Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Laptop Lenovo G500

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
manciubogdan

manciubogdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.07.2016
Salut la modelul acesta de laptop Lenovo G500 capacitatea maxima de ram este 4 GB sau mai mult?

#2
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Nr sloturi/sloturi ocupate 2/1
Slot 1 4096 MB

Din specificatii. Probabil duce 8 gb sau 16. Cauta modelul pe siteul Lenovo si te convingi acolo.

#3
manciubogdan

manciubogdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.07.2016

 tybanu, on 26 august 2016 - 13:58, said:

Nr sloturi/sloturi ocupate 2/1
Slot 1 4096 MB

Din specificatii. Probabil duce 8 gb sau 16. Cauta modelul pe siteul Lenovo si te convingi acolo.
Am gasit asta dar m-a derutat informatia aceea dupa emag "capacitate ram 4gb",o alta intrebare as mai avea credeti ca daca ii mai bag 4 gb il ajuta simtitor sau din cauza procesorului va fi oarecum limitat?

#4
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Il ajuta, e bunicel procesorul. Mai bine pune-i un ssd. Sau si mai bine 4gb ram + ssd. Bafta!

#5
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005
Am eu laptopul asta de vreo 2 ani si ceva.
Pot sa-ti spun ca merge...decent cu configuratia de fabrica. HDD-ul este mediocru.
Bateria , insa, e de vis. Cand era nou, ma tinea 7 ore incarcat, in conditiile in care se incarca in 2 ore, maxim. Acum, dupa 2 ani jumate, inca tine vreo 2-3 ore bateria.
Constructia e decenta, la fel si calitatea materialului(plastic). Interiorul este foarte usor accesibil(pentru curatare, upgrade..etc), la fel si componentele sunt la indemana. Asta o zic dupa ce am desfacut un Asus X555, care este execrabil la constructie, ca sa ajungi la placa wifi, tre` sa demontezi pana si placa de baza.....

Altele despre Lenovo G500 configuratia de mai sus:
- placa wifi  putea fi mai buna - cu ceva tweak-uri si un router bun duce conexiune de 150mb/s maxim. Aici eu am luat un adaptor pe USB TPlink, cu 2 antene, cu asta merge la 300.
- cu un SSD zboara. Eu i-am pus un Kingston V300 , care e unul dintre cele mai slabe SSD-uri - si laptopul percuteaza instant.
- are o memorie de 4GB 1333 de la samsung + un slot liber. Eu am comandat inca o placuta de 4 gb, urmeaza sa ajunga.
- driverele de pe site-ul lenovo...functioneaza foarte ok cu W7x64. Pacat ca-s cam vechiute.
- in bios existe un whitelist (de fapt cred ca un blacklist) care iti limiteaza optiunile legate de inlocuirea placii wifi. Se poate insa moda biosul in asa fel incat sa-ti accepte o alta.
- racirea e eficienta si silentioasa.

Ce-as fi dorit in plus? macar inca un port USB 3.0 si unul 2.0.(unu` pe stanga, unu` pe dreapta.).Si poate un slot HDMI, dar astea sunt......figuri...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate