Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 

Amenajari interioare

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
ririmia

ririmia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.03.2005
@TheWarrior: Asta era intrebarea mea initiala. Exista o astfel de firma? ... fie ea si 'premium' ?
Daca sunt potent financiar nu prea ma deranjeza sa platesc 10 echipe de mesteri dar la sfarsit iese ce trebuie.
Instalatia electrica a fost refacuta total. Au sapat prin sapa si au tras alte circuite. Problema a fost ca au folosit picamar si la peretii de BCA. Nu are rost sa va spun rezultatul.

#20
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Sunt antreprenori care lucreaza si ei cu diverse echipe.
Ei stiu cum sa vorbeasca cu ei, dumneata nu poti sa ii injuri ca nu e felul dumitale, dar el stie sa ii ia.....

#21
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016

 ririmia, on 29 septembrie 2016 - 09:10, said:

Asta era intrebarea mea initiala. Exista o astfel de firma? ... fie ea si 'premium' ?
Daca sunt potent financiar nu prea ma deranjeza sa platesc 10 echipe de mesteri dar la sfarsit iese ce trebuie.

Exista si firme "premium". Eu nu lucrez chiar in domeniul amenajarilor interioare, dar, prin natura meseriei, am vazut destule case si in unele se vedea o diferenta semnificativa de calitate a materialelor si executiei. Problema este ca s-ar putea sa coste MULT mai mult decat o echipa gasita prin recomandarea unchiului. Adica si cu potenta asta, unii sunt mai potenti decat altii. Esti sigur ca vrei sa renovezi apartamentul cu echipa care a lucrat acasa la Tiriac?  Posted Image

Oricum, mi-a venit o idee de sfat: cauta arhitecti care se ocupa de amenajari interioare. Daca nu ai cunoscuti, rasfoiecte si tu 2 reviste de amenajari, gaseste numarul de telefon, suna-i sau du-te la ei la birou. Ei ar putea sa-ti recomande echipe cu care au colaborat. Eventual sa te lase sa vezi un proiect in curs de executie.

#22
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011

 ddaannii, on 28 septembrie 2016 - 22:19, said:

E greu sa găsești asa ceva spre imposibil,din ce vad când merg acasă de 2 ori pe an in Ro. Nu știu cum mai face o lucrare un electrician dacă eu m-am dus la ^unu^ cu un senzor mișcare sa-mi explice și mie cum sa-l montez,el zice....e simplu dom'le,aici pui faza și aici nulul. Eu zic bun,și unde leg becul....El mirat...da ce, nu se aprîde asta?

Ai dat peste un DOREL.

#23
ririmia

ririmia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.03.2005

 mihand75, on 29 septembrie 2016 - 10:42, said:


Exista si firme "premium". Eu nu lucrez chiar in domeniul amenajarilor interioare, dar, prin natura meseriei, am vazut destule case si in unele se vedea o diferenta semnificativa de calitate a materialelor si executiei. Problema este ca s-ar putea sa coste MULT mai mult decat o echipa gasita prin recomandarea unchiului. Adica si cu potenta asta, unii sunt mai potenti decat altii. Esti sigur ca vrei sa renovezi apartamentul cu echipa care a lucrat acasa la Tiriac?  Posted Image

Oricum, mi-a venit o idee de sfat: cauta arhitecti care se ocupa de amenajari interioare. Daca nu ai cunoscuti, rasfoiecte si tu 2 reviste de amenajari, gaseste numarul de telefon, suna-i sau du-te la ei la birou. Ei ar putea sa-ti recomande echipe cu care au colaborat. Eventual sa te lase sa vezi un proiect in curs de executie.


Sa inteleg ca este o conditie obligatorie: Ca cineva sa iti faca treaba buna trebuie sa coste MULT.
Diferenta de calitate a materialelor o dau eu. Cat si ce imi permit.... daca imi mai raman bani dupa ce platesc mana de lucru. :)

#24
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

 ririmia, on 29 septembrie 2016 - 12:59, said:



Sa inteleg ca este o conditie obligatorie: Ca cineva sa iti faca treaba buna trebuie sa coste MULT.
Diferenta de calitate a materialelor o dau eu. Cat si ce imi permit.... daca imi mai raman bani dupa ce platesc mana de lucru. Posted Image

nimeni si nimic ce ofera o anumita calitate nu este ieftin.

Edited by usrnm, 29 September 2016 - 13:03.


#25
ririmia

ririmia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.03.2005
Tot vad mentionat "ieftin"... "MULT".
Chiar trebuie sa fie doua variante: 'ieftin si prost' sau "bine si scump" ?

"Pretul corect pentru o treaba bine facuta" nu se poate ? Poate o sa spuneti ca asta este un lucru ce difera de la persoana la persoana, pe masura fiecarui buzunar.

Va dau un exemplu concret: Lucrare de schimbare circuite electrice intr-un apartament de 4 camere, inlocuire tablou sigurante, sapat trasee prin sapa sau pereti beton\BCA, pus doze pentru prize\intrerupatoare - 4000 ron mana de lucru
Mie mi se pare un pret corect cat timp lucrarea este fara cusur. Atlfel consider ca este furt pe fata.
De ce consider ca este un pret corect? Pentru ca o astfel de lucrare in Bucuresti este cotata pe undeva pe la 2500 - 3000 ron. Eu am cerut repozitionare prize, suplimentare prize si repozitionare contor.

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,164
  • Înscris: 19.09.2005
Exista variante, in ordinea aparitiei:
-scump si prost 90%
-ieftin si prost 6.99%
-scump si bun 3%
-ieftin si bun 0.01%

#27
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
sunt o groaza de echipe de meseriași/profesioniști... doar ca de multe ori Clientul este prea exagerat - gen măsurat rosturile dintre plăcile de gresie cu șublerul (am pățit-o eu )
  Bineînțeles, 80 % din meseriasi au probleme cu băutura, ies din termen, nu au scule, nu explică Clientului pașii corecti care trebuie făcuți..... ș. a. m. d
Voi ca si Clienți  trebuie făcut asa :
  -  nu dați avans din prima zi ( de fapt, aia care cer avans fara sa faca nimic sunt dubioși  )
  - sa nu fiti disperati !
  -  fiți clari in ceea ce doriți
  -  nu stati in spatele meseriașului de nu poate ala sa respire... lăsați omu' in pace, altfel concediati-l
  Daca meseriasii care va vin in casa la muncă nu au scule ( percutor, bormasina insurubat boloboace, trusa electrica....)  dați-i afară  !!
   Lucrările se mai impart si in mai multe categorii :
  -  ca la spital
  -  de cartier ( niscaiva reparații + vinarom )
-  modul corect  
  -  finisaje de lux
  fiecare categorie are plaja ei de preț.. nu poți cere finisaje de lux si sa dai bani de o zugraveala simplă
   Hai ca am scris o groaza   :)

sper sa ajute pe cineva ce am scris aici



https://goo.gl/photo...9FMQH41q38jJ726

nu caut clienți, doar ca asa ar trebui sa se recomande un meserias... cu dovezi

#28
mosaro

mosaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 27.02.2009

 ririmia, on 29 septembrie 2016 - 14:55, said:

Tot vad mentionat "ieftin"... "MULT".
Chiar trebuie sa fie doua variante: 'ieftin si prost' sau "bine si scump" ?

"Pretul corect pentru o treaba bine facuta" nu se poate ? Poate o sa spuneti ca asta este un lucru ce difera de la persoana la persoana, pe masura fiecarui buzunar.

Va dau un exemplu concret: Lucrare de schimbare circuite electrice intr-un apartament de 4 camere, inlocuire tablou sigurante, sapat trasee prin sapa sau pereti beton\BCA, pus doze pentru prize\intrerupatoare - 4000 ron mana de lucru
Mie mi se pare un pret corect cat timp lucrarea este fara cusur. Atlfel consider ca este furt pe fata.
De ce consider ca este un pret corect? Pentru ca o astfel de lucrare in Bucuresti este cotata pe undeva pe la 2500 - 3000 ron. Eu am cerut repozitionare prize, suplimentare prize si repozitionare contor.
Sunt curios care a fost criteriu de a stabilii pretul pentru o asemenea lucrare in Bucuresti?Eu nu lucrez de o perioada dar pretul a fost intotdeuna in functie de numarul aparatelor. Cate au fost acolo ?Tabloul cate sigurante are ?Legaturile in doze cum sunt realizate (eu cositoresc tot)?Sper ca nu deranjez cu intrebarile,este doar o curiozitate personala tinand cont ca au facut treba buna.

Edited by mosaro, 01 October 2016 - 21:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate