Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 

Cum sa construiesc un saivan(grajdi de oi)?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
sufana90

sufana90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.08.2015
Buna ziua! Inca de la inveput va spun ca nu sunt in domeniu, am cateva ideei in cap dar nu stiu daca sunt cele mai bune. Bun, sa incep cu inceputu. Deci vreau sa fac un saivan de oi si eu ma.am gandit sa il fac lat de 20 de metri si lung de 70 de metri. Pana acuma am pe ce vreau sa fac sustinerea, si anune vreau sa o fac pe tuburi de azbociment care au diametru de 30-40 cm(asta conteaza mai putin, din punctunasta de vedere nu am emotii) dar problema incepe la cherestea. Si anume: vreau sa il fac in doua ape 10 si 10 metri si sa pun doua si doua tubuie deci la distanta de 5 metri intre elesi pe lungime tot de 5 metri deci pe 70 metri vine 14 tuburi. Acuma daca il fac asa distanta intre tuburi pe lungine vreau sa pun grinda de 5 metri, patrata de 15 cm si peste pozitionata pe latime cate 3 grinzi de 10 cm pe 10 cm. Si peste mai vin cu sipca din 50 in 50 cm pe care sa prind tabla. Problema mea ca nu stiu Daca grinda care ii lunga de 5 metri poate sustine asa distanta,aia de 15pe 15 sa nu am surprize, pe latime cred ca nu ar trebui sa fie problema ca pe portiune de 5 metri vine 3 randuri de grinda cine a mai construit si cine ii in domeniu poate ma poate ajuta, poate imi scrie si in privat ca fac si o cinste:) si ar mai fi ca nu stiu cum sa fac cat mai drept sa nu imi iasa stramb saivanu si cum pun tabla:) multumesc pentru interes:)

#2
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
pentru inceput  trebuie sa incepi cu tavanu

#3
sufana90

sufana90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.08.2015
Da super raspuns. Atunci incep cu tavanu.

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,141
  • Înscris: 30.04.2007
cauta un manual de zootehnie de liceu, din vremurile trecute. vei gasi acolo tot ce iti trebuie.

#5
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,727
  • Înscris: 25.01.2007
Sper sa nu il faci in oras, asa cum am patimit eu in Bucuresti vreo 7 ani

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Stai sa pricep.Decigrinda de 15/15 vine pe post de coama siar cele de 10/10 pe post de capriori? Vor face burta in timp alea de 10/10. Ori le pui sprijin la mijloc dar o sa ai tot stalpi prin saivan ori ii pui contravantuiri mai lungi la ambele capete.  La fel si la grinfa de coama. Sau foloseste alte dimensiuni de lemn de preferat dreptunghiular nu patrat. 8x20 pus pe cant. Sau faci ferme pe capriori.Attached File  Untitled.jpg   29.79K   13 downloads

La capriori partea cu rosu o poti face din scandura batuta pe o parte si pe cealalta a grinzilor. Intre grinzi lasi cam 20cm minim.

Indiferent cum faci, sper ca nu lasi tabla goala sus. Va face condens si iti va ploua aproape permanent in saivan.

Edited by PoeOvidiu, 10 October 2016 - 07:36.


#7
sufana90

sufana90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.08.2015
Si ce se poate pune sus ca sa nu fie tabla goala? O solutie cat mai accesibila? Multumesc

Nu, saivanu il fac in delta dunari, ii intr.un mediu care nu are nici o legatura cu Bucurestiu. Ii total opus:)

Daca ii dreptunghiulara ii mai rezistenta decat cea patrata?

#8
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,915
  • Înscris: 27.04.2010
Vezi ca la o latime de 20m nu-ti ajung grinzile de 10+10m, daca vrei sa faci acoperisul in doua ape. Iti trebuiesc mai lungi.

#9
sufana90

sufana90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.08.2015
Da aveti dreptate dar in cazu asta fac latimea mai mica intre tuburi...si probabil imi va da 19 metri

Ce nu mai stiu cum sa fac sa imi pozitionez tuburile cat mai drepte in pamant si exacte pe inaltime...ma gandeam sa fac cu ata da nu stiu daca ii chiar exact:)

#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

 sufana90, on 10 octombrie 2016 - 09:36, said:

Si ce se poate pune sus ca sa nu fie tabla goala? O solutie cat mai accesibila? Multumesc

Daca ii dreptunghiulara ii mai rezistenta decat cea patrata?
Poti sa pui si folie anticondens si dedesupt scandura, placaj etc. Sau 2 randuri de folie anticondens, una sub tabla si alta sub grinzi. Ideea e sa nu fie contact direct intre aerul cald din saivan si tabla rece ca face condens.
E mai rezistenta nu ca e dreptunghiulara ci ca are inaltimea de 20 cm nu de 10, fix pe directia solicitarii. Grinda nu va fi prea solicitata stanga-dreapta in schimb va fi socicitata de sus in jos chiar si sub propia greutate. O alta solutie e sa ancorezi capriorii intre ei daca e in 2 ape, tot cu scandura.Attached File  Untitled.jpg   17.31K   5 downloads

Scandura pe o parte si alta a capriorilor iar din metru in metru bagate distantiere ( alea cu albastru) intre scanduri o bucatica de lemn, va ajuta scandurile sa nu se arcuiasca sub solicitare.

Edited by PoeOvidiu, 10 October 2016 - 11:27.


#11
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Eu l-as face din profile metalice !

#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

 FAP, on 10 octombrie 2016 - 11:32, said:

Eu l-as face din profile metalice !

Si eu, dar daca vrea din lemn, probabil din cauza manoperei, cautam solutii la lemn. La 20 de metri dechidere, de fapt 18 as alege alta solutie. Cu 4 randuri de stalpi si as face scaun sub capriori.  Dar nu stiu cate tuburi are.
Attached File  Untitled.jpg   23.23K   2 downloads

#13
sufana90

sufana90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.08.2015
Nu zic ca nu ii mai buna varianta cu profil metalic dar: ii mai scumpa, trebuie sudate intre ele, deci mai mult de munca, si automat si mana de lucru mult mai scumpa.

Tuburi am cam 100 buc

Vai se pare ca ii mai greu decat crede.am...nu stiu incerc sa caut un constructor care sa.mi nu ia piele si care  sa fie mai mult proiectant decat constructor...

#14
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,915
  • Înscris: 27.04.2010
Sunt si solutii metalice de prindere care nu includ sudura ... vezi cum iesi la pret si cu o hala metalica.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate