Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Sfaturi pentru fotografiat (sau pozat) spectacole

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Intrucat e foarte posibil sa fiu prezent la concertul WU-Tang Killa Beez de la Sala Palatului as dori niste sfaturi privitoare la ce sa ma astept: e de preferat un tele, e mai bun 50 cu f1.7? Ies mai bune cele masurate spot? Sunt mai sigure cele la care folosesc focus manual? O sa fie lumina suficienta sau nu?

Nu sunt din Bucuresti prin urmare n-am nici cea mai vaga idee cum sunt spectacolele la Sala Palatului: pe locuri rezervate sau nebuneala...
Intreb deoarece am avut o experienta super trista la ultimul teatru la care am fost unde pozele au iesit foarte neclare....

Sau mai bine cu o sapuniera sa nu raman fara aparat pe acolo?  :confuzzled:

As aprecia daca ati veni cu sfaturi utile si nu cu 'mai invata' sau 'treci pe la scoala'...  :peacefingers:

PS Mai e cineva interesat?

Edited by Sato, 02 February 2006 - 18:43.


#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ia'tz un tele cat mai rapid shi cat mai lung...

masurarea spot va fi inutila... in general punctul in care ai masurat, intr'o secunda e altfel... incearca un average shi te orientezi pe loc...

conteaza pe un iso800 cel putzin... deci ia o camera cu zgomot cat mai mic


tzine minte rule of thumb... ca sa ai sharp tre sa ai cel mult inversul focalei la timp... trage raw ca sa faci wb'ul dupa...

in rest, fi pe faza shi bafta la recolta...

#3
gilmore

gilmore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 11.01.2006
In cazuri speciale masurarea spot e chiar utila. Scenele moderne au muuult lumina si in spatele artistilor, deci daca vrei detalii pe fetze masoara si spot din cand in cand - macar cu titlu de experiment daca nu esti sigur pe tine. Cea mai mare problema e pozitia fata de scena - daca nu esti acreditat sau nu-ti folosesti resursele de tupeu :)

Edited by gilmore, 02 February 2006 - 19:25.


#4
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
la sala palatului tragi in principiu cu ISO 800, f4 si 1/200
daca stai in fata poti sa faci lejer poze cu 50-u, iar daca il tii deschis la maxim o sa scazi ISO pana pe la 200 cred.

#5
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
mai bun tele
...800, f4 si 1/200, pai si 400, f4 1/125 nu e bun?

Edited by Cadyllac, 02 February 2006 - 20:42.


#6
bodox2

bodox2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 24.05.2004
post si raspuns inutil :)
cand diferenta de noise de la iso 800 la 400 este mica
nu preferi un timp mai mic de expunere in caz ca ai si focala mare + aglomeratie + ca ai mai baut si tu cateva beri si iti tremura mana.

#7
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
1/125 poate sa sfie prea lung...depinde cat se agita artistul... Pentr in cantaret de opera e deajuns si 1/60. Pt un hip-hoper care da din maini....:)

#8
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
ai dreptate, nu toata lumea are aparat ca al meu  :bigwhitegrin:
la e-300-le meu diferenta e f maaare  :thumbdown:

#9
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
tele'ul... well, am zis cat mai lung. acum, depinde unse stai... dar eu nu m'ash duce fara un 70-200 macar

#10
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
si cand ma gandesc la stufstock ca am folosit iso 200 + 1/30 + f/5.5 ... za horror ... za sheim  :blink:  :eek:
sunt absolut sigur ca o sa fie o gramada de lumini, doar e vorba de wu tang .. nu ? :)
deci, iso la putere !! oricum, ar putea iesi si niste wide-uri interesanta data fiind atmosfera d-acolo ... :huh:

#11
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
probabil as fi sadic daca as spune ca fara un 85/1.2, un 135/2 si un 200/1.8 nu ai ce cauta, nu? atat timp cat nu pozezi pentru nimeni, poti experimenta orice. inclusiv miscate sau cu superangularul.

#12
gilmore

gilmore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 11.01.2006
cold_fire:  :)  cam esti sadic...  kitul daca e destul de wide si un 70 - 200 - asta ar fi frumos sa fie 2,8 cei drept - sant arhisuficiente...

#13
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Cold, meri tu cu un 200 mm f 1.8 la concert hip-hop in multime. :roflmao:

Da'i din iso pana obtii timpi buni si trage raw.

#14
cornel4web

cornel4web

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 07.11.2005
iotete pe
www.pbase.com/15rtc
e cu 50mm de la balconul salii polivalente...ai alte date in EXIF-uri...daca e pe placul tau....incearca...

#15
KIKO

KIKO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.08.2005
musai un heinz blinker 18 grame argint.

#16
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
am fost si eu in sala palatului prin septembrie. http://lucian-cretu....e-muraturi.html

am folosit un 24-70/2.8, 15/2.8 FE si 100-300/4, in cea mai mare parte a timpului la diafragmele nominale; ISO 800 cu timpi pe la 1/200 pentru pozele cu scena. atat timp cat ai idei, nu esti angajatul nimanui si nu exista riscul sa te trezesti la politie/spital/tribunal, parerea mea este ca nu exista limita pentru creativitate.

#17
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Multumesc pentru sfaturi...care mai aveti nu fiti timizi..

#18
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 15.06.2005
Din ce s-a discutat aici toate bune si frumoase dar ce faci daca ai o camera entry level sau chiar o sapuniera. Eu am fost zilele trecute la 2 concerte in aer liber si cu FZ20 - ul meu nu imi permit nici ISO mare nici timp de expunere scurt. Mare chin.
Restul Aici

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate