Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Xiaomi Redmi Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#127
zuzu71

zuzu71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.09.2009

View PostMariusmihai78, on 19 ianuarie 2017 - 08:20, said:

Salut! Am cumparat un telefon Xiaomi redmi pro 64 gb de pe cel mai mare site de cumparaturi online (de fapt de la un magazin partener), Sunt foarte nemultumit de experienta avuta. In alta ordine de idei va rog sa ma ajutati cu informatii cu privire la modul de actualizare soft. Pe dispozitiv apare ca nu sunt disponibile actualizari. Versiunile de android si MIUI sunt;

Android 6.0 MRA58K,

MIUI Global 8.0 Stabil 8.0.4.0 (LXKCNMA),

versiunea benzii de baza MOLY.LR11.W1603.MD.M P.V13.18.P27,

autorii Igor Sorocean MD; Adi STEFAN-RO

Va rog sa-mi spuneti daca acestea sunt ultimile versiuni si daca sunt oficiale pentru Europa/Romania (am inteles ca este posibil sa am varianta de MIUI care nu mai primeste actualizari oficiale). Totodata va rog sa-mi spuneti daca pot instala alta versiune si care este procedura (daca este disponibil un utilitar al celor de la Xiaomi pentru actualizare pe pc).

Multumesc.
Marius
Ultima versiune este aici: http://en.miui.com/download-304.html

V8.1.2.0.MHQCNDI (MIUI8)

Daca vrei sa treci pe rom-ul Xiaomi.eu, instructiunile sunt aici: http://en.miui.com/t...332713-1-1.html

#128
zuzu71

zuzu71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.09.2009

View Postdevlin2427, on 18 octombrie 2016 - 21:21, said:

Cu doua sim-uri si utilizare mult pe 3/4G nu o sa tina grozav bateria. Update la Android N nu ai sa vezi foarte curand spre deloc.

Sfatul meu ar fi ori sa mai astepti o varianta cu Snapdragon ori sa te orientezi spre alte chinezarii de genul LeEco Cool 1 Dual.
A aparut si varianta mult-asteptata de unii cu Snapdragon, pentru India: http://www.gsmarena....e_4_(snapdragon)-8531.php

"Fanboul" nostru o sa isi cumpere telefonul si o sa se bucure de 4G bands LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300).

Edited by zuzu71, 19 January 2017 - 15:51.


#129
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Aia e varianta exclusiv India. O sa apara și altele.

#130
Mariusmihai78

Mariusmihai78

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.01.2017
Salut Zuzu, multumesc pentru raspuns.

Te mai deranjez cu niste intrebari.

1- In linkul acesta, unde este ultima versiune, http://en.miui.com/download-304.html langa tabul pentru download am vazut un alt tab Flashing guide
, pot aplica recomandarile de acolo pentru actualizare? Pare mai simplu decat in celalalt link.

2- ai idee dece nu gaseste singur actualizarea?

3- versiunea de soft prezenta pe telefonul meu este pentru China? Ceea ce mi-ai propus in primul link este tot pentru China?

Sunt nou pe acest subiect, te rog sa ai rabdare cu mine.

Multumesc pentru ajutor.

Marius

Edited by Mariusmihai78, 19 January 2017 - 19:19.


#131
zuzu71

zuzu71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.09.2009

View PostMariusmihai78, on 19 ianuarie 2017 - 18:49, said:

Salut Zuzu, multumesc pentru raspuns.

Te mai deranjez cu niste intrebari.

1- In linkul acesta, unde este ultima versiune, http://en.miui.com/download-304.html langa tabul pentru download am vazut un alt tab Flashing guide
, pot aplica recomandarile de acolo pentru actualizare? Pare mai simplu decat in celalalt link.

2- ai idee dece nu gaseste singur actualizarea?

3- versiunea de soft prezenta pe telefonul meu este pentru China? Ceea ce mi-ai propus in primul link este tot pentru China?

Sunt nou pe acest subiect, te rog sa ai rabdare cu mine.

Multumesc pentru ajutor.

Marius
1. Da, poti.
2. Ce ai tu este un rom fake - nu exista versiune globala - uite si aici - http://en.miui.com/t...446066-1-1.html
3. Da. Nu exista versiune globala pentru Redmi Pro. Din cauza asta ti-am recomandat rom-ul de la xiaomi.eu, este ca un rom global, cu toate chinezismele inutile scoase din el.

Edited by zuzu71, 19 January 2017 - 22:25.


#132
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,291
  • Înscris: 08.11.2016
Mi-am cumparat si eu acest telefon si sunt in aceeasi situatie ca si colegul Mariusmihai78. Am si eu o prima intrebare: daca pun rom-ul de aici mai am limba romana pe telefon? Dar la rom-ul de pe la xiaomi.eu? Pe acesta din urma cred ca ma voi incumeta sa-l pun dupa ce mai prind curaj, ca nu prea ma descurc cu engleza si pare mai complicat. Multumesc anticipat.

#133
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,291
  • Înscris: 08.11.2016
Am incercat sa actualizez cu pachetul de la ei de pe site, nu functioneaza. Imi da un mesaj "Nu se poate verifica actualizarea. Nu s-a putut verifica pachetul de instalare." Ceva solutii exista? A mai intampinat cineva aceasta problema?

#134
zuzu71

zuzu71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.09.2009

View PostBombalurina, on 28 ianuarie 2017 - 23:01, said:

Mi-am cumparat si eu acest telefon si sunt in aceeasi situatie ca si colegul Mariusmihai78. Am si eu o prima intrebare: daca pun rom-ul de aici mai am limba romana pe telefon? Dar la rom-ul de pe la xiaomi.eu? Pe acesta din urma cred ca ma voi incumeta sa-l pun dupa ce mai prind curaj, ca nu prea ma descurc cu engleza si pare mai complicat. Multumesc anticipat.
Rom-ul de la xiaomi.eu are limba romana. Cel de China are engleza.
Daca nu cunosti limba engleza si ti se pare complicat, mai bine il lasi cum a venit.

View PostBombalurina, on 29 ianuarie 2017 - 19:25, said:

Am incercat sa actualizez cu pachetul de la ei de pe site, nu functioneaza. Imi da un mesaj "Nu se poate verifica actualizarea. Nu s-a putut verifica pachetul de instalare." Ceva solutii exista? A mai intampinat cineva aceasta problema?
Ai aici: http://en.miui.com/t...332713-1-1.html ghidul pentru a trece la Xiaomi.eu.

#135
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,291
  • Înscris: 08.11.2016
Multumesc pentru raspuns. Am facut cerere pentru deblocare bootloader la ei pe site, acum astept raspunsul lor.
Am inca doua intrebari:
1.dupa ce se deblocheaza bootloader-ul pot trece direct de la versiunea actuala(MIUI Global 8.0 Stabil 8.0.4.0 (LXKCNMA)) la versiunea de pe Xiaomi.eu?
2. ce rom sa folosesc de pe xiaomi.eu, ultimul - 7.1.19 din Jan 15, 2017 sau cel recomandat de el in cel de-al doilea link adica - 6.8.18_v8-6.0?
Multumesc.

Edited by Bombalurina, 30 January 2017 - 12:25.


#136
zuzu71

zuzu71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.09.2009

View PostBombalurina, on 30 ianuarie 2017 - 11:57, said:

Multumesc pentru raspuns. Am facut cerere pentru deblocare bootloader la ei pe site, acum astept raspunsul lor.
Am inca doua intrebari:
1.dupa ce se deblocheaza bootloader-ul pot trece direct de la versiunea actuala(MIUI Global 8.0 Stabil 8.0.4.0 (LXKCNMA)) la versiunea de pe Xiaomi.eu?
2. ce rom sa folosesc de pe xiaomi.eu, ultimul - 7.1.19 din Jan 15, 2017 sau cel recomandat de el in cel de-al doilea link adica - 6.8.18_v8-6.0?
Multumesc.
1. Nu uita, ca sa deblochezi bootloaderului trebuie sa fii pe rom-ul China developer. Rom-ul pe care il ai acum, fake, nu permite deblocarea bootloader-ului.
2. Dupa deblocare, poti trece pe Xiaomi.eu, recomandat ultima versiune 7.1.19

#137
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
De mentionat ca ROM-ul developer se pune prin fastboot.

#138
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,291
  • Înscris: 08.11.2016

View Postzuzu71, on 02 februarie 2017 - 16:34, said:

1. Nu uita, ca sa deblochezi bootloaderului trebuie sa fii pe rom-ul China developer. Rom-ul pe care il ai acum, fake, nu permite deblocarea bootloader-ului.
2. Dupa deblocare, poti trece pe Xiaomi.eu, recomandat ultima versiune 7.1.19
1. Ba permite, de pe rom-ul "MIUI Global 8.0 Stabil 8.0.4.0 (LXKCNMA)"  am deblocat bootloader-ul fara probleme.
2. Problemele  au aparut cu tutorialul de pe Xiaomi.eu si anume cu TWRP recovery-ul din tutorial, nu functioneaza(am gasit altul pe you tube). Nici rom-ul versiunea 7.1.19 nu mi-a functionat(am luat ultima versiune de acolo ca-s mai multe) in schimb mi-a mers rom-ul recomandat de autorul tutorialului si anume 6.8.18_v8-6.0. Voi mai incerca alta versiune mai noua caci habar n-am care functioneaza(poate imi puteti recomamnda una buna de aici, una testata de voi sa nu ma mai chinui cu unele care nu merg).

View Postjegmihai, on 03 februarie 2017 - 07:35, said:

De mentionat ca ROM-ul developer se pune prin fastboot.
Da, scrie in tutorial.

#139
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,291
  • Înscris: 08.11.2016
Am reinstalat rom-ul si acum am versiunea 7.1.19 v8-6.0 din 20.01.2017. Alta mai noua n-am gasit. Zuzu71 tu ai spus cu cateva pagini mai inainte ca ai versiunea 7.10.20. De unde ai luat-o ca eu nu am gasit-o si nici asta pe care o am nu-si face vreun update? Oricum, acest rom merge perfect. Zilele trecute cand am zis ca n-am putut pune alt rom a fost greseala mea, trebuia sa caut doar rom pentru HMPro, eu am citit printre randuri si am luat ce a fost mai recent si nu s-a potrivit. Per total, acum sunt foarte multumit de telefon. Asi mai avea o nelamurire daca cineva ma poate ajuta. Spre sa intelegeti ce vreau sa spun pentru ca nu stiu exact cum sa ma exprim in termenii tehnici corecti. Deci, cum pot scapa de a doua pagina de pe ecran ca sa raman doar cu pagina de home cum e la samsung? Aici am doua pagini si eu nu fofosesc niciuna, toate pictogramele de pe ecran le-am bagat intr-un folder si cand am nevoie de ele le accesez de acolo. Si folderul acela e tras jos in bara... deci ecranul e gol. Multumesc anticipat.


#140
Redmipro

Redmipro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.11.2016
Cineva din Cluj care sa mã ajute cu instalarea versiunii globale pe un redmi pro? Merci

#141
badlink

badlink

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.02.2010
Daca vii in Brasov te ajut eu.
Deasemeni va zic ca am renuntat la Pro-ul meu in favoarea ecranului mai mare de pe Samsung C9 pro.

#142
zuzu71

zuzu71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.09.2009

View PostBombalurina, on 05 februarie 2017 - 02:21, said:

Am reinstalat rom-ul si acum am versiunea 7.1.19 v8-6.0 din 20.01.2017. Alta mai noua n-am gasit. Zuzu71 tu ai spus cu cateva pagini mai inainte ca ai versiunea 7.10.20. De unde ai luat-o ca eu nu am gasit-o si nici asta pe care o am nu-si face vreun update? Oricum, acest rom merge perfect. Zilele trecute cand am zis ca n-am putut pune alt rom a fost greseala mea, trebuia sa caut doar rom pentru HMPro, eu am citit printre randuri si am luat ce a fost mai recent si nu s-a potrivit. Per total, acum sunt foarte multumit de telefon. Asi mai avea o nelamurire daca cineva ma poate ajuta. Spre sa intelegeti ce vreau sa spun pentru ca nu stiu exact cum sa ma exprim in termenii tehnici corecti. Deci, cum pot scapa de a doua pagina de pe ecran ca sa raman doar cu pagina de home cum e la samsung? Aici am doua pagini si eu nu fofosesc niciuna, toate pictogramele de pe ecran le-am bagat intr-un folder si cand am nevoie de ele le accesez de acolo. Si folderul acela e tras jos in bara... deci ecranul e gol. Multumesc anticipat.

Salut,

Eu aveam 7.10.20 pentru ca aia era ultima atunci. Uite explicatia de pe xiaomi.eu pentru care nu se actualizeaza automat: "Some facts about OTA delay:
OTA packages are always same as posted here, so FULL ROM (400-1000MB)
Installation via OTA is same as you do, so Updater - Menu - Select installation zip
OTA is uploading into Xiaomi china servers which are very slow for download and upload (usually 30-40kb/s for uploading over 10GB) so I have to upload them always at night one by one and I dont have time for doing that every week for 30 devices... Unfortunately OTA account is binded to my Xiaomi account so nobody else can do that instead of me...
So we decided to STOP OTA support at all.. you have to download ROM manually and install via Updater - menu (...) - Select installation package - reboot (You will not loose your data)"
ROM-urile apar aici: https://xiaomi.eu/co...m-releases.103/

View PostRedmipro, on 06 februarie 2017 - 10:11, said:

Cineva din Cluj care sa mă ajute cu instalarea versiunii globale pe un redmi pro? Merci
Nu exista versiune globala pentru Redmi Pro.

#143
Redmipro

Redmipro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.11.2016
Ok, in varianta in care am miui 8.1 xiaomi.eu, 6.9.8 beta si am plin de reclame care e soluția sa scap de ele

#144
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,291
  • Înscris: 08.11.2016

View PostRedmipro, on 08 februarie 2017 - 12:41, said:

Ok, in varianta in care am miui 8.1 xiaomi.eu, 6.9.8 beta si am plin de reclame care e soluția sa scap de ele
Treci la varianta miui 8.2 xiaomi.eu 7.1.19 beta, asta o am eu si n-am nicio reclama.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate