allgrip , sa nu zici ca nu ai unde, poate mergi vreodata peun drum de tara sau la munte , nu e mai bine sa ai 4wd ? decat sa nu ai ? Posted Image

ps. eu depasirile si mersul prin curbe , le comut pe sport drive

doar la varianta allgrip 4wd ai optiunile : auto, sport, snow, lock-all4

Edited by virtualx, 03 December 2016 - 17:59.


#28
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Mea culpa,am vrut sa spun SX4.

#29
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
Alege-o pe cea care te face sa te simti bine cand o vezi, cand stai in ea, cand o sofezi ...
Subiectiv fiind, mie SX4 mi se pare uratica. Nici Sportage nu e regina frumusetii, dar arata ceva mai bine. In schimb, motorul acela aspirat pe benzina te ajuta sa te deplasezi, nu sa alergi pe soselele patriei ca un pseudopilot.
Mi-ar fi greu sa aleg intre cele doua pentru ca nu mi-as cumpara niciodata niciuna dintre ele.

#30
rami71

rami71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.10.2017
Dezamagire totala. Maxima. Este de departe cea mai proasta alegere pe care am facut-o cand am decis sa achizitionez Kia Sportage 2017. Am cumparat-o in urma cu 3 luni dar de condus am condus-o....doar una (si asta in reprize). Restul de 2 luni a stat prin service. Ce reclam??? Are transmisie automata iar cand trece din viteza intai in viteza a doua....."caraie" ca si cum nu calci bine ambreiajul la o cutie manuala. Si asta nu se intampla mereu; de 2-3 ori pe zi. Fiecare vizita la service m-a costat aproximativ 2 saptamani de lipsa masina. S-au schimbat tot felul de piese (actuatori). Dupa fiecare interventie la service, masina prezenta in continuare aceleasi simptome. La momentul asta....masina este tot in service, de o saptamana dar frapant este faptul ca de data asta reprezentantii service-ului ridica din umeri, nemaistiind ce sa faca iar eu.....sunt in continuare fara masina. La fel de frapant este si faptul ca devenind client fidel al service-ului, am vazut situatii similare cu a mea: masini noi (Sportage) "impinse" pana in hala de service. Concluzia o trageti singuri. Eu personal astept decizia instantei intrucat am deschis proces.

#31
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
" Bune " Kia astea ... asta e daca ai ales coreeana in loc sa iei japoneza . Sper sa-ti recuperezi toti banii sau macar sa-ti dea alta masina ( noua ) si care sa si functioneza in parametri .

#32
alex87nfs

alex87nfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 03.12.2016
asa patesti cand cumperi garantie si nu masina

#33
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 31.01.2011

 rami71, on 07 octombrie 2017 - 13:42, said:

Dezamagire totala. Maxima. Este de departe cea mai proasta alegere pe care am facut-o cand am decis sa achizitionez Kia Sportage 2017. Am cumparat-o in urma cu 3 luni dar de condus am condus-o....doar una (si asta in reprize). Restul de 2 luni a stat prin service. Ce reclam??? Are transmisie automata iar cand trece din viteza intai in viteza a doua....."caraie" ca si cum nu calci bine ambreiajul la o cutie manuala. Si asta nu se intampla mereu; de 2-3 ori pe zi. Fiecare vizita la service m-a costat aproximativ 2 saptamani de lipsa masina. S-au schimbat tot felul de piese (actuatori). Dupa fiecare interventie la service, masina prezenta in continuare aceleasi simptome. La momentul asta....masina este tot in service, de o saptamana dar frapant este faptul ca de data asta reprezentantii service-ului ridica din umeri, nemaistiind ce sa faca iar eu.....sunt in continuare fara masina. La fel de frapant este si faptul ca devenind client fidel al service-ului, am vazut situatii similare cu a mea: masini noi (Sportage) "impinse" pana in hala de service. Concluzia o trageti singuri. Eu personal astept decizia instantei intrucat am deschis proces.

Ai 7 posturi, toate cu acelasi continut dar in topice diferite, iar vechimea contului este de 1 zi. Nu cumva faci antireclama?
http://www.autoexpre...-to-buy-in-2017 sportage apare pe locul 15 la reliability.
http://www.jdpower.c...ality-study-iqs Kia ranks highest in overall initial quality for a second consecutive year with a score of 72 PP100.

#34
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Multumesc, am vrut si eu sa scot in evdenta data inscrierii. Am vrut sa postez, era cat pe ce, vroiam sa cer link-uri solide care sa descrie cat mai amplu problema mentionata. Pot gandi ca au fost probleme cu vreun lot, momentan imi vine greu a crede ca nu s-a rezolvat problema la service...Trebuie sa fiu lamurit, vreau argumente solide.

Edited by ionutz_joe2009, 07 October 2017 - 20:19.


#35
rami71

rami71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.10.2017

 Ephesos, on 07 octombrie 2017 - 19:35, said:


Ai 7 posturi, toate cu acelasi continut dar in topice diferite, iar vechimea contului este de 1 zi. Nu cumva faci antireclama?
http://www.autoexpre...-to-buy-in-2017 Sportage apare pe locul 15 la reliability.
http://www.jdpower.c...ality-study-iqs Kia ranks highest in overall initial quality for a second consecutive year with a score of 72 PP100.

Cred ca ar trebui sa ne organizam!!! Zic. Care este problema antireclamei? De ce este neobisnuit sa fac antireclama? Nu inteleg? Nu este normal, corect si cum vrei sa-i mai spui, ca dupa ce achizitionezi un bun, sa nu poti beneficia de el, din cauze independente de vointa ta?!  Daca faceau lucruri de calitate nu se ajungea aici. Daca aveau o politica orientata spre client problema se rezolva imediat; nu trebuia sa se ajunga in situatia asta. Am masina de 10 zile in service, a 4-a vizita la service, iar cei de acolo ridica din umeri ca nu mai au ce sa-i faca iar reprezentantul dealerului nu mai raspunde la telefon. Nu mai intru si in alte detalii pentru ca deja imi e sila. Ca sa revin la subiectul tau initial, antireclama, da, voi face antireclama pe toate site-urile posibile si crede-ma ca voi cere daune materiale indiferent cat ma vor costa avocatii pentru ca sunt pus in imposibilitatea de a beneficia de un bun personal. Trebuie sa luam noi atitudine, consumatorii si sa invatam din greselile altora. Ca sa concluzionez, mai vesel, cred ca nemtii ar trebui sa faca masini, francezii parfumuri iar coreenii, mai nou......bombe. Toate cele bune!

#36
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
.Ce vei face ?

Edited by Baxon, 08 October 2017 - 18:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate