Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...
 Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 

Xiaomi Redmi Note 4

- - - - -
  • Please log in to reply
1972 replies to this topic

#1693
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 05.08.2011
Desi telefonul are o baterie de mare capacitate, nu este recunoscut pentru vreo  autonomie nemaivazuta. Pentru asta exista varianta cu Snapdragon, insa are si acel model minusurile sale. Desi sta mai bine pe partea software, finisajele si performanta mi s-au parut clar mai slabe pe modelul cu SD 625. Plastic pe spate sus si jos in dreptul antenelor, niciun fel de protectie aditionala la portul USB si mufa jack, marginile telefonului sunt si ele finisate diferit. Modelul MTK are clar un look mai premium, principalul minus fiind ca va ramane probabil cu Android 6. Exista totusi cateva custom ROMs, daca vrei sa incerci altceva. Nu stiu cum este cu update-ul oficial la Xiaomi, dar dupa ani de zile pe Samsung si Apple, sunt satul momentan de tot felul de actualizari majore care apoi iti ingreunau vizibil telefonul.

#1694
Zenimax

Zenimax

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.01.2018
Mulțumesc pt răspuns. Aseara am coborat MIUI 9 - 8.1.11 beta si o sa incerc cateva zile sa vad daca sunt diferențe fata de 9.2.2.0 . Revin cu pareri.


#1695
Zenimax

Zenimax

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.01.2018
Fara utilizare intensiva si cu vers. 8.1.11 beta parca lucrurile stau altfel:

#1696
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Salut. Pe 9.2.2 se poate scoate animația/efectele? Când intri, ieși dintr-o aplicație apar tot felul de efecte. Pe versiunile mai vechi se putea dezactiva, dar acum nu o găsesc.
Mulțumesc

#1697
riker

riker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 25.05.2004
Salut.
Incearca asta :
http://technicles.co...s-side-effects/
Default este ON
Ii dai disable.

#1698
sir_nykolai69

sir_nykolai69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 07.05.2015
Super...am dezactivat animatile si acuma imi ramane libera o cantitate mai mare de memorie rami!

#1699
coco250803

coco250803

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.10.2010
Mai întâmpină cineva problema următoare ? In timpul apelului, de foarte multe ori, se atinge butonul apel în așteptare ,sau fara sonor. Problema sa fie de la senzorul de proximitate ? Aceeași problema o are și un prieten care are tot redminote 4.

#1700
ga8r13llitt05

ga8r13llitt05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 09.10.2009
salutare sunt proaspatul posesor al acestui model: https://www.emag.ro/...4/pd/DTLZJDBBM/ .
prima intrebare: am nimerit pe topicul care trebuie? cei de pe topicul rn4x zic ca la ei nu ma incadrez pt ca are procesor mtk
alta intrebare :))) : la modelele voastre, daca acoperiti ermetic grila din dreapta de jos, din partea stanga se aude ceva? sau pur si simplu are un singur difuzor si grila din stanga e doar de decor?
si alta intrebare: imi puteti recomanda un tutorial, pentru noobi, pentru deblocarea bootloader-ului?

Attached Files



#1701
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 17.01.2008
^^
Din ce stiu eu 4X este cu Snapdragon.... dar poate o fi vreo varianta si cu MTK...
Are doar un singur difuzor, cealalta grila este pentru microfon, si are forma de grila...pur estetic....
Pentru deblocare bootloader, ceri un cod de la xiaomi..
Iti faci cont cu o adresa de email valida....

#1702
ga8r13llitt05

ga8r13llitt05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 09.10.2009

View Postdanutzu_1069, on 21 ianuarie 2018 - 19:31, said:

^^a
Din ce stiu eu 4X este cu Snapdragon.... dar poate o fi vreo varianta si cu MTK...
Are doar un singur difuzor, cealalta grila este pentru microfon, si are forma de grila...pur estetic....
Pentru deblocare bootloader, ceri un cod de la xiaomi..
Iti faci cont cu o adresa de email valida....
de fiecare data cand incerc sa introduc codul trimis de ei primesc mesajul asta: 您所在的IP申请次数超标 . in traducere Aplicația IP a depășit limita

#1703
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 17.01.2008
^^^^
Probabil ceva a fost gresit introdus de mai multe ori, si acum nu-ti mai da voie...
Poti incerca un dialog pe email cu cei de la xiaomi, sau pe forum..

#1704
ga8r13llitt05

ga8r13llitt05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 09.10.2009
salutare.
1)  avand in vedere experienta voastra mai indelungata, daca ati avea posibilitatea sa schimbati rn4 (mtk) cu rn4x (sd) ati face acest lucru? de ce da, de ce nu?
2)  presupunand ca aleg varanta mtk, cu miui 9.2.2.0, ar avea rost sa-i fac root? de ce da, de ce nu?

#1705
reflavius

reflavius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 26.01.2007
De ce ne chinuiesti? Snapdragon pentru support mai bun si oficial si neoficial, mtk pentru multitask Putin mai Sus cu maximum 15%, insa SD 625 e si mai economic, technologie mai noua, parca 14nm, oricum Tu decizi! Eu de la Meizi Mx4 pro am avut numai SnapDragon
am soft neoficial si root, nu support telefon fara root !
Apor

#1706
alextudor

alextudor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 12.09.2006
@ga8r13llitt05

Colega, daca ai posibilitatea, da-l retur. Exista RN4x cu mtk(high edition 4/64). Toata seria Redmi Note4 a devenit o bulibaseala maxima, ai RN4 cu mtk si sd, la fel cum ai si RN4X cu sd si mtk.

MTK-ul o sa moara cu versiunea de android cu care a venit, traiasca MTK! SD are suport oficial si custom si zeci de rom.uri din care poti alege ce vrea sufletul tau.

#1707
ga8r13llitt05

ga8r13llitt05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 09.10.2009
salut alextudor. am ales mtk-ul pt ca asta aveam si pe lenovo p780 ;-)
rnx 4gb/64gb nu e asta? adevarata bulibaseala in ciaina asta.
ideea e ca l-as pastra. imi pare ok dupa cateva zile de manuire. sunt satul de flashuit rom-uri de la p780. atata timp cat ma tine bateria o zi de munca (vorbit, watsapp...)  nu cred ca am ce sa cer de la el. urasc sa bag telefonul la incarcat in masina. daca p780 nu ar fi avut problemele pe care le are cu semnaluyl nu i l_as fi dat fiului meu sa se joace pe el ( arata impecabi;l :-))
una peste alta, cum ziceam, l-as pastra de-aia intreb daca e diferenta majora intre sd si mtk. adica e ceva gen logan-mertzan sau logan-sandero?

Attached Files


Edited by ga8r13llitt05, 23 January 2018 - 18:27.


#1708
alextudor

alextudor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 12.09.2006
Mai degraba logan-sandero..arata la fel dar pt.unul nu se gasesc piese(rom.uri).  :))

Partea mai neplacuta la 4x e lipsa benzii 20 pt 4G

Edited by alextudor, 23 January 2018 - 22:58.


#1709
reflavius

reflavius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 26.01.2007
te pisi pe ele, 3g e peste rahaturile alea

#1710
alextudor

alextudor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 12.09.2006
Cine te-a suparat, Flaviuse? :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate