Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...
 Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...
 Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...
 ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...
 

legare centrala termica pe gaz la butelie de gaz

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7 replies to this topic

#1
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 21.01.2011
salutare
sunt in urmatoarea situatie
am montat centrala pe gaz dar inca nu am gaz. (mai dureaza naiba stie cat) 2 - 3 saptamani...
dar incepe sa fie groasa afara si ma gandeam ca pana cand vine gazul pe teava sa pun o butelie la centrala.

in mod normal ce si cum ar trebui legata?

stiu ca e ilegal
stiu ca nu se recomanda
stiu ca imi asum etc etc. nu va obositi ...

intrebarea e daca tot o sa fac acest lucru macar sa-l fac cat mai bine.

cum se face asa ceva? ce piese trebuie in afara de teava?
mercic
Razvan

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
probabil schimbare duze, pui unele pentru butelie (posibil sa vina la pachet cu centrala)
totusi o sa ai costuri serioase si batai de cap suplimentare cu umplerea buteliei, mai bine pui un calorifer electric pentru aceste 2-3 saptamani, ca bani nu iesi prea departe de varianta cu butelii

Edited by aeon, 11 October 2016 - 12:31.


#3
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Riscul este pt tine si familia ta si a vecinilor.
Schimbare duze de la GN la GPL
Racordare baterie butelii sau o butelie de 100kg.

#4
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Depinde ce model de centrala ii, da io zic ca mai bine te incalzesti electric 2-3 saptamani, ca iesi mai ieftin.
Duzele de conversie pentru centrale clasice se vand separat, sub forma de kit de conversie care mai contine in unele cazuri si o diafragma care se monteaza la iesirea vanii de gaz sau se inlocuieste cea existenta. Dimensiunile is specifice in functie de centrala/tip de gaz.
La majoritatea centralelor in condensatie nu se schimba piese, se modifica numai parametrii si se regleaza vana de gaz pentru obtinerea procentajului de CO2 corect pentru tipul de gaz de alimentare.
Trebuie modificate reglajele din vana de gaz si/sau alti parametrii specifici centralei si asta trebuie sa o faca numai cineva autorizat care are nevoie de scule specifice(manometru sau analizor de gaze).
Dupa toate astea, peste 2-3 saptamani trebuie sa platesti alta conversie inapoi pe gaz metan. Alti bani, alta distractie.

Edited by gabyxm, 11 October 2016 - 12:46.


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009
mai bine imprumuti / cumperi calorifer / semineu / radiator cu halogen care functioneaza pe baza de curent electric.
abia ai si variante de rezerva atunci cand presiunea la gaze/apa e f scazuta si centrala nu poate functiona.
cat pret pui pe viata ta si a celor din familie ?

#6
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostroPopa, on 11 octombrie 2016 - 12:21, said:

cum se face asa ceva? ce piese trebuie in afara de teava?
mercic
Razvan
Pânză de bomfaier, sârmă, bandă izolatoare, super glue, tupeu, o lumânare şi o icoană cu Arsenie Boca.

#7
dragomirmarius85

dragomirmarius85

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 190
  • Înscris: 27.09.2016
Din ciclu filmelor "A dat Dumnezeu copii la toti nebunii" urmeaza episodul 2 "Centrala si Butelia" Posted Image))
PS- sa nu exersezi asa ceva Posted Image [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7JRakkRQJKo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N41RgOpNQwo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dragomirmarius85, 11 October 2016 - 13:04.


#8
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,661
  • Înscris: 30.01.2008

View PostroPopa, on 11 octombrie 2016 - 12:21, said:


stiu ca e ilegal


Atunci intelegi de ce se inchide topicul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate