Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Am sudat si nu mai vad bine , ajutorr

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View PostSerafim606, on 28 octombrie 2016 - 21:07, said:

N-a distrus nimic. Nu-i nici primul nici ultimul care sta 2 zile chior ca l-a prins flama. O sa-i treaca.

Depinde ce intelegi prin notiunea de o sa-i treaca. A distruge celule ce alcatuiesc retina este precum a produce pixeli morti pe ecranul unui monitor, insa acesti "pixeli" nu au functia de a lumina ci de a capta anumite lungimi de unda ale luminii. Deci pur si simplu celule din retina nu mai functioneaza deoarece au fost expuse unui nivel de intensitate luminoasa mult prea mare. Si la fel cum este cu pixelii morti de pe ecranul monitorului, in timp te obisnuiesti sa-i ignori, la fel face si creierul cu zonele moarte de pe retina, se adapteaza si ai impresia ca ti-ai revenit. Insa asta nu inseamna ca ti-ai revenit cu adevarat, ai in continuare stricaciuni pe retina, doar ca sunt filtrare afara de catre creier si ai impresia ca totul este in regula. Inchide un ochi iar cu celalalt deschis priveste pe ecranul luminat al monitorului, vei observa o pata mare neagra, du cursorul mouse-ului in acea pata si vei observa cum dispare cursorul, acolo exista o gaura in retina, o zona in care nu se inregistreaza lumina, insa creierul folosindu-se de ambii ochi filtreaza afara aceste zone si ai impresia unui camp vizual intreg.

Edited by TheEverlastingShadow, 28 October 2016 - 21:24.


#38
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostAndyyrocks, on 28 octombrie 2016 - 20:49, said:

Am intel ms de rapunsuri m pus sa dorm revin maine daca sa schimbat cva

Sa nu dormi cu roletul inchis ca te trezesti dimineata pe intuneric si mai faci naibii vreun soc

#39
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
Băi, m-am spart de râs! Umor involuntar de cea mai bună calitate. Scuze OP, sper să te faci bine repede.

#40
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostAndyyrocks, on 28 octombrie 2016 - 20:06, said:

Buna seara tuturor va povestesc ce sa intamplat
----------------------------------------------------------------------------
Am sudat vreo ora neprofesionist si nu mai vad bine
Din cauza ca nu ti-ai protejat ochii de arcul electric lumina ultravioleta a flamei ti-a ars retina.
Simptomele de arsura, nisip in ochi, vedere incetosata si dureri dureaza minim 24-72 de ore si maxim 4-5 zile, depinzand de gravitate.

Vezi ca trebuie sa iti hidratezi ochii si sa nu-i fortezi la lumina, citit etc. !
De preferta e sa stai pe semiîntuneric pana ti se "vindeca" natural retina ochilor.

#41
Errik_son

Errik_son

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 20.04.2008

View PostAndyyrocks, on 28 octombrie 2016 - 20:06, said:

...
Nu stiu ce sa fac  sunt disperat pana luni pana sa ma duc la un cobsultant mai este , oare ce so fi intamplat o sa imi revina vederea la normal sau este ceva mai gravv ? A mai patit cnv ceva de genu?
Da, am patit si eu, si altele chiar si mai nasoale in munca de pe santier. Partea cu "flama" a trecut de la sine, fara urmari, dar nici pe departe nu a fost asa grav (doar senzatie de nisip in ochi).
Asadar, singura recomandare: Suna la 112 si explica pe scurt problema. Lasa-i pe ei sa decida daca e urgenta si care este spitalul unde poti fi tratat. Vor trimite oricum SMURD-ul fara medic. In cateva ore esti rezolvat, cel putin psihic. (Cred ca la urgenta inca nu trebuie dovada de asigurat/card ci doar buletin)
Pana luni mai e mult.
Edit: Nu cred ca e accident de munca, dar cineva care sa va instruiasca cu "protectia muncii, folosirea echipamentului, etc" ar fi util. Chiar daca pare birocratie.

Edited by Errik_son, 28 October 2016 - 21:52.


#42
bind

bind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.10.2016

View Postxmanyacs77, on 28 octombrie 2016 - 20:23, said:

Continua tratamentul cu felii de cartofi si clatiri cu apa rece.........pana luni esti ca nou!Posted Image

*Si eu am patit la fel, dar dupa doua zile de tratament cu felii de cartofi pe ambii ochi, nu am mai avut probleme cu vederea!

Ce dracu sudezi tu la multinationala?

#43
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

View Postxmanyacs77, on 28 octombrie 2016 - 20:23, said:

Continua tratamentul cu felii de cartofi si clatiri cu apa rece.........pana luni esti ca nou!Posted Image

*Si eu am patit la fel, dar dupa doua zile de tratament cu felii de cartofi pe ambii ochi, nu am mai avut probleme cu vederea!
mda, si cu 5 matanii. cu ce pot sa ajute cartofii?

continua tratamentul cu medic si medicamente - nu cu cartofi

#44
bind

bind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.10.2016
Apropo initiator, esti in Spania?

#45
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012

View PostErrik_son, on 28 octombrie 2016 - 21:48, said:

........
Asadar, singura recomandare: Suna la 112 si explica pe scurt problema. Lasa-i pe ei sa decida daca e urgenta si care este spitalul unde poti fi tratat. Vor trimite oricum SMURD-ul fara medic. In cateva ore esti rezolvat, cel putin psihic. (Cred ca la urgenta inca nu trebuie dovada de asigurat/card ci doar buletin)
Pana luni mai e mult.
Edit: Nu cred ca e accident de munca, dar cineva care sa va instruiasca cu "protectia muncii, folosirea echipamentului, etc" ar fi util. Chiar daca pare birocratie.
Daca vrei cercetare la locul de munca, si sa faci angajatorului probleme cu ITM-ul, e chiar indicat un apel la 112. Altfel nu.

Eu zic totusi sa continui cu cartofi si castraveti si eventual luni sa te apuci iar de sudat fara protectie. Da-i dracu de ochi, cumpara-ti mai bine un baston pana poti sa-ti printezi altii la imprimanta.

#46
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Câte din astea am avut și eu în peste 30 de ani de când sudez,nici nu mai am păr în cap să-mi aduc aminte câți cartofi am consumat pe ochi,așa că nu te impacienta că trece,eventual pune niște picături de colir ca ochii să nu stea uscați și sfatul meu de cotoi bătrân în sudură,este că atunci când ai luat peste ochi o flamă din asta perversă pe care ai tendința să nu o bagi în seamă,clipește de vreo 50 de ori violent și mișcă ochii în toate direcțiile până când acea flamă din ochi nu mai rămâne întipărită pe retină,în momentul ăla ești sigur că nu vei mai avea ulterior alte probleme cu durerile de ochi !!!.De vreo 2 ani sudez doar cu mască automată profesională și nu din aia de 50 de euro,ci una de 500€ cu filtru profesional elvețian,deși la început aveam un tic,să tot urc și să cobor masca,acum îmi place la nebunie să o țin permanent pe cap și să lucrez cu mâinile libere.Posted Image

Edited by Viorelsolar, 29 October 2016 - 00:39.


#47
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
din cate stiu eu, in cazuri din astea medicul oftalmolog nu poate decat sa prescrie ceva paliative....

#48
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
http://www.mesagerul...ii-de-la-sudura

http://legislatiamun...or-oculare.html

Depinde cat de profunde sunt leziunile. Sa nu ramai cu sechele.

Edited by arab, 29 October 2016 - 08:12.


#49
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu e de gluma, cuscrul meu la 50 de ani a orbit de la sudura pe care a efectuat-o cand era de vreo 20 si ceva de ani. Du-te repede la un oftalmolog si lasa-te de sudat .

#50
Andyyrocks

Andyyrocks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 19.12.2009
Seara buna revin , abia acum am putut  intra si eu pe site in legatura cu vedera sa mai imbunatatit dar nu foarte mult , acum vad clar cam  1m jumate in jurul meu dupa acesta distanta incepe sa vad incetosat dar mai bine ca ieri si aseara  ,aseara nu mi-am pus cartofi dar in seara asta o sa imi leg ceva sa stea toata noapte sper ca maine sa vad ceva si mai bine

#51
Andyyrocks

Andyyrocks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 19.12.2009
Cel mai ciudat e seara ca toate luminile de pe strada mai de la departare le vad sterse si ciudate , totusi fata de aseara la tv nu zaream o litera nimic , acum mai pot citi un cuvant parca fug acele litere si sunt liminoase nustiu cum sa explic in finee

#52
bind

bind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.10.2016
Gata ma gata, te-a prins flama.

#53
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016
Dute din nou la doctor, e singura varianta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate