Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Casa P+E Domnesti,IF 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

#163
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
cred ca ar merge sa fac parcarea pe diagoanala in fata casei.sa retrag aliniamentul 3.5m, lateralul cu vecinul sa-l fac mimin 2m sau 2.5m, asa cred ca castig ceva spatiu, nu ma duc cu casa in spate si pastrez limita cu vecinu` cat mai mica.

in alta ordine de idei, trebui sa i-au de la vecin un acord sa ma pot apropia cu casa de gardul comun pana la 2m.cine a facut acest tip de acord, a speificat in acesta limita respectiva? Eu as vrea sa pun minimul 2m, cf codului civil, chiar daca in proiect am 2.5m.
si el are nevoie de la mine aceslas lucru, deci nu vor fi probleme.

multumesc.

#164
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postsg_solei, on 13 februarie 2017 - 09:46, said:

cred ca ar merge sa
ceri o parere si arhitectului :) ..ca din ce vad pana acum  el doar ti.a copiat ideile .el cu ce contribuie la proiectul asta ..doar cu partea de desen ?
Apropo ..cu fatadele alea o sa faci o nota discordanta fata de constructiile din jur.

Eu ti.as propune sa o iei de la 0 ..si sa stabilesti schematic toate problemele legate de amplasare, ,functional si de design. Asta asa ca sa nu.ti para rau (dupa ce o ridici) ca ai aruncat cu banii pe ceva atipic.



#165
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006

View PostdoarUNom, on 13 februarie 2017 - 10:21, said:

ceri o parere si arhitectului Posted Image ..ca din ce vad pana acum  el doar ti.a copiat ideile .el cu ce contribuie la proiectul asta ..doar cu partea de desen ?
Apropo ..cu fatadele alea o sa faci o nota discordanta fata de constructiile din jur.

Eu ti.as propune sa o iei de la 0 ..si sa stabilesti schematic toate problemele legate de amplasare, ,functional si de design. Asta asa ca sa nu.ti para rau (dupa ce o ridici) ca ai aruncat cu banii pe ceva atipic.

nu, arhitectul are o contributie ff mare, problema sunt EU ca aleg ceva si pe urma ma rezgandesc, deoarece vreau ca torul sa iasa perfect Posted Image
fatadele, chiar am scris mai in spate ca Dna. de la urmabism mi a zis ca-i cam futurista casa pentru zona respectiva, numai ca in zona sunt , deocamdata, construite doar vreo 5 case Posted Image Posted Image Posted Image .

nu chiar de la 0, singura problema care ma macina acuma este pozitionarea parcarii.eu sincer as alege varianta 3 cu 2m intre casa si gard, poate cu masinile parcate pe diagoanal la 45 grade.am gasit si o schita cu dimensiuni. (5m aliniament si in spate la gradina vor fi ~8m)

Attached Files



#166
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Cum le bagi si cum le scoti ? Inchirizi elicopterul lui Diaconescu ? :)


Sau renunti la imprejmuire pe zona de parcare ?


#167
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006

View PostdoarUNom, on 13 februarie 2017 - 12:08, said:

Cum le bagi si cum le scoti ? Inchirizi elicopterul lui Diaconescu ? Posted Image


Sau renunti la imprejmuire pe zona de parcare ?

Posted Image
am/aveam Posted Image in fata casei ceva peisagistic la care s-ar putea sa renunt...

tot ce vreau este ca castig cat mai mult spatiu.

Edited by sg_solei, 13 February 2017 - 13:33.


#168
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
Salutare din nou,

In acest moment sunt putin confuz in legatura cu IPAT-ul, in legatura cu "straturile" de materiale.
Din informatiile culese straturile sunt urmatoarele, din ce ma inteles eu : (nu ma intrebati sursele ca la cate site-uri am vazut nici nu mai stiu numarul lor)
1.Placa beton;
2.Izolatorul, fie XPS sau EPS;
3.Plasa buzau cu ochiuri 10x10;
4.Teava cu agent termic;
5.Sapa aditivata;(am vazut ca este recomandata grosimea de 5 cm cu tot cu teava, dimensiunea de la izolator pana la gresie/parchet)
6.Pardoseala, fie parche sau gresie;

Acum nelamuririle:
a. Intra punctele 1 si 2 mai este necesar sa se toane sapa de egalizare?
b. Folia intre ce straturi se pune? In am vazut variante ca se pune intre straturile 1 si 2 sau 2 si 3.
c. Prin izolator se poate trage tevile cu utilitati?
d. Care aditiv de sapa recomandati?
e. Ce diametru de teava sa folosesc?
f. Alte sfaturi Posted Image

P.S. La momentul x , voi apela si la un inginer in domeniu.

Acum hai sa va prezint putin cazul meu.
Deoarece am dorit sa am un subsol partial, la parter partea deasupra acestuia este mai inalta fata de restul parterului(un dormitor si bucataria fata de living) acesta direfenta de nivel s-a rezolvat prin 3 trepte de scari.
Am optat pentru acesta varianta deoarece nu am vrut sa fac sap foarte mult si imi doaream un living mai inalt.
In legatura cu IPAT-ul, m-am gandit ca pe partea de living, fiind si mai inalt, sa folosesc XPS de 10 cm fiind mai aproape de sol, iar in restul casei XPS de 5 cm.Credeti ca este ok?

Multumesc si o seara buna va doresc.

P.S. pentru cei interesati in perioada 23.03-26.03.2017 vor fi expozitii legate de instalatii : http://www.romexpo.r...-interactiv.pdf

Attached Files

  • Attached File  Plan.jpg   241.92K   39 downloads

Edited by sg_solei, 24 February 2017 - 22:55.


#169
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
a. in principiu nu...daca totusi ai diferente de ordinul a cm buni atunci poate ar fi indicat o sapa de egalizare apoi izolantul
b. care folie? daca te referi la folia de polietilena atunci se mai practica intre 2 si 3...eu personal nu am pus pentru ca am folosit XPS cu nut si feder
c. da...e cel mai indicat sa le tragi pe acolo
d. e. f. pas
Pune mana si citeste jurnalele....nu mai asteptati mura in gura...informatiile cerute se regasesc pe alte zeci de jurnale cel mai recent este al colegului vali1900 care este chiar la etapa asta...uite aici.

#170
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,903
  • Înscris: 27.02.2008

View Postsg_solei, on 24 februarie 2017 - 22:47, said:

a. Intra punctele 1 si 2 mai este necesar sa se toane sapa de egalizare?
Pt ce plasa de buzau? E destul o folie cu marcaje pt IPAT si sapa armata cu fulgi. Teava se prinde simplu cu cleme tacker. La mine a stat pe pozitie fara probleme ..cat a fost sub presiune..si cat s-a turna sapa..

Quote

b. Folia intre ce straturi se pune? In am vazut variante ca se pune intre straturile 1 si 2 sau 2 si 3
Folia se pune sub tevi..cu marcaje pt insirarea mai usoara a tevii. Daca pui plasa..nu cred ca mai e necesara folia..cum zice si brawnie

Quote

c. Prin izolator se poate trage tevile cu utilitati?
Eu am pus un strat de XPS de 3..prin care am tras electro si sanitare (cu atentie si un pic de planificare..se poate..iar unde se intre-taie se sapa 1-2 cm in sapa..pt electrice) iar peste inca un strat de XPS de 5

Quote

d. Care aditiv de sapa recomandati?
e. Ce diametru de teava sa folosesc?
Eu am luat un aditiv din Romstal..si fibre de prin Dede..nu mai retin brandurile. Cei care toarna sape..cam stiu ce si cum..Cat priveste diametrul tevii..e de calculat..diametre..pas pe teava. Eu am folosit de 17 de la Rehau..la pas de 5-10-15..

Quote

In legatura cu IPAT-ul, m-am gandit ca pe partea de living, fiind si mai inalt, sa folosesc XPS de 10 cm fiind mai aproape de sol, iar in restul casei XPS de 5 cm.
Pierderile de temp in jos..spre placa/pamant..is la fel..indiferent ca-i cu 3 trepte mai jos..sau sus..Eu as pune de 10 peste tot..Daca ai demisol..atunci izolezi placa pe intrados (daca-ti permite inaltimea)..si tot pe la 10 cm ajungi..desi intre 10 cm peste placa..si 5 peste+5sub placa..e o diferenta..Eu am pus 10 sub..si 8 peste placa..sa limitez pierderile.

Edited by manghels, 25 February 2017 - 23:25.


#171
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
salutare,

Am primit o veste buna de la Primaria Domnesti, o sa extinda reteaua de gaze pe drumul principal.Din ce a discutat vecinii cu acestia, anul acesta se vor ocupa de hartogaraie iar la anul va avea loc extinderea propriuzisa.
Din strada principala pana la lotul meu sunt ~ 75m.

Decizia de mai sus m-a dat putin peste cap, din nou, in alegerea sistemului de incalzire.
Eram chitit pe centrala peleti +puffer iar din cauza gazului ma gandesc la o centrala in condensatie+puffer+1 panou solar.(incalzire IPAT ~150mp)
Ce ati alege?

Totodata, va rog sa-mi spuneti cum se ingroapa utilitatile?In acelas sant se poate trage energ. electrica si gaz?
Eneg. electrica cred ca prin toamna o vom avea si ma gandesc sa propun vecinilor sa trangem in acelas sant si o teava de gaze ca la anul sa nu sa se mai sape inca o data.

Multumesc.

#172
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Daca ai gaz, nu te complica cu panouri solare. Deocamdata nu merita efortul.
Poti sa le adaugi si ulterior, daca vrei.

#173
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,722
  • Înscris: 11.03.2006
Noua ne-au zis ca nu se poate ingropa gazul si electricitatea in acelasi sant. O sa il ingroape pe partea cealalta a strazii fata de electricitate. Este oarecum logic.

#174
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006

View Postkolfleading, on 20 martie 2017 - 11:12, said:

Daca ai gaz, nu te complica cu panouri solare. Deocamdata nu merita efortul.
Poti sa le adaugi si ulterior, daca vrei.

merci de sfat, o sa vad la momentul respectiv.vroiam panouri mai mult pentru vara sa reduc consumul de gaze la minim.

View Postcumparator, on 20 martie 2017 - 11:21, said:

Noua ne-au zis ca nu se poate ingropa gazul si electricitatea in acelasi sant. O sa il ingroape pe partea cealalta a strazii fata de electricitate. Este oarecum logic.

De asta mi-era teama :(

#175
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,903
  • Înscris: 27.02.2008
Si mie la fel..se pot intersecta retelele de gaz/curent insa nu pot fi in acelasi sant.

#176
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
Salutare,

In sfarsit astazi am ridicat C.U., dar surpriza aliniamentul este de 5m?!?!? Fiind drum care se-nfunda si de servitute cu 7m latime, nu inteleg de ce, vecinul de langa are 3m.
Se poate face o derogare ceva?

Multumesc mult.

#177
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
salutare,

ceva interesant gasit pe net " Cupolex "
nu am vazut discutandu-se pe undeva de acest produs, poate este cineva interesat.

Attached Files



#178
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postsg_solei, on 20 martie 2017 - 12:02, said:



merci de sfat, o sa vad la momentul respectiv.vroiam panouri mai mult pentru vara sa reduc consumul de gaze la minim.



De asta mi-era teama :(

Vara consumul de gaz pentru ACM este insignifiant. Iarna nu obții mare lucru de la panourile cu apa. Optim ar fi ceva foto-voltaice sa le folosești vara pentru a alimenta aerul condiționat. Oricum investiția nu este super rentabila dpdv financiar. Cit timp te costa curentul 1 leu pe kw poți socoti in cit timp amortizezi investiția pentru sa zicem 8 panouri (2kw putere totala) la un cost total instalat de 150 euro pe panou.

#179
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 21.01.2013
se stie ca daca exista gaze, investitia in panouri solare pentru ACM este inutila, bani pierduti. odata exista un program unde se deconta o asemenea investitie dar nu mai stiu daca mai exista.

#180
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,722
  • Înscris: 11.03.2006
Am vazut la tv ca a inviat anul asta, dar nu stiu daca functioneaza intr-adevar.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate