Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Laptop - buget aprox. 1300-1500 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
coliver

coliver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 08.01.2009
Va salut, sunt nevoit sa-mi cumpar un laptop si as avea nevoie de recomandarile voastre.
Laptopul in voi folosi la browsing pe net ( sa nu se blocheze cand deschid mai multe taburi), mail, ceva filme, muzica,  nu ma intereseaza  jocuri. Nu am o firma favorita, pana acum am avut Dell  (am fost multumit de el si ce putea sa faca fiind un Pentuim Quad core cu limitele lui ) dar acum as merge pe macar pe un i3.
Laptopul o sa-l achizitionez cu un card cu rate fara dobanda de aceea m-am uitat  la emag dar nu ma deranjeza nici alte magazine daca accepta acest sistem de plata.
Initial m-am gandit la:

DELL i3-5005U - 500GB HDD -1300 lei
http://www.emag.ro/l...s/pd/DSTFN2BBM/
sau
LENOVO i3-5005U - 500GB + 8GB SSHD - 1250 lei
http://www.emag.ro/l...i/pd/DH7722BBM/

Insa azi am gasit pe emag un LENOVO  i5-5200U - 128GB SSD - 1599 lei
http://www.emag.ro/l...i/pd/DMKZ83BBM/

Merita diferenta de pret?  Sau daca tot dau 300 lei in plus sa raman la un i3  dar sa-l iau cu windows instalat ca acesta:

http://www.emag.ro/l...i/pd/D0GBH2BBM/

Sincer din ce am mai citit pe aici prefera un laptop cu SSD deoarece nu prea ma intereseaza stocarea avand un HDD extern de 1TB pentru poze si filme dar la cele cu i3 nu prea am gasit pana in 1300 lei.
Nu sunt setat pe neaparat pe aceste laptopuri asa ca orice recomandare este apreciata.  
Ca pret este recomandat sa-l cumpar in aceasta perioada sau sa mai astept pana la Black Friday sperand sa scutesc niste bani (speranta moare ultima) Posted Image

#2
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Ia i5. Va putea fi folosit mai multi ani.

#3
xedos6

xedos6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,766
  • Înscris: 18.12.2011
Și eu doresc unul la 1000-1500 lei tot pentru browser, filme! Am văzut și cu 850 de lei dar cu intel celeron cu procesoare cu N in față care am inteles că nu sunt strălucite! Oare contează placa video la vizionat filme online? De unde ne putem da seama la care merge pus ram sau ssd direct fără service? Scrie în denumire sau știți voi din experiență? Am gasit multe i3 pe la 1350 lei.e mai bun un ssd de 120 gb decât un hard de 1tb? Eu cumpăram cu 2500 de lei laptopuri dar am inteles că nu ar fi neapărat nevoie doar pentru navigat pe net si Youtube /filme online.
Observ mai multe recomandări de pe pcgarage, sunt mai ieftini și mai buni? Era mai ușor dacă puteam caută cel mai mic preț după model, dar apare aceiasi denumire, model cu caracteristicile diferite! La telefoane e mai ușor, cauti samsung s7 și vezi unde e mai ieftin! Mulțumesc

#4
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

 coliver, on 11 octombrie 2016 - 18:25, said:

LENOVO i3-5005U - 500GB + 8GB SSHD - 1250 lei
http://www.emag.ro/l...i/pd/DH7722BBM/

+ 4GB RAM http://www.emag.ro/m...4/pd/DHBNV3BBM/

Lenovo seria B - poti pune tu inca 4GB RAM si/sau SSD fara sa fie nevoie sa-l trimiti la service sau sa pierzi garantia.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cel mai bun laptop cu I3 este un laptop cu I5 (cu cache cat mai baban), 8Gb DDR3 si SSD.

Edited by rosix, 11 October 2016 - 18:46.


#6
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 17.04.2007
Best deal in acest buget: http://www.pcgarage....gb-linux-black/
PS: nu stiu daca pcgarage accepta sistem de rate fara dobanda.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Drag0n_X, on 11 octombrie 2016 - 19:17, said:

Best deal in acest buget: http://www.pcgarage....gb-linux-black/
PS: nu stiu daca pcgarage accepta sistem de rate fara dobanda.

Card Raiffeisen - 2,4,6 rate fara dobanda
http://www.pcgarage....o/plata/in-rate

Cardul STAR BT vad ca nu apare, desi pe site-ul Banca Transilvania scrie ca se poate plati in 6 rate cu el la Garage.

#8
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Da clar Acer-ul ala e cea mai buna alegere. Placa video dedicata GeForce 840M ajuta enorm, e mult peste cea integrata la toate capitolele. Hard diskul se misca in reluare in schimb, dar n-ai ce sa faci acolo, ori suporti ori pui un SSD.

#9
coliver

coliver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 08.01.2009
Drag0n_X, de sa sa dau 150 lei in plus pentru un HDD de 1 TB si o placa video dedicata? Am spus ca nu am nevoie de stocare deoarece am  un HDD extern de 1TB si ca nu ma intereseaza jocurile sa am nevoie de placa video dedicata. Este mai bun procesorul i3 4005U decat i3 5005U?

rosix, stiu ca un i5 este ai bun decat un i3 Posted Image Intrebarea este daca merita o diferenta de 300-350 lei pentru ce vreau sa fac eu?

159, doar la Lenovo seria B poti adauga rami fara sa pierzi garantia?

tzaq93, mersi de sfat.

Edited by coliver, 11 October 2016 - 20:03.


#10
Patrocle_si_Lizuca

Patrocle_si_Lizuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2016
Ca iei unul cu 1300 si ii pui ssd, sau ca iei laptopul direct cu ssd cam tot pe acolo iesi. Diferenta intre cele 2 i3-uri nu e semnificativa pt ceea ce ai nevoie. De retinut totusi ca acel lenovo cu ssd nu are si hdd si placa de retea e 10/100

#11
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Diferenta intre procesoare e mai mult decat neglijabila. Chiar daca zici acum ca nu vrei jocuri, placa video te poate ajuta si la filmele Full HD in 1080p. De exemplu VLC Player are o optiune care foloseste placa video la decodare in loc de procesor si diferenta e de la cer la pamant. La pretul ala n-ai cum sa refuzi placa video dedicata!

#12
Patrocle_si_Lizuca

Patrocle_si_Lizuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2016

 rickysyv, on 11 octombrie 2016 - 20:03, said:

Diferenta intre procesoare e mai mult decat neglijabila. Chiar daca zici acum ca nu vrei jocuri, placa video te poate ajuta si la filmele Full HD in 1080p. De exemplu VLC Player are o optiune care foloseste placa video la decodare in loc de procesor si diferenta e de la cer la pamant. La pretul ala n-ai cum sa refuzi placa video dedicata!
Daca nu te pricepi nu induce lumea in eroare.

#13
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
In banii astia doar la Lenovo B poti sa faci upgrade-uri fără sa pierzi garantia. Ar mai fi fost tot un Lenovo B cu Pentium 4405U (performante aproapiate de i3) la ~1200 de lei dar a dispărut de pe PcGarage.

+1 pentru cel evidentiat de 159.



#14
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
La ce nu ma pricep? Eu vorbesc din experienta, tu din auzite, asta e diferenta.

#15
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 rickysyv, on 11 octombrie 2016 - 20:03, said:

La pretul ala n-ai cum sa refuzi placa video dedicata!
Ei nu, uite ca suntem foarte multi care ne permitem sa refuzam in detrimentul accesului la un upgrade facil. Sa te vad cum mai pui 4gb ram pe acel Acer.

Nu ne interesează ca vorbesti din experienta sau auzite, ideea e ca vorbesti prostii.

#16
Patrocle_si_Lizuca

Patrocle_si_Lizuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2016

 rickysyv, on 11 octombrie 2016 - 20:07, said:

La ce nu ma pricep? Eu vorbesc din experienta, tu din auzite, asta e diferenta.
Polemica nu isi are rostul, ma uit la full hd de pe intel hd 2500, de ce hd5500 nu ar putea? Rezolutia monitorului 1366x768.

#17
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Nu inteleg care e problema la upgrade? Trebuie desfacute cateva suruburi in plus si iese tot panoul. Daca nu esti in stare singur te rezolva orice service de cartier. Oricum nu de memorie are nevoie laptopul, ci de SSD. Sunt mai mult decat suficienti 4GB de RAM pentru orice vrea sa faca initiatorul cu el!

 Patrocle_si_Lizuca, on 11 octombrie 2016 - 20:10, said:

Polemica nu isi are rostul, ma uit la full hd de pe intel hd 2500, de ce hd5500 nu ar putea? Rezolutia monitorului 1366x768.

Prea putini se uita la filme pe rezolutia aia, poate doar cand esti in calatorie. Altfel il conectezi la televizor sau monitor prin cablu HDMI ca sa vezi un film ca lumea. Uita-te si la incarcarea procesorului cand te uiti la filmele alea. Placa dedicata scade incarcarea procesorului de la 25-30% la sub 5%. Asta inseamna mult mai putina caldura degajata si baterie consumata. Dar vorba ta n-are rost polemica, fiecare isi arunca banii pe ce are chef!

Edited by rickysyv, 11 October 2016 - 20:16.


#18
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

 coliver, on 11 octombrie 2016 - 19:55, said:

doar la Lenovo seria B poti adauga rami fara sa pierzi garantia?

Pt modalitatea de upgrade cauti pe youtube - exemplu Dell 3558
Spoiler
Daca nu are capac dedicat si trebuie desfacut tot laptopul, atunci aproape sigur pierzi garantia.

Pt diferente intre procesoare http://www.notebookc...ist.2436.0.html

Edited by 159, 11 October 2016 - 20:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate