Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Monociclu electric, hoverboard, skateboard electric, trotineta electrica, bicicleta electrica etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
754 replies to this topic

Poll: Vehicule electrice (136 member(s) have cast votes)

Utilizati in prezent un vehicul electric (bicicleta electrica, trotineta electrica, Segway, Hoverboard etc.)?

  1. Da (52 votes [38.24%] - View)

    Percentage of vote: 38.24%

  2. Nu (84 votes [61.76%] - View)

    Percentage of vote: 61.76%

Ce vehicule din urmatoarea lista ati utilizat/ incercat/ utilizati in prezent?

  1. Bicicleta electrica. (21 votes [12.65%] - View)

    Percentage of vote: 12.65%

  2. Scuter electric / trotineta electrica. (55 votes [33.13%] - View)

    Percentage of vote: 33.13%

  3. Segway. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  4. Hoverboard. (12 votes [7.23%] - View)

    Percentage of vote: 7.23%

  5. Monociclu electric. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  6. Skateboard electric. (2 votes [1.20%] - View)

    Percentage of vote: 1.20%

  7. Alt tip de vehicul electric. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  8. Nu am incercat niciodata un vehicul electric, dar doresc sa incerc. (55 votes [33.13%] - View)

    Percentage of vote: 33.13%

  9. Nu am incercat niciodata si nici nu doresc sa incerc un vehicul electric. (3 votes [1.81%] - View)

    Percentage of vote: 1.81%

V-ati propus sa achizitionati in viitorul apropiat unul sau mai multe dintre urmatoarele vehicule pentru utilizare personala?

  1. Bicicleta electrica. (29 votes [17.47%] - View)

    Percentage of vote: 17.47%

  2. Trotineta electrica/ scuter electric. (59 votes [35.54%] - View)

    Percentage of vote: 35.54%

  3. Segway. (5 votes [3.01%] - View)

    Percentage of vote: 3.01%

  4. Hoverboard. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  5. Monociclu electric. (10 votes [6.02%] - View)

    Percentage of vote: 6.02%

  6. Skateboard electric. (4 votes [2.41%] - View)

    Percentage of vote: 2.41%

  7. Alt tip de vehicul electric. (4 votes [2.41%] - View)

    Percentage of vote: 2.41%

  8. Bicicleta cu motor. (3 votes [1.81%] - View)

    Percentage of vote: 1.81%

  9. Monociclu clasic/ bicicleta clasica/ tricicleta clasica/ cvadriciclu? (7 votes [4.22%] - View)

    Percentage of vote: 4.22%

  10. Trotineta clasica. (4 votes [2.41%] - View)

    Percentage of vote: 2.41%

  11. Patine pentru gheata. (1 votes [0.60%] - View)

    Percentage of vote: 0.60%

  12. Patine cu rotile. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  13. Role. (1 votes [0.60%] - View)

    Percentage of vote: 0.60%

  14. Skateboard. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  15. Alt tip de vehicul/ autovehicul. (9 votes [5.42%] - View)

    Percentage of vote: 5.42%

  16. Nu. Am deja/ nu am nevoie/ nu pot etc. (alegeti aceasta varianta, doar daca nu ati bifat nimic mai sus). (24 votes [14.46%] - View)

    Percentage of vote: 14.46%

Vote Guests cannot vote

#469
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La asta te referi?
Are roti prea mici, ghidonul scurt, ii lipsesc suspensiile si parca nici pliabila nu este. Arata ca o trotineta freestyle. Pentru distractie merge, dar pentru oras nu e practica.

#470
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 19.09.2002
Sigur nu e trotineta de facut naveta, poate cea de linga.
E vorba doar de o comparatie cu clonele ei de pe piata
M-ar tenta mai mult pentru bonus, sa-mi tin mastercardul contactless in siguranta Posted Image

Attached Files



#471
vlad2000

vlad2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.12.2008
Este din clasa de trotinete usoare careia i-am facut eu recenzia  https://forum.softpe...2#entry21074025 (si pe care o detin), datele trecute acolo sunt la deruta, 15 grade urca poate cu un copil, a mea la 7 gafaie cu mine in carca (93kg), este pliabila, timpul de incarcare dat ma face sa cred ca e varianta cu baterie de 3,6 Ah cu autonomie vreo 6 km (a mea la 8,8Ah incarca in 4,5 ore). Asa cum am spus nu are suspensie dar platforma este foarte elastica si tine loc de arcuri.

Edited by vlad2000, 24 May 2017 - 22:58.


#472
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Post_-_, on 22 mai 2017 - 17:19, said:

Ma confrunt cu o noua problema la trotineta E-Twow. Tot un arc pare a fi de vina. De aceasta data este vorba de arcurile care mentin manerele in tensiune. Acum nu mai exista tensiune la unul dintre manere, motiv pentru care manerul respectiv are joc si nu mai sta pliat.

Mi-am facut timp "printre picaturi" si am rezolvat problema. Nu era ceva grav. Doar a scapat arcul datorita deplasarii cuiului care trece prin maner si care prindea un capat al arcului.
Cum am rezolvat?
1. Am scos de tot cuiul, apoi manerul din cauciuc.
2. Am fixat manerul de metal (depliat) in pozitia normala de operare.
3. Am agatat arcul din interiorul manerului metalic cu un carlig si i-am tras capatul afara.
4. Am trecut o sarma prin capatul arcului, dupa care am indoit sarma, iar capetele sarmei le-am infasurat unul de celalalt.
5. Am trecut capatul infasurat al sarmei prin interiorul manerului de cauciuc si l-am scos prin gaura micuta de la baza manerului.
6. Am rasucit arcul in asa fel incat sa se poata trece prin el cuiul extras.
7. Am introdus la loc manerul de cauciuc, asigurandu-ma ca gaura laterala a manerului de cauciuc se afla in dreptul uneia dintre gaurile din manerul metalic care este invelit de manerul de cauciuc.
8. Am tras de sarma pana cand capatul arcului a ajuns in dreptul gaurii laterale.
9. Am trecut cuiul prin capatul arcului si l-am impins pana cand cuiul a trecut inclusiv prin gaura opusa.
10. Am desfasurat capetele sarmei si am tras-o afara.

Pentru a preveni aceasta defectiune este necesar sa fim atenti ca sa nu iasa acel cui din gaura aflata in capatul opus celei careia ii corespunde gaura laterala din manerul de cauciuc.
Am observat ca aceste cuie au tendinta sa se deplaseze. Trebuie sa le impingem mereu cu mana ca sa nu iasa din gaura interioara (cea care nu are corespondent in manerul de cauciuc). Altfel cuiul este tras de arc si capatul arcului aluneca treptat pana cand iese de pe cui. Daca scapa arcul, atunci cuiul nemaifiind in tensiune poate iesi de tot si sa se piarda.
Cel mai bine ar fi sa infasuram un material rezistent in jurul manerelor pentru a preveni iesirea sau pierderea cuiului. Acel cui este important si pentru ca impiedica alunecarea manerului de cauciuc spre exterior sau chiar pierderea manerului cand transportam trotineta pliata, daca acel cui s-a pierdut.

#473
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
Si un alt mod de abordare a problemei jocului in manere.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dF3SzDBWdSQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#474
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Asta cam inseamna sa renunti la plierea manerelor...
Acum, dupa ce am repozitionat arcul, nu mai joaca acel maner nici la mine.

#475
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
Pai se vede ca se plieaza dar prin desfiletare. dureaza putin mai mult. Oricum nu cred ca este necesara o asemenea modificare.

#476
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Da, dureaza prea mult ca sa iti convina sa o mai faci.
Sistemul de pliere de la aceasta trotineta eu chiar il apreciez. Pacat doar ca nu s-au gandit sa gaseasca o solutie pentru fixarea acelui cui (ca sa nu mai iasa). Se putea pune un surub cu piulita in asa fel incat sa nu fie depasita suprafata manerului de cauciuc.
Mai am doua trotinete clasice la care manerele sunt prinse unul de celalalt cu ajutorul unui fir (elastic). Dupa ce sunt scoase manerele din pozitia "de lucru" prin apasarea unor butoane (la una din ele abia dupa ridicarea clapetei de fixare) manerele se introduc in niste suporti laterali care se largesc in timp si nu mai tin manerele fixate (la transport se balangane atarnate de acele fire). Acest sistem mi se pare cel mai aiurea. As fi vrut sa fie la fel ca la E-TwoW, deoarece este cel mai rapid sistem de pliere/ depliere, volumul ocupat este mai redus, iar manerele raman fixe atat in situatia in care sunt in pozitia de operare cat si dupa ce sunt desfacute.

#477
Waldhar

Waldhar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.11.2016
http://cetin.ro/sunt...t-specificatii/

Supărat....supărat sunt doamne, supărat.....

#478
Dragos2013

Dragos2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 08.09.2013
Salutare tuturor!
Ma tenteaza sa achizitionez o trotineta electrica Xiaomi Mi365, as dori sa stiu daca printre voi sunt utilizatori ai acestei trotinete pt a avea un feedback avizat. Multumesc anticipat.

#479
FireMan

FireMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 21.02.2005
Uite aici feedback avizat

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l8b-lpNe9Co?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cauta-l pe facebook, este din Bucuresti, vezi ce si cum ;)

#480
Waldhar

Waldhar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.11.2016

View PostDragos2013, on 07 iunie 2017 - 10:08, said:

Salutare tuturor!
Ma tenteaza sa achizitionez o trotineta electrica Xiaomi Mi365, as dori sa stiu daca printre voi sunt utilizatori ai acestei trotinete pt a avea un feedback avizat. Multumesc anticipat.
Am testat eu astăzi, calitativ este ok, să iei în calcul motorizarea! 250 w, cam mica dacă ești mai mare, platforma foarte mică și îngustă- dacă por peste 43 poate fi o problema! Cam pentru fete sau copii! Platforma este din plastic pot apărea probleme la borduri, se poate fisura și să ajungă apa la baterie.... Toate piesele sunt turnate, grad ridicat de finisare! Are un joc in prinderea de la ghidon, pe poarta cubica nu te simți în siguranță! Bateria de capacitate redusă, probleme cu autonomia! Trebuie avut în vedere că prețul în China este de 260 dolari asta spune multe... Primești ce plătești. La noi prețul este exagerat dacă faci un calcul pe capacitatea bateriei!

#481
Dragos2013

Dragos2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 08.09.2013
Unde ai testat o? Cum pot face si eu acest lucru?

#482
Waldhar

Waldhar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.11.2016
esti din bucuresti? o are un amic de la www.namstare.ro spre testare, el face review-uri

#483
Dragos2013

Dragos2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 08.09.2013
Da, sunt din Buc.

#484
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
Montaj oglinda retrovizoare pentru E-Twow.
https://forum.softpe...8#entry21257214

#485
Waldhar

Waldhar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.11.2016

View PostDragos2013, on 10 iunie 2017 - 10:50, said:

Da, sunt din Buc.
vad daca o mai are pentru luni

#486
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
http://www.emag.ro/m...k/pd/DMPYZ7BBM/ pare super asta. prinzi 30km/h. Cred ca e senzatie majora pe monociclu. Parca mi-ar lua o trotineta dar cand ma uit inca la genunchi....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate