Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Pot circula cu acest cauciuc?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Am imbatranit facand soferie , am avut 17 masini ale mele personale si nu am patit nimic de la taieturi mai naspa . Dupa unii daca roata s-a prafuit trebuie schimbata .

#20
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Depinde mult de cat te respecti, cat respecti masina si cat de importanta este familia ta pentru tine.
Vrei sa te zgarcesti pentru o roata?

#21
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
Uita-te inauntru si daca nu vezi textura interioara anvelopa e ok cel putin dupa normele de control la ITP(MOT) din UK.

#22
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Dar rezerva nu ai la masina? Mai nou nu mai exista la unele marci, decat optional. Daca ai rezerva pune-o in locul acestei roti taiate. O poti folosi ca rezerva, la mare nevoie insa.

Edited by arab, 30 August 2016 - 16:51.


#23
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

 unucelalalt, on 30 august 2016 - 16:25, said:

nu am patit nimic de la taieturi mai naspa .

Esti norocos, Sau poate ai fost!
Dar partenerii de trafic nu au nici o vina daca norocul se termina.
Eu personal nu as avea curaj sa merg cu tine, ca sofer.
Sunt ineptii si inconstiente cuvintele tastate de tine. Avem pretentii sa rulam in siguranta. dar nu depinde intotdeauna de noi. Sunt si soferi care au imbatranit la volan.
Fii fericit ca nu te-am vazut pana acum, dimineata la stiri.

#24
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 unucelalalt, on 30 august 2016 - 16:25, said:

Dupa unii daca roata s-a prafuit trebuie schimbata .
Poate nu stiai, dar pe softpedia sunt doar miliardari si posesori de Rolls Royce carora le pute tot ce nu e nou si premium.

#25
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Pune-i un invelis sau infasurare protectoare peste. Infasoara-l cu ceva rezistent. Si ideea cu super glue e buna.

#26
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

 pisoiu22, on 30 august 2016 - 17:26, said:

Pune-i un invelis sau infasurare protectoare peste. Infasoara-l cu ceva rezistent. Si ideea cu super glue e buna.
Tu ai folosit asa ceva?Nu cred ca suntem pe fun.

#27
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Eu am facut chiar altceva mai grav. Era ceva cu cauciuc original dar rupt de-a binelea pe zona de rulare. Asa ca am bagat inauntru altul mai mic cu camera si cel original peste. Si este super functional.

#28
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

 pisoiu22, on 30 august 2016 - 17:54, said:

Eu am facut chiar altceva mai grav. Era ceva cu cauciuc original dar rupt de-a binelea pe zona de rulare. Asa ca am bagat inauntru altul mai mic cu camera si cel original peste. Si este super functional.
Sa dea cel de sus sa circuli cu ala numai pe camp sau la tine in curte.

#29
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,207
  • Înscris: 07.01.2007

 pisoiu22, on 30 august 2016 - 17:54, said:

Eu am facut chiar altceva mai grav. Era ceva cu cauciuc original dar rupt de-a binelea pe zona de rulare. Asa ca am bagat inauntru altul mai mic cu camera si cel original peste. Si este super functional.
N-am mai auzit niciodata asa ceva, cat de zgarcit ai putea sa fii sa faci o asemenea carpeala ordinara ? iar daca nu ai bani pentru un cauciuc mai bine nu mai circuli decat sa pui viata ta si a altora  in pericol,  iar faza cu superglue  cred ca e o gluma, superglue nu poate lipi un cauciuc de masina care mai si ruleaza la o anumita viteza orice i-ai face, chiar deca ai umple acea taietura cu Superglue, ar fi degeaba, Superglue se foloseste pentru a lipi indeosebi materiale si obiecte fixe nu o anvelopa de masina, singura solutie ar fi la vulcanizare daca taietura intr-adevar nu e adanca, daca e doar la suprafata superficiala, nu cred ca are nimic, dar cauciucul acela in poza pare oricum imbatranit, recomandat ar fi sa fie schimbat.

Edited by Danosul, 30 August 2016 - 18:16.


#30
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

 pisoiu22, on 30 august 2016 - 17:54, said:

Era ceva cu cauciuc original dar rupt de-a binelea pe zona de rulare. Asa ca am bagat inauntru altul mai mic cu camera si cel original peste. Si este super functional.
Da am pe cei cu hipo care transporta fier vechi sau pet-uri. Adica cei cu carute. Dar sincer va spun ca de multe ori le dau eu un cauciuc sa nu mai aiba necazuri. Imi este mila de calul cel subnutrit si amarat care trage caruta.
Oare cei care au dat sfaturi si sugestii la misto au carute sau autoturisme in care seu rca si familia lor.
Vad cu parere de rau ca sunt multi care ignora siguranta rularii.
Pacat!

#31
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
cosminnnn - Ideal e sa ai anvelope in stare foarte buna/buna, fara asemenea lucruri, DAR asta nu inseamna ca automat e o problema daca mergi cu ele asa.

Sunt sigur ca multi au anvelopele taiate, cu cuie (cum a mai scris pe aici cineva), tocite, cu galme etc, si merg cu ele si nu au patit nimic. Multi fara sa stie.
Nu zic asta pentru a incuraja, ci doar de a sublinia ca sunt destul de rezistente, si de multe ori taieturile sunt de suprafata, straturile de rezistenta sau interioare nefiind perforate, ci doar partea de rulare.
Daca mergi in oras cred ca poti merge bine mersi cu ele asa daca nu pierd aer. Pentru a preveni orice si siguranta maxima/prevenire, niste anvelope bune, noi, nu strica niciodata.

#32
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Mai este si varianta ca in caz de ,,Doamne fereste'' asigurarea devine nula! Spitalizarea o achita cel care este de vina ca nu are auto dotat corespunzator
Cinste si onoare europenilor ca sunt adeptii unei asemenea decizii.

#33
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015

 Adm, on 30 august 2016 - 16:05, said:

Daca anvelopa nu pierde aer si daca nu e ff profunda (cat sa taie elemente de rezistenta), atunci nu e nici o problema.

fara sa fiu rautacios ,ma extra mir cate like uri s au dat !!

eu n aş pleca la drum cu ,,pocnitoarea aia,,
nici in vise

Edited by viks, 30 August 2016 - 19:21.


#34
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 1orgu, on 30 august 2016 - 16:54, said:

Esti norocos, Sau poate ai fost!
Dar partenerii de trafic nu au nici o vina daca norocul se termina.
Eu personal nu as avea curaj sa merg cu tine, ca sofer.
Sunt ineptii si inconstiente cuvintele tastate de tine. Avem pretentii sa rulam in siguranta. dar nu depinde intotdeauna de noi. Sunt si soferi care au imbatranit la volan.
Fii fericit ca nu te-am vazut pana acum, dimineata la stiri.

Milioane de cauciucuri si de masini au n " taieturi " din alea pe roti . Asta e unul din f putinii care au observat si probabil e un alarmist . Du-te si te uita la rotile masinilor si vorbim cand vrei . Am facut 30 de ani de soferie pe inflamabile , autobuze si salvari si am salvat mii de oameni de la moarte sau de la a ma urca cu vreun camion sau autobuzul pe ei . Dupa opinia ta eu sunt cel care a cules tot norocul din lume daca in raport cu km care ii am eu nu am avut accidente majore si am stiut ce inseamna rezizia masinii pt drum .

Am inceput meseria la 14-15 ani cand soferul era si mecanic si electrician , altfel stateai in drum , si faceam si pene pe marginea drumului ca nu erau vulcanizari , am bagat aer la pompa cat nu respiri tu in 3 vieti .

   Pentru soferii de duminica recomand un set anvelope saptamanal . Fa-ti abonament ca ai nevoie .

Si nu ti-ar strica sa vezi cum sunt fabricate anvelopele , eu am carat cu miile direct din fabrica .

Edited by unucelalalt, 30 August 2016 - 19:24.


#35
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006
Daca omu' avea bani sa-l schimbe nu mai deschidea topic pe softpedia.
Ai zis ca e pe spate cauciucul respectiv, daca nu e buget, indicat e sa fie spate-dreapta:
- nu esti in strada in caz ca trebuie sa montezi rezerva
- statistic sunt mai multe sanse sa iesi in decor/sant decat pe contrasens.

tetralesdebahtalo.

#36
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
80% din anvelopele care au ceva km au astfel de taieturi, inclusiv multi din cei ce scriu aici si te trimit sa-ti cumperi anvelopa noua, dar nu le-au observat inca (gandestete ca era pe interior..., mergeai linistit mult si bine). Ia gantestete cate femei se uita la asa ceva, ar trebui ca pe marginea autostrazilor sa fie maldare de masini resturnate in fiecare zi....In acea zona anvelopa este cel mai bine ranforsata. Intreaba totusi la o vulcanizare mai spalata...eventual pune camera

Edited by alexpet, 30 August 2016 - 19:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate