Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Fierastrau circular: Bosch vs Makita vs DeWalt

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014
Acum ca am lamurit cu circularul, mai sunt doua intrebari, legate de celelalte scule care imi trebuiesc sa ma apuc de treaba.
1-Bormasina: Makita vs Bosch :)
http://www.atelierul...tie-p-2989.html
http://www.atelierul...uct-p-8125.html

2-Slefuitorul. In primul rand aici vreau sa intreb, daca trebuie sa ai doar un slefuitor, care este mai practic, care are mai multe intrebuintari? Din ce am vazut pe net lumea il recomanda cel mai mult pe cel cu excentric. DeWalt sau Skil?
http://www.atelierul...ic-p-25848.html
http://www.shopexper...excentric-430-W

Diferenta de pret este destul de mare in cazul slefuitorului(350lei DeWalt; 200lei Skil), merita? Cel de la DeWalt este la zivtool cu 50 de lei mai ieftin, dar parca nu as vrea sa comand la ei.

#20
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Bormasina clar makita


Orbitalul e doar pt finete

Ce vrei sa slefuiesti ?

#21
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014
@petre69  Pai chestiile pe care vreau sa le fac, proiectele DIY. Din ce am vazut eu orbitalul este suficient de bland incat sa il folosesti pentru finete dar poate fi si mai agresiv pentru indepartarea materialului. Aici ma refer doar la lemn.

#22
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Inteleg
Atunci ia un orbital si vezi daca te ajuta sa iei mult material cand va fi nevoie , daca nu va face fata mai iei unul pe banda sau rindea electrica
Intrebare , vei lucra cu lemn uscat, genul ala de il iei de la hornbach ?

#23
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014
@petre69  Ideea e ca pot sa cumpar doar unul. Si ma gandeam ca orbitalul este cel mai flexibil. Daca ai alta sugestie...te rog, spune-mi. Initial ma uitam unul de la Makita, cu vibratii: http://www.atelierul...tii-p-3496.html

Da, lemnul o sa fie din asta cumparat.

Edited by andreidinca93, 25 September 2016 - 18:02.


#24
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 andreidinca93, on 25 septembrie 2016 - 17:57, said:

@petre69  Ideea e ca pot sa cumpar doar unul. Si ma gandeam ca orbitalul este cel mai flexibil. Daca ai alta sugestie...te rog, spune-mi. Initial ma uitam unul de la Makita, cu vibratii: http://www.atelierul...tii-p-3496.html
Partea buna la asta cu vibratii e ca nu te costa atat devmult smirgilul

 andreidinca93, on 25 septembrie 2016 - 17:57, said:

Da, lemnul o sa fie din asta cumparat.
Atunci e ok pt ca nu o sa ai nevoie sa smirghiluiesti in profunzime

Apropo , ai compresor ?

#25
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014
@petre69  Smirgilul am vazut ca se invarte cam tot pe acolo ca pret, 15-20 de lei pentru 10 buc. Nu am compresor.

#26
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Atunci ia orbitalul , mergi pe makita ca sunt corecte pret calitate pt ce ai nevoie plus ca gasesti service mai usor

#27
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Orbitalul, oricit ar fi hirtia de fina, lasa urme circulare. Arata ca dracu, cind slefuiesti o masa, spre exemplu. In plus sistemul de prindere cu suprafata adeziva nu permite decit folosirea foilor facute special pentru sculele astea. La celalalt slefuitor, excentric parca (nu?) se poate adapta orice fel de glaspapier

#28
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 vata_pa_batz, on 25 septembrie 2016 - 18:38, said:

La celalalt slefuitor, excentric parca (nu?) se poate adapta orice fel de glaspapier
Eu deaia am zis de ala dar el a zis ca la pret e tot pe acolo
Desi nu cred nu ma contrazic ca nu am verificat niciodata

Orbitalul nu lasa semne daca il plimbi si nu apesi

#29
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 petre69, on 25 septembrie 2016 - 18:41, said:

Eu deaia am zis de ala dar el a zis ca la pret e tot pe acolo
Desi nu cred nu ma contrazic ca nu am verificat niciodata

Orbitalul nu lasa semne daca il plimbi si nu apesi

Mai si apesi, penru ca vrei sa vezi niste rezultate, altminteri se cheama ca mîngîi lemnul. Orice ai face, semnele ramin si se vad la lumina destul de clar, exceptind varianta in care sint pe lungimea fibrei. Chiar si atunci se vad, motiv pentru care ultima "mîngîiere" se face cu hîrtie fina. Restul iese la lacuit, sau cu ulei
Orbitale folosesc mecanicii auto, cind slefuiesc caroserii. Acolo nu ai fibra ;)

#30
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Corect si ce zici tu
E cu schepsis ca nu stii mana lucratorului , nu stii cat de mult e dispus sa smirghiluiasca coborand in granulatii , dar nici nu stii cat de mult vrea sa ia din material dar stii ca va folosi numai lemn uscat de genul care se vinde la hornbach
Tinand cont de toate astea cred ca ai dreptate pana la urma si sa mearga pe un dala pe vibratii

#31
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
La bormasina iti recomand Makita.

Pentru slefuit iti recomand urmatoarele:
- pentru slefuirea bruta (urme de la panza de circular, de la abric, sau de la masina de degrosat) iti recomand aceasta "talpa" pentru flex.Are sistem de prindere cu "scai" pe care prinzi apoi discurile de slefuit. O prinzi pe flex, pe ea prinzi discul abraziv si faci treaba.
- pentru slefuirea fina (dupa slefuirea bruta) iti recomand un, dar din experienta iti recomand Maktec, divizia low-cost de la Makita. Din punctul meu de vedere, sunt cele mai fiabile orbitale.
Am avu si Bosch si Skil, si Makita, dar au cazut. La asta nu ii schimb decat carbunii.
- pentru slefuirea superfina, folosesc smirgel de hartie granulatie 200-240.
Sincer, nu ma impac deloc cu slefuitorul cu vibratii.

Aceste scule, le folosesc pentru executia si montajul de scari si balustrade din lemn masiv (de regula stejar).
E doar o opinie personala, bazata pe experienta de aproape 5 ani, folosinta (aproape) zilnica.

Edited by Venboteam, 25 September 2016 - 19:03.


#32
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 petre69, on 25 septembrie 2016 - 18:55, said:

Corect si ce zici tu
E cu schepsis ca nu stii mana lucratorului , nu stii cat de mult e dispus sa smirghiluiasca coborand in granulatii , dar nici nu stii cat de mult vrea sa ia din material dar stii ca va folosi numai lemn uscat de genul care se vinde la hornbach
Tinand cont de toate astea cred ca ai dreptate pana la urma si sa mearga pe un dala pe vibratii

Mai sint alea cu virf sub forma de triunghi. Parerea mea este, ca sint mofturi. Pentru cea mai mare parte din aplicatii ajunge excentricul

#33
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014
@vata_pa_batz  Cel de la DeWalt este Slefuitor cu excentric, cel la 350lei.

@Venboteam  Am rezolvat cu circularul, am terminat si cu bormasina, mai ramane slefuitorul. Nu am flex. Cum e cu astia de la zivtool? Au slefuitorul cu excentric de la DeWalt cu 50 de lei mai ieftin, dar nu stiu cum e cu garantia asta de la ei, din ce am vazut sediu au doar in Ungaria.

@vata_pa_batz  Pai pana la urma ce model?

Ce fel de slefuitor este cel mai folositor cand poti sa ai doar unul, cu excentric, cu delta, sau cu vibratii?
Cu excentric:
http://www.atelierul...ic-p-25848.html
http://www.shopexper...excentric-430-W

Cu delta:
http://www.atelierul...lta-p-1031.html

Cu vibratii:
http://www.atelierul...tii-p-3496.html
http://www.atelierul...1aa-p-8138.html

Sau unul multi tool(slefuitor delta, slefuitor cu vibratii si slefuitor excentric):
http://www.atelierul...0ac-p-8561.html

#34
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

 andreidinca93, on 25 septembrie 2016 - 22:18, said:

[...] Cum e cu astia de la zivtool? Au slefuitorul cu excentric de la DeWalt cu 50 de lei mai ieftin, dar nu stiu cum e cu garantia asta de la ei, din ce am vazut sediu au doar in Ungaria.[...]
Cei de la zivtool.ro au punct de lucru si la Oradea. Presupun ca sculele vin din Ungaria, dar trec prin punctul de lucru romanesc din motive legislative, sau... ma rog...
Eu am cumparat de vreo trei sau patru ori de la ei. Sunt ok, inclusiv la un retur, care mi l-au acceptat fara prea multe intrebari (i-am contactat telefonic) sau la o comanda anulata pentru ca gasisem un alt produs mai bun, la acelasi pret (de asemenea am sunat si am solicitat anularea inainte de a prelucra ei comanda).
Despre garantii nu stiu ce sa zic, nu am avut probleme cu sculele, iar la mine, cumparandu-le pe firma, garantia a expirat dupa un an.
Singurul minus este ca marfa vine greu, cam dupa 5-6 zile de la plasarea comenzii. Dar pentru mine asta nu a contat.

#35
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Am incurcat io termenii Posted Image
Din punctul meu de vedere, asta ar fi optiunea, adica genul de masinarie la care ma refeream, sau cel putin asa intentionam
http://www.atelierul...tii-p-3496.html

Nu cunosc in mod special niciuna dintre scule, dar un ochi pe net arata ca Machita asta ar fi luat primul loc la teste pe 2016. Bine, chestiile astea se savureaza cu grija, pentru ca este vorba de-o anumita clasa de pret, care inseamna in fapt puterea.
Ma uitam la scula asta si mi-am adus aminte de-o alta chestie. O sa observi, ca glaspapierul se prinde cu doua cleme in capete. Este un sistem mult mai bun decit ala cu scai. La inceput am avut si eu o scula cu excentric si prindere cu scai, cum e DeWalt-ul ala. A mers bine pret de fo doua ore, dupa care scaiul s-a umplut de mizerie si n-am mai reusit sa prind foile pe el. Curatatul e o epopee intreaga. In plus, asa cum ziceam, merge doar cu glaspapier pregatit special pentru astfel de scule, iar asta te va costa mai mult decit foile normale ;)
A doua scula a fost una cu vibratii, dar, incepator fiind, nu m-am uitat prea bine si nu avea decit 125Watt. Ulterior am sarit la un Worx cu 220Watt si, cind m-am prins cum devine cu treburile astea, m-am ales cu capul de serie de la Bosch albastru. Diferenta, atunci cind ai putere, este colosala.
Tu nu prea ai spus, ce anume intentionezi sa faci. Daca lucrezi pe lemn de esenta tare, o sa cam ai nevoie de ceva putere, altminteri se cheama, ca te joci. Pentru slefuit peretii ajung 200Watt. Bine, pentru asa ceva e mai buna asa numita girafa, dar io nu am asa ceva.
Worx-ul la asa ceva l-am folosit prima data. Un amic a pus lazile de bere la dispozitie, iar trupa de 6 i-a facut peretii si rigips pe tavan, aka slefuit chitul de la imbinari.
Mai e o chestie, io pentru sculele astea am si aspirator. Altfel nu doar ca inspiri o gramada de mizerie, dar se face efectiv ceata-n incapere

#36
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014
@Venboteam  Vin sigur din Ungaria. Nu e o problema ca ajung mai greu. La retur, ce s-a intamplat? Transportul l-ai platit tu, banuiesc. Singura mea retinere este legata de garantie. Asta este direct de la ei de pe site "Pentru toate produse cumparate din magazinul nostru este valabila garantie in  Ungaria"  trebuiesc expediate tur-retur pe cheltuiala cumparatorului. Plus ca nu prea imi inspira incredere siteul asta, adica descrierea care este sigur facuta cu google translate, de cineva din Ungaria, pentru ca are multe greseli de exprimare. Desi ma incanta mult preturile lor(zivtool) parca nu prea imi vine sa cumpar de la ei. Desi ei zic ca ofera chiar 3 ani garantie pentru produse(Makita, Maktec, Bosch), fata de 2 ani la atelierultau. Dar astia sunt aici in Bucuresti.

@vata_pa_batz   Pana la urma care tip de slefuitor este mai bun pentru finisat lemn? Asta ma intereseaza pe mine, slefuitul lemnului, finisarea lui inainte de lacuire/vopsire. Si eliminarea imperfectiunilor prin inlaturarea materialului de suprafata, slefuirea marginilor pentru netezire.

Slefuitor cu vibratii sau cu excentric? Pentru definire si finisare.

A mai cumparat cineva de la zivtool? Sunt tare curios cum e cu garantia. Pentru ca au niste oferte mai bune decat cei de la atelierultau.

Multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate