Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Dieselul pe cale de disparitie in curand?

* * * - - 32 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
31999 răspunsuri în acest subiect

#25237
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.173
  • Înscris: 16.10.2018

View Postadrian_r5, on 30 ianuarie 2021 - 18:19, said:

Asta ce tara e ?
Deutschland (Germania)

View Postadrian_r5, on 30 ianuarie 2021 - 18:16, said:

De fiecare data cind acu' sta in aceeasi pozitie intra aceeasi cantitate de combustibil ?


Ok ... nu-i niciun bai   Posted Image


La ora asta nu ... ca n-am toate datele necesare.
Dar ... din ce scrie aici ... sala are o capacitate de 12.500 persoane ... care au venit sa zicem cu 1000 masini din care 3 % electrice puse la incarcat ... mai departe te las pe tine sa socotesti ...


Atunci de ce vorbesti prostii ?
Eu știu exact cât mai am de parcurs cu ambele deoarece îmi arată în bord. Uite:
1365 km parcursi iar cu carburantul din rezervor (dacă merg în aceeași medie de viteză) mai fac 610 km.

#25238
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.746
  • Înscris: 23.04.2007

View Post_R_A_D_U, on 30 ianuarie 2021 - 18:24, said:

Deutschland (Germania)
wtf ... de cind s-a schimbat ?

View Post_R_A_D_U, on 30 ianuarie 2021 - 18:24, said:

Eu știu exact
dacă
Cu accent pe dacă Posted Image

#25239
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.173
  • Înscris: 16.10.2018

View Postadrian_r5, on 30 ianuarie 2021 - 18:33, said:

wtf ... de cind s-a schimbat ?
...
Dar când a fost altfel? aaa, tu faci referire STRICT la indicativul de la număr (în cazul de față - D). Probabil colegul de forum la asta a făcut referire...

View Postadrian_r5, on 30 ianuarie 2021 - 18:33, said:

Cu accent pe dacă Posted Image
Evident. Și la electrice ar trebui să fie la fel. Că una e să mergi cu 130 și alta cu 80.

adrian, dacă mergi în Budapesta, vei avea locuri de încărcat, fără probleme. Sunt multe. Vei avea stres SĂ AJUNGI ACOLO: pe parcurs traseu sunt puține și, de obicei, ocupate. Mai ales MOL-ul ăla de care s-a vorbit mai în spate...

Editat de _R_A_D_U, 30 ianuarie 2021 - 18:53.


#25240
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.171
  • Înscris: 13.11.2017

View Postadrian_r5, on 30 ianuarie 2021 - 18:16, said:

De fiecare data cind acu' sta in aceeasi pozitie intra aceeasi cantitate de combustibil ?

Plus minus 1 l.

View Postadrian_r5, on 30 ianuarie 2021 - 18:16, said:

La ora asta nu ... ca n-am toate datele necesare.
Dar ... din ce scrie aici ... sala are o capacitate de 12.500 persoane ... care au venit sa zicem cu 1000 masini din care 3 % electrice puse la incarcat ... mai departe te las pe tine sa socotesti ...

Asta ar insemna vreo 30 de masini. E drept nu am gasit decat 24 de prize pe o raza de 1 km. Dar solutii exista intotdeauna. Maresti raza la 1,5 km sau mai faci o incarcare de vreo ora la un charger rapid la plecare. Tu nu mananci toata ziua ?

View Post_R_A_D_U, on 30 ianuarie 2021 - 18:17, said:

Si daca se eliberează cablul dar locul este in continuare ocupat, ce faci? Uite aici, in Budapesta, 2 locuri special făcute pentru electrice (marcate cu linii verzi). Attachment 121212.jpg
Ăla a parcat acolo ” că e dreptul său”, cu toate că parcarea era goală, iar priza este liberă dar locul ocupat. Cum faci să încarci? Am fost foarte atent la acest aspect...

Ce faci ? Presupun ca poti suna la politie sau la firma care se ocupa de charger. Asta ca sa-i faci educatie, tu daca nu ai timp de pierdut cauti alt charger in apropiere.
Am vazut ca stii ca sunt multe chargere in Budapesta.
Stii ce e naspa in schimb, asta apropo si de intrebarea lui Adrian ? Acum este un fel de vestul salbatic in privinta chargerelor astora. M-am uitat la cele din Budapesta pe plugshare. Lidl te deconecteaza dupa jumatate de ora (e drept numai pe DC, pe AC te lasa oricat), altii folosesc aplicatii proprii pe care trebuie sa le descarci, altii cer preturi nesimtite pe kwh etc. Cred ca foarte repede trebuie si o legislatie in domeniul acestora.

Editat de Ford4, 30 ianuarie 2021 - 19:39.


#25241
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.746
  • Înscris: 23.04.2007

View Post_R_A_D_U, on 30 ianuarie 2021 - 18:49, said:

aaa,
bbb

View Post_R_A_D_U, on 30 ianuarie 2021 - 18:49, said:

Evident. Și la electrice ar trebui să fie la fel.
Cred ca n-ai prins ideea - nu e vorba de acel numar inutil afisat pe bord  ci de cantitatea de "combustibil" existenta in rezervor.


View PostFord4, on 30 ianuarie 2021 - 10:21, said:

Nu știi exact nici la ICE cantitatea de combustibil rămasă după poziția acului in bord

View PostFord4, on 30 ianuarie 2021 - 19:33, said:

Plus minus 1 l.
Nu ti se pare ca te contrazici ?

View PostFord4, on 30 ianuarie 2021 - 19:33, said:

Tu nu mananci toata ziua ?.
La drumuri de astea la concerte (Budapesta sau Beograd) cu tur - retur in decurs de aprox 12 ore de obicei maninc din traista.


View PostFord4, on 30 ianuarie 2021 - 19:33, said:

Dar solutii exista intotdeauna.
Desigur ca "solutii exista intotdeauna" ... in cazu' de fata cea mai convenabila fiind aceea de a sta dracu acasa  Posted Image

#25242
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.800
  • Înscris: 02.05.2008

View Postadrian_r5, on 30 ianuarie 2021 - 17:20, said:


Deci ... poti face diferenta intre a cauta "din mersu' masinii" un loc de parcare liber amenajat pe partea dreapta a carosabilului si a cauta o "priza" libera tot "din mersu' masinii" ?
Din experienta mea, e mai usor sa gasesti loc liber la un loc de parcare cu priza AC decat pe marginea drumului. In parcarile amenajate cu multe incarcatoare AC, locurile sunt rezervate pentru masini electrice. Si de cele mai multe ori, desi parcarea era plina, locurile rezervate pentru masini electrice nu erau toate pline. Intr-o astfel de parcare e normal sa poti sa stai ore bune la incarcator. Asta e scopul lor. Vi dimineata si pleci seara cu ea incarcata. De asta se si numesc chargere de destinatie. Bataia cea mare e pe chargerele DC de tranzit. Alea sunt prea putine.

#25243
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.503
  • Înscris: 17.09.2007

View Postpetru_, on 30 ianuarie 2021 - 10:48, said:

Hansolo, ideea era cum se vor compensa banii incasati la buget din accizele pe benzina si petrol. N-am cunostintele necesare pt a face un calcul daca se va acoperi gaura prin cresterea consumului de energie electrica, dar logica imi spune ca nu are cum sa se intample asta.
O acciza mica pe energie ar putea sa acopere acciza mare din petrol, dar ar fi complet imorala si nu cred ca se va intampla.
Daca electricile pastreaza ritmul asta de crestere, o sa aflam.
Am mai pus grafice pe aici din care curentul e taxat mai mult decat carburantul.
Acciza de dragul accizei numai naivii cred ca se pune in tarile civilizate.
Uite un alt grafic cat se incaseaza deja din energie vs transport https://ec.europa.eu...on_EUR,_%)_.png

Deci daca va creste consumul de energie electrica vor creste corespunzator si veniturile din taxare, suficient pentru a compensa scaderile din accize la transport.

Ca e posibil ca sa creasca importanta rovignetei si a taxelor de autostrada e alt subiect, mi se pare normal sa existe o relatie directa taxa utilizare drum.

Uite aici alt grafic comparativ in euro/gwh https://ec.europa.eu...et_on_taxes.pdf

Editat de Hansolo, 30 ianuarie 2021 - 19:55.


#25244
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.171
  • Înscris: 13.11.2017

View Postadrian_r5, on 30 ianuarie 2021 - 19:48, said:

Nu ti se pare ca te contrazici ?

Nu. Tocmai eu am sustinut ca acul rezervorului da cu eroare mare.

View Postadrian_r5, on 30 ianuarie 2021 - 19:48, said:

La drumuri de astea la concerte (Budapesta sau Beograd) cu tur - retur in decurs de aprox 12 ore de obicei maninc din traista.

Si de cate ori mananci si cat timp iti ia in cele 12 ore ?

View Postadrian_r5, on 30 ianuarie 2021 - 19:48, said:

Desigur ca "solutii exista intotdeauna" ... in cazu' de fata cea mai convenabila fiind aceea de a sta dracu acasa

Asta e rezolvata de COVID. Noi vorbeam de ce va fi dupa el, cand vom merge cu electrice Posted Image .

#25245
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.746
  • Înscris: 23.04.2007

View Postbzalex, on 30 ianuarie 2021 - 19:49, said:

In parcarile amenajate cu multe incarcatoare AC, locurile sunt rezervate pentru masini electrice. Si de cele mai multe ori, desi parcarea era plina, locurile rezervate pentru masini electrice nu erau toate pline.
Da ... libere ... o poza relevanta aici Posted Image

View Postbzalex, on 30 ianuarie 2021 - 19:49, said:

Din experienta mea, e mai usor sa gasesti loc liber la un loc de parcare cu priza AC decat pe marginea drumului..
Asa o fi ... nu indraznesc sa te contrazic din simplu' motiv ca n-am incarcat niciodata o masina electrica.
Pe de alta parte sint sigur ca nu stii daca locu' de parcare in discutie l-am gasit usor sau greu Posted Image

#25246
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.746
  • Înscris: 23.04.2007

View PostFord4, on 30 ianuarie 2021 - 17:22, said:

eu nu pot pune mai mult de 30 l deci înăuntru mai am vreo 20 l i

View PostFord4, on 30 ianuarie 2021 - 19:33, said:

Plus minus 1 l.

View PostFord4, on 30 ianuarie 2021 - 19:58, said:

Nu. Tocmai eu am sustinut ca acul rezervorului da cu eroare mare.
Deci rezervoru' are 50 l ... iar acel "plus minus 1 l." reprezinta ± 2 % .
Daca tinem seama si de faptu' ca citirea nu a fost facuta cum trebuie adica privirea n-a cazut perpendicular pe cadranu' instrumentului si probabil nici n-a cazut de fiecare data sub acelasi unghi putem trage concluzia ca abaterea e si mai mica.
Altfel spus acuratetea citirii este comparabila cu cea a unui instrument de masura mediu.

Asa ca ... te rog sa scrii in continuare prostii ... sa avem si noi motiv sa ridem Posted Image

Editat de adrian_r5, 30 ianuarie 2021 - 20:52.


#25247
petru_

petru_

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 459
  • Înscris: 02.02.2006

View PostHansolo, on 30 ianuarie 2021 - 19:51, said:


Am mai pus grafice pe aici din care curentul e taxat mai mult decat carburantul.
Acciza de dragul accizei numai naivii cred ca se pune in tarile civilizate.
Uite un alt grafic cat se incaseaza deja din energie vs transport https://ec.europa.eu...on_EUR,_%)_.png

Deci daca va creste consumul de energie electrica vor creste corespunzator si veniturile din taxare, suficient pentru a compensa scaderile din accize la transport.

Ca e posibil ca sa creasca importanta rovignetei si a taxelor de autostrada e alt subiect, mi se pare normal sa existe o relatie directa taxa utilizare drum.

Uite aici alt grafic comparativ in euro/gwh https://ec.europa.eu...et_on_taxes.pdf

Chiar n-are nicio legatura cu ce-am spus eu. E complet irelevanta suma care se incaseaza acum din taxarea energiei. Procentul accizarii da, cu ala s-ar putea face o evaluare in timp.
Dar astea deja sunt chestii pe care pustii de azi le invata inainte sa termine clasa a 8-a. Din fericire.

#25248
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.800
  • Înscris: 02.05.2008

View Postadrian_r5, on 30 ianuarie 2021 - 20:12, said:


Da ... libere ... o poza relevanta aici Posted Image
Aia nu e o parcare cu multe incarcatoare de destinatie AC. Eu vorbesc de asa ceva(in Brasov)

Fișiere atașate



#25249
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.173
  • Înscris: 16.10.2018

View Postadrian_r5, on 30 ianuarie 2021 - 19:48, said:

...
Cred ca n-ai prins ideea - nu e vorba de acel numar inutil afisat pe bord  ci de cantitatea de "combustibil" existenta in rezervor.
...
Mi-ai dat tema pentru acasă! Mâne verific și îți zic. La mașinile de la ăia răi, poți vedea cât mai ai în rezervor cu vcds. Cel puțin, așa am auzit la reprezentanță când un mecanic îi zicea unuia că mai are x litri în rezervor. Oricum, m-ai făcut curios... Ce știu sigur, că am verificat, poți afla voltajul cu cât îți încarcă alternatorul...

#25250
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.989
  • Înscris: 22.04.2019
Mașina transmite mult mai multe date decât sunt afișate. Pe o chinezarie multimedia pe care am pus-o la Passat îmi afișează mult mai multe informații, inclusiv câți litri mai sunt în rezervor. Partea distractiva e că arată și viteza reală (și nu cea dată de gps!!!) care e destul de aproape de cea a gps-ului. :)

#25251
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.953
  • Înscris: 21.06.2016
Chestia asta cu viteza mincinoasa e la masinile europene, nu la altele.
De exemplu eu am avut o Honda Civic care arata viteza la fix (masurat cu gps-uri si radarele de pe margine drumului cu afisare), pe cind la Golf GTI e citeva km/h in plus (~8).
Daca treci de la Golf la Civic si conduci cu viteza reala la limita, trebuie sa te recalibrezi.

#25252
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.171
  • Înscris: 13.11.2017

View Postadrian_r5, on 30 ianuarie 2021 - 20:51, said:

Deci rezervoru' are 50 l ... iar acel "plus minus 1 l." reprezinta ± 2 % .
Daca tinem seama si de faptu' ca citirea nu a fost facuta cum trebuie adica privirea n-a cazut perpendicular pe cadranu' instrumentului si probabil nici n-a cazut de fiecare data sub acelasi unghi putem trage concluzia ca abaterea e si mai mica.
Altfel spus acuratetea citirii este comparabila cu cea a unui instrument de masura mediu.

Asa ca ... te rog sa scrii in continuare prostii ... sa avem si noi motiv sa ridem Posted Image

Eu vorbeam de o diferenta de 7,5 l si tu ma iei ca m-am uitat prea de sus sau prea de jos la ac sau vorbesti de vreo acuratete ?
Daca razi atunci razi ca ... stii tu cine .
Nici nu ma mir ca puneai intrebari tembele despre electrice.

#25253
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.746
  • Înscris: 23.04.2007

View PostFord4, on 30 ianuarie 2021 - 23:49, said:

Nici nu ma mir ca puneai intrebari tembele despre electrice.
Care zici ca sint acele "intrebari tembele despre electrice" ?

View PostFord4, on 30 ianuarie 2021 - 23:49, said:

Eu vorbeam de o diferenta de 7,5 l
unde ...aici ?

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  1l.png   18,84K   21 download-uri

Editat de adrian_r5, 31 ianuarie 2021 - 00:04.


#25254
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.171
  • Înscris: 13.11.2017

View Postadrian_r5, on 31 ianuarie 2021 - 00:04, said:

unde ...aici ?

Nu, aici

https://forum.softpe...8#entry27467944

Nu e vina mea ca tu intelegi mai greu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 4

1 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Anonymous1986

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate