Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Casa parter si "demisol" in Feleacu ( Cluj)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2081 replies to this topic

#91
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Am vazut ..de 100 si 125 ..de 200 nu vad :D


#92
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008

View PostdoarUNom, on 24 august 2016 - 10:26, said:

Cum ? Ca m.ai facut curios

In poza atasata vezi cele doua "unelte" de reglare manuala a debitului de aer; cea de jos ajusteaza aerul care vine pe aductiune si intra in soba, cel de sus inchide sau deschide circuitul de fum din soba, adica deschis inseamna ca merge fumul direct pe cos, inchis inseamna ca fumul circula prin soba, o incalzeste si iasa la final cu o temperatura mult mai mica.

Attached Files



#93
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostdoarUNom, on 24 august 2016 - 10:24, said:

Man ..vezi la Vlad (Bz) ..la el e de 200 ..am crezut ca face pitzzerie acasa Posted Image
Posted Image Posted Image

View PostdoarUNom, on 24 august 2016 - 10:24, said:

Cu atata aer de admisie ..e posibil sa.ti zboare soba Posted Image ..cand o sa se aprinda lemnele (primul zvanc) o sa zici ca pleaca trenul din gara Posted Image
""Tari şugubăţ mai eşti'"Posted Image

View PostdoarUNom, on 24 august 2016 - 10:50, said:

Am vazut ..de 100 si 125 ..de 200 nu vad Posted Image
Aici intervine ingineria care trebuie sa ia in calcul pierderile de presiune prin acel element de reglaj, prin tubulatura de aductiune aer din exterior si prin soba. Suma acestor pierderi de presiune trebuie sa fie mai mica decat tirajul disponibil al cosului. Daca valoarea pierderii de presiune prin elementul de reglaj nu prea pot sa o modific, caci piesele sunt standard, in schimb valoarea pierderii de presiune prin tubulatura aductiunii aerului - o pot modela. Cu cat mai departe de casa voi duce gura de aspiratie cu atat diametrul tubului trebuie sa fie mai mare..
Daca priza de aer a focarului este in imediata apropiere, peste perete (adica valoarea pierderii de presiune prin aductiune este mai mica) si agregatul termic nu este o soba ci un semineu (adica valoarea pierderii de presiune prin agregatul termic este mai mica) - o gura de 100 (functie si de puterea focarului) - poate fi suficienta.Posted Image

View Postcosmosin, on 24 august 2016 - 10:59, said:

In poza atasata vezi cele doua "unelte" de reglare manuala a debitului de aer; cea de jos ajusteaza aerul care vine pe aductiune si intra in soba, cel de sus inchide sau deschide circuitul de fum din soba, adica deschis inseamna ca merge fumul direct pe cos, inchis inseamna ca fumul circula prin soba, o incalzeste si iasa la final cu o temperatura mult mai mica.
Asa dle, asa ! Mai cu indrazneala.Posted Image Imi pare bine cand colegii care deja detin astfel de aparate - impartasesc din cunostintele lor pe aici. Posted Image

#94
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Multumesc Andreilesan
Astea sunt planurile finale. S-a revazut/refacut si acel detaliu de fundatie. Cu plasa sudata era la limita.

Cum vi se pare parti-ul? Se poate imbunatati ceva? Lipseste ceva?

In baia matrimoniala nu stiu daca sunt chiar bine asezate obiectele sanitare, acolo ne mai gandim.

Attached Files


Edited by puisor, 24 August 2016 - 15:42.


#95
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Fa cumva poze sa se vada si axele!

#96
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View Postsebip_sebip, on 24 august 2016 - 15:26, said:

Fa cumva poze sa se vada si axele!

Sper ca e mai ok acum.

#97
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Ok! Eu nu am prins discutiile de la inceput, dar daca vin la tine in vizita si stam in living la povesti...si vreau sa fac un pishu, ce fac?

#98
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postsebip_sebip, on 24 august 2016 - 15:48, said:

Ok! Eu nu am prins discutiile de la inceput, dar daca vin la tine in vizita si stam in living la povesti...si vreau sa fac un pishu, ce fac?
Poate nu te apuca daca nu bei nimic, bucataria este oricum sus doar nu vrei sa coboare cu tava sa te serveasca Posted Image.
Acum serios, eu as pune 2 dormitoare jos si as lasa livingul si toata zona de zi legata cumva, mi se pare cam ciudata impartirea.

Edited by dell99, 24 August 2016 - 15:56.


#99
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Va fi un grup sanitar in camera tehnica, doar wc si o chiuveta mica. Intre living si camera tehnica e o usa in dreapta semineului sau sobei ( depinde ce va fi)

Am fost si intr-o casa in care dormitoarele sunt jos si livingul si bucataria sus si nu mi-a placut.

Intotdeauna am vrut o casa pe parter. Dar pe terenul care este nu s-a putut. Ceva trebuia dus jos.

#100
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011

View Postpuisor, on 24 august 2016 - 15:58, said:

Va fi un grup sanitar in camera tehnica, doar wc si o chiuveta mica. Intre living si camera tehnica e o usa in dreapta semineului sau sobei ( depinde ce va fi)

Am fost si intr-o casa in care dormitoarele sunt jos si livingul si bucataria sus si nu mi-a placut.

Deci eu is musafirul tau pretios si tu imi spui sa fac pishu in camera tehnica? Acuma am vazut si randarile: sa iti dea Cel de Sus sanatate si putere de munca. O sa ai nevoie. Daca ar fi dupa mine eu as bate arhitectii astia care isi pierd vremea facand astfel de randari care nu au nici o legatura cu realitatea si bugetul unei familii. Plus ca daca acuma i-as spune sa imi faca detaliile de executie la toate minunile de acolo, ar face restart! Dar scuze...asta ii subiectul unui alt topic! Posted Image

Edited by sebip_sebip, 24 August 2016 - 16:06.


#101
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postpuisor, on 24 august 2016 - 06:36, said:

Sunt sigura ca vor apare multe neprevazute si cheltuieli care nu le-am luat in calcul Posted Image

Vom vedea la final, nu?

Vom vedea, of course.
Colegii au dreptate, daca nu esti atenta te duci in 40k fluierind... dar la fel de bine poti sa te duci in 30 sau less.
S-a demonstart aici pe aria de case ca daca vrei poti. Dar asta inseamna un efort mare din partea voastra.
Si o bugetare precisa....asta inseamna ca trebuie sa inveti.
Si dupa lectiile dana/strumfita/veverita/danmannx/hdi se vede ca se poate bugeta.
Nu pot sa uit pe veverita...am terminat. mai am fix 0.7 euro pe card. Dupa ce a trimis la plimbare trei echipe.

Am vazut ca m-ai vizitat. Eu m-am oprit de aproape un an...nu, peste un an. Life at work. Poate va spun intr-o zi povestea.
Bine ai trecut pe la noi.
Oricum, daca mai treci, pls knock first!

Attached File  cat- knock first.jpg   39.78K   16 downloads

Edited by viotl, 24 August 2016 - 16:41.


#102
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postpuisor, on 24 august 2016 - 15:25, said:

Multumesc Andreilesan
Posted Image

View Postpuisor, on 24 august 2016 - 15:25, said:

Astea sunt planurile finale.
'"Finale"" din ce punct de vedere? Poate e o doar ultima versiune privind compartimentarea..

View Postpuisor, on 24 august 2016 - 15:25, said:

S-a revazut/refacut si acel detaliu de fundatie. Cu plasa sudata era la limita.
Se poate posta sa-l vedem?! Pe mine ma intereseaza in special protectia termica al partilor imobilului, dar poate si colegii pe partea de rezistenta ar vrea sa arunce un ochi..

View Postpuisor, on 24 august 2016 - 15:25, said:

Cum vi se pare parti-ul? Se poate imbunatati ceva?
Eu nu sunt arhitect si nu ma pot da cu parerea in privinta partiului, dar:
1. As muta pozitia cosului, incat acesta sa nu fie peste agregatul termic, ci langa. Daca agregatul termic va avea o latime de cca 1,4m (cota asta e paralela cu axul 2), apoi sa urmeze cosul (care ar avea cca 40x40cm asta daca fara canalul de ventilare, caci cu canal de ventilare ar avea 55x40cm) - astfel pana la usa de acces in spatiu tehnic ar ramane minim 25cm.  Sus in dormitorul de deasupra de 14,6mp cosul ar fi la cca 1,4m de la peretele exterior si la cca 1,5m de usa dormitorului. In aceste valori am luat in considerare un cos cu canal de ventilare, prin care s-ar putea duce si tevile pentru panouri solare pe acoperis. Daca pozitia agregatului termic este stabilita atunci se poate prevedea si aductiunea de aer..;
2. Ma asteptam sa vad ca peretii exteriori contin 20cm de termoizolant asa cum te-ai pronuntat din primul post al topicului. Caci acusica ma trezesc ca acolo in acei 40cm de grosime a peretelui, trecuti de arhitect, - apare doar zidarie si atunci imi piere interesul si nu-mi ramane decat sa-ti abandonez topicul..Posted Image  Daca zidaria va fi de 25cm si termoizolantul de 20cm atunci vor disparea acei umeri de 5cm de la usa de acces principal al parterului.. iar eu ii consider (acei umeri) importanti. Important este sa prevedeti aplicarea termoizolantului pe toate laturile golurilor tamplariei, mai ales acolo unde golul este lipit de un stalp de beton.

Ai avea si sectiunea S01 sa o postezi? Sau mai multe sectiuni..

View Postpuisor, on 24 august 2016 - 15:25, said:

Lipseste ceva?
Posted Image
3. Ghenele pentru instalatii. Cum ajungi spre exemplu din camera tehnica spre bai si bucatarie cu apa rece, apa calda, apa calda recirculata si cu apa tehnica (pentru WC)?;
4. Caloriferele. (asa cum a mai mentionat pamanteanca d-tale @lenny);
iar asta imi da de inteles ca la partea de instalatii inca sunteti in urma, iar d-ta ziceai ca intr-o saptmana-doua vreti sa va apucati de fundatii..Posted Image

View Postpuisor, on 24 august 2016 - 15:25, said:

In baia matrimoniala nu stiu daca sunt chiar bine asezate obiectele sanitare, acolo ne mai gandim.
Daca veti prevedea acel spatiu tehnologic de cca 17cm peste placa de peste parter ""demisol"" cum recomand eu tuturor - veti avea mana libera sa asezati obiectele sanitare cum vrea sufletelul vostru. Acest spatiu tehnologic ar fi si o solutie de a parcurge calea intre camera tehnica si '"terminalele"' de instalatii termice si/sau sanitare, dar si o solutie de a distribui reteaua de ventilatie cu recuperare de caldura din aerul viciat care va oferi o sansa de a reduce dimensiunile caloriferelor (caci dimensiunile astora inca va vor da batai de cap nu degeaba @lenny a ridicat problema, stie ea ce stiePosted Image )..
Daca inaltimea parapetului este de minim 1,3m (la voi deduc ca e 1,6m) - atunci nu vad nici-o porblema ca vasul de WC este la geam.. am mai avut astfel de aplicatii si chiar a iesit frumos.

Cam atat pe moment din partea mea, daca imi mai sare ceva in ochi - revin.Posted Image

P.S. Daca nu se anvelopeaza cladirea ca sa se incadreze sub 100 kWh/(mp an) Posted Image - nu mai intru pe aici..

Edited by andreilesan, 24 August 2016 - 18:14.


#103
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007

View Postviotl, on 24 august 2016 - 16:38, said:



Vom vedea, of course.
Colegii au dreptate, daca nu esti atenta te duci in 40k fluierind... dar la fel de bine poti sa te duci in 30 sau less.
S-a demonstart aici pe aria de case ca daca vrei poti. Dar asta inseamna un efort mare din partea voastra.
Si o bugetare precisa....asta inseamna ca trebuie sa inveti.
Si dupa lectiile dana/strumfita/veverita/danmannx/hdi se vede ca se poate bugeta.
Nu pot sa uit pe veverita...am terminat. mai am fix 0.7 euro pe card. Dupa ce a trimis la plimbare trei echipe.

Am vazut ca m-ai vizitat. Eu m-am oprit de aproape un an...nu, peste un an. Life at work. Poate va spun intr-o zi povestea.
Bine ai trecut pe la noi.
Oricum, daca mai treci, pls knock first!

Attachment cat- knock first.jpg

Veverita a avut un buget mai mare pentru o casa fara detaliile astea, un teren plat...cu totul altceva. Eu raman la estimarea mea, +50kEUR la rosu si +200k EUR cu detaliile din randari. Daca nu plachezi zidurile si detaliile alea, iese un fas.

#104
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Viotl, asta incerc in putinul timp liber sa invat cat mai mult, surprizele neplacute sa fie cat mai putine desi vor fi oricum.

Andreilesan, compartimentarea finala, corect.
1. Notat. Vorbesc cu arhitectul si inginerul si vedem ce implica mutarea cosului.
2. Zidaria va fi cum am zis: caramida de 25 si polistiren de 20. Sub placa polistiren de 10, deasupra ma gandesc tot la 10, sa vedem cum iese la calculul financiar. La acoperis vata de 40.
3 si 4. Nu avem inca plan de instalatii. Daca aveti vreo recomandare pentru Cluj pentru un inginer de instalatii cu care ati lucrat si ati fost multumiti ar fi grozav. Inginer de instalatii nu avem prieten :)

Nu stiu cum e cu acea retea de ventilatie cu recuperare de caldura, cand am timp citesc. O sa incerc sa citesc si cum se calculeaza necesarul energetic si ce presupune sa ne incadram sub valoarea de care zici.

View Postthe_lion, on 24 august 2016 - 18:21, said:

Veverita a avut un buget mai mare pentru o casa fara detaliile astea, un teren plat...cu totul altceva. Eu raman la estimarea mea, +50kEUR la rosu si +200k EUR cu detaliile din randari. Daca nu plachezi zidurile si detaliile alea, iese un fas.

Eu sper totusi sa nu ai dreptate :) Suntem pregatiti sa dureze mai mult timp decat ne-am propus. Important este sa o facem locuibila si apoi incet-incet o terminam.

#105
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Ai transmis structuristului sa citeasca normativele P100-2013, NP 112 si NP 126 ?
Eu nu vad nici o schimbare la partea de structura desi v-am atentionat ca sunteti pe langa normativ...
PS: Pana sa intru in detalii intrebati structuristul ce fel de sistem structural va fi adoptat la casa? Zidarie simpla nearmata (ZNA) sau zidarie confinata (ZC)..ca sa stim cum sa privim proiectul...

PS2: Studiu geotehnic este?

#106
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011

View Postbrawnie, on 24 august 2016 - 18:59, said:

Ai transmis structuristului sa citeasca normativele P100-2013, NP 112 si NP 126 ?
Eu nu vad nici o schimbare la partea de structura desi v-am atentionat ca sunteti pe langa normativ...
PS: Pana sa intru in detalii intrebati structuristul ce fel de sistem structural va fi adoptat la casa? Zidarie simpla nearmata (ZNA) sau zidarie confinata (ZC)..ca sa stim cum sa privim proiectul...PS2: Studiu geotehnic este?
Structura mixta domnule....mixta! :D

#107
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
ei mixta pe dracu....unde ii convine e ZNA si unde a respectat normativul e ZC....sau?
Astept un raspuns clar de la structurist (prin puisor) ce tip de structura este? @ sebi hai sa ii dam o sansa si sa aleaga dumnealui ca sa nu ne mai dam noi cu presupusul...

#108
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Numai încerca să încadrezi o structura într-o singur tip structural. Nu este nimic care sa îmi interzică sa îmi fac o casa cu doi pereți din zidărie portanta, cu doi stâlpi din b.a. independenți de zidărie legați cu grinzi, cu un stâlp metalic în alta zona cu planșeu monolit de beton și pe alt ochi planșeu beton pe tabla cutata. Atâta timp cât elementele  portante verticale și orizontale sunt dimensionate sa preia încărcarile verticale și orizontale,  sa conlucreze în transmiterea încercărilor fundațiilor și pe urma terenului....ce mai contează restul?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate