Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat
 sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad
 Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K
 Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...
 

Casa parter si "demisol" in Feleacu ( Cluj)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2081 replies to this topic

#127
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 puisor, on 29 august 2016 - 16:32, said:

Nu vom izola fundatia
Eu zic sa te mai gindesti.
O sa te pupi singura mai tirziu, vorba @lemonikai.
Adica, n-o sa stii, doar o sa te simti bine. daca nu izolezi insa, pozibil sa-ti tragi singura suturi, ca @brawnie. Parca, brawnie.

#128
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Sa izolez asa cum a făcut Dana nu cred ca ne permitem. O sa fac un calcul cât extrudat am avea nevoie dar la cât e de mare fundatia,  sanse mici. Sub placa si elevatie,  da.

Am o oferta pt tâmplărie, mai astept încă una si ne vom hotărî probabil cât de repede. Pt cărămidă si învelitoare avem doua variante de depozite, sa vedem cu care iesim mai bine financiar.

Structuristul nostru e tot în concediu si  nu am pe cine sa întreb. Poate va dati o părere.  Acoperisul va fi format din trei părti.  Cele laterale nu vor fi folosite nici la depozitare pt ca sunt foarte joase. Dacă izolez foarte bine planseul ( 40 cm de vata sa zicem) mai are sens ( dpdv al termoizolatiei) sa mai izolez sub tigla? Sau bat câmpii?

Edited by puisor, 02 September 2016 - 05:43.


#129
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 puisor, on 02 septembrie 2016 - 05:37, said:

Dacă izolez foarte bine planseul ( 40 cm de vata sa zicem) mai are sens ( dpdv al termoizolatiei) sa mai izolez sub tigla? Sau bat câmpii?
Daca izolezi planseul e suficient; restul e risipa de bani.

#130
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Mersi Dana :) Acum trebuie sa mai citesc pe topicul cu acoperisuri, care este exact structura tâmplăriei dacă nu se izolează sub tigla.

#131
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Fetelor, ce-i cu voi asa matinale! :D!
N-aveti somn? Griji?
Oricum, alecsa a dat desteptarea, ca de obicei. (ma rog, asta cind nu e fifi)

#132
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Azi e bine, ieri noapte m-am trezit la 2 :( Griji, servici, copii, you name it :)

Edited by puisor, 02 September 2016 - 06:00.


#133
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Uf...zi mersi ca ai dupa ce te trezi....

#134
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 puisor, on 02 septembrie 2016 - 05:46, said:

Mersi Dana Posted Image Acum trebuie sa mai citesc pe topicul cu acoperisuri, care este exact structura tâmplăriei dacă nu se izolează sub tigla.
Cred ca ai vrut sa zici structura dulgheriei, caci tamplaria la mine se asociaza cu usile si ferestrele. Si in alte limbi de cofraje, acoperise, foisoare - se ocupa dulgherul, iar de ferestre, usi, scari din lemn, podea, parchet - tamplarul. Cu toate ca ar parea ca e una si aceeasi - exista diferente. Daca in limba romana este altfel - atunci va rog sa ma corectati.Posted Image

#135
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Ai dreptate Andreilesan, de structura dulgheriei. Mai am de învatat termenii corecți din constructii :)

#136
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 puisor, on 02 septembrie 2016 - 07:09, said:

Ai dreptate Andreilesan, de structura dulgheriei. Mai am de învatat termenii corecți din constructii Posted Image
Nimeni nu le stie pe toate, toti avem de invatat, iar aici pentru asta ne-am adunat si asta si facem (unii mai sarguincios, alti mai putinPosted Image exact ca la scoala ): invatam unii de la altii.Posted Image

#137
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Cred ca acesta ar fi montajul corect in cazul tau....Attached File  920.jpg   202.03K   77 downloads

#138
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,916
  • Înscris: 27.02.2008
Nu vine si vreo folie undeva pe placa..cu atata polistiren?..Vine polistirenu direct pe placa? Daca se toarna vreo sapa peste?..Sau daca se pune un OSB?..Mai trebuie vreo folie printre straturi?

#139
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@man discutia era despre dulgherie..... :) si da trebuie folie daca se acopera termoizolatia podului, daca nu se acopera si podul este nevizitabil atunci nu trebuie folie.
Este un detaliu de pe net dupa cum bine ai observat...contrasipca notata cu 3 eu stiu ca este sipca (se monteaza paralel cu capriorul) iar scandura tigle (denumire tehnica domn'le) notata cu 4 e de fapt contrasipca care se monteaza perpendicular pe capriori...
Avand in vedere ca este invelitoare din tigla se mai poate face montajul si fara sipca (notata cu 3 in desen) numai pe contrasipca (4 din desen) montata perpendicular pe capriori la pasul tiglei.....

#140
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Usurel dragilor, voi deja discutati despre ultimul planseu, dar pana acolo mai are @puisor infrastructura, placa de pe sol, peretii din sol al incaperilor incalzite.. mai e pana la ultimul planseu.Posted Image

#141
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Eu asta am facut la mine...Attached File  termoizolatie pod.JPG   103.86K   63 downloads
Observi folia bariera de vapori montata sub termoizolatie, dar in cazul meu podul este circulabil deci termoizolatia este acoperita...Am folosit 30 cm de vata pentru a obtine o valoare R = 7.94[m²K/W] si U=0,126 W/m²K, cu 40 cm de vata valorile ar fi fost R = 10,412[m²K/W] si U=0,096 W/m²K

#142
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,916
  • Înscris: 27.02.2008

 andreilesan, on 02 septembrie 2016 - 08:02, said:

Usurel dragilor, voi deja discutati despre ultimul planseu, dar pana acolo mai are @puisor infrastructura, placa de pe sol, peretii din sol al incaperilor incalzite.. mai e pana la ultimul planseu.Posted Image
Andrei...noi facem iarna car..si vara sanie..deci tre sa stim de pe acu..cum se izoleaza . Posted Image..chiar daca inca n-au inceput fundatiile

 brawnie, on 02 septembrie 2016 - 08:05, said:

Eu asta am facut la mine... termoizolatie pod.JPG
Observi folia bariera de vapori montata sub termoizolatie, dar in cazul meu podul este circulabil deci termoizolatia este acoperita...Am folosit 30 cm de vata pentru a obtine o valoare R = 7.94[m²K/W] si U=0,126 W/m²K, cu 40 cm de vata valorile ar fi fost R = 10,412[m²K/W] si U=0,096 W/m²K

Asta cautam si eu..Conteaza daca e circulabil sau nu?..Influenteaza asa mult o placa de OSB de 12 sa zicem (OSB plantat peste polistiren)?..Cu sau fara acel OSB...sau poate o sapa..se schimba datele problemei? Eu vreau sa incep cu un 20cm de polistiren pe placa..apoi suplumentez..

Edited by manghels, 02 September 2016 - 08:21.


#143
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 viotl, on 02 septembrie 2016 - 04:46, said:

Eu zic sa te mai gindesti.
O sa te pupi singura mai tirziu, vorba @lemonikai.
Adica, n-o sa stii, doar o sa te simti bine. daca nu izolezi insa, pozibil sa-ti tragi singura suturi, ca @brawnie. Parca, brawnie.
Da...imi cam dau suturi pentru ca nu am izolat infrastructura .... si ca sa si exemplific unde e problema atasez o sectiune cu zona respectiva care trebuia tratata...
Acum nu imi ramane altceva de facut decat sa sparg placa turnata deja si sa termoizolez grinda de beton respectiva...iarna e cu cantec acolo...curge efectiv apa pe perete...Mare atentie puisor ca nu e de glumit si cred ca te regasesti in aceasi situatie cu fundatia ta.
@Man conteaza doar daca e acoperit sau nu....daca e circulabil e clar ca e acoperit, nu? Da indiferent ce pui peste polistiren/vata trebuie prevazuta o folie bariera vapori sub termoizolatie.

Attached Files


Edited by brawnie, 02 September 2016 - 08:27.


#144
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,916
  • Înscris: 27.02.2008
Daca tot e de dat suturi in....Si eu ma gandesc..sa incep sa-mi dau cateva..Pt ca nu am izolat pe interior elevatia pe partea "ingropata"..unde nu am demisol...Pe partea unde am demisol..acu e simplu..pot sa termoizolez..si pe interior oricand..insa acolo..unde am bagat pamant in casete....no can do...Deci..cantariti bine deciziile..si luati-le pe cele corecte..la momentul oportun..

Edited by manghels, 02 September 2016 - 08:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate