Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

cauciucuri iarna second vs cauciucuri noi all season

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Crossclimate au clasa A la frânare pe ud.  Deci....

#20
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postadisz, on 28 septembrie 2016 - 13:43, said:

Rau faci.Alea de iarna nu sunt 100% adecvate cand nu este zapada sau gheata pe sosea.Iar pe praf si ploaie sunt de-a dreptul periculoase la viteze mai mari.Nu au aderenta.

andutza15

Cauciucurile SH reprezinta o alternativa la care apeleaza multi,majoritatea invocand lipsa banilor.Nu comentez decizia lor.Dar ce sens ar avea sa schimbi niste cauciucuri SH (ale tale) cu alteleSH (ale altcuiva)?In concluzie,doar cauciucuri noi,cu garantie.Lasa-i pe cei cu SH sa zica ce vor.

Sa cumperi un set de iarna acum si mai tarziu un set de vara?Eu iti recomand exact invers.Un set de vara acum si mai incolo (da' nu-i musai,un set de iarna).Alea de iarna sunt obligatorii DOAR cand este zapada/gheata pe sosea.In rest nu.Si nu conteaza in ce luna calendaristica sau anotimp ne aflam.
Cum se amintea mai sus,daca nu locuiesti intr-o zona cu iarna adevarata,nu are sens sa folosesti cauciucuri de iarna.De exemplu,pe la noi,(Mures) cam de patru ani imi schimb anvelopele degeaba.Anul asta insa nu o sa ma grabesc.Cand va fi sa vina vremea,o sa procedez in consecinta.

Cele all season reprezinta un compromis de marketing,adica nu sunt grozave nici vara si nici iarna.Faptul ca utilizatorii de acest gen de anvelope sunt multumiti si le lauda, treaba lor.Inseamna ca inca n-au ajuns sa-si dea seama de performantele limitate ale acestor anvelope.Si sa nici nu ajunga acolo.
Cata ploaie avem noi in Craiova...aproape deloc...iar frane bruste, chiar nu e cazul, nu sunt pilot de raliuri...cu toate astea, cu cauciucurile de iarna am mers pana la 185 km/h pe autostrada, parca era masina lipita de asfalt, in timp ce cu all-season nu treceam de 170 km/h, pe langa zgomotul infernal...dar ama vut si cauciucuri de vara ieftine, si s-au tocit imediat pe la munte, pe pietre...

Edited by d-ardeleanu, 28 September 2016 - 13:54.


#21
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Si eu zic ca niste Michelin Cross Climate sunt alegerea ideala pentru Romania. Tocmai i-am luat unui vecin, e incantat. Are un e46 benzina, pana acum a mers cu alea de iarna, nu e vitezoman.

E alt film evident.

#22
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006

View Postd-ardeleanu, on 28 septembrie 2016 - 13:52, said:

Cata ploaie avem noi in Craiova...aproape deloc...iar frane bruste, chiar nu e cazul, nu sunt pilot de raliuri...cu toate astea, cu cauciucurile de iarna am mers pana la 185 km/h pe autostrada, parca era masina lipita de asfalt, in timp ce cu all-season nu treceam de 170 km/h, pe langa zgomotul infernal...dar ama vut si cauciucuri de vara ieftine, si s-au tocit imediat pe la munte, pe pietre...
Nici sa nu fie cazul sa franezi niciodata brusc vara, cu anvelope de vara, sa vezi ce distanta de franare vei avea si ce senzatie incerci, cand masina nu prea da semne sa se opreasca si se duce ca pe sapun. Sa nu vorbesc de viraje, ca si acolo ai senzatii faine cu anvelopele de iarna , purtate vara. Nu vreau sa ma intalnesc cu soferi ca tine in trafic. Merita sa economisesti cateva zeci de lei...nu? Pai atunci nu iti mai lua sandale si pantofi, poarta bocanci si vara! Vei face si mai mare economie!

Edited by arab, 28 September 2016 - 14:19.


#23
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

View Posta3ds, on 28 septembrie 2016 - 13:54, said:

Si eu zic ca niste Michelin Cross Climate sunt alegerea ideala pentru Romania. Tocmai i-am luat unui vecin, e incantat. Are un e46 benzina, pana acum a mers cu alea de iarna, nu e vitezoman.

E alt film evident.

Deci initiatorul nu isi permite 2 randuri de cauciucuri noi dar ii recomanzi cauciucuri care costa unul cat doua Debica noi. Buna logica, eventual ia doar doua si le monteaza in diagonala.

View Postarab, on 28 septembrie 2016 - 14:17, said:

Nici sa nu fie cazul sa franezi niciodata brusc vara, cu anvelope de vara, sa vezi ce distanta de franare vei avea si ce senzatie incerci, cand masina nu prea da semne sa se opreasca si se duce ca pe sapun. Sa nu vorbesc de viraje, ca si acolo ai senzatii faine cu anvelopele de iarna , purtate vara. Nu vreau sa ma intalnesc cu soferi ca tine in trafic.

Daca respecti limitele legale + max inca 10 km/ora nu ai senzatii ciudate nici cu cauciucurile de iarna purtate vara.

#24
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
cat costa michelin cross climate?? 185 65 r14 sau 175 70 r14
mai mult de 8 milioane nu vreau sa dau pe anvelope

#25
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postandutza15, on 28 septembrie 2016 - 14:27, said:

cat costa michelin cross climate?? 185 65 r14 sau 175 70 r14
mai mult de 8 milioane nu vreau sa dau pe anvelope
de la 263 bucata...
https://www.autolux....source=price-ro

Edited by d-ardeleanu, 28 September 2016 - 14:37.


#26
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Cross climate nu sunt cele mai bune anvelope all season. Sunt cu siguranta cele mai marketate dar nu sunt cele mai bune. De fapt, in conditii de zapada, polei sau chiar temperaturi scazute sunt printre cele mai slabe. Sunt in schimb mai bune pe uscat/ud la temperaturi mai ridicate.

Cele mai bune anvelope all season sunt Goodyear Vector 4 Seasons Gen 2 iar cele mai ok raport calitate pret sunt Hankook Kinergy 4S.

#27
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006

View PostPoeOvidiu, on 28 septembrie 2016 - 14:21, said:

Daca respecti limitele legale + max inca 10 km/ora nu ai senzatii ciudate nici cu cauciucurile de iarna purtate vara.
E valabil si iarna cu alea de vara, probabil...nu? Tot in limite legale.

http://www.4tuning.r...e-ce-19483.html

Edited by arab, 28 September 2016 - 15:11.


#28
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Cum era vorba aia, pass a law, create a business? :)

#29
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Și tu și articolul ala exagerați mult. Merg de 2 ani cu anvelope de iarna și nu am avut nicio problema.

Nu toate anvelopele de iarnă sunt la fel.

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Io n-am decat cauciucuri de vara si trag masina pe dreapta si o iau transportul in comun cand nu pot sa circul.  In rest, daca nu e gheata, zapada sau polei circul foarte ok cu alea de vara.

#31
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Asa fac si eu iarna, desi am 2 seturi de jante cu gume pe ele. Mi-e lene si nu merita pentru 3-4 zile de zapada.

#32
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View Postgcom61, on 28 septembrie 2016 - 13:03, said:

Cele [All seasons] nu sunt prea bune nici iarna nici vara...si atunci?!
Eu circul de 4 ani cu cele de iarna,desi am roti cu All seasons in garaj .Sunt net superioare acestora si,chiar daca unii spun ca se uzeaza mai repede,deja au facut 96k km ...
sa nu mai spun de 50 ron x 2/an manopera deci la 4 ani ai mai scos 400 ron...

#33
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

View Postarab, on 28 septembrie 2016 - 15:07, said:

E valabil si iarna cu alea de vara, probabil...nu? Tot in limite legale.

http://www.4tuning.r...e-ce-19483.html

Atata timp cat drumul e uscat e valabil. Nasol e daca prinzi o portiune de polei sau te prinde ninsoarea pe drum ca atunci se vede tare diferenta. Cu alea de vara nu prea mai ai nici un control asupra masinii.

View Postandutza15, on 28 septembrie 2016 - 14:27, said:

cat costa michelin cross climate?? 185 65 r14 sau 175 70 r14
mai mult de 8 milioane nu vreau sa dau pe anvelope

Pai Debica, Tigar, Viking sunt in jur de 150/buc la dimensiunea asta. Nu sunt de top dar au facut fata cu bine pana la zapada de 10 cm. Deocamdata m-am intors acasa cu ele de oriunde am fost, netractat, fara incidente, indiferent de conditiile meteo si fara sa montez lanturile.

View Postcarens, on 28 septembrie 2016 - 16:13, said:

sa nu mai spun de 50 ron x 2/an manopera deci la 4 ani ai mai scos 400 ron...

Pai de ce nu cumperi inca un rand de jante de tabla pentru alea de iarna. In 2 ani iti scoti banii pe ele din manopera de schimbare.

Edited by PoeOvidiu, 28 September 2016 - 18:15.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am avut Debica Frigo ca si gume de iarna si sunt decente pe zapada, insa ca sa le tii vara sunt destul de proaste. Cat am stat incaltat cu ele vara nu aveam deloc siguranta, la orice plecare mai in forta patinau, la orice curba mai agresiva deja se simteau ca se chinuie... nici o comparatie intre ele si CrossClimate.

#35
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,783
  • Înscris: 01.10.2002

View PostMembruAnonim, on 28 septembrie 2016 - 13:51, said:

Crossclimate au clasa A la frânare pe ud.  Deci....
Se descurca bine in general, si sunt in gama medie de pret.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PTdE6onkipA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Wotan, 28 September 2016 - 19:17.


#36
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,889
  • Înscris: 25.01.2007
ce gama medie?
175 65 r14,  e 250 crossclimate,
iar nokian wrd4 e 200
continental wintercontact ts860 sau dunlop winter response 2 sunt 220.
viking, care's cauciucuri de buget, dar foarte o.k. de iarna, sunt 140.
cum ai calcula media, nu iese 220.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate