Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

belgia-romania cu masina

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,491
  • Înscris: 17.04.2006
@tfmercedez: la sarbi nu am ajuns Posted Image
@tsunnnami: de ce spui sa evite condusul noaptea? - avand in vedere traseul lui.
@ionutz7979: Passau - Timisoara undeva la 8-9 ore teoretic.

Edited by Sef-chenko, 11 July 2016 - 19:15.


#20
ionutz7979

ionutz7979

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.05.2016
dar de noul semn de circulatie de la austrieci,referitor la depasirea limitei de poluare/.IG-L?este preponderent in apropiere marilor orase...Si apare brusc limitare de viteza....Incalcarea aduce dupa sine amenzi drastice....

View PostSef-chenko, on 11 iulie 2016 - 19:11, said:

@tfmercedez: la sarbi nu am ajuns Posted Image
@tsunnnami: de ce spui sa evite condusul noaptea? - avand in vedere traseul lui.
@ionutz7979: Passau - Timisoara undeva la 8-9 ore teoretic.

eu zic ca noaptea e cel mai bine de mers pana n romania....

View PostSef-chenko, on 10 iulie 2016 - 15:41, said:

Eu prefer sa merg noaptea peste tot pe unde este autostrada.
Am traversat germania sambata trecuta, cateva portiuni in care se lucreaza dar o medie foarte buna. Austria + Ungaria ca uns. Condus 10-12 ore pe zi.

Cat ai facut ungaria si austria?

#21
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,491
  • Înscris: 17.04.2006
Nu am cum sa iti spun exact. Eu am venit din Londra in Timisoara in 3 zile.
Londra - Dusseldorf -prin eurotunel- aproape 12 ore (normal sunt vreo 6 dar a fost un incident cu un tren in tunel si am avut intarziere 4 ore)
Dusseldorf - Viena: 11 ore
Viena - Timisoara 5-6 ore

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSef-chenko, on 11 iulie 2016 - 19:11, said:

@tsunnnami: de ce spui sa evite condusul noaptea? - avand in vedere traseul lui.

Riscurile-s mari

gropi mari in asfalt
poate alunercari de teren
animale
carute
beti cu bicicleta
beti cu masina
campul vizual limitat
oboseala mai mare
riscul ca alt sofer care vine din fata sa adoarma
efectiv NU VEZI mai mult decat pata de lumina
viteze mai mici
probleme cu ajustarile de faruri ale celorlalti cu care te intersectezi, pe care trebuie sa-i depasesti
orice murdarie a parbrizului amplifica lumina de la vehiculele care vin din fata, deci parbrizul trebuie sa fie absolut curat in special pe interior
rsicuri mult marite in cazul ploilor

e suficient?
Daca e musai prefer autostrada.
Daca e musai, merg si in Romania cum am facut-o de atatea ori, dar evit pe cat pot
Nu e nici un fun.

#23
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012

View PostVpodoreanu, on 11 iulie 2016 - 00:03, said:

Salut,tocmai ce am ajuns acasă din Olanda. Ce pot să-ți zic e ca in Germania se lucrează la greu dar se circula bine,ieri am făcut munchen-arad in 13h cu opriri destul de lungi si coada la graniță la noi unde am stat cam 1h si ceva.  De alimentat încearcă in Austria sau Germania dar nu pe autostrada, eu am băgat la munchen cu 1,05 la agip, iar pe autostrada in Ungaria am vrut sa alimentez de la un shell si "jegosii"  aveau doar dieselul mai scump.Nu-ți pot da vreun sfat când sa conduci  pentru ca e in funcție de stilul fiecăruia, eu am fost in concediu si nu am mers mai mult de 400-500km pe zi, exceptand plecarea spre Olanda( am făcut buc- graniță hu-au dintr-o bucată) si venirea spre casă. M-a prins noaptea de la paris spre munchen si am mers fara probleme,in toată Europa este o placere condusul. In România nu ți-aș recomanda sa conduci noaptea,  este o mare diferență între stilurile de condus de afara si cel din țară. Astăzi am făcut 11h de la arad la București, 4h jumătate am făcut doar pe valea Oltului de la Călimănești pana la Pitești, bara la bara in stațiunile de pe valea Oltului apoi bara la bara cu 15 km înainte de Pitești până in Pitești. Se depășește la risc,  flash uri de la "500m", pe autostrada mulți români știu sa meargă numai pe banda a2a(mai ales posesorii de bmw). Îți recomand sa fii un pic atent la circulația din Germania si ai sa vezi despre ce vorbesc :-D.
Vino si in uk sa vezi cum se conduce, de foarte multe ori vad tiruri pe banda a 3a, alteori masini pe banda a 4a care merg cu 110-120 la ora, in germania-austria e vis de condus :) ai depasit, te-ai bagat inapoi pe banda cealalta.

#24
A_R_R_A

A_R_R_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.10.2017
Te-ai trezit sa ii răspunzi după un an jumate? :)) într-adevăr pe UK trebuie sa fii concentrat maxim la condus. Plus ca la autostrăzile alea îți sar ficații din tine :))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate