Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 

Hyundai i40 1.7 crdi

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#127
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 05.08.2007
Mazda 3 sedan a avut si are climatizare automata pe doua zone in toate echiparile, cel putin de la sfarsitul anului trecut, cand incepusem sa caut o masina noua si studiam tot ce exista pe piata in clasele compacta si medie. Echiparile de atunci sunt identice cu echiparile de acum, preturile afisate la fel. Ca si atunci, singura cu a/c manual este Mazda 3 sport (hatch-ul), cu nivel de echipare Emotion.

Edited by paultt, 22 October 2016 - 13:38.


#128
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
Avand in vedere cele discutate aici, cat si informatiile primite de la utilizatori de i40, in acest moment exclud posibilitatea achizitionarii acestei masini. Cum, ptr moment, nu intentionez sa maresc substantial bugetul alocat initial, voi amana achizitia unei masini cu cateva luni (pana dupa Anul Nou), urmand sa am in vedere eventuale oferte ce pot aparea, dar si variantele sh de Mazda 6 si Audi A3 sedan, cu motorizari si echipari interesante.
Va multumesc tututor pentru ajutor!

#129
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,138
  • Înscris: 05.08.2005
uite la ce m-as mai uita eu:
http://autovit.ro/an...html#74245f4230 - km putini, 20.000 km, bine dotat, motor ok - concurent cu A3. chiar as merge sa il vad, mai si raman bani in buget.
http://autovit.ro/an...html#298ed0b578 - Iarasi foarte bine dotat, cutie automata dar mai scump. Tinand cont ca e aceasi masina cu cea de mai sus spre prima m-as indrepta.
http://autovit.ro/an...html#d955f40180 - asta e o alta alternativa - e in fapt o clasa C dar redenumita sub forma de E coupe.

avantajul major la modelul acesta e ca ai un motor fiabil testat si care ar trebui sa tina cu casa.

#130
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Daca e bal, bal sa fie:

http://autovit.ro/an...5-ID7GiB4H.html

Nici nu ma intereseaza de ce s-a schimbat motorul la 148k.

#131
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,893
  • Înscris: 27.04.2010
Voi chiar vreti sa-l bagati in faliment ?? Cat il costa daca ii sparge vreunul un far ?? Pe vecinul meu de parcare (BMW 320d, 2007) l-a lovit unul, si doar un far a costat +4000 lei ... ca sa iei o masina d-asta ar trebui sa te plictiseasca banii din buzunar.

Edited by shymano, 27 October 2016 - 01:25.


#132
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Crezi ca un far de i40 nou este ieftin? D-aia exista casco.
Initiator,la bugetul tau obligatoriu m-as uita dupa SH premium aproape nou. Un A4 cu de toate si caluti cati vrei tu. Nu mai zic de tinuta de drum,insonorizare etc. Premium adevarat.
Audi A3 eu nu-l consider premium. Daca te urci in A4,A6 o sa simti imediat de ce. Gama VW nici n-as lua-o in considerare. Low de tot..  
Am prin familie passaturi... Au suspensia de pe golf. Gizas..

#133
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Corect, mai bine ceva premium sh decat o Mazda 6 noua. Posted Image

#134
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Exteroriorul de la mazda6 merita. Daca te intereseaza doar aspectul e faina masina.

Nu se poate compara Mazda cu audi. Nici nu ai avea cum. Un Audi costa dublu si nu ar fi corecta comparatia.

#135
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Cum adica daca te intereseaza doar aspectul? E facuta din plastilina si carton sau din piese de lego? Eu nu prea am auzit de oameni care sa se planga de fiabilitatea Mazda dar de Audi sau VAG in general, e plin internetul.

O Mazda 6 noua se poate compara fara probleme cu un A4 sh si probabil ai fi surprins cat de multi ar alege masina noua.

#136
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Un A4 cu 50.000 km e nou. N-ai ce sa compari cu Mazda. Sunt din lumi diferite..
Mazda 6 se bate cu Mondeo si Passat, desi nici acolo nu prea are atu-uri decat aspectul exterior. M-am urcat si-n japoneze,am detinut si detin germane si frantuzesti.
Cu toate problemele lor alea nemtesti sunt masini. Alea premium sa fim intelesi. Nu Opel,ford sau mai stiu eu ce..

Daca esti constient ca o reparatie de 1000 de euro e "usoara" la un Audi mergi pe SH. Senzatiile pe care ti le ofera fac toti banii.
Daca vrei sa cheltui doar pe ulei si filtre ia masina noua cu garantie si fara mari pretentii.

N-am nimic cu oamenii care cumpara masini noi ieftine. Dimpotriva. Insa mie imi face placere sa conduc o masina buna. Nu e vorba de cocalarisme sau ce zic vecinii..
Fac cel putin 30-35 mii km pe an.. Deci nu ma incadrez la vecinii care le tin in fata blocului ca n-au de benzina sau de reparatii..

#137
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006
Da , dar ai uitat sa specifici un lucru , A4 cu 50k REALI in bord costa cat doua Mazda noi la un loc asa ca nu are rost comparatia. Am mai spus-o si o repet : daca ai bani de un A4 nou si tu iti iei unul sh aproape nou = RESPECT , ai scapat de devalorizarea iminenta si daca nu faci foarte multi km / an s-ar putea sa te duca cat una noua si sa salvezi si 20-30% din costul de achizitie al uneia noi.

#138
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postmariovrs, on 27 octombrie 2016 - 10:17, said:

Un A4 cu 50.000 km e nou. N-ai ce sa compari cu Mazda. Sunt din lumi diferite..
Mazda 6 se bate cu Mondeo si Passat, desi nici acolo nu prea are atu-uri decat aspectul exterior. M-am urcat si-n japoneze,am detinut si detin germane si frantuzesti.
Cu toate problemele lor alea nemtesti sunt masini. Alea premium sa fim intelesi. Nu Opel,ford sau mai stiu eu ce..

Daca esti constient ca o reparatie de 1000 de euro e "usoara" la un Audi mergi pe SH. Senzatiile pe care ti le ofera fac toti banii.
Daca vrei sa cheltui doar pe ulei si filtre ia masina noua cu garantie si fara mari pretentii.

N-am nimic cu oamenii care cumpara masini noi ieftine. Dimpotriva. Insa mie imi face placere sa conduc o masina buna. Nu e vorba de cocalarisme sau ce zic vecinii..
Fac cel putin 30-35 mii km pe an.. Deci nu ma incadrez la vecinii care le tin in fata blocului ca n-au de benzina sau de reparatii..

Stii vorba aia cu gusturile.... Eu nu as lua niciodata un A4 sh in locul unei Mazda 6 noi.

Iti mai dau o tema de gandire: de ce ar vinde cineva o masina premium cu 50-60.000 km la bord? Si ca sa te ajut nitel iti mai spun ca-s foarte multe A4 la vanzare cu km astia.

Generalizarile de genul "alea nemtesti is masini" nu le comentez pentru ca sunt extrem de grosolane.

#139
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,452
  • Înscris: 20.02.2008
Ce anume senzatie ti-o da-o un Haudi si nu ti-o da o masina din aceeasi clasa nu pot intelege. In afara de "valoarea si prestanta" pentru care unii cumpara astfel de marci germane...

#140
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Eu tot nu inteleg de ce nu acceptati faptul ca unora li se pare ca alea nemtesti is ''mai masini''.
Cum tie ti se pare ca Mazda e masina (si accept lucrul asta spre deosebire de tine) si nu mi se pare ''grosolana'' afirmatia.

Cat despre faptul ca: de ce se vand masini cu 50-60 de mii de km..... Pai,sunt oameni cu bani...multi...care se plictisesc de masini. Exista si masini de drive test. Exista si masini tip leasing recuperate etc etc.

Cat despre senzatia unui Haudi....incercati sa inchideti portiera unui Mercedes,Bmw.Audi si apoi mai vorbim. Incercati intai cu senzatia asta.
Daca sunteti insensibili n-are rost :).

#141
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006

View Postmariovrs, on 27 octombrie 2016 - 12:15, said:

Cat despre senzatia unui Haudi....incercati sa inchideti portiera unui Mercedes,Bmw.Audi si apoi mai vorbim. Incercati intai cu senzatia asta.
Daca sunteti insensibili n-are rost Posted Image.
Daca asta-i o chestie care conteaza la o masina , poti foarte bine sa-ti sudezi o usa de haudi la matiz si gata feelingul.....Posted Image . Si ca sa redevenim seriosi , confortul , calitatea materialelor , spatiul , insonorizarea , durabilitatea si valoarea de piata sunt peste medie la masini premium gen Audi cu conditia sa fie intretinuta insa cum noua ne plac la nebunie "chilipirurile" , se cam pierde mult din aceste calitati si la urma ramane tot o troaca inferioara uneia noi non-premium.

#142
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,452
  • Înscris: 20.02.2008

View Postmariovrs, on 27 octombrie 2016 - 12:15, said:


Cat despre senzatia unui Haudi....incercati sa inchideti portiera unui Mercedes,Bmw.Audi si apoi mai vorbim. Incercati intai cu senzatia asta.
Daca sunteti insensibili n-are rost Posted Image.

Se inchide exact la fel ca la orice masina din clasa respectiva. Bine, la cati bani platesti in plus pe astea germane doar pentru ca "sunt germane" ar trebui ca portiera aia sa iti faca si o felatie la fiecare deschidere/inchidere...

#143
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postmariovrs, on 27 octombrie 2016 - 12:15, said:

Cat despre faptul ca: de ce se vand masini cu 50-60 de mii de km..... Pai,sunt oameni cu bani...multi...care se plictisesc de masini. Exista si masini de drive test. Exista si masini tip leasing recuperate etc etc.

Sunt pe mobile.de vreo 20.000 de masini nemtesti premium, 3er, C si A4, fabricate dupa 2013 cu km intre 10.000 si 60.000. Nu ti se par cam multe masini de oameni plictisiti, drive test si recuperari din leasing?

Ca fapt divers sunt vreo 500 de Toyota Avensis aceeasi perioada si vreo 2000 Mazda 6. Raportul vanzarilor, la nivel european, masina japoneza din clasa medie/ masina medie premium germana e 1:5.

#144
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ma rog...nu mai insist. Fiecare cu piticii lui.
Am avut la un moment dat si masina noua...opel astra... Am incercat..

Imi pare rau si acum dupa banii dati pe troaca aia..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate