Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Verificare raport livrare SMS

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
Exista vreo metoda prin care sa pot verifica daca un sms pe care l-am trimis acum cateva zile cuiva a fost livrat?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din ceea ce ştiu, un SMS netrimis în curs de 4 zile este şters automat de pe server-ul operatorului.
Cam toate telefoanele, începând de la pocnitori şi până la smartphone-uri, au funcţia de confirmare a livrării mesajului.
Depinde de la model la model, dar la cele cu Android calea este: Mesaje -> Setări -> Mesaje text -> se bifează Rapoarte livrare (Solicitare confirmare de primire pentru fiecare mesaj trimis).

Edited by PSC, 05 August 2016 - 09:21.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,690
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDraculescuDraculescu, on 05 august 2016 - 09:09, said:

Exista vreo metoda prin care sa pot verifica daca un sms pe care l-am trimis acum cateva zile cuiva a fost livrat?
Normal, sms delivery report. Sistemul primeste notificare de la serverul operatorului tau daca acesta a ajuns in terminalul destinatie, fara costuri extra.

Edited by andreic, 05 August 2016 - 09:25.


#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Trebuia sa ai delivery report-ul activat cand ai trimis sms-ul. Daca nu l-ai avut, nu ai cum sa afli.

#5
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View PostPSC, on 05 august 2016 - 09:19, said:

Din ceea ce ştiu, un SMS netrimis în curs de 4 zile este şters automat de pe server-ul operatorului.
Cam toate telefoanele, începând de la pocnitori şi până la smartphone-uri, au funcţia de confirmare a livrării mesajului.
Depinde de la model la model, dar la cele cu Android calea este: Mesaje -> Setări -> Mesaje text -> se bifează Rapoarte livrare (Solicitare confirmare de primire pentru fiecare mesaj trimis).
Am aceasta functie deja activata pe telefon... problema e ca n-am verificat raportul de livrare atunci cand am trimis mesajul... vroiam sa stiu daca nu exista cumva vreun istoric sau vreo metoda de a-l revedea.

View Postandreic, on 05 august 2016 - 09:24, said:

Normal, sms delivery report. Sistemul primeste notificare de la serverul operatorului tau daca acesta a ajuns in terminalul destinatie, fara costuri extra.
Cum il pot activa ca sa nu ma mai confrunt cu problema asta pe viitor?

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,690
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDraculescuDraculescu, on 05 august 2016 - 09:30, said:

Am aceasta functie deja activata pe telefon... problema e ca n-am verificat raportul de livrare atunci cand am trimis mesajul... vroiam sa stiu daca nu exista cumva vreun istoric sau vreo metoda de a-l revedea.
Da, te uiti la mesajul trimis si langa ora lui trebuie sa aibbe o bifa verde sau un semn specific ce arata ca e primit. Uite ca exemplu, bifa verde din imagine semifica primirea de catre terminalul destinatie:

Attached File  sms.png   10.35K   75 downloads

Edited by andreic, 05 August 2016 - 09:40.


#7
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postandreic, on 05 august 2016 - 09:35, said:

Da, te uiti la mesajul trimis si langa ora lui trebuie sa aibbe o bifa sau un semn specific ce arata ca e primit.
Nu am la niciunul dintre mesaje bifa.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View PostDraculescuDraculescu, on 05 august 2016 - 09:30, said:

Am aceasta functie deja activata pe telefon... problema e ca n-am verificat raportul de livrare atunci cand am trimis mesajul... vroiam sa stiu daca nu exista cumva vreun istoric sau vreo metoda de a-l revedea.

Daca nu mai ai raportul in telefon (probabil ca e sms de clasa 0, adica nu se salveaza), nu mai ai ce face.

View PostDraculescuDraculescu, on 05 august 2016 - 09:30, said:

Cum il pot activa ca sa nu ma mai confrunt cu problema asta pe viitor?

Cum poti activa ce? Ca ziceai ca il ai deja activat...

#9
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Modul cum se afișează acea informație depinde de la caz la caz. Mai bine spune ce telefon ai și ce sistem de operare (inclusiv versiunea) și vei primi răspunsuri mai clare.

#10
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postalexcrist, on 05 august 2016 - 09:40, said:

Modul cum se afișează acea informație depinde de la caz la caz. Mai bine spune ce telefon ai și ce sistem de operare (inclusiv versiunea) și vei primi răspunsuri mai clare.
Telefonul de pe care am trimis mesajul este un harb de Samsung Galaxy J1. Versiunea de Android este 4.4.4.

#11
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,953
  • Înscris: 12.07.2008
Interesant subiect. Și eu mi-am pus problema dacă mi-e citit mesajul trimis .
Am opțiunea de Rapoarte fata, însă în afară de oră livrării nu văd nimic lângă mesajul trimis ( nici la cele pe care știu sigur că le-a citit destinatarul ).
Ar fi mișto să fie ca la Watsapp, cu două bife plus culoarea de vizualizare. Știi o treabă !

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am Note 4, versiunea Android Marshmallow 6.0.1 şi nu se pune nicio bifă în dreptul mesajului SMS.
Însă, la o ţinere prelungită a degetului pe mesajul trimis - atenţie, pe un anumit mesaj, nu pe conversaţia întreagă, apare meniul similar cu clic dreapta din Windows, se numeşte Opţiuni mesaj. De aici se apelează comanda Vizualizare detalii mesaj. Apare următoarea fereastră informativă numită Detalii mesaj:
- Tip: mesaj text
- Către: <Destinatar>
- Trimis: <ora trimiterii>, <data trimiterii> (exemplu: 09:07, 4 aug.)
- Raport livrare: Primit (<ora primirii>, <data primirii>)
- Status: Trimis
Interesant este faptul că Sony Ericsson G700 adăuga, în acest raport, şi momentul de timp la care destinatarul a citit efectiv mesajul. Dar avea Symbian UIQ 3.

#13
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,953
  • Înscris: 12.07.2008
@PSC să trăiești 1000 de ani, mulțam fain, nu știam de treaba cu ținutul apăsat pe un mesaj din conversație.
Într-adevar, se văd toate detaliile acolo, inclusiv de la destinatar.
Patria-ti va fi recunoscătoare ! :)


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Repetă şi pentru Dumnezeu, dar cu voce tare, e cam bătrân.

#15
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

View PostPSC, on 05 august 2016 - 10:13, said:

Interesant este faptul că Sony Ericsson G700 adăuga, în acest raport, şi momentul de timp la care destinatarul a citit efectiv mesajul. Dar avea Symbian UIQ 3.

Raportul de citire este diferit de cel de primire. Raportul de primire este trimis din centrală expeditorului, în momentul confirmării mesajului pe terminalul destinatar. În general, raportul se trimite gratuit (nu știu să fie la noi rețele care taxează acest serviciu).

Raportul de citire este trimis explicit de terminalul destinatar, atunci când mesajul este deschis prima oară. Însă acest raport se trimite contra-cost, în general la tarif de SMS standard. În plus, terminalul destinatar trebuie să suporte această funcție și, de obicei, destinatarul este întrebat dacă este de acord să se trimită acest raport. Și, dacă nu mă înșel, la activarea acestei funcții, parcă se trimite un MMS în loc de un SMS, cu costul aferent pentru expeditor.

#16
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 11.12.2003
Pe iphone stiam ca nu se putea primi astfel de raport. S-a schimbat asta cu versiunile mai noi de ios?

#17
balauru23

balauru23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 17.08.2008
Raportul de citire il gasesc doar la mms, la sms o bifa pentru sms trimis si doua pentru livrat.

#18
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 23.09.2008
Pentru a primi raport de livrare, trebuie sa fi fost activate rapoartele de livrare atunci cand ai trimis SMS-ul. Nu merge dupa.
Unele telefoane iti arata ca mesajul a fost primit aratand o bulina verde sau un semn de "bifat" pentru trimis si doua pentru primit. Altele arata doar pe ecran cand s-a primit mesajul si apoi nu iti mai apare nimic, decat daca dai tu la detalii mesaj.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate