Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 

Radioamatori

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
bobo28s

bobo28s

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.09.2016
Va salut. Am dat peste o problema care ma chinuie. Am scanat mai bine de 10 zile, 24/24  langa panouril ale romgaz si petrom. Si in vhf si in uhf. Nu cred eu ca ar avea ei frecventele criptate!  Nu am prins nimic. Are cineva vreo idee? Stie cineva frecventele (ma refer la cei care au scanere) se prind in Medias, Ploiesti si Targu Mures. Vreau doar din curiozitate, cand mai ajung pe acolo sa ii ascult putin!  Daca aveti vreo idee, daca trebuie sa fac eu o setare la statie dati-mi ajutor pe facebook : Bobo Leotesci sau la tel 0720050982.           PS. Cel putin 4 posturi erau la mai putin de 1 km de casa!

#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ce bine ca ti-ai dat si numele, prenumele si telefonul
Ascultarea neautorizata a benzilor se pedepseste. Sa vezi ce chinuit o sa fi dupa ce trimit mailul celor cu controlul frecventelor.
Altfel, sa imi pierd vremea intreband la ce iti foloseste?

#3
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,963
  • Înscris: 14.08.2006

 Prien, on 22 septembrie 2016 - 13:11, said:

Ce bine ca ti-ai dat si numele, prenumele si telefonul
Ascultarea neautorizata a benzilor se pedepseste. Sa vezi ce chinuit o sa fi dupa ce trimit mailul celor cu controlul frecventelor.
Altfel, sa imi pierd vremea intreband la ce iti foloseste?
transparenta 100 % :))

#4
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Poate vrea sa spuna ca asculta "benzi" de magnetofon la frecvente inalte (20KHz), si astfel poate scapa.

Edited by Suno, 22 September 2016 - 13:26.


#5
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
Ascultarea neautorizata a benzilor se pedepseste.

te rog link la articolul din lege care pedepseste asta.

#6
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011

 BogzaG, on 22 septembrie 2016 - 13:46, said:

Ascultarea neautorizata a benzilor se pedepseste.

te rog link la articolul din lege care pedepseste asta.

Subscriu. Emisia neautorizata este ilegala. Cine vrea sa-si protejeze activitatile radio le cripteza. Secretele de orice fel nu se transmit in clar pe radio.

Edited by Suno, 22 September 2016 - 13:53.


#7
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,082
  • Înscris: 19.12.2012

 bobo28s, on 22 septembrie 2016 - 13:05, said:

Va salut. Am dat peste o problema care ma chinuie. Am scanat mai bine de 10 zile, 24/24  langa panouril ale romgaz si petrom. Si in vhf si in uhf. Nu cred eu ca ar avea ei frecventele criptate!  Nu am prins nimic. Are cineva vreo idee? Stie cineva frecventele (ma refer la cei care au scanere) se prind in Medias, Ploiesti si Targu Mures. Vreau doar din curiozitate, cand mai ajung pe acolo sa ii ascult putin!  Daca aveti vreo idee, daca trebuie sa fac eu o setare la statie dati-mi ajutor pe facebook : Bobo Leotesci sau la tel 0720050982.    PS. Cel putin 4 posturi erau la mai putin de 1 km de casa!

N-am fost atat de curios ce discutii au astia de la gaz(daca au) dar in schimb am ascultat CFr :))) pe 146,225 si ceva taximetrie pe la 155 Astea asa..cand chiar nu aveam ce face cu viata mea si incercam sa omor plictiseala in cel mai inutil mod posibil.

Pt amuzament poti incerca o receptie pe 137, unde sunt sateliti meteorologici si macar poti descarca imagini in timp real din zona ta.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

 bobo28s, on 22 septembrie 2016 - 13:05, said:

Nu cred eu ca ar avea ei frecventele criptate!  Nu am prins nimic.
Si daca-s criptate tot se oprea scanerul pe frecventa doar ca nu-ti demodula.

 BogzaG, on 22 septembrie 2016 - 13:46, said:

te rog link la articolul din lege care pedepseste asta.

 Suno, on 22 septembrie 2016 - 13:52, said:

Subscriu. Emisia neautorizata este ilegala. Cine vrea sa-si protejeze activitatile radio le cripteza. Secretele de orice fel nu se transmit in clar pe radio.

Art.23–(1) Interceptarea intenţionată a mesajelor transmise de staţii aparţinând altor servicii decât cel de radioamator este interzisă.

http://www.ancom.org...RADIOAMATOR.pdf

Edited by neagu_laurentiu, 22 September 2016 - 14:29.


#9
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
de ce nu citezi in clar?

Art. 23 – (1) Interceptarea intenţionată a mesajelor transmise de staţii aparţinând altor
servicii decât cel de radioamator este interzisă.
(2) În cazul în care interceptarea are loc în mod accidental, radioamatorii sunt obligaţi să
nu divulge existenţa şi conţinutul mesajelor recepţionate, să nu le publice şi să nu le
folosească sub nici o formă.

(3) Fac excepţie cazurile de calamităţi naturale, de situaţii care primejduiesc vieţi
omeneşti; în aceste cazuri, radioamatorii trebuie să-şi aducă aportul lor la rezolvarea
situaţiei făcând uz de toate posibilităţile de care dispun.


Si mai spune-ne si cum este pedepsita ascultarea unor staţii aparţinând altor servicii decât cel de radioamator.

Pls.

Merci.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Ti se pare ceva neintentionat in postarea in cauza?
Acel accidental nu inseamna sa-ti procuri/construiesti receptoare pe alte frecvente! Intri la intentionat.

Edited by neagu_laurentiu, 22 September 2016 - 14:43.


#11
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
ah, nu, ...

doar ca nimeni nu poate demonstra ca ai ascultat statia X (care aparţine altor servicii decât cel de radioamator), in ziua y la ora z.
şi dacă ar putea demonstra, nu exista sanctiune in legi pentru asa ceva.

daca exista, arat-o, pls.

lasa divagatiile, arata-ne degraba cum este sanctionat unul care asculta statia X definita mai sus.

+

maine cumpar mama scannerelor de la uniden si ascult toate frecventele pe care le prinde;

te rog indica textul de lege care sanctionea in vreun fel aceasta actiune.

Edited by BogzaG, 22 September 2016 - 14:53.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
http://www.ancom.org...de radiocom.doc
Art. 2
c)nerespectarea regulilor de procedură a desfăşurării traficului de radiocomunicaţii;
Art. 3
(1)Contravenţiile prevăzute la art. 2 se sancţionează cu amendă, după cum urmează:
a)cele prevăzute la art. 2 lit. a), c) e), f), g) şi i), cu amendă de la 500 lei (RON) la 1.300 lei (RON);

Si cu siguranta judecatorul te mai incadreaza la altele, eu nu ma ocup de legislatie.

 BogzaG, on 22 septembrie 2016 - 14:44, said:

doar ca nimeni nu poate demonstra ca ai ascultat

Daca o poate face, te incadreaza. Si cum initiatorul a spus ca da... e floare la ureche un flagrant. Da' vorbim vorbe, stiu. Ideea e ca exista ac de cojoc daca ar dori unii sa se ocupe si de asa ceva.

Edited by neagu_laurentiu, 22 September 2016 - 15:16.


#13
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,357
  • Înscris: 21.04.2005
Nici eu nu ascult posturi de radio nationale si nici la TVR-uri nu ma uit , dar astia i-mi iau bani pe ele in fiecare luna .
Asa ca lasati-o mai moale cu legile astea idioate de pe vreamea lui Stalin . Stiu "dusmanul asculta"
Pana una alta , nu am inteles ce legatura are Petromul si Romgazul cu ascultatul frecventelor ? Sau te pomenesti ca astia or fi "dusmanii de clasa"

 bobo28s, on 22 septembrie 2016 - 13:05, said:

Am scanat mai bine de 10 zile, 24/24  langa panouril ale romgaz si petrom. Si in vhf si in uhf.

PS - Eu ascult in fiecare dimineata , la cafea , frecventa salvarilor. Asa mai aflu si eu daca e rost de o coliva ....ceva...in ziua aia . Posted Image

Edited by ndor, 22 September 2016 - 16:06.


#14
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,193
  • Înscris: 27.06.2007

 neagu_laurentiu, on 22 septembrie 2016 - 15:12, said:

http://www.ancom.org...de radiocom.doc
Art. 2
c)nerespectarea regulilor de procedură a desfășurării traficului de radiocomunicații;
Art. 3
(1)Contravențiile prevăzute la art. 2 se sancționează cu amendă, după cum urmează:
a)cele prevăzute la art. 2 lit. a), c) e), f), g) și i), cu amendă de la 500 lei (RON) la 1.300 lei (RON);
ce ai pus tu se refera la statiile de radiocomunicatii (emisie-receptie); in nici un caz aparatura de receptie (radio,tv, scanere etc)

Quote

HOTĂRÂRE nr. 236 din 16 februarie 2006 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor în domeniul operării stațiilor de radiocomunicații
În temeiul art. 108 din Constituția României, republicată, al art. 2 alin. (1) din Ordonanța Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările și completările ulterioare,
Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.
Art. 1
(1)Prezenta hotărâre are ca scop stabilirea cadrului legal pentru desfășurarea activității de control al persoanelor care operează stații de radiocomunicații din România, precum și sancționarea contravențiilor din domeniul operării stațiilor de radiocomunicații.
(2)Reglementarea acestei activități are drept scop utilizarea eficientă a spectrului de frecvențe radio și evitarea apariției perturbații lor electromagnetice.
Art. 2
Constituie contravenții în domeniul operării stațiilor de radiocomunicații următoarele fapte:
a)operarea în vederea coordonării activității de radiocomunicații sau operarea stațiilor de radiocomunicații, după caz, aparținând serviciilor mobil maritim și pe căile de navigație interioară, fix și mobil aeronautic, mobil terestru, amator de către persoane care nu dețin ori cărora le-au fost suspendate certificatele de operator de stații de radiocomunicații/autorizațiile în serviciul de amator eliberate, în conformitate cu reglementările în vigoare;
B)operarea unei stații de radiocomunicații aparținând serviciilor mobil maritim și pe căile de navigație interioară, fix și mobil aeronautic, mobil terestru, amator fără a deține certificatul corespunzător de operator/autorizația în serviciul de amator, cu excepția cazurilor prevăzute de reglementările legale în vigoare;
c)nerespectarea regulilor de procedură a desfășurării traficului de radiocomunicații;
d)transmiterea sau acordarea permisiunii de a transmite semnale ori mesaje neidentificabile de la stațiile de radiocomunicații, precum și de semnale false, înșelătoare sau alte semnale neautorizate, neemiterea indicativului de apel, cu excepția cazurilor prevăzute de reglementările legale în vigoare;
e)intrarea în legătură cu stații de radiocomunicații care nu sunt corespondenți autorizați ai rețelei, precum și cu stații de radiocomunicații care nu își dau indicativul de apel, cu excepția situațiilor de primejdie stabilite prin alte acte normative în vigoare;
f)transmiterea de corespondență cu alt caracter decât cel prevăzut în Regulamentul personalului operator al stațiilor de radiocomunicații din România și Regulamentul de radiocomunicații pentru serviciul de amator din România, emise de Inspectoratul General pentru Comunicații și Tehnologia Informației, sau omiterea sesizării organelor competente în cazul recepționării acesteia, cu excepția situațiilor de primejdie stabilite prin alte acte normative în vigoare;
g)nerespectarea regulilor privind emisiunile de încercare și reglaj, prevăzute în alte acte normative în vigoare;
h)interferarea în mod voit a traficului altor stații de radiocomunicații;
i)nerespectarea normelor privind evidența activităților stațiilor de radiocomunicații;
j)operarea unei stații de radiocomunicații a cărei funcționare nu este autorizată conform reglementărilor în vigoare sau care are autorizația suspendată;
k)neacceptarea sau obstrucționarea efectuării controlului de către personalul împuternicit al Inspectoratului General pentru Comunicații și Tehnologia Informației, în conformitate cu prevederile legale în domeniu;
l)neacceptarea sau obstrucționarea acțiunilor de sigilare, întreprinse, în condițiile legii, de către personalul împuternicit al Inspectoratului General pentru Comunicații și Tehnologia Informației, a stațiilor de radiocomunicații care nu funcționează potrivit prevederilor legale în vigoare.
Art. 3
(1)Contravențiile prevăzute la art. 2 se sancționează cu amendă, după cum urmează:
a)cele prevăzute la art. 2 lit. a), c) e), f), g) și i), cu amendă de la 500 lei (RON) la 1.300 lei (RON);
b)cele prevăzute la art. 2 lit. Posted Image, d) și j), cu amendă de la 1.300 lei (RON) la 2.000 lei (RON);
c)cele prevăzute la art. 2 lit. h), k) și I), cu amendă de la 2.200 lei (RON) la 3.300 lei (RON).
(2)Contravenientul poate achita pe loc sau în termen de 48 de ore de la data încheierii procesului-verbal ori, după caz, de la data comunicării acestuia jumătate din minimul amenzii prevăzute la alin. (1), agentul constatator făcând mențiune despre această posibilitate în procesul-verbal.
Art. 4
Amenda se aplică pentru fiecare aparat, echipament sau instalație în parte, iar în cazul repetării faptelor, agentul constatator poate propune suspendarea autorizației pentru o perioadă de până la 6 luni sau retragerea acesteia.
Art. 5
Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor se fac de către personalul împuternicit al Inspectoratului General pentru Comunicații și Tehnologia Informației.
Art. 6
Contravențiilor prevăzute la art. 2 le sunt aplicabile dispozițiile Ordonanței Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările și completările ulterioare.
Art. 7
Prezenta hotărâre intră în vigoare la 30 de zile de la data publicării ei în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Art. 8
La data intrării în vigoare a prezentei hotărâri se abrogă Hotărârea Guvernului nr. 890/1994 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor în domeniul radiocomunicațiilor și al protecției radioelectrice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 355 din 22 decembrie 1994, precum și orice alte dispoziții contrare.

Edited by STARTREK1, 22 September 2016 - 16:07.


#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cumva legea aia era pentru ca sa te sperii sa nu asculti Europa Libera?

#16
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
cu alte cuvinte poti asculta orice, ca nu iti are nimeni baiul si nici nu au cum sa te sanctioneze pe legile noastre.

ah, dacă emiţi unde nu ai voie şi faci alte alea-alea, da, sunt de acord că se lasă cu pedepse mari.

dar la ascultat, n-are nimeni ce obiecta.

#17
bobo28s

bobo28s

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.09.2016
Atentie, numele de Bobo Leotescu e pt. facebook. Numele meu real este Bogdan Leotescu. Cine vrea sa ma reclame sa fie sanatos. Cine vrea sa ma ajute e binevenit! Eu nu ma las pana nu le gasesc astora frecventa. Motorola dp2400!  Daca nu ma ajutati voi, care sunteti in domeniu, il voi intreba pe magicianul Robert Tudor!  Totusi ajutati-ma!

Sa fie liber oprea, care  e acuzat de lucruri minore, si sa ma inchida pe mine pentru spionaj!

#18
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Coane bobo28s esti de ras. Inainte de a te apuca de ascultat trebuie sa te apuci de studiu,sa te pui la punct cu tehnica. Ma mir ca nu ai incercat sa-i prinzi cu radio Gloria. Mai intai trebuie sa studiezi tabelul national de atribuire a benzilor si poti sa incepi de aici
http://www.mcsi.ro/M...r-de/TNABF-2009, pe urma sa studiezi legislatia, sa nu faci vre-o boacana, sa studiezi cum se face transmisia radio si in special modulatia, ca , surpriza, sunt de mai multe feluri si pe urma sa-ti achizitionezi aparatura, care s-ar putea sa-ti fie dificil sau costisitor si sa nu merite distractia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate