Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

cum ascut un topor?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
sshony

sshony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.07.2016
mere ascutit cu flexu?

cu disc asa
[ http://www.atelierultau.ro/blog/wp-content/uploads/2010/10/disc-polizat.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 21.03.2014
Eu stiam ca topoarele se ascut doar manual. Fara flex!

#3
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
nu.
il decalesti.

mai degraba cu asa ceva:
[ http://www.travandi.ro/25150-large_default/perie-lamelar-radiala-cu-tija-d-mm-60-h-mm-20-di-mm-6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 sshony, on 29 august 2016 - 07:53, said:

mere ascutit cu flexu?
Mere sau pere?

#5
andrei19031980

andrei19031980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.08.2016
Daca vrei sa-ti sare roata aia de la flex in tine poti sa incerci. Am vazut pe cativa care ascut topoarele cu discuri dinalea cu care se ascut cutitele da' am auzit ca pietrele alea pot crapa oricand daca ajung la temperaturi inalte prin frecare

#6
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
Uite mai jos link cu ceva care te poate ajuta.
E tot manual si-ti cere doar RABDARE, o pila, piatra de ascutit si menghina.
Ascutire Topoare
600

Edited by crstn, 29 August 2016 - 08:07.


#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu imi place sa ii invat pe altii cum sa isi arunce banii. Pt ca la randul meu pot primi acelasi sfat.
Dar daca nu sti sa ascuti un topor, inseamna ca nu ai mai facut-o.
Asa ca mergi la un meserias. Ala stie cum si cat sa apese, ce piatra si ce turatie sa foloseasca, care e unghiul necesar, daca si cat sa caleasca...
Pare simplu, dar nu e. Acum daca vrei sa iti distrugi toporul, treaba dumitale.
Eu de ex nici foarfele pt mama/sotie nu mi le ascut singur.
Desi am si polizor,stiu sa il folosesc.. Sau pile...Dar tocmai pt ca e pt mine/ai mei...
Si la o adica cat costa?

Edited by Prien, 29 August 2016 - 08:25.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Depinde la ce folosesti acel topor, daca este pentru spart lemne il poti ascuti si cu disc de taiat metal.
Dar daca vrei sa tai lemn de esenta tare trebuie un tais drept, curat care e greu de facut fara scule si pricepere.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/83ekIjPUYIs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 29 August 2016 - 08:29.


#9
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
merge cu flexu cu disc foarte gros ca sa nu se rupă, dai de mai multe ori pana iese și gata

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 iulian0512, on 29 august 2016 - 08:26, said:

merge cu flexu cu disc foarte gros ca sa nu se rupă, dai de mai multe ori pana iese și gata

Merge cu orice fel de disc, doar sa nu insisti intr-o zona ca se incinge si se decaleste.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WaF7sxdqFSA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 29 August 2016 - 08:33.


#11
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Iti trebuie o sursa de caldura oleaca mai puternica, incalzesti bine taisul, il bati frumos pe nicovala incat sa-i refaci forma, il dai pe piatra cu apa sa-l ascuti dupa care il incingi bine si ii dai drumul in ulei sa se caleasca la loc.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Super Chief, on 29 august 2016 - 08:38, said:

Iti trebuie o sursa de caldura oleaca mai puternica, incalzesti bine taisul, il bati frumos pe nicovala incat sa-i refaci forma, il dai pe piatra cu apa sa-l ascuti dupa care il incingi bine si ii dai drumul in ulei sa se caleasca la loc.

Depinde cum este fixat pe coada: plastic, rasina etc.
Si daca este dintr-un otel special cu tratament termic adecvat crezi ca aruncat-ul in ulei face minuni?
[ https://www.magazialucostica.ro/media/catalog/product/cache/1/thumbnail/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/1/2/122500-splitting-axe-x27-alt1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 29 August 2016 - 08:43.


#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
care-i din Vaslui?

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e nici o greutate. Eu am cumparat din Praktiker ceva de genu http://www.sculebava...150sf-150w.html
Toporul se ascute foarte usor si bine.  Mai multe probleme am avut cu coada care tot iesea indiferent de penele bagate, pana la urma am lipit-o cu poxipol.

Edited by bumpocbum, 29 August 2016 - 09:13.


#15
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,573
  • Înscris: 15.06.2007

 arg, on 29 august 2016 - 08:31, said:


Merge cu orice fel de disc, doar sa nu insisti intr-o zona ca se incinge si se decaleste.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WaF7sxdqFSA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Depinde si toporu' cat de chinezesc este. Am vazit topor ieftin care se ciobea de la lemm.

#16
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Aici ai o prezentare despre pasii corecti.
http://www.wikihow.com/Sharpen-an-Axe
Daca nu ai pietre de ascutit, poti folosi si foaie de smirghel cu granulatie mare si apoi fina, pusa peste un suport. Trebuie doar un pic de indemanare.

Flexul e o metoda bruta, rezultatele nu vor fi deosebite.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu pila, smirghel si pietre te apuca primavara. Mai ales daca toporul e tocit bine. Daca nu ai polizor sau flex atunci folosesti metoda manuala. Daca insa ai asa ceva  e mult mai rapid si rezultatele sunt foarte bune.
Poate finisajul final sa il faci cu o piatra fina si apa.

Edited by bumpocbum, 29 August 2016 - 09:25.


#18
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Piatra care ai pus-o tu acolo e pentru polizor fix , esti intr-o dunga . Toporul il ascuti f bine cu flexul ( daca asta ai ) cu disc de debitare de gros 2 mm sau de polizare gros de 6 mmm . Dupa umila mea parere de constructor de utilaje si aschietor strungar /frezor/ rectificator .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate