Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Depanare magnetofon Kashtan-1 fara sunet

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View PostMrSergiu, on 13 iulie 2017 - 16:22, said:

   Integratul din stanga jos de pe placa vu-metrului se incinge anormal de mult, stiu ca e normal sa se incalzeasca, dar in timp ce celalalte doua (cel identic cu el si integratul final pentru vu-metru) sunt reci, asta frige. Daca deconectez mufa vu-metrului, nu apare nici o modificare la sunet.

Nu e niciun integrat identic cu altul acolo.
Primul, DA1, este un integrat specializat pentru VU-metru stereo analogic, al doilea, DA2, este un amplificator operațional dublu cu compensare externă în frecvență iar cel de-al treilea este dedicat pt, comanda afișorului (VU)
Apreciez ambiția și insistența de care dai dovada, dar mi-e teamă că, după felul în care expui problemele, o să trebuiască să apelezi la o persoana care are nivelul de cunoștințe necesare pt a le remedia.

LE
Depanarea unui astfel de aparat implică o logică a operațiunilor, care derivă din înțelegerea modului de funcționare al acestuia, altfel spus un anume nivel de cunoștințe specifice, și astfel se deduce și modul în care trebuie testate/măsurate componentele în funcție de manifestări.

Edited by Dobrin_M, 13 July 2017 - 20:26.


#20
MrSergiu

MrSergiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.09.2016
Cand am spus identic ma refeream la capsula, stiu ca sunt diferite integratele alea doua. Referitor la cunostintele mele de electronica, sunt incepator, e adevarat ca nu inteleg complet modul de functionare al magnetofonului, in special partea de preamplificare si inregistrare, dar sursa si modulele de amplificare nu mi-au pus probleme. Deocamdata mai rau nu l-am stricat si o sa il duc la un depanator in momentul cand o sa mai dau batut, pana atunci mai incerc. Scopul e sa repar magul si sa mai invat cate ceva pe parcurs, daca ar fi sa il duc la un service sau depanator "particular" nu cred ca ar fi de acord sa stau si eu pe langa el sa vad ce face si sa imi explice de ce.
offtpic:  Cunosteam un mester, el mi-a starnit interesul pentru electronica cand am fost la el sa repare un tv, cu toate ca atunci nu aveam nici o tangenta cu electronica, mi-a explicat ce defect avea. Dupa am inceput sa invat, de curiozitate si cand se mai strica ceva tot la el mergeam pentru ca imi explica cu rabdare multe lucruri, pacat ca nu mai e printre noi acum. Posted Image .       Deci, daca sunteti disponibil/i sa mai raspundeti din cand in cand la topicul asta as fi foarte recunoscator.
Acum, revenind la subiect, cred ca o sa deconectez firele de semnal de la vu-metru, si in cazul asta, daca nu revine la 0 ar trebui sa fie baiul undeva pe placa de baza daca nu ma insel.
Cat despre alimentarea preamplificatorului, era puntea redresoare de vina, acum e functionala ( -22V) .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate