Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10
 Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI
 Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Photoscape, unde?
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 

filosofie?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Am lipsit pentru o vreme, dar ma bucur ca intre timp s-au nascut ceva filosofi :drac:  tineti-o tot asa... in curand o sa ma scoateti la pensie si oricum nu mai are rost sa bag eu teoreme si teorii...va ocupati voi cu chestia asta...
PS. : iar la matematica niciodata nu am fost prea tare...

#20
evy

evy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.03.2003
E plictiseala mare pe aici si care mai de care vine cu cate o replica sclipitoare care sa arate ca potentialul sau exista dar nu merita sa fie stresat  cu asa subiect ca filosofia inutila si neconcludenta.
bogdan cred ca esti intr-o mare criza inspirationala sau ai ales un domeniu care te depaseste.Vino si tu cu ceva mai putin perimat si obosit si discutam.

#21
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002

Quote

Originally posted by evy
E plictiseala mare pe aici si care mai de care vine cu cate o replica sclipitoare care sa arate ca potentialul sau exista dar nu merita sa fie stresat  cu asa subiect ca filosofia inutila si neconcludenta.
bogdan cred ca esti intr-o mare criza inspirationala sau ai ales un domeniu care te depaseste.Vino si tu cu ceva mai putin perimat si obosit si discutam.

Trebuie sa-ti aduc aminte ca nu numai moderatorii pot posta new threads... deci daca tu (avand in vedere ca ai intrat in acest coltisor de forum) esti interesat cat de cat de acest subiect, vino cu un thread mai interesant si mai sclipitor si vom putea discuta. Nu ma depaseste, dar monologurile mi se par plictisitoare. Daca filosofia ti se pare un subiect "perimat si obosit", propune altceva si sunt gata sa discutam pe tema aleasa de tine...
Abia astept  :drac:

#22
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
apropos de perimat... imi amintesc cu placere de tinerete si de cateva carti citite dupa ce am epuziat colectia "Romane de dragoste" a mamei si restul de Shogune si Quo Vadise :).  
Din pacate acum nu ma mai pot lauda decat cu "Rama 2" (pe care o citesc acum de ex) si alte SF-uri...numai bune de citit cand vii acasa noaptea de la servici.

De ex cine a mai citit pe aici "The Naked Ape" - Desmond Morris, ceva despre Gurdjieff (eventual Uspensky) - "Views from the real world", "Meetings with remarkable men" sau teosofie gen Hermes Trismegisto (Corpus Hermeticus), Cornelius Agrippa etc.

Dar sincer sa fiu, trebe sa fii licean sau student fara job sa mai poti avea timp de filosofie. Cand vin acasa la ora 21 de la munci, parca nu-ti mai arde de altceva in afara de ceva SF. Cel putin mie :)

#23
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Oho... incep sa ma inviorez cand aud de Cornelius Agrippa sau de de Hermes Trismegisto... desi Agrippa nu mi se pare cel mai in masura sa scrie despre Gnoza; Alexandrian mi se pare un scriitor mai detasat si cu pareri un pic mai liberale... (Istoria filosofiei oculte).  Cel mai mult mi-a placut comentariul sau asupra "misterului" care invaluieste retragerea Templierilor si lipsa totala de date despre un alt ordin, Roza-Crucienii. Nu vreau sa ma bag in detalii decat daca vad pe cineva care sa fie interesat de subiectele astea, care pe  mine ma intereseaza foarte mult.
Despre Hermes cel "de trei ori mare" sunt foarte multe de povestit, dar e si foarte greu de desprins adevarul de imaginar. Se spune ca a fost constructor al piramidelor, ca a scris 20 000 de carti despre cunoastere (dupa unii autori din vechime chiar 46 000); de fapt, el este vazut ca o alipire a zeului Hermes si zeul egiptean Toth (zeu al adevarului si intelepciunii). Pe subiectul asta sunt destul de multe chestii de spus pt. cine e interesat.

#24
Bombtrack

Bombtrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 06.01.2003

Quote

Originally posted by menetz
apropos de perimat... imi amintesc cu placere de tinerete si de cateva carti citite....
Dar sincer sa fiu, trebe sa fii licean sau student fara job sa mai poti avea timp de filosofie. Cand vin acasa la ora 21 de la munci, parca nu-ti mai arde de altceva in afara de ceva SF. Cel putin mie :)

Cam asa e ! sper la o virsta de aur dupa 40 de ani cind o sa-mi scriu cartea despre Noica ("Hermeneutica povestirii" -o apropiere de Ricoeur-"Temps et Recit"), cartea despre Fenomenologie si stupiditatea ideii de metoda fenomenologica. dar acum nu am timp de asa ceva. Sper sa cistig colectia Connect pe anul trecut.

#25
PunkDigital

PunkDigital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.08.2003
quote - ce carti ati mai citit pe subiectul asta, ce autor si ce teorie vi se potriveste? - quote

Imi place Nietzsche dar el nu este un filozof cu un system ca Hegel (de exemplu).  Imi place Camus, Thoreau, Aristotle, Bertrand Russell, Wittgenstein si Voltaire (desi nu prea este consider filozof).

#26
just_a_girl

just_a_girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 19.05.2005
Ce carte de filosofie mi-ati recomanda pentru ca trebuie sa fac o scurta descriere a uneia...in 2 saptamani, si nu stiu ce sa aleg. Nu vreau ceva foarte mare, ca n-as putea sa fac "o scurta descriere", si nici n-as avea timp sa o citesc (nu de alta da sunt a 12-a se apropie simularile si timpul e de 2 saptamani) . Nu prea ma pricep la filosofie , de asta am nevoie de ajutorul vostru. Maine vreau sa o iau de la biblioteca  :D

#27
eudin_umarian

eudin_umarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.03.2006
"Pe culmile disperarii"   EMIL CIORAN.

#28
just_a_girl

just_a_girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 19.05.2005
Astept mai multe sugestii ca nu stiu exact ce o sa gasesc la biblioteca ;)
mersi oricum :)

Edited by just_a_girl, 20 March 2006 - 17:00.


#29
eudin_umarian

eudin_umarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.03.2006
atunci incearca:Tratat de descompunere,acelasi filosof.  ;)


daca nu,incearca: Alchimistul de Coelho... :naughty:

#30
just_a_girl

just_a_girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 19.05.2005
Iau notite in continuare :helpsmilie:

#31
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
NU asculta ce spune eudin.
Pentru un incepator intr-ale filosofiei numai cu Cioran sa NU incepi.

PHAIDON (Sufletul) - de Platon ( :w00t: ) iti recomand cu cea mai mare caldura. de ce? Este destul de simplu, scrisa, are logica si ESTE MICUTA (cam 150 de pagini de A5/2 = 75 de pagini de A5 :w00t:)

#32
eudin_umarian

eudin_umarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.03.2006

 shumilica, on Mar 20 2006, 17:23, said:

NU asculta ce spune eudin.
Pentru un incepator intr-ale filosofiei numai cu Cioran sa NU incepi.

PHAIDON (Sufletul) - de Platon ( :w00t: ) iti recomand cu cea mai mare caldura. de ce? Este destul de simplu, scrisa, are logica si ESTE MICUTA (cam 150 de pagini de A5/2 = 75 de pagini de A5 :w00t:)



sau Republica.  ;)


tu cu ce filozof ai inceput?! :huh:

#33
just_a_girl

just_a_girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 19.05.2005
mersi shumilica  :kisstogether: Cred ca ma duc acum la biblioteca ;) ...sau sa mai astept ceva pareri... :D

Edited by just_a_girl, 20 March 2006 - 17:38.


#34
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005
Jostein Gaardner - Lumea Sofiei

E o parabola interesanta care te trece facil prin diverse abordari filosofice :D.

... sau daca vrei ceva usor, atunci ia un francez ceva, pentru ca astia sunt destul de usor de citit. Fereste-te de germanici (Heidegger, Kant, Hegel). Nietzsche sau Schopenhauer sunt usurei ;).

peace

Edited by Ragnarokr, 20 March 2006 - 18:08.


#35
just_a_girl

just_a_girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 19.05.2005
Am fost si am intampinat urmatoarele probleme:
1. Nu exista o zona sau cum s-o numi speciala pentru filosofie (adica e ceva da nu am mai nimic acolo), asa ca trebuie sa caut in functie de tara de provenineta  :angry:
2. Era 17:55 cand m-am dus si la 18:00 se inchidea si am zis sa nu fiu nesimtita sa stau prea mult peste program, si cum n-am gasit nimic, a ramas sa ma duc maine!  :confuzzled:
3. Nu stiu daca voi gasi ceva (sunt dintr-un oras destul de mic, nu mai am unde altundeva sa caut decat la biblioteca de la scoala )
Concluzia: maine ma duc la biblioteca de la liceu! Ar trebui sa fie ceva avand in vedere ca se face filosofie in liceu,nu ? :D  :worthy:
In orice caz am notat toate sugestiile, macar una din ele trebuie sa o gasesc, nu?

Edited by just_a_girl, 20 March 2006 - 18:19.


#36
eudin_umarian

eudin_umarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.03.2006

 Ragnarokr, on Mar 20 2006, 18:02, said:

Jostein Gaardner - Lumea Sofiei

Nietzsche sau Schopenhauer sunt usurei ;).

peace


intr-adevar au fost "usurei" in timpul vieti,mergeau la fumei se imbatau ca porcii...dar in ce au scris nu cred ca sunt usurei,cu prisosinta Nietzsche.

just_a_girl incearca-l pe Eliade,vezi ca se face la liceu,"La tiganci"..."Maitreyi"...in Istoria Religiilor nu te sfatuiesc sa te bagi...


shumilica are dreptate in privinta lui Cioran.. trebuie sa  mai cresti pentru al intelege...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate