Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Sfaturi pentru un incepator in domeniul Foto

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Va salut! De ieri sunt posesorul unui aparat DSLR Canon 1200d. Din pacate nu a venit cu manualul de utilizare in limba romana si spre rusinea mea nu ma prea descurc cu limba engleza. Sunt la inceput, nu am nici cea mai mica cunostinta despre ce inseamna fotografie. Vreau sa ma ajutati cu diferite sfaturi, tutoriale, orice mi-ar fi folositor. Pentru inceput am o mica intrebare. Cu ce program pot sa deschid un fisier CR2? Care este diferenta dintre L sau RAW+L. Am vazut ca au dimensiunile fisierelor diferite, RAW+L fiind mai mare decat L. Difera calitatea imaginii?

#2
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
How To Open a CR2 File
CR2 files can be opened with free programs like Able RAWer, IrfanView, and RAW Image Viewer.

#3
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
RAW+L stocheaza o cantitate mai mare de informatie decat L. Daca spre exemplu, tragi un cadru in L si l-ai supraexpus nu prea mai ai ce ii face prea multe, pe cand daca ai tras RAW este alta poveste. Cu un cadru RAW te joci cu imaginea cum doresti tu.

#4
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
http://www.canon-eur...als&language=EN

In modul RAW+L, camera inregistreaza pe card 2 imagini, una in format RAW (CR2) si alta in JPG.
Daca jpg-ul e OK, il folosesti asa cum este. Daca nu-ti place, din RAW mai poti edita ceva.

Edited by misusumi, 19 November 2016 - 14:38.


#5
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Descarci manualul aici.

Edited by alalaltu, 19 November 2016 - 14:51.


#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu ai ce face cu RAW la nivelul tau.

#7
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Am inteles acum, va multumesc! Obiectivul ca si componenta cat de rezistent este? Nu de altceva, dar am vrut sa fac o poza la cineva si mi-a dat cu capul in obiectiv...

#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Osul e mai rezistent decat otelul, iar obiectivul sigur nu e din otel :).
Nu prea recomand sa faci poze la necunoscuti daca nu le ceri acordul, ai grija.

Edited by crokodilu, 20 November 2016 - 22:46.


#9
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postunderb, on 19 noiembrie 2016 - 17:02, said:

Nu ai ce face cu RAW la nivelul tau.

Lasă-l că aşa învaţă. De ce să nu pozeze raw?

#10
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostIloveHp, on 19 noiembrie 2016 - 20:29, said:

Am inteles acum, va multumesc! Obiectivul ca si componenta cat de rezistent este? Nu de altceva, dar am vrut sa fac o poza la cineva si mi-a dat cu capul in obiectiv...

Cum ai reusit? De cand fac poze (de peste 10 ani, nu am avut o asa de experienta). A dat intentionat sau din greseala.
Obiectivele de kit nu sunt prea solide, au montura de plastic care nu e asa de rezistenta ca cea de metal (camera are montura de metal).
In legatura cu RAW vezi ca ti-au dat un CD cu software si manual. Canon are un sofware DPP care este decent.
Gandestete ca RAW (fisierul CR2) este un cos de ingredinte pentru o mancare impreuna cu reteta cum se face mancarea. JPEG este mancare deja gatita. Daca iti place mancarea nu-i nici o problema dar daca vrei sa faci ceva mai deosebit (poti ignora de tot reteta) este mult mai greu cu mancarea deja gatita.
Sa zicem ca ai cotlet de porc, rosii si busuioc. JPEG a hotarat sa faca la tigaie. Din RAW poti sa faci friptura la tigaie dar si friptura in cuptor sau un escalop cu sos de rosii.
Sfatul meu este sa tragi RAW+JPEG si cand vei stii mai multe vei putea sa-ti faci propriul JPEG.
Uite un exemplu:
JPEG facut de camera
Attached File  P7193590ooc.jpg   243.78K   45 downloads
JPEG obtinut din RAW
Attached File  P7193590_HDRalr.jpg   530.13K   45 downloads

Edited by baloo2009, 26 November 2016 - 21:11.


#11
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
In momentul de fata fac poze in formatul RAW+JPEG, pentru ca vreau sa invat incet incet sa editez poze. Problema este ca nu am primit manual de utilizare si CD la achizitionarea aparatului foto... A fost cumparat de la Media Galaxy. Am sunat la Canon Romania, spunandu-mi ca nu tine de ei daca aparatul vine cu manual de utilizare si CD. Ciudat... Am sunat la Media Galaxy sa le spun cele patite, iar ei mi-au spus ca trebuie sa sun la Canon, le-am explicat ca am sunat, si intru-un final s-a facut rost de un manual in limba romana tras la imprimanta dar am vazut ca difera substantial numarul de pagini de la cel in romana (120 pagini) fata de engleza (aproximativ 300)... Ma uit foarte mult la tutoriale pe internet, experimentez cat de mult pot dar tot nu inteleg anumite lucruri.

Eu am inteles chestiile in felul urmator, va rog daca gresesc sa ma corectati:

-ISO: cu cat ISO este mai mic cu atata poza iese mai clara, fara acel zgomot de imagine. Atunci eu va intreb, de ce s-ar folosi ISO 3200 daca poza iese cu zgomot de fundal?
-diafragma: poate o sa ma exprim mai ciudat Posted Image Daca vreau sa fie focalizat doar persoana/obiectul respectiv iar in fundal sa fie blurat sau sa nu se vada fundalul blurat

-timpul de expunere: patrunderea luminii in obiectiv. Am tot testat, cu cat timpul de expunere este mai mare cu atata poza este mai inchisa, si cu cat timpul de expunere este mai mic poza iasa mai deschisa.

Problema este ca nu prea stiu cand se foloseste 'aia', cand sa setez 'aia'... Este destul de dificil. In momentul de fata pot sa spun ca sunt destul de dezamagit, am impresia ca telefonul meu (S6) face poze mai bune decat aparatul foto... Va rog frumos, corectati-ma cu orice am inteles gresit, explicati-mi cum se folosesc aceste setari! Astept sfaturile voastre, Multumesc!

Edited by IloveHp, 28 November 2016 - 11:09.


#12
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Din păcate se pare că ești la început de tot. Tot din păcate majoritatea siturilor bune pentru învățat sunt în En și înțeleg că nu stai bine nici aici. Pe scurt câteva răspunsuri mai jos. Dar problematica e mult, mult mai complexă.
  • ISO mare: Folosești la lumină slabă și/sau pentru subiecte care se mișcă rapid și necesită T scurt, sacrificând un pic din calitatea de imagine. Cu timpul vei învăța să prelucrezi imaginea a.î. la ISO3200 (să zicem) calitatea să nu fie dezastru.
  • Pentru izolare subiect diafragma trebuie să fie maxim posibilă, distanța față de subiect rezonabil de mică, distanța subiect fundal rezonabil de mare. Maxim la diafragmă înseamnă număr mic (f/2 > f/2,8 > f/4, etc.). Obiectivele ieftine, cu mici excepții, nu au diafragmă mare, deci va fi dificil de obținut "blur de fundal" cu acestea.
  • T este exprimat ca 1/n. Deci "125" înseamnă 1/125s > 1/250s > 1/500s, etc..
  • Lucrează pe programele automate și vezi ce se întâmplă - P, Av, Tv. Dacă vrei "ca la S6" pui program A (Automat complet), numai că se pune întrebarea de ce ai mai dat banii pe dSLR în acest caz...
Va fi imposibil să înveți exclusiv de pe forum, acesta sau oricare altul. Caută o carte / un material online de învățat. Poate știu colegii să te ajute cu ceva în Ro.
Manualul e obligatoriu de citit. Nu e exclus ca versiunile Ro să fie castrate sau într-o traducere "de lemn". M-aș mira să nu găsești manualul dorit cu Google.

Edited by calexe, 28 November 2016 - 12:07.


#13
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostIloveHp, on 28 noiembrie 2016 - 11:07, said:

In momentul de fata fac poze in formatul RAW+JPEG, pentru ca vreau sa invat incet incet sa editez poze. Problema este ca nu am primit manual de utilizare si CD la achizitionarea aparatului foto... A fost cumparat de la Media Galaxy. Am sunat la Canon Romania, spunandu-mi ca nu tine de ei daca aparatul vine cu manual de utilizare si CD. Ciudat... Am sunat la Media Galaxy sa le spun cele patite, iar ei mi-au spus ca trebuie sa sun la Canon, le-am explicat ca am sunat, si intru-un final s-a facut rost de un manual in limba romana tras la imprimanta dar am vazut ca difera substantial numarul de pagini de la cel in romana (120 pagini) fata de engleza (aproximativ 300)... Ma uit foarte mult la tutoriale pe internet, experimentez cat de mult pot dar tot nu inteleg anumite lucruri.

Eu am inteles chestiile in felul urmator, va rog daca gresesc sa ma corectati:

-ISO: cu cat ISO este mai mic cu atata poza iese mai clara, fara acel zgomot de imagine. Atunci eu va intreb, de ce s-ar folosi ISO 3200 daca poza iese cu zgomot de fundal?
-diafragma: poate o sa ma exprim mai ciudat Posted Image Daca vreau sa fie focalizat doar persoana/obiectul respectiv iar in fundal sa fie blurat sau sa nu se vada fundalul blurat

-timpul de expunere: patrunderea luminii in obiectiv. Am tot testat, cu cat timpul de expunere este mai mare cu atata poza este mai inchisa, si cu cat timpul de expunere este mai mic poza iasa mai deschisa.

Problema este ca nu prea stiu cand se foloseste 'aia', cand sa setez 'aia'... Este destul de dificil. In momentul de fata pot sa spun ca sunt destul de dezamagit, am impresia ca telefonul meu (S6) face poze mai bune decat aparatul foto... Va rog frumos, corectati-ma cu orice am inteles gresit, explicati-mi cum se folosesc aceste setari! Astept sfaturile voastre, Multumesc!
Este datoria Canon Romania sa dea manualul. Din cate stiu trebuie sa existe obligatoriu in romana. Eu nu ma bazez pe cele din romana deloc (traducere lasa mult de dorit). Cele mai bune sunt in engleza dar majoritatea producatorilor sunt asiatici (japonezi, chinezi) asa ca in caz de nelamuriri citesc manualele si in alte limbi pe care le cunosc (franceza, italiana, germana, spaniola).

Daca vrei sa ai acces la informatie invata macar limba engleza la un nivel mediu. Nu numai in fotografie ai cam peste 90% din informatia disponibila in limba engleza. In unelel domenii ai o pondere un pic mai mare a unei alte limbi (de obiecei spaniola este pe locul doi la general, dar in domeniul tehnic germana si franceza trec in fata destul de detasat, dat tot nu depasesc combinat 15% din resursele disponibile).

Cei trei factori ai expunerii (doi directi si altul indirect) sunt cei enumerati de tine. Tehnica fotografica tine in principal de realizarea compromisului optim intre acestea (mai are si cu iluminatul insa aceasta e alta arta).

De obiecei va trebui sa mentii, de exemplu, un timp de expunere maxim (de pilda la sporturi iti vor trebui macar 1/400 s, timpii de expunere mai lungi, de ex. 1/200 s, vor avea efecte neplacute asupra fotografiei). Atunci mai ai doi parametrii ca sa obti o anumita luminozitate. Daca mai trebuie sa controlezi si profunzimea (de pilda diafragma maxima pe care o poti folosi este f/4 ca sa intre tot sportivul in zona de claritate acceptabila) iti mai ramane numai ISO sa echilibrezi expunerea (sau luminozitatea), de aceea ai si ISO 6400 ca sa poti sa o faci.

Edited by baloo2009, 28 November 2016 - 16:02.


#14
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
În afară de citirea manualului în română, îţi recomand să citeşti nişte cărţi. Manual de fotografie digitala de Michael Freeeman şi Ochiul fotografului de acelaşi autor, ar fi destul de bune. Apoi poţi căuta alte cărţi în limba română şi poţi căuta pe google materiale despre fotografie, sunt destule şi în română.

Ai putea participa şi la cursuri foto, sunt unele destul de decente.

View PostIloveHp, on 28 noiembrie 2016 - 11:07, said:

Eu am inteles chestiile in felul urmator, va rog daca gresesc sa ma corectati:

-ISO: cu cat ISO este mai mic cu atata poza iese mai clara, fara acel zgomot de imagine. Atunci eu va intreb, de ce s-ar folosi ISO 3200 daca poza iese cu zgomot de fundal?
-diafragma: poate o sa ma exprim mai ciudat Posted Image Daca vreau sa fie focalizat doar persoana/obiectul respectiv iar in fundal sa fie blurat sau sa nu se vada fundalul blurat

-timpul de expunere: patrunderea luminii in obiectiv. Am tot testat, cu cat timpul de expunere este mai mare cu atata poza este mai inchisa, si cu cat timpul de expunere este mai mic poza iasa mai deschisa.

1. În general se măreşte ISO pentru a permite un timp de expunere mai mic, pentru a ieşi fotografia nemişcată şi subiecţii nemişcaţi. Uneori se poate face asta cu bliţul.

2. Pentru un fundal cât mai difuz, deschizi apertura la maxim, te apropii cât poţi de mult de subiect şi îndepărtezi subiectul cât mai mult de fundal.

3. Este invers. Apertura şi ISO fiind constante, o dată cu creşterea timpului de expunere, creşte şi luminozitatea deoarece senzorul primeşte mai multă lumină. 1/10s este mai mare decât 1/100s deoarece este exprimat ca o fracţie.

Edited by neur0, 02 December 2016 - 14:05.


#15
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 31.07.2011
intr-o discutie cu @calexe am hotarat sa intreb aici despre documentatie pentru un nikon d3300. Ce considerati mai potrivit pentru un incepator? Pana acum am inceput sa urmaresc niste clipuri pentru nikon d3300 dar si Lynda - Foundations of Photography Exposure , Lynda - Foundations of Photography Composition, Foundations of Photography Macro and Close-Up. Orice recomandari sunt binevenite.
Va multumesc.

Edited by cammelia08, 05 December 2016 - 21:15.


#16
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Documentatia pentru Nikon D3300 este manualul aparatului.
Pentru simulare m-as uita la asta: http://camerasim.com...-camerasim/web/
Pentru fotografie in general:
http://photoinf.com/...omposition.html
https://luminous-lan...tanding-series/
https://luminous-lan...gory/tutorials/
http://www.cambridge...m/tutorials.htm
http://www.ronbigelo...es/articles.htm
http://www.silverlig...orials/toc.html

Mai sunt si altele insa acestea sunt destul de cuprinzatoare.

#17
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Sunt bune şi cursurile lui Radu Grozescu de pe nikonişti.ro: http://www.nikonisti...re-al-unui-dslr

De pe internet mai afli una, alta, dar mai folositoare mi se par cărţile unde ai mai multă informaţie, e mai bine structurată şi e mai uşor să revii la ea când e nevoie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate