Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Există o asemenea lege ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Am muncit la o firma in Romania până la sfârșitul lunii septembrie 1 an jumătate, apoi am venit în Hamburg pt doua luni să mai ies din necazuri. Apoi am auzit că toată echipa la care am lucrat o preia o altă companie iar la transferul către alta firma, contractor etc, salariatul primește 3 salarii compensatorii.
Menționez că nu este un contract colectiv de muncă.
Sau colegii mei fac bășcălie că să-mi pară rău că am plecat.

#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
La Hamburg acolo cum e?
Lasă tu foștii colegi aia zic multe,poate nu de bascalie ci de ciudaaaaa.
3 salarii compensatorii nu am primit niciodată deși am acus vo 20 ani în europa,premii am primit.

#3
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Tu mai esti salariat la firma respectiva?

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
lege nu!
se poate acorda o prima de relocare sau o alfel de prima... e alegerea angajatorului

Edited by Nero-d, 13 October 2016 - 19:16.


#5
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Am fost angajat si după ce termin cu Hamburg vreau să merg înapoi . Am vorbit și mă primesc , numai că îmi pare rău că nu am cerut un fără plată.
Aici e bine , cazare buna , muncă acceptabila , sunt mai mulți turci decât nemți .
Mai am o lună și vroiam sa vad daca am pierdut ceva.

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Cum legea nu prevede așa ceva și nu aveți ccm, iar în contractul individual nu e trecut (că ai fi știut) e greu de crezut că le-a dat salarii compensatorii la transfer colectiv.

#7
stratulat

stratulat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 05.07.2016
moderatorul care mi-a sters comentariul (in care ziceam sa se verifice intai daca scrie ceva in ccm) nu cunoaste nimic din codul muncii, ...

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Ai plecat la Hamburg, te-ai lins pe bot de prima... Apoi, odata ce ai plecat, ce te mai intereseaza de Romania? Crezi ca lucrurile s-au schimbat? Te asiguram noi ca NU. Ramai la Hamburg si mai lasa-i drk de 1500 de euro pe care i-ai fi primit in Romania. E o suma de kkat.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Poststratulat, on 13 octombrie 2016 - 19:55, said:

moderatorul care mi-a sters comentariul (in care ziceam sa se verifice intai daca scrie ceva in ccm) nu cunoaste nimic din codul muncii, ...

View Postredbotos, on 13 octombrie 2016 - 18:59, said:

Menționez că nu este un contract colectiv de muncă.

Unde să verifice dacă nu au ccm?

#10
stratulat

stratulat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 05.07.2016
depinde de domeniul în care prestează colegul.

chiar dacă unitatea în care prestează colegul nu are ccm, trebuie verificat dacă nu cumva INCA exista ccm la un nivel superior acesteia (adică grup de unităţi sau sector, legea dialogului social  62/2011).

desi Hossu plange ca nu exista, mai gasesti pe ici-colo, in energie, petrol, gaze, etc.

http://www.agerpres....tional-11-49-34

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Unde a zis că au sindicat?! Doar așa ar putea fi valabil ce spui tu.

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Si eu am lucrat la o firma care, la desfiintarea postului, mi-a oferit 2 salarii compensatorii, desi CCM nu se mai aplica. Deci, e posibil sa fi primit, dar nu e exclus ca fostii colegi sa rada un pic de tine (probabil din invidie).

Presupunand ca ai plecat prin demisie, angajatorul nu avea cum sa te "compenseze" pentru vointa ta de a pleca.

#13
stratulat

stratulat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 05.07.2016
se poate si fara sindicat.
ccm-ul unic la nivel national (cata vreme era in vigoare) nu conditiona prezenta unui sindicat in care sa fii parte, ci se aplica la toti lucratorii din economie, ca un MINIM absolut al drepturilor lor.
tot ce era in ccm-urile de grup/sector, era PESTE ccmunn.

poate ca asta cu 3 salarii scrie pe undeva prin reg intern. pe acela il are initiatorul?

Edited by stratulat, 14 October 2016 - 09:25.


#14
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

View Poststratulat, on 14 octombrie 2016 - 09:24, said:

se poate si fara sindicat.
ccm-ul unic la nivel national (cata vreme era in vigoare) nu conditiona prezenta unui sindicat in care sa fii parte, ci se aplica la toti lucratorii din economie, ca un MINIM absolut al drepturilor lor.
tot ce era in ccm-urile de grup/sector, era PESTE ccmunn.

poate ca asta cu 3 salarii scrie pe undeva prin reg intern. pe acela il are initiatorul?

Nu mai exista ccm la nivel superior (sector/ramura/national) unei companii. Se fac "eforturi" pentru a se modifica L62. Pana atunci , ramane la latitudinea angajatorului daca ofera sau nu  salarii compensatorii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate