Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...
 Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...
 Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...
 ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...
 

Constructie scara pod din lemn (caut sfaturi)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 21.01.2011
Salutare
Stau in Bucuresti, Magurele.
Caut sfaturi pentru a incepe munca oarecum de unul singur la scara spre pod.
Caut si echipa sa-mi realizeze toata lucrarea dar prima oferta a fost de 3500 lei care mi sa parut foarte mare.

scara vreau sa o fac din dulapi de lemn de 27x5 cm. sunt deja cumparati, lustruiti asteapta lacul.

casa scarii care exista acuma.
desen cum arata podul

ce m-am gandit sa fac.
2 dulapi in sus dupa ce tai partea de fier din poza.
podestru "identic" cu cel existent intre etaje.
2 dulapi din podestru pana sus la ultima grinda din poza (la sfatul celui care mi-a facut oferta) sa-mi ramana 40-50 cm un mini podestru inaintea usii in pod.
intre acesti dulapi vin trepte. (tot din dulapi de 27x5 cm).
structura de rezistenta a podestrului va fi in felul urmator. spart peretii din stanga si dreapta sa bag 3 grinzi de 10x15. 2 apropiate la partea de interior unde va fi mai mare greutatea, 1 inspre peretele din spate. latimea podestrului 1 m.
peste grinzi lambriu de lemn perpendicular pe podestru, peste scandura trasa (30 cm) paralela cu grinzile.

cea mai usoara solutie ar fi sa decopertez tot ce se vede in poza ca tavan, pana la ultima grinda dinspre casa.

apoi ar trebui sa fac o structura in pod. As zice sa urmez linia capriorilor pe care in laterale sa pun rigips, (continuarea peretilor existenti) si tavan inclinat paralel cu capriorii pe care sa pun lemnul recuparat din tavanul existent. + inca cateva scanduri pentru ca nu recuperez suficient.

nu imi dau seama cum sa fac izolatia in pod si structura din pod.
vreau sa pun o usa de termopan pe partea dreapta ca sa intru in pod.

caut sfaturi cum sa realizez izolatia si structura de lemn din pod.
Orice alte sfaturi care sa ma ajute.
sau echipa care sa imi ia mai putin Posted Image

Razvan

Attached Files



#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Merge cum ai zis. Dar de ce 3 grinzi asa groase la podet? Care e distata intre pereti? Daca e maxim 2.5 metri nu bad sensul la 3 grinzi. 2sunt suficiente. Ca nu cred ca vrei sa urci cu masina in pod.   Daca am inteles bine practic dai jos bucata aia de balustrada, gaci vreo 2 trepti in fata si pe urma podetul si trepti in continuare in sens invers. Vezi sa nu dai cu capul in podet cand urci la etaj. Ca vei avea 4-5 trepti distanta intre podet si scarile existente. Cred ca ai nevoie de minim 5 trepti pana la podet .
Izolatia pe tavanul podului o faci cu vata minerala bagata intre capriori. Eventual mai cobori cativa cm tavanul daca nu sunt destul de grosi capriorii.

Edited by PoeOvidiu, 14 September 2016 - 10:33.


#3
marasesti38

marasesti38

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.09.2016
daca vrei un lucru ca lumea, trebe sa ti-l faci singur ! ...
dar poate sa te coste mai scump decat ti-au cerut meseriasii !
bafta

#4
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 21.01.2011

 PoeOvidiu, on 14 septembrie 2016 - 10:31, said:

Merge cum ai zis. Dar de ce 3 grinzi asa groase la podet? Care e distata intre pereti? Daca e maxim 2.5 metri nu bad sensul la 3 grinzi. 2sunt suficiente. Ca nu cred ca vrei sa urci cu masina in pod.   Daca am inteles bine practic dai jos bucata aia de balustrada, gaci vreo 2 trepti in fata si pe urma podetul si trepti in continuare in sens invers. Vezi sa nu dai cu capul in podet cand urci la etaj. Ca vei avea 4-5 trepti distanta intre podet si scarile existente. Cred ca ai nevoie de minim 5 trepti pana la podet .
Izolatia pe tavanul podului o faci cu vata minerala bagata intre capriori. Eventual mai cobori cativa cm tavanul daca nu sunt destul de grosi capriorii.

3 grinzi groase ... pentru ca le recuperez. si sa fie identice cu restul grinzilor din toata casa.
distanta e 184 intre pereti.
as pune 7-8 trepte la dus si la fel la intors.

una din intrebari era "cum cobor tavanul?" ce fel de structura sa fac?
o alta intrebare imi vine in minte ... exista riscul de condens ?
sigur doresc sa pun vata pe toata structura noua pe care o fac. la exterior

#5
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 21.01.2011
salutare
am ajuns la trasarea treptelor.
are cineva sfaturi utile?
cum ar trebui sa procedez?
pe diferenta de inaltime dintre podestru si jos/sus se face o imparteala?
pe lungimea "grinzilor" pe care se sprijina treptele ?

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Pai vezi diferenta de inaltime si calculezi treptele in jur de 20 cm inaltime. Vezi cate trepte dau si pe urma imparti lungimea orizontala la numarul de trepte.Attached File  Untitled.jpg   23.47K   9 downloads
Sper ca asta era intrebarea, cel putin eu asa am inteles, se repeta operatia si de la podet pana la pod.

Edited by PoeOvidiu, 27 September 2016 - 19:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate