Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri
 

Teren, si mic si cu probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
danstan77

danstan77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.10.2016
Salurare,

Vreau sa achizitionez un teren 10m deschidere cu 17 m lungime.
Pe partea dreapta este o casa pe calcan (approx. 7m). Vreau sa stiu daca, pe calcan, pot sa construiesc mai mult decat lungimea casei aluia din calcan.
Pe partea stanga, la un 1 m de gard zic eu, trece o teava de apa 240mm pe toata lungimea terenului. Am auzit ca, daca vreau sa construiesc la un 1 de teava respectiva, trebuie sa o bag intr-un fel de canal de beton. Stie cineva daca este adevarat si cam cat ar costa toata treaba asta?
Am atasat o schita facuta de mine si as avea nevoie de parerea unui architect (de ce nu si de o colaborare daca ajung sa cumpar terenul) daca proiectul este oarecum OK. Sper sa-l intelegeti.

Multumesc.

Attached Files



#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,873
  • Înscris: 06.01.2008
Nu sunt arhitect, dar mai mult ca sigur in zona respectiva exista in PUG (planul urbanistic general) niste relementari privind aliniamentul (daca constructiile noi pot fi retrase de la strada, asa cum o doresti tu, sau trebuie sa fie aliniate cu cele existente), procentul de ocupare al terenului (suprafata constructiei impartita la suprafata terenului), regimul de inaltime, etc. si informatiile astea se pot obtine din cate stiu printr-un certificat de urbanism de informare. Intereseaza-te de asa ceva la primaria de care apartine terenul.

Pe langa toate astea, prin certificatul de urbanism pentru construire (primul pas in vederea obtinerii autorizatiei de construire) ti se poate cere acordul vecinului, si daca prinzi vreun "oportunist" atunci scoti din buzunar cateva mii de Euro ca sa-ti dea acordul, ca asa e in Rrromanica.

Edited by Hider141, 19 October 2016 - 08:53.


#3
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 08.01.2008
Stiam ca pentru constructie la calcan nu era nevoie de acordul vecinului.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,873
  • Înscris: 06.01.2008
Probabil ca in mod normal nu se cere. Dar cand e vorba de o primarie in care fiecare face ce-l taie capul iar fostul arhitect-sef e in inchisoare pentru luare de mita, orice e posibil.

Edited by Hider141, 19 October 2016 - 08:55.


#5
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 05.04.2009

 sergiu_psc, on 19 octombrie 2016 - 08:52, said:

Stiam ca pentru constructie la calcan nu era nevoie de acordul vecinului.
Se cere, conform noului cod civil.

#6
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 08.01.2008
Nu stiu de cand este activ acest nou cod civil. Am gasit un articol din 2015 pe tema asta, s-ar putea totusi sa nu mai fie de actualitate.
http://www.expertiza...rdul-vecinului/

#7
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 05.04.2009

 danstan77, on 19 octombrie 2016 - 08:27, said:

Vreau sa achizitionez un teren 10m deschidere cu 17 m lungime.

Un raspuns sigur nu se poate da doar cu datele enuntate, dar:

- Trebuie tinut cont ca exista un POT maxim, care de obicei in Bucuresti pentru zona de locuinte este 45% vezi PUG-ul pe site-ul pmb.ro, adica maxim 76,5 mp.  Daca parcela provine dintr-o dezmembrare, POT-ul se aplica la parcela initiala, ceea ce poate sa insemne mai mult sau MAI PUTIN fata de cei 76,5 mp.

- Exista si niste retrageri minime fata de limitele de proprietate, de regula, 5 m fata, 5 m spate, 3 m lateral unde nu e calcan.  Limitele spate si lateral pot sa fie mai mici DACA se aproba un PUD.  La loturile putin adanci se accepta si calcan pe spate.  Limita strada nu se poate modifica prin PUD, este 5 m sau alinierea caselor existente.

Daca vanzatorul intelege si accepta, recomand sa faci un antecontract si sa cumperi terenul doar daca si dupa ce se aproba un PUD cu edificabilul dorit.

Promovarea si aprobarea unui PUD dureaza cateva luni.

 sergiu_psc, on 19 octombrie 2016 - 09:40, said:

Nu stiu de cand este activ acest nou cod civil. Am gasit un articol din 2015 pe tema asta, s-ar putea totusi sa nu mai fie de actualitate.
http://www.expertiza...rdul-vecinului/
google ?  https://www.google.r...l cod civil pdf

Quote

Art. 612
Distanta minimă în constructii
Orice constructii, lucrări sau plantatii se pot face de către proprietarul fondului numai cu
respectarea unei distante minime de 60 de cm fată de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin
lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor
proprietarului vecin. Orice derogare de la distanta minimă se poate face prin acordul părtilor
exprimat printr-un înscris autentic.


#8
danstan77

danstan77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.10.2016
Am atasat si certificatul de urbanism.

Attached Files



#9
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 05.04.2009

 danstan77, on 19 octombrie 2016 - 10:12, said:

Am atasat si certificatul de urbanism.

Ce am scris mai sus ramane valabil.

Acel CU este de informare, nu este de construire, Cand/daca o sa ceri de construire, probabil ca primaria o sa ceara PUD. Pana nu se aproba (daca se aproba) un PUD, nu ai garantia ca acel teren este construibil.

#10
danstan77

danstan77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.10.2016

 radu3333, on 19 octombrie 2016 - 10:16, said:

Ce am scris mai sus ramane valabil.

Acel CU este de informare, nu este de construire, Cand/daca o sa ceri de construire, probabil ca primaria o sa ceara PUD. Pana nu se aproba (daca se aproba) un PUD, nu ai garantia ca acel teren este construibil.


Multam fain

#11
danstan77

danstan77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.10.2016

 radu3333, on 19 octombrie 2016 - 10:16, said:

nu ai garantia ca acel teren este construibil.

Ciudat este ca si in stanga si in dreapta sunt deja case construite. Ca de altfel pe toata strada.

#12
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 05.04.2009

 danstan77, on 19 octombrie 2016 - 10:43, said:


Ciudat este ca si in stanga si in dreapta sunt deja case construite. Ca de altfel pe toata strada.

Si stanga dreapta si pe toata strada, terenurile au 10x17 m si sunt case autorizate dupa aprobarea PUG in anul 2000 ?

Pentru ca altfel, nu mai pare asa ciudat.

Pentru informare, poti sa vezi in PUG pe siteul pmb.ro

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate