Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

cum ascut un topor?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
dinupaltinis

dinupaltinis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.11.2012
Ideal ar fi sa-l duci la un fierar(covaci) pentru ca tiganul il baga in foc si-l bate cu ciocanul,il intinde,il subtie si-i lateste gura dupa care il caleste si ai toporul tot ca nou.Cu flexu sau polizorul tot iei tot iei din el pina ramai numai cu muchea.Asta daca mai aveti fierari in zona.

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
@unucelalalt
Daca are un topor foarte bun, dintr-un otel tare si bine calit s-ar putea sa consume 2-3 discuri pana il ascute cat decat.

Edited by arg, 29 August 2016 - 10:30.


#21
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Numai experti in topoare! Omule, ascute-l cu ce prinzi, probabil e un topor de 2 lei care s-a facut "bont in gura". Da-i cu pila, flex sau polizor mai rau nu il faci. Doar sa ai grija sa nu-ti prinzi mainile. Stay safe!

Wow, doctoratul in ascutit toporul. Posted Image

Edited by dreaQ, 29 August 2016 - 10:29.


#22
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Pe strazi e plin de lumberjack.Astia nu stiu sa ascuta un topor?
Si eu il ascut la fel,cu polizorul

Edited by daniMMM, 29 August 2016 - 10:38.


#23
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 arg, on 29 august 2016 - 10:26, said:

@unucelalalt
Daca are un topor foarte bun, dintr-un otel tare si bine calit s-ar putea sa consume 2-3 discuri pana il ascute cat decat.

Asa e -daca un disc de 125 se invarte cu 500 rot / min . Dar mie mi-a zis matusa-mea ca un flex are 11 000 de ture . Cu un disc Carbochim de 125x3 , pret 5 lei , ascuti 3-7 topoare .

   Nu de materialele tari trebuie sa-ti fie frica ci de cele moi , nu intru in amanunte . Fac confectii metalice de 35 de ani , am consumat cateva mii de discuri de tot felul .

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
@unucelalalt
Corect, 3-7-20 topoare de 2 lei.

#25
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Eu am spus ca nu-s electronist dar ai timp sa experimentezi , dupa cunostintele care le ai esti baiat tanar .

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

 unucelalalt, on 29 august 2016 - 12:07, said:

Eu am spus ca nu-s electronist dar ai timp sa experimentezi , dupa cunostintele care le ai esti baiat tanar .

Nu am timp si nici nu vreau sa mai fac experimente, nu am $ de aruncat aiurea pe discuri.
Daca tu susti ca un disc taie/ascute mai usor un otel de calsa superioara decat unul inferioar asa o fi, dar totusi cred ca nu ai dat de un otel sufiecient de bun.

p.s. Sunt fierari care fac topoare foarte bune din otel obisnuit dar cu tais din foaie de arc, calite astel incat sa-si tina taisul dar nici sa nu se sparga.

Edited by arg, 29 August 2016 - 12:27.


#27
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Ma incalzesc cu lemne de cand ma stiu , inca folosesc 2 topoare facute prin 83 la o uzina comunista si sunt in perfecta stare . Am lucrat in industrie cu unele din cele mai dure materiale de scule care exista . Dar ma rog , nu-mi propun sa deschid scoli de rezistenta materialelor , prelucrari mecanice sau regimuri de aschiere . Zi mersi ca n-ai de spart lemne ca e munca grea .

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
http://www.stejarmas...topor-leveraxe/
Asta are o idee buna dar cred ca rupe incheieturile.

#29
sshony

sshony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.07.2016
deci mere orice disc nu trb de piatra?

nu se ia prea mult cu discu pt metal?

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

 sshony, on 29 august 2016 - 13:54, said:

deci mere orice disc nu trb de piatra?

nu se ia prea mult cu discu pt metal?

Iei cate un pic, sa nu apesi si sa polizezi dinspre coata spre tais ca sa nu spargi discul.

#31
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Spun sus si stare ca Nu ma pricep la mecanica. E alta bransa.
Dar randurile userului unucelalalt imi transmit asa o stare, ca de meserias care stie despre ce e vorba in bransa lui.

Acum foarte multi ani imi povestea un inginer mecanic, care isi terminase facultatea cu 10 pe vremea lui Ceasca.
Ca proaspat angajat la o fabrica care facea si masini de cusut, din alea fara repetitie, era sa inebunesca vazand intr-o zi o satra de tigani care fusesera adusi sa ascute si sa calesca niste chestii..
Seful lor era, putin zis, praf si pulbere, zdrente si mucii, dar toti il mai tot impingeau sa bea..Adevarul e ca il ajutau si ei..
Ok, la un moment dat cioroiul sef a zis gata, si-a scot puta si a umplut vasele puse special. Se zicea ca urina lui era cea mai ai dracului, adica mai buna..Si cum era burtos si bause mult, avea....
Pt cine nu stie, urina are si acid uric..Asa cum otetul are acid acetic..
Si abia dupa ce au avut "baza", muhaielele au inceput procesarea..
Pana sa ajunga sa inroseasca, sa bata, etc, urina s-a mai decantat, evaporat. Dar asa a ajuns la concentratia necesara pe cale naturala....
Balaochesul se tot uita la ea, o priveau in lumina, el stia ce vedea, si abia cand a zis ACUM oameni lui au inceput calirea..
Si timp de un an de zile cu nimic din ce fusese ascutit/calit de ciori nu a avut nicio treaba...Din contra Brici.
Inginerul meu initial a turbat. Toata stiinta si teoria si ingineria lui fusese facuta zdrente de ...aia, beti pulbere..
Iar un maistru i-a trantit-o, dnule inginer, te-am pus sa imi calesti un cutit cu care sa imi tai painea si conservele. Si dupa o luna am revenit la matale. La ..astiea tine un an..Asa ca lasa-ma..
Enervat amicul meu a luat restul de urina ca sa ii faca analizele. Iar chimistul de acolo i-a zis ca ii este imposbil sa sintetizeze ceva asemanator.. Si ca oricum l-ar costa mai mult decat beutura balaoacheslior....
De aia eu, care nu sunt mecanic, spun ca si ascutitul si mai ales calitul e lucru dracului..Pare simplu, dar nu e.
Acuma e toporul vostru. Mi se ..de el.
Dar daca ar fi al meu, as merge la un ascutitor profesionist...
Sincer, am privit povestea cu mare supiciune, crezand ca rade de mine..
Apoi am auzit ca abatoarele aveau contracte cu anumite fabrici ca sa vanda urina vitelor. Saracele, asteptand, presimt ca o sa moara si se scapa..Asa ca este culeasa...
Apoi am intrebat niste mecanci, meseriasi adevarati, care mi-ai zis ca da, auzisera si ei ca unele chestii mai speciale era tratate in acid uric.. Si ca cei care lucrau in acele sectii aveau salariile ...foarte mari. De' nu prea se inghesuia nimeni sa miroasa ..
Asa am auzit, asa transmit.

Edited by Prien, 29 August 2016 - 14:13.


#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
@Prien
Calirea otelului este o arta.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca e prea calit risti sa ajungi pe la urgente. Eu am achizitionat o schija de la un topor care a trecut prin blugi, pulpa si s-a infpt in os. 2 operatii, una pe la Buc ca sa gasesca si scoata schija, ca aici la mine la urgente un tembel de doctor dupa ce a bagat xilina si a taiat cu bisturiu cauta cu degetu schija... Abia la Buc dupa aproape 2 ore de chin  si echipament special au gasit-o si scos-o. Nu mai zic de dureri !!
Asa ca mare grija cum si cu ce ascutiti un topor sau in ce dati cu el. Sau cu ce dati in el.....

Edited by bumpocbum, 29 August 2016 - 14:25.


#34
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,786
  • Înscris: 01.10.2002
Ascutirea cu flexul, mai ales pentru cineva fara experienta in domeniu, pare exact genul asta de experiment. Manual, cu pila si piatra, este mult mai sigur.
Daca vrei totusi sa testezi, macar poarta ochelari de protectie. Restul partilor corpului se pot, in general, repara...

Edited by Wotan, 29 August 2016 - 14:26.


#35
sshony

sshony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.07.2016
frate orce intreb aci tot imi ziceti ca ii periculos si ma tai
flex cu disc de drujba pt lemn nui bun ca ma omoara
sa numi iau strung ca pot sa mor
acuma sa nu ascut topor cu flex ca mor
daca ii asa periculos de ce mai is facute?
flexu ii facut pt polizat ii clar io am vrut numa sa stiu daca ascute toporu si nu il distruge
ca io am mai ascutit niste sape cu flexu si am vazut ca nu prea tin mult

#36
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Pai daca le-ai decalit cum sa tina mult ? Fa cum iti zice unucelalalt , omul e mester vechi , prelucrator prin aschiere , mester si in garduri forjate , iti face o poarta ca la Taj Mahal ! Ascultati de meseriasi , nu mai fiti cocosi, ca va taiati doamne fere gaturile ! Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate